Projekty dvoupatrových rámových domů jsou jedním z nejoblíbenějších v předměstské bytové výstavbě. Tento segment představuje mnoho návrhových řešení s různou úrovní složitosti, najdete možnosti pro malé oblasti různých konfigurací. Chaty s podkrovím i bez něj s vynikajícím uspořádáním umožňují pohodlné ubytování velké rodiny nebo osoby zvyklé na vysoký komfort.

Výhody a nevýhody

Dvoupodlažní rámové domy jsou cenově dostupné a pohodlné řešení pro stavbu. Takové návrhy jsou jednoduché a funkční.. Spolehlivý rámec vám umožňuje implementovat celou řadu plánovacích řešení, včetně komplexních.

Taková budova se hodí lépe než jednopatrová budova do oblasti malého pozemku a poskytuje všechny možnosti výstavby v podmínkách pozemku letní chaty nebo území vyhrazeného pro individuální bytovou výstavbu.

Mezi zjevné výhody dvoupatrových rámových domů lze rozlišit následující.

 • Snížené náklady. Dvoupatrová budova je pro stavbu mnohem výnosnější než jednopatrová budova..
 • Zjednodušená stavební technologie. Montáž domů pomocí rámové technologie zabere minimum času.
 • Snížené požadavky na základy. Zatížení je nižší než při stavbě hlavních cihel nebo betonových budov. Můžete si vystačit se základem na hromadách, postavit dům na vyvýšených půdách.
 • Energetická účinnost zařízení. V závislosti na technologii instalace poskytuje dům minimální tepelné ztráty. Je mnohem snazší ho zahřát než kámen nebo cihla.
 • Trvanlivost. Budova je navržena na 50 a více let provozu. Přitom není potřeba periodická rekonstrukce zdí, základů..
 • Odolnost vůči vnějším faktorům. Pro stavbu se používají materiály, které se nebojí atmosférických srážek.
 • Šetrnost k životnímu prostředí. Všechny konstrukční prvky jsou vyrobeny z materiálů schválených pro použití v bytové výstavbě.
 • Snadná výzdoba interiéru i exteriéru. Můžete použít jak odklopné provětrávané fasády, tak obklady, omítky, malování.

Existují také nevýhody. Rámové domy vyžadují pečlivý výběr materiálů, aby nedošlo ke smrštění. Mnoho sad je vyráběno individuálně na základě panelů SIP. V budoucnu bude obtížné změnit jejich rozložení..

Dispozice domu 6 x 6

Jakékoli 2podlažní rámové domy lze postavit na jednom ze 2 typů základů. V prvním případě budou regály každého patra průchozí. Při použití plošinové základny jsou budovy postaveny na podlaze. Je snazší a rychlejší sestavit, dává výhody při stavbě objektů malé oblasti. Ve vlhkém podnebí je lepší zvolit průchozí typ rámu: je odolnější vůči deformacím, i když je obtížnější vztyčit.

Stěny jsou montovány pomocí kanadské technologie (z panelů SIP nebo plošinových modulů) a také německy (metoda rám-panel). Volba se obvykle provádí ve prospěch metody, která je vhodnější pro konkrétní klimatické podmínky. Dispozice budovy o ploše 6×6 m zajišťuje čtvercový tvar samotné budovy. Tato možnost je vhodná pro letní chaty a pozemky pro domácnosti do 10 akrů. Pro trvalé bydliště velké rodiny bude dům příliš malý.

Mezi vlastnosti uspořádání kompaktních dvoupodlažních budov 6 x 6 metrů patří následující.

 • Šikmá nebo sedlová střecha, umožňující zvětšit prostor 2. patra.
 • Přítomnost verandy nebo prostorné verandy. Tento prostor může být zasklený, vyzdobený jako rekreační oblast.
 • Hala se schodištěm do 2. patra. V takovém případě můžete výrazně ušetřit použitelný prostor. Vstupní hala udržuje teplo, chrání ostatní části domu před pouličními nečistotami.
 • Koupelna v 1. patře. Pojme plnou vanu, sprchu. Upřednostňovanou možností je koupelna kombinovaná s toaletou..
 • Obývací pokoj-kuchyň-jídelna v 1. patře. Nejjednodušší je zkombinovat funkce hlavních místností, aby byl prostor světlejší a pohodlnější na používání..
 • Velká spací plocha ve 2. patře. V přízemí je také 1 obývací pokoj, ve kterém se mohou ubytovat starší členové rodiny. Pokud je nájemníků málo, 2. patro není rozděleno příčkami, takže jeho rozložení je otevřené.

I miniaturní dům 6×6 metrů může být vynikajícím řešením pro umístění na letní chatu nebo do města..

Pokud je volná plocha území omezená, bude tato možnost nejlepším kompromisem..

Domy s podkrovím se také nazývají jednoapůlpatrové domy, protože podkroví není považováno za úplnou náhradu za 2 patra.. Připravené projekty vám umožňují vybrat si domy s různými typy střech: se šikmou střechou, štítem, s dalším rozšířením pod verandou nebo terasou a dlouhými převisy.

Podkroví se buduje snadněji než celé druhé patro. Může být doplněn malým balkonem nebo terasou. V tomto případě není potřeba složitý tvar střechy..

Je lepší dát přednost obvyklé štítové nebo přerušované čáře, která vám umožní přiblížit výšku stropů ke standardním hodnotám.

Rozdíly mezi rámovými domy 6×6 metrů s podkrovím oproti klasickým možnostem jsou zřejmé. Variabilní výška stropu ve 2. patře vytváří určité nepříjemnosti při uspořádání nábytku. Prostory je nutné využívat velmi racionálně, bez zbytečné instalace oddílů. Koupelna v takových budovách se nachází pouze v 1. patře, což snižuje náklady na pokládku komunikací.

Izolované uspořádání místností je v tomto případě nezbytným prvkem pro udržení tepla..

Tambur se schodištěm musí být oddělen od ostatních místností. Můžete kombinovat pouze kuchyň a obývací pokoj nebo vytvořit průchozí společenskou místnost s přilehlou ložnicí.

Další možnosti chaty

Finský nebo kanadský dvoupodlažní dům může být vynikajícím řešením pro investiční výstavbu. Pro trvalé bydliště si vybírají domy o rozměrech 6 x 8 nebo 9 x 9 metrů, stejně jako další konfigurace. Obdélníkové možnosti jsou vhodné pro prodloužené oblasti. Projekty chat s dřevěným rámem a obkladem z desek nebo panelů vám umožňují najít různé možnosti řešení fasád. Můžete si vybrat rozložení s balkonem, arkýřem, terasou nebo verandou.

Typické rámové domy pro soukromý sektor mohou být doplněny přístřeškem pro auto nebo garáží přímo sousedící s budovou. Čím větší je plocha takové struktury, tím jsou možnosti rozložení rozmanitější..

Kromě ložnic a funkčních prostor zde mohou být umístěny další prostory. Například kancelář, mini tělocvična, knihovna

6 až 8

Rysy projektů rámových domů o velikosti 6×8 metrů lze přičíst přibližně stejnému rozdělení budovy na sekce. Přepážky uvnitř jsou postaveny tak, aby izolovaly jednotlivé zóny. Kuchyň a obývací pokoj jsou odděleny od ostatních předmětů a všechny dveře jsou vystaveny v hale. Ve 2. patře je přístup na balkon, pokud je k dispozici, zajištěn z haly nebo přímo z pokojů.

Projekty o rozměrech 6 x 8 metrů jsou považovány za všestranné. Takové chaty jsou v závislosti na úrovni tepelné izolace postaveny jak ve verzi pro sezónní bydlení, tak ve formátu kapitálového objektu. Dům se ukázal být dostatečně prostorný, aby pojal rodinu s 1 dítětem nebo pár dospělých..

Při vytváření plánu budovy je třeba vzít v úvahu následující body.

 • Rozdělení celé oblasti na nestejné moduly. Příčky uvnitř takových domů nejsou symetrické. Místnosti v nich jsou obdélníkové, nestejné plochy..

 • Ložnice ve 2. patře. Bez problémů se sem vejdou tři izolované pokoje se vstupem do společné haly. Toto rozložení usnadňuje společný život lidem s různými denními rutinami a zvyky..

 • Terasa u vchodu. Vizuálně to dělá fasádu zajímavější. Kromě toho takový design vstupní skupiny výrazně snižuje množství nečistot, které se dostávají do domu v období podzim-zima..

 • Dvouleté schody s plošinou nasměrovanou různými směry. Jsou bezpečnější pro děti a starší lidi..

 • Výška stropu nejméně 2,5 m. Čím delší je tato vzdálenost, tím lépe. Vzhledem k malé ploše domu dodávají objektu vysoké stropy..

Projekty domů 6×8 metrů vám umožní získat kompaktní chaty vhodné k trvalému pobytu.

To je dobré řešení pro první příměstské bydlení mladé rodiny.

9 na 9

Prostorná rodinná chata této velikosti umožňuje širokou škálu dispozic. Může zde být centrální hala se vstupem uprostřed fasády, rozdělující 1. patro na 2 poloviny a zakončené schodištěm. Oblíbené jsou také možnosti s kompaktním vestibulem, který se promění v chodbu se schodištěm..

Plánování takových budov se vyznačuje následujícími rysy.

 • 3-4 ložnice. Pokoj pro hosty je obvykle umístěn v přízemí a byt mistra je přesunut do 2. patra..
 • 2 koupelny. S takovou stavební plochou je to naprosto nezbytné opatření. V 1. patře se stačí omezit na sprchu. Nahoře se pořádně vykoupejte.
 • Přítomnost kotelny. Čím větší je plocha objektu, tím účelnější je instalace plnohodnotné topné jednotky. Nachází se vedle koupelny v 1. patře..
 • Částečně izolovaná kuchyně. Od předsíně a obývacího prostoru je oddělena zdí. To je nezbytné k zajištění dostatečné úrovně pohodlí, aby se zabránilo pronikání pachů a hluku do ložnice. Od obývacího pokoje je kuchyň oddělena pouze barovým pultem nebo ostrůvkem, jídelní kout se vyznačuje pódiem nebo výklenkem.
 • Spíž nebo šatna ve 2. patře. Budete jej potřebovat k uložení svých věcí, včetně povlečení a sezónního oblečení..
 • Veranda nebo terasa. Nachází se u vchodu místo verandy nebo podél obvodu několika stěn budovy..
 • Vstup z příjezdové cesty. Dům, čtvercový v půdorysu, lze snadno orientovat na místě tak, aby usnadnil výjezd vozidel kdykoli během roku. Správně zvolené umístění vstupní skupiny minimalizuje mzdové náklady při čištění cest.

Pokud se dům nachází na hranici se sousedním místem, jedna z jeho stěn je hluchá, bez oken.

To vám umožní dosáhnout požadované úrovně soukromí, snížit náklady na izolaci hluku.