Stavba dřevěného srubu není snadný úkol, ale pro odborníky je to pochopitelné. Pokud existuje budova ze zaoblených kulatin, je důležité vědět, jak se o ni správně starat, aby se materiál nezkazil a sloužil co nejdéle. Malba uvnitř i vně domu je výrazně odlišná. Správným výběrem barev a laků můžete uchovat krásu polen na dlouhou dobu a prodloužit životnost budovy..

Potřeba barvení

Srubové domy se stavějí po mnoho desetiletí, spolehlivost a krása takových struktur předčí některé další možnosti. Chcete -li vytvořit novou budovu, musíte připravit kulatinu a správně ji složit. Stavební materiál má jasně vymezený kruhový tvar díky ořezávání přebytečného dřeva na speciálních válcovacích strojích.

Díky správné technologii sušení dřeva jsou výsledné kulatiny pevné a dlouho se nezkazí.

Aby se srub pevně držel, je na jeho spodní části proveden lunární řez, se kterým je jedna část v kontaktu s druhou. Vzhledem k možné deformaci materiálu a jeho praskání je v horní části vytvořena malá drážka, široká až 7 mm a hluboká až 25 cm. Tento otvor minimalizuje výskyt trhlin na přední straně kulatiny, která zachová atraktivní vzhled celé budovy.

Přirozenost materiálu má řadu problémů, se kterými se bude muset majitel domu ze zaoblené tyče potýkat.

 • Poškození dřeva houbami a hnilobou. Pokud se o dům řádně nestaráte a nedodržujete normy teploty a vlhkosti, nenatírejte dřevo včas, takovým problémům se nelze vyhnout.
 • Útoky hmyzem. Existuje řada škůdců, kteří jedí dřevo, což může zničit váš domov a zkazit jeho vzhled. Použití speciálních látek může chránit dřevo a udržovat dům neporušený..
 • Nebezpečí požáru vzhledem k povaze materiálu. Aplikací specializovaných formulací je možné minimalizovat rizika vznícení.

Dřevěné domy mají dost problémů, ale se správným přístupem k jejich řešení a prevenci mohou stavby ze zaobleného dřeva sloužit mnoho let, aniž by způsobovaly problémy. Aby byl materiál chráněn vně i uvnitř, musí být zpracován. Nejjednodušší a nejpohodlnější možností je barva.

Malování domů ze zaoblených kulatiny vám umožňuje vyřešit následující problémy:

 • zpomalit proces stárnutí dřeva;
 • chránit před vlhkostí, sušením, větrem, slunečním zářením;
 • zabránit šíření hub a chorob spojených se dřevem;
 • chránit povrch před útoky škůdců.

Pokud nepoužijete barvu, pak dřevo dřevo nabobtná a uvnitř se nahromadí kapalina, která se stane vhodnou živnou půdou pro mikroorganismy a houby. Lišta, která se zevnitř zhoršuje, ztrácí na síle a dům se časem zřítí a stane se nebezpečným pro život. Při dlouhodobém pobytu na slunci strom vysychá a praská, což také negativně ovlivňuje stav domu..

Použití barvy chrání dřevo a prodlužuje životnost domova. Správným výběrem barev a laků a včasným zpracováním povrchu dřeva můžete dřevěný dům udržovat ve vynikajícím stavu po mnoho let.

Kromě ochrany je možné díky nátěru udělat stavbu originální a výraznou, zvýraznit fasádu, konce nebo vnitřek domu nějakou konkrétní barvou.

Výběr barvy

Při stavbě nebo v přítomnosti stávajícího srubu potřebujete vědět, jak a jak natřít konstrukci zevnitř i zvenčí. V prodeji najdete poměrně širokou škálu barev, které se používají na dřevo, ale každý z nich bude mít své vlastní vlastnosti.. Aby byl dům co nejvíce chráněn, musíte přesně vědět, jakou barvou je nejlepší natřít budovu zvenčí a co použít zevnitř.. Charakteristikou péče o dřevo je zpracování řezů, pro konce je zapotřebí ještě spolehlivější ochrana, aby stěny vypadaly úhledně a materiál zůstal pevný.

Pro protokoly existují možnosti bezbarvého a barevného malování. Při výběru barvy se každý řídí svými vlastními preferencemi a souladem s designem místnosti pro výzdobu interiéru. Venku se obvykle používá bezbarvá barva, ale mohou existovat možnosti, které přirozený odstín zesvětlí nebo ztmaví. Uvnitř domu je obvykle namalován bíle, aby rozjasnil místnost a dodal jí lehkost a vzdušnost. Pro správný výběr barvy musíte procházet hlavní odrůdy těchto produktů.

Olej

Nejvhodnější možností pro ošetření vnitřního i vnějšku pozinkovaného kmene je olejová barva.

Díky dobré ochraně dřeva před vnějšími faktory je možné dřevo kvalitativně chránit před stárnutím a deformací.

Navzdory svým výhodám olejové barvy po malování dlouho schnou; k úplnému zaschnutí může dojít po 30 hodinách. Dalším negativním faktorem je špatná odolnost vůči slunečnímu světlu, pod jehož vlivem barva schne a rozpadá se, čímž je strom zbaven ochrany.. Aby si dům z baru zachoval svůj vzhled a sílu, musí být často pokryt olejovými barvami..

Akryl

Vzhledem k přítomnosti starostí s nanášením olejové barvy na dřevěný povrch byla vynalezena vhodnější možnost, která si zachovává všechny výhody, ale má mnohem méně nevýhod.. Akrylová barva také kvalitativně chrání povrch před vlhkostí a větrem, přičemž umožňuje dřevu dýchat a odolávat malým deformacím, což mu umožňuje zůstat na kládě mnohem déle, aniž by se rozpadalo a chránilo.

Akrylová barva má vodní základnu, dobře se vstřebává do dřeva a nemění svůj přirozený odstín. Tuto možnost můžete použít uvnitř i vně domu ze zaoblené kulatiny..

Antispecialisté

Pro spolehlivější ochranu dřeva před škodlivými mikroorganismy lze na něj aplikovat antiseptikum. Díky svým vlastnostem může být tato kompozice absorbována do dřeva do hloubky 1 cm, což umožní dlouhodobě chránit povrch před plísní a škůdci.. Při aplikaci antiseptika není nutné natírat dům, protože získaná ochrana bude dostatečná.

Existují odrůdy zasklení a zakrytí.. Kromě toho je povrch dřeva pokrytý protipožárními impregnacemi, které chrání dřevo před rychlým vzplanutím. První možnost trvá zhruba šest let, druhá poskytuje ochranu zhruba 8 let. Trvání aktivity složek se může lišit v závislosti na podmínkách prostředí..

Příprava povrchu

K ochraně srubu před negativními vlivy je nutné povrch správně natřít. Dřevěný dům může při správné péči vydržet mnoho let..

Postup přípravy dřeva do práce vypadá takto.

 1. Očistěte povrch od prachu a zbytků barev a laků. Povrch kulatiny se zvlhčí vodou a pomocí kovového kartáče se uvede do požadovaného stavu.
 2. Ošetřete povrch přípravky proti plísním nebo plísním. Pokud takové neexistují, mohou být nahrazeny octem a peroxidem vodíku..
 3. Pokud je přítomna pryskyřice je odstraněn a tato oblast je lakována.
 4. V místech spojovacích prvků, šroubů a hřebíků se aplikuje základní nátěr.
 5. Za suchého počasí se dřevo suší do 2 týdnů. V případě nedostatečného vysušení dřeva musí být pokryto základním nátěrem, aby se zabránilo výskytu plísní.

Správná příprava povrchu vám umožní rychle a efektivně zpracovat dřevo a dlouhodobě ho chránit..

Provádění prací

Staré nátěrové hmoty a laky je nutné zcela očistit od povrchu domu, aby nová vrstva barvy rovnoměrně ležela a plně chránila dřevo.

K manipulaci s budovou lze použít kartáč nebo kompresor.. První možnost je pracnější, ale umožňuje malovat přes každý ohyb povrchu, druhá je rychlejší, ale vyžaduje dovednosti a schopnost zvládnout vybavení.

Dřevěný dům může být natřen uvnitř i vně, za použití stejného vybavení, protože rám vypadá ze všech stran stejně. K dosažení požadované barvy je důležité barvu před aplikací dobře promíchat. Proces barvení začíná shora a pohybuje se dolů. Pro získání spolehlivé ochranné vrstvy se doporučuje nanést dvě až tři vrstvy barvy. Je důležité, aby vrstvy barviva byly tenké, aby ležely naplocho a rychle schly..

Při plánování malování doma je důležité zvolit správné počasí, teplota by měla být alespoň +5 a ne příliš vysoká, jinak bude výsledek práce nízký. Jakmile jsou naneseny a zaschnuty všechny vrstvy barvy, můžete povrch lakovat, což bude konečná fáze práce.

Barva uvnitř i vně může být stejná nebo se může mírně lišit – hlavní je, že je vysoce kvalitní a chrání dřevo po dlouhou dobu.

Krásné příklady

Konstrukce domů ze zaobleného dřeva může být různá, proto jsou tyto budovy stále oblíbené. Vzhledem k šetrnosti k životnímu prostředí, snadné konstrukci a možnosti vytvoření jedinečné struktury budou takové domy žádané po mnoho dalších let. Chcete -li správně vymalovat srub, potřebujete znát technologii a můžete také použít krásné příklady.

Dům vypadá elegantně a neobvykle, ve kterém jsou konce natřeny bílou barvou a celá budova má odstín přírodního dřeva.

Původní bude zbarvení konců černou barvou a samotná lišta – v teplém žlutém odstínu..

V případě potřeby můžete změnit barvu stromu v libovolném barevném schématu. Černý srub bude vypadat kontrastně a jedinečně..

Pro ty, kteří dávají přednost neobvyklým řešením, můžete malovat fasádu domu v jasných odstínech – modrá, tyrkysová, červená.

Vnitřní výzdoba je často světlejší než přirozený odstín dřeva, což umožňuje místnosti ulevit a udělat ji prostornější.

Klasický přírodní odstín dřeva neztrácí svůj význam, který zachovává atmosféru domu, vytváří jedinečnou barvu.

Výběr barvy může být libovolný, hlavní věcí je, že kvalita materiálů je dobrá a proces barvení probíhá v souladu se všemi normami a pravidly.