Dřevěný dům je chloubou majitele: vůně dřeva, nepopsatelná atmosféra a barva. Pokud jste unaveni vzhledem prázdných stěn a uzlů, pak kompetentní barvení pomůže zdůraznit pohodlí a přidat styl do interiéru. Kromě dekorativní funkce hraje barva roli ochranného povlaku, který strom dlouho udrží před vlhkostí a růstem hub..

Zvláštnosti

Někteří majitelé domů odmítají malovat, protože věří, že interiér domu by měl zůstat v přirozené podobě. Ale i v případě, že není potřeba dekorativní malba, bude nutné provést ochrannou úpravu stěn..

Navzdory své vnější síle je dřevo rozmarným materiálem. Pod vlivem vnějších faktorů se v něm může vyvinout hniloba, houba nebo plíseň. V průběhu času samotné dřevo tmavne a praská, což kazí estetický vzhled domu. Hlavní příčinou poškození je vlhkost, která vede k bobtnání stromu a vytváří příznivé prostředí pro růst mikroorganismů.. Nanesení ochranného nátěru na stěny pomůže zabránit znehodnocení a zachovat původní vzhled materiálu.

Dřevěné domy uvnitř však nemůžete začít natírat vnitřní barvou. Než začnete malovat, je třeba připravit stěny. Zpracování lze rozdělit do 3 fází:

 • čištění povrchu;

 • broušení;

 • antiseptické ošetření.

Starý povlak můžete odstranit běžnou stěrkou. Pokud není barva odstraněna ručně, je stěna ošetřena bruskou. Je také možné použít stavební vysoušeč vlasů nebo speciální rozpouštědla, po kterém se povlak rychle odstraní škrabkou..

K broušení se používá elektrické letadlo. Pomocí nástroje je nutné odstranit 3 mm vrstvu a přitom se plynule pohybovat po povrchu dřeva.

Poslední fází je aplikace ochranného povlaku. Pro lidi, kteří chtějí opustit přirozený vzhled stěn, je impregnace povrchu ochrannými sloučeninami dvojnásobná. K ochraně před vlhkostí, extrémními teplotami a bakteriemi se používají speciální antiseptika. Kompozice lze rozdělit na 2 typy.

 • Povlak. Povrchová aplikace, výsledkem je vytvoření ochranné vrstvy na stromě.

 • Impregnace. Aplikace je hluboká, kompozice proniká do dřeva, což přispívá ke zvýšené trvanlivosti. Impregnace je vynikající pro ochranu před výskytem mikroorganismů.

Přehled fondů

Malování – závěrečná fáze malování dřevěného domu. V tomto okamžiku můžete do místnosti přidat dekorativnost a zdůraznit krásu přírodních materiálů. Existuje mnoho možností povrchové úpravy, mezi nimiž jsou dvě velké skupiny – laky a barvy..

Šťastný

Laky – transparentní směsi používané pro konečný nátěr stěn. Malování lakem vám umožňuje nechat texturu dřeva na očích a poskytnout povrchu lesklý nebo matný povrch.

Zde jsou hlavní typy laků, které se nejčastěji používají při dokončování.

 • Akryl – průhledná látka, která nemá nepříjemný zápach, zcela neškodná pro člověka. Akrylové laky jsou vynikajícím materiálem pro dekorativní a ochranné dekorace interiéru; často se používají k malování nábytku a jiných povrchů. Hlavní nevýhodou je křehkost, takže povlak bude muset být neustále aktualizován..

 • Alkoholik – lak, který plní spíše dekorativní funkci než ochrannou. Alkoholový nátěr není odolný proti vlhkosti a není schopen chránit dřevo v místnostech s vysokou vlhkostí, a proto se nedoporučuje používat v koupelnách, saunách nebo na verandách. Navzdory této nevýhodě lak vytváří vynikající lesklou povrchovou úpravu, proto je ideální pro dekorativní úpravy v interiéru domu..

 • Polyuretan – lak bez praktických nedostatků: neškodný, bez zápachu, velmi odolný. Takový lak může trvat mnoho let, aniž by se vůbec opotřeboval, takže není nutné neustálé přelakování. Polyuretanové laky jsou drahé, ale bezvadný výkon ospravedlňuje náklady na materiál..

 • Olej – vyrovná se s ochrannou funkcí, proto je vhodný k ošetření jakýchkoli povrchů: stěn, nábytku, dřevěných výrobků. Lak proniká hluboko do dřeva, díky čemuž poskytuje silný a trvanlivý povlak se spolehlivou úrovní ochrany před vnějšími faktory. Olejová kompozice se často nanáší na podlahy..

 • Alkyd – lak obsahuje olej, díky kterému je jeho vlastnosti podobné oleji, ale lze jej považovat za jeho vylepšenou verzi. Alkydový lak má zvýšenou odolnost proti opotřebení a vyšší stupeň ochrany, proto jej lze použít i při vnější povrchové úpravě dřeva.

Barvy

Ne každý nátěr je vhodný k dekoraci interiéru. Mnoho z nich obsahuje součásti, které jsou škodlivé pro člověka, a proto je jejich použití v obytných prostorách zakázáno. A také musíte věnovat pozornost odolnosti materiálu proti opotřebení a odolnosti vůči detergentům..

Dobrá barva by měla sloužit majiteli po dlouhou dobu, aniž by ztratila barvu nebo vybledla na slunci..

Uvádíme seznam nejběžnějších materiálů pro vnitřní malbu dřeva.

 • Olej – oblíbený dokončovací materiál, který je oblíbený pro svou pevnost, voděodolnost a maximální úroveň ochrany. A také malované stěny lze umýt. Olejové barvy však mají zápach, nezmizí z místnosti několik dní, během nichž kompozice schne.

Navíc jsou takové barvy citlivé na slunce, a proto brzy začnou praskat. Je nutná aktualizace.

 • Akryl – spolehlivá směs na vodní bázi, která se vyznačuje trvanlivostí. Barva nevybledne, je vhodná pro mokré čištění saponáty, je bezpečná ve složení a nepříjemný zápach rychle zmizí.

 • Alkyd – tyto emaily jsou obzvláště trvanlivé, odolné proti vlhkosti a trvanlivé, proto se často používají pro vnější dekoraci. Navzdory pozitivním vlastnostem barvy na slunci rychle ztrácejí jas, takže nejlepším použitím alkydového smaltu by byla vnitřní stěna chráněná před stálým vystavením slunečnímu záření..

 • Na vodní bázi – možnost levného lakování, která vám umožní zvolit hustotu vrstvy barvy: pokud je nutné dosáhnout účinku průsvitného povlaku, lze barvu ředit vodou, dokud se nedosáhne požadované konzistence. Jsou zcela bezpečné a šetrné k životnímu prostředí, mají dlouhou životnost a nezapáchají. Z hlediska odolnosti proti opotřebení jsou však horší než laky a jiné barvy, proto je nežádoucí umývat lakované povrchy saponátem..

 • Silikon – spolehlivé barvy, pokrývající nedokonalosti povrchů hustou vrstvou a mající celou řadu pozitivních vlastností: trvanlivost, odolnost vůči vlhkosti, chemikáliím a slunečnímu záření. Silikonová barva je drahá, ale za kvalitní služby si můžete připlatit.

Příprava

Než začnete zdobit, pracovní plocha je očištěna od nečistot a předchozích vrstev barvy. Poté jsou stěny vybroušeny, což je nezbytné k odstranění nesrovnalostí, které narušují malování. Pokud ve stěnách zůstanou praskliny, je lepší je utěsnit, aby se zabránilo dalšímu praskání povrchu. Aby se barva položila v hustší vrstvě, vypadala bohatěji a byla vynaložena hospodárněji, jsou stěny předem natřeny.

K nanášení barvy je třeba zakoupit štětce se silnými štětinami, které během aplikace pomohou vyhnout se plešatinám. Před použitím barvy ji musíte důkladně promíchat..

Jak správně malovat?

K natírání stěn se používají malířské štětce, válečky nebo stříkací pistole.. Volba nástroje závisí na povrchu, který má být natřen. Je lepší malovat pevné stěny z podšívky válečkem, což výrazně zkrátí čas na práci. Složité nerovné povrchy (pokud je dům srubem) však bude nutné natřít štětci.. Zvláště líní opraváři přijdou na pomoc bezvzduchovému kompresoru. Zařízení vám pomůže rychle a efektivně malovat velké povrchy a zároveň kontrolovat spotřebu barvy.

Pro malování stěn zevnitř je to nejvhodnější emulzní barva na vodní bázi, což vám umožní získat povlak odolný proti vlhkosti a spolehlivý. S podlahou je vše komplikovanější, protože hlavním kritériem zde není dekorativnost, ale funkčnost. Materiál pro povrchovou úpravu podlah musí být odolný proti opotřebení a nárazům, chránit povrch před vnějšími vlivy a být odolný vůči neustálému praní.

Nejlepší možností by byly akrylové nebo alkydové barvy a je lepší nepoužívat laky, protože při absenci zahřívání při mrazu lak snadno praskne.

Stropy mohou být lakovány a ponechány v jejich přirozené podobě, ale pokud design místnosti neumožňuje zachovat strukturu povrchů, doporučuje se natřít strop univerzální bílou barvou. Dveře, okna a parapety jsou také natřeny a lakovány, při malování dveří je však brán v úvahu styl místnosti. V některých případech stačí pokrýt dveře běžným odolným lakem..

Volba barvy nátěru závisí výhradně na chuťových preferencích majitelů domu. Barevné schéma místnosti je určeno zvoleným stylem interiéru. Přírodní textura dřeva pomůže zdůraznit klasicismus v dřevěném domě a přirozenost je vhodná také pro venkov nebo chatu. Skandinávský styl nebo Provence milují světlé odstíny, barvy barev by proto měly být vybírány v jemných, světlých barvách.

Pro ty, kteří nechtějí jednobarevné zbarvení, nabízejí odborníci originální designové nápady se zvýrazněním nebo zvýrazněním stěny nebo přidáním vzorů.

Pomocí šablon můžete vytvářet krásné kresby vlastními rukama, čímž dodáte interiéru individuální chuť.

Užitečné tipy

Malování domu je náročný, ale zábavný proces. Aby výsledek potěšil majitele po mnoho let, budete muset tyto malé tipy dodržovat.

Při výběru barvy stojí za to číst etikety. Je důležité věnovat zvláštní pozornost složení, výrobci a trvanlivosti.

Chcete -li získat dekorativní efekt z barvení, jsou do kompozice přidány barvy, což vám umožní vytvořit paletu barev pro každý vkus. Aby se vrstva položila rovnoměrně, může se vybrané barevné schéma a hlavní barva lišit o několik tónů..

Před zahájením práce stojí za to vyzkoušet barvu na malém kousku zdi, abyste se ujistili, že barva je přesná..

Není třeba se pokoušet poprvé aplikovat silnou vrstvu barvy. Aby se získal hustý povlak, barva se nanáší několika způsoby, přičemž je důležité nechat každou předchozí vrstvu úplně zaschnout.

Během barvení musíte sledovat bezpečnost: používejte ochranný respirátor a rukavice a neustále větrejte místnost.