Při výběru projektu výstavby chaty na předměstské oblasti je nutné rozhodnout, kolik podlaží bude v budově. Na tomto okamžiku závisí nejen funkčnost domova, ale také celkové náklady na práci. Volba počtu podlaží budovy je přímo ovlivněna rozlohou území. Pokud je malý, budou vždy na místě jednopatrové domy..

Vlastnosti rozložení

Tento typ vývoje umožní uvést v život všechny designové nápady. Hotová budova se ukazuje být co nejbezpečnější a nejtrvanlivější, ale tato možnost je vhodná pouze pro malé rodiny. Vlastnosti rozložení jednopatrových chat přímo závisí na zvoleném projektu. Hlavním cílem je vytvořit prostor, ve kterém bude každý metr využíván racionálně. Proto je nutné pečlivě zvážit každý okamžik, který může ovlivnit konečný výsledek práce.

Je třeba to udělat, aby byla každá místnost umístěna správně. Počet průchozích místností by měl být omezen na minimum. V případě potřeby můžete vytvořit kombinovanou koupelnu, která ušetří co nejvíce cenného prostoru. Vlastnosti rozložení velkých domů a malých staveb se liší. Pokud je v prostorných domech možné vytvořit samostatnou šatnu nebo jiné místnosti, pak v malých budovách jsou takové momenty vyloučeny.

Proto je nutné vzít v úvahu plochu vašeho domu, abyste určili nejlepší možnost v konkrétní situaci..

Velké chaty

Pokud potřebujete naplánovat dům o rozloze až 100 metrů čtverečních. m, pak je třeba věnovat zvláštní pozornost směru svahů střechy. Musíte se ujistit, že vítr fouká přímo do nich. Díky tomu lze dosáhnout minimální úrovně odporu, což vylučuje předčasné deformace. Pokud žijete v oblasti, kde se často a dramaticky mění směr větru, jsou pro vás vhodné valbové střechy. Tyto struktury vám umožňují vytvořit další roviny, které nedovolí, aby srážky ovlivnily stěny budovy..

Vytvoření plánu domu o rozměrech 150 m2. m by mělo být provedeno s přihlédnutím k nuancím, které jsou charakteristické pro krajinný design území. V extrémních bodech není nutné stavět budovu., protože to způsobí deformaci budovy po minimálním časovém intervalu. Místní správa pomůže vyhnout se problémům a potížím při výběru místa pro umístění budovy. V takových tělech můžete získat mapu ukazující hlavní rysy reliéfu webu, a proto si můžete postavit dům na nejlepším místě, abyste se v budoucnu vyhnuli nepříjemným překvapením..

Pro ukládání věcí můžete uspořádat samostatnou šatnu. Tam si můžete úhledně složit oblečení, ložní prádlo, bundy a kožešiny. Do skříně můžete také nainstalovat šatní skříň, výklenky, sklopné police. Všechny tyto detaily vám umožní racionálně naplánovat prostor, jehož využití bude nejoptimálnější..

Ve velkých chatách je často vybavena kombinovaná koupelna. Takové prostory umožňují ušetřit co nejvíce cenného prostoru. Kombinovaná koupelna má dostatek prostoru pro instalaci vodovodních armatur, dalšího nábytku, pračky a sušičky..

Malé domy

Dispozice malého domu vyvolává mezi lidmi spoustu otázek. Chtěl bych ušetřit peníze a zvětšit vnitřní prostor, aby byly životní podmínky pohodlné. Pokud stavíte malý dům o rozloze 8×9, 10×12 nebo 9×12 sq. m pak můžete použít jednoduché a dostupné tipy:

 • nejlepší možností by bylo uspořádání suterénu. Lze tam přesouvat různé místnosti, čímž se šetří místo;
 • můžete vytvořit promyšlenou mansardovou střechu, která bude také použita pro různé účely;
 • vynikající volbou by bylo nainstalovat střechu pouze s jedním sklonem, protože v budoucnu bude možné uspořádat podkrovní místnost nebo speciální oblast;
 • v domě malé velikosti je vhodná také plochá střecha, která se stane skvělým místem pro vaši relaxaci;
 • neobvyklý způsob, jak zvýšit cenný prostor, je uspořádat garáž nebo domácí dílnu.

Pomocí těchto ergonomických prvků můžete udělat rozložení domu rozmanitější. Budova se navíc stává zajímavou z funkčního i architektonického hlediska. Zvláštní pozornost by měla být věnována uspořádání komunikačních systémů. Je dobré, když je možné zkrátit délku trubek v konstrukci potrubí na minimum. V opačném případě budete muset vytvořit spoustu připojení, protože to je jediný způsob, jak instalovat dlouhé potrubí. Pokud je v komunikaci příliš mnoho připojení, riziko úniků se výrazně zvyšuje..

Pokud zřizujete kanalizační systém, stojí za to zorganizovat dobrý odtok vody. Vezměte prosím na vědomí, že musí zvládnout velké objemy kapaliny, koneckonců je v domech instalován velký počet domácích spotřebičů, pro jejichž provoz je potřeba voda.

Proto v této záležitosti stojí za to využít pomoc zkušených profesionálů, kteří dokážou vše správně vypočítat.

Organizace komunikačních systémů uvnitř budovy se provádí v souladu s požadavky, které předkládají hygienicko-technické úřady. Zpracování odpadních vod probíhá v přirozeném režimu, kde je účinek gravitace vhodný. Proto je nutné vybrat správné místo, kde bude umístěn odtok. K organizaci takové práce budete potřebovat speciální povolení, které vydávají hygienické služby. Musíte také pečlivě zvážit uspořádání jámy, kde budou vypouštěny odpadní vody..

K odvodnění nepoužívejte dešťovou kanalizaci ani vodní toky. V opačném případě riskujete pokutu, protože hygienická kontrola na taková porušení okamžitě zareaguje. Může vás dokonce předvolat k soudu společnost poskytující veřejné služby, protože taková jednání jsou škodlivá pro životní prostředí. Buďte velmi pozorní při studiu pravidel a požadavků, které se vztahují na organizaci kanalizačního systému na soukromém území.

Síťové společnosti, které působí ve vaší oblasti, mohou mít také zvláštní pravidla a požadavky. V zásadě se jejich podmínky vztahují k používání domácích spotřebičů.

Je nutné předem znát všechny důležité nuance, aby v budoucnu nehrozily problémy a nepříjemná překvapení.. Existuje několik užitečných pokynů, které vám pomohou správně uspořádat prostor:

 • pokud opustíte standardní chodbu, můžete vytvořit velkolepé rozvržení. Tuto místnost můžete vynést na uzavřenou verandu. Vhodnou možností by také byla instalace prostorné skříně, která bude umístěna v bezprostřední blízkosti dveří;
 • někteří lidé dávají přednost kombinaci kuchyně a obývacího pokoje do jednoho prostoru. Tím se prostor rozšíří, protože uvnitř struktury nebudou žádné masivní oddíly;
 • uspořádáním kombinované koupelny můžete ušetřit drahocenný prostor. Zde vám pomůže rohové potrubí, které nezabere příliš mnoho místa. V takové místnosti budete pohodlní a prostorní;

 • je nutné aktivně využívat výklenky, nástěnné skříně a další praktický nábytek, do kterého se vejde maximální počet věcí. Vyhněte se objemným skříňkám a také obrovským penálům, protože skrývají cenný prostor;
 • vybavit spíž kombinovanou se šatnou. Toto je dobré místo pro uložení věcí, které právě nenosíte. Také v takové místnosti můžete ukládat inventář a další stavební nástroje..

Zkuste nahradit více oddílů strukturálními sloupy. Navrhnou je zkušení profesionálové.

Pouze profesionálové budou schopni vypočítat optimální úroveň zátěže, která se v budoucnu vyhne problémům..

Výhody a nevýhody

Mezi výhody navrhování jednopatrového domu lze zdůraznit následující body:

 • náklady na stavbu nadace nejsou příliš vysoké, protože se můžete omezit na nejjednodušší typy. Základna snadno udrží váhu budovy, takže v budoucnu nebudete čelit problémům;
 • můžete také ušetřit na stavbě zdí, protože si nemusíte lámat hlavu s tím, jak konstrukci posílit. Také nejste omezeni v procesu výběru nejlepšího stavebního materiálu pro plnění úkolů, které vám byly přiděleny;
 • je mnohem jednodušší vytvořit inženýrství v jednopatrové budově než ve vícepodlažní budově. Nemusíte utrácet spoustu financí a času na uspořádání komunikací, stejně jako na organizaci topného systému;
 • jednoduchý design jednopatrových domů přispívá k tomu, že stavební práce trvají mnohem méně času;
 • nemusíte stavět schodiště vedoucí do druhého patra, což umožňuje výrazně ušetřit na stavebním postupu.

Pokud nepotřebujete příliš mnoho pokojů, rozhodněte se pro jednopatrový dům.. Tyto budovy mají několik slabých stránek, které stojí za zmínku:

 • návrh takových domů způsobuje mnoho obtíží, protože je nutné vytvořit minimální počet průchozích místností, které způsobují nepohodlí;
 • jednopatrové budovy vyžadují značné náklady na uspořádání střechy;
 • je obtížné vytvořit rozložení, které ušetří cenný prostor uvnitř malého domu.

I přes tyto stinné stránky jsou přízemní domy u lidí oblíbené. Svůj vysněný dům můžete získat bez vynaložení velkého množství peněz a úsilí na jeho stavbu.

Stylistický design

Pokud mluvíme o stylu domu, pak existuje spousta možností. V současné době jsou budovy vyzdobeny ve stylech, které způsobují obdiv a potěšení. Můžete si vybrat správný interiér se zaměřením na vaše potřeby a možnosti..

8 fotografií

Moderní

Jedná se o praktickou a racionální možnost zdobení dřevěného domu. Interiér by měl obsahovat přírodní odstíny, stejně jako přírodní materiály. Agresivní kombinace odstínů jsou zde nevhodné. Vyberte si nábytek s hladkými a úhlednými liniemi. Zdi mohou být zdobeny obrazy umělců z různých období. Moderní je styl, ve kterém minulost se harmonicky prolíná s přítomností.

7 fotografií

Klasický

Ve finských a jiných budovách bude klasický styl vždy výhodný pro všechny. V takovém interiéru jsou vhodné stropní štukové lišty, hedvábné tapety, krásné lampy a starověké prvky. Stojí za to zvolit jemné odstíny, které vytvoří uklidňující a útulnou atmosféru. Zde je samozřejmě vhodný nábytek. z přírodních materiálů. V ložnici lze instalovat velkou dřevěnou postel, v předsíni útulná křesla.

Nejlepší je dokončit stěny umělým kamenem nebo dřevem, protože ve všech detailech interiéru by měla být vysledována jednotná řešení..

Podkroví

Jedná se o zajímavý a neobvyklý styl, který je v dnešní době populární. Je vhodný pro zdobení domu z kulatiny nebo jiného materiálu. Jedná se o harmonickou kombinaci průmyslového designu budov s promyšlenými řešeními. Nedokončené cihlové zdi jsou doplněny průmyslovými svítidly. Také takový interiér může obsahovat další zajímavé „čipy“. Mnoho lidí nechápe, jaké jsou rysy tohoto stylu, ale pozitivně se etabloval mezi fanoušky nestandardních řešení. S jeho pomocí se můžete vzdálit od nudných a obyčejných interiérů, které v naší době už nikoho nepřekvapí..

Minimalismus

Jedná se o neobvyklou možnost, která pomůže vytvořit jedinečný interiér. Často to lze vidět v amerických domovech. Zde jsou kombinované prostory doplněny panoramatickými okny. Nábytek je funkční a praktický. Tvary předmětů by měly být jasné a rovnoměrné. Každý roh prostoru je využíván racionálně, což je klíčem k úspěšnému návrhu interiéru.

Můžete si vybrat styl domácí dekorace interiéru, který vám vyhovuje. Vezměte si na palubu anglické domy a další stavby, které vám umožní ukázat představivost a kreativitu.

Hlavní věc je, že chápete, jaké jsou zvláštnosti tohoto nebo toho materiálu. Pouze v tomto případě je budete moci navzájem harmonicky kombinovat, což vám umožní vychutnat si výsledky své práce..

Interiérový design, ve prospěch kterého se rozhodnete, musí být vysledován v každé místnosti uvnitř struktury. Toto je jediný způsob, jak vytvořit jeden prostor, který vás potěší nepřekonatelným vzhledem a funkčností. Věnujte pozornost vlastnostem materiálů, které se používají v konkrétním stylu interiéru, barvám, tvarům a liniím nábytku. Můžete si tedy užít útulnost, protože v domě bude vládnout správná atmosféra. Vývojáři, kteří v této oblasti pracují již řadu let v řadě, zdůrazněte následující vlastnosti vytvoření ideálního domova:

 • okna by měla být umístěna na těch zdech, které směřují na slunnou stranu dvora. Díky tomu bude místnost osvětlena po celý den;
 • místnosti, ve kterých budou lidé odpočívat, by měly být umístěny v zadní části domu. Pamatujte, že kuchyně a chodba jsou hlavními zdroji hluku a také nepříjemného zápachu;
 • neměli byste vybavit školku a ložnici, jejíž plocha je taková, že méně než 8 metrů čtverečních m.

Nejlepší možností by byl tvar místnosti, který připomíná čtverec nebo obdélník. Nezapomeňte, že délka a šířka v případě výběru obdélníkového tvaru se nesmí lišit více než dvakrát. Například při šířce 3 m by délka neměla přesáhnout 6 m.

8 fotografií

Současné projekty

Při plánování soukromého domu je třeba vzít v úvahu několik užitečných nápadů, které vám umožní dosáhnout požadovaného výsledku. Chcete -li najít ideální volbu pro každou konkrétní situaci, pečlivě si prostudujte vlastnosti různých rozvržení.

Se suterénem

Suterén je prvek konstrukce, která není plnohodnotnou podlahou, a proto není možné s jeho pomocí opravit nízký počet podlaží budovy. Podzemní prostor ve vašem domě však může být pohodlný a praktický, v důsledku čehož se suterén stane nedílnou součástí celkové plochy stavby. Pokud mluvíme o suterénu v jednopatrovém domě, pak to musíme mít na paměti tato stránka není vhodná pro uspořádání obývacích pokojů. I když máte dům se třemi ložnicemi, neměli byste přesouvat jednu z místností do suterénu. Kvůli nedostatečnému osvětlení a nedostatečnému větrání se nebudete moci cítit pohodlně..

Avšak i v malých domech o rozměrech 10×12 metrů čtverečních. m, v suterénu můžete vytvořit prádelnu nebo tělocvičnu. Rodina dostane nové příležitosti pro pohodlné skladování věcí i pro instalaci domácích spotřebičů.

Pamatujte, že podstavec lze použít na potrubí, prádlo a tělocvičnu. Do sklepa můžete instalovat skříně pro uložení věcí, na které v domě není místo..

S podkrovím

Přesně tato možnost je mezi lidmi velmi rozšířená a žádaná. Náklady na organizaci podkroví se často rovnají nákladům na uspořádání dvou půdních prostor. To je proto, že k dosažení nejlepšího výsledku budete muset utratit peníze za další práci:

 • zateplení místnosti;
 • výzdoba místnosti;
 • uspořádání topného systému.

Díky tomu je možné uspořádat obývací pokoje v podkroví s pohodlnými podmínkami. Peníze investované do procesu opravy se tedy v budoucnu určitě vyplatí. Podkroví, stejně jako suterén, není považováno za plnohodnotnou podlahu. Užitná plocha je zde docela malá, takže problém s nedostatkem místa nebude možné plně vyřešit. Zajímavé a rozmanité uspořádání úzkého domu však můžete vytvořit bez velkého úsilí..

V domě se čtyřmi patry rozhodně není potřeba podkroví, ale v jednopatrové budově je nenahraditelný. Podkroví se může stát druhým patrem budovy. Zde můžete umístit ložnici nebo malou koupelnu. V závislosti na oblasti tohoto webu si člověk může vybrat, do jaké místnosti se sem přestěhuje..

V podkroví může být několik malých ložnic. Také je zde často vybavena hala nebo koupelna. Můžete si vyrobit koupelnu, komoru nebo jiné pokoje.

S garáží

Pokud má váš dům pouze jedno patro, můžete stále vlastnit garáž nebo domácí dílnu. Díky takovým řešením lze výrazně zvětšit cenný prostor. Zde je vhodné symetrické uspořádání, které vám umožní správně uspořádat prostor, ale někteří lidé se rozhodují ve prospěch konkrétního počtu místností, které jsou uspořádány v libovolném pořadí..

Pokud mluvíme o symetrické verzi uspořádání struktury, pak by měla být garážová místnost oddělena od obytných místností. Pro takové účely můžete použít kapitálové zdi, které mají vysokou úroveň spolehlivosti. Taková budova vypadá symetricky, když je rozdělena na dvě části do dvou odlišných zón. Jedna část bude obytná a druhá – pozemek vyčleněný pro vytvoření garáže. Pokud jste se rozhodli ve prospěch volného rozdělení prostoru, pak garáž jednoduše přiléhá k jedné ze stěn mimo budovu..

Pamatuj si to je nutné velmi pečlivě sestavit rozvržení. Je nutné zajistit možnost získání přístupu do prostor nejen z ulice, ale také ze strany stavby. Takto se rychle dostanete do garáže nebo dílny, aniž byste trpěli špatnými povětrnostními podmínkami..

Chcete -li zvýšit cenný prostor uvnitř vašeho domova, nemusíte být omezeni na jednu z těchto možností. Můžete vytvořit všechny tři místnosti současně a užít si pohodlí a útulné životní prostředí.

Výzdoba

Mnoho projektů bylo dokončeno se strukturálními prvky. Mají pozitivní vliv na architekturu budovy.. Mezi takové detaily lze rozlišit následující možnosti:

 • dekorace arkýře;
 • balkony;
 • verandy;
 • terasy.

Každý z těchto prvků je rozšířením, jedinou výjimkou je arkýř. Přílohy jsou potřebné pro teplé období, protože poskytují příležitost k relaxaci v příjemných podmínkách a užívání si okolní krajiny. Posezení lze uspořádat vybudováním terasy nebo verandy. Večer se taková rozšíření používají k útulnému popíjení čaje v kruhu blízkých. Na balkoně můžete relaxovat a obdivovat území, které obklopuje venkovský dům.

Arkýř je složitý prvek, který plní další funkce. Jedná se o nádherný detail exteriéru jakékoli struktury, protože arkýř radikálně mění rozložení budovy uvnitř areálu. Pomocí arkýře můžete také zesílit tok přirozeného světla, protože volně vstoupí do domu z ulice. Na výkresech s arkýřem na straně konstrukce můžete vidět, že pole se standardními parametry se stává zajímavějším, neobvyklým a originálním.

Nejčastěji se upřednostňuje instalace arkýřů do budov, které jsou postaveny ze dřeva nebo kamene. Typ materiálu přímo závisí na formě, ve které bude tento prvek vyroben..

Užitečné tipy

Vypracování projektu pro jednopatrový dům je problematické a zodpovědné podnikání. K dosažení požadovaného výsledku a zamezení budoucím problémům je třeba vzít v úvahu mnoho různých faktorů. V procesu práce je nutné dodržovat určitá pravidla, abyste vše dělali efektivně a rychle..

Na samém začátku je třeba rozhodnout o místě, na kterém bude dům postaven. Zde jsou vzaty v úvahu všechny důležité nuance. Je nutné studovat hloubku podzemních vod, rozhodnout o možnosti pokládky komunikací, vybrat nejlepší místo pro stavbu domu. V takové situaci i ty nejmenší detaily jsou důležité, protože chyby mohou v budoucnu vést k nenapravitelným důsledkům.

Poté je nutné pečlivě změřit budoucí strukturu a neztratit ze zřetele každý detail. Nejčastěji jsou to chyby v procesu měření, které způsobují, že pouzdro není vhodné k použití. Je nutné vypočítat kvadraturu, určit umístění dalších prostor, pečlivě vypočítat velikost území. To vám umožní postavit dům s optimálními rozměry, aniž byste porušili základní stavební technologie..

Samozřejmě každá budova musí splňovat normy SNiP. Jedná se o důležitý bod, bez kterého je jednoduše nemožné jej uvést do provozu..

Je také nutné vysledovat dodržování bezpečnostních předpisů, protože jinak se v domě nevytvoří pohodlné životní podmínky. Kromě toho může být ohrožena bezpečnost lidí, kteří zde žijí..

Krásné příklady

Můžete se rozhodnout pro jakýkoli z těchto návrhů domů. Existuje několik dobrých příkladů, které vám umožní vytvořit jedinečnou a originální strukturu..

Elegantní dům se střechou, který se nachází v mírném svahu, se stane vaší chloubou. Díky harmonické kombinaci různých materiálů vypadá reprezentativně a solidně. Velká okna, která zaplňují budovu přirozeným světlem, jsou důstojným doplňkem projektu..

Další útulný dům, který dýchá pohodlím a útulností. Dřevo použité ve stavebním procesu vytváří bezkonkurenční atmosféru. Fasáda je zušlechtěna obkladem pastelových barev, který se harmonicky kombinuje s dřevěným plotem, který obklopuje terasu.

Zde je dobrý příklad racionálního využití podlahy v suterénu. Můžete tam uspořádat malou tělocvičnu umístěním všech potřebných simulátorů a dalšího vybavení do místnosti. Někteří lidé se rozhodnou udělat ze sklepa spíž, která slouží k ukládání různých věcí..

I střechu lze racionálně využít, pokud je vyrobena v ploché podobě. Je to ideální místo k relaxaci. Zde můžete nainstalovat krb a další prvky, se kterými můžete zcela relaxovat, ponořeni do světa relaxace. Mohou to být měkké pohovky, konferenční stolek, stejně jako další interiérové ​​prvky..

Prostorná veranda, která vám umožní instalovat různý nábytek, bude také skvělým místem k odpočinku. Můžete relaxovat v útulném prostředí a užívat si scenérie, která obklopuje váš domov. Díky této zábavě se můžete naladit na romantickou náladu..

Tento krásný dům přitahuje pozornost svým reprezentativním vzhledem. Skleněné dveře jsou velké, takže se do místnosti dostane maximální množství přirozeného světla. Kombinace různých odstínů vypadá zajímavě a neobvykle. Struktura vypadá jasně proti zelené krajině.

Toto je příklad toho, jak můžete uspořádat vnitřní prostor v dřevěném domě. Útulný krb a lehátko vám umožní relaxovat a odpočinout si, ponořeni do nepřekonatelné atmosféry domácího pohodlí. S takovým interiérem se můžete cítit jako šťastný člověk..

Při výběru stylu pro domácí dekoraci věnujte pozornost různým materiálům. Ve vzájemné kombinaci vypadají dobře, takže požadovaného efektu dosáhnete s malým úsilím. Hotový jednopatrový dům bude krásný, útulný a pohodlný.

Více o složitosti uspořádání jednopatrového domu se dozvíte v následujícím videu..