Fasádní barva, její správný výběr a aplikace je jednou z hlavních záruk, že vám dřevěný dům bude věrně sloužit. Překrásně namalovat dřevěný dům venku vlastníma rukama není tak jednoduché.. Pojďme zjistit, která barva je lepší, jak připravit povrch fasády pro její aplikaci a existují nějaká pravidla, která určují nejlepší barvu pro dřevěný dům.

Čím lépe malovat?

Než přejdeme k existujícím možnostem fasádních barev, je třeba říci několik slov o přípravě na malování.. Měli byste věnovat pozornost vlhkosti dřeva.. Na nějaké barvy jeho maximální přípustné procento – ne více než 20. V opačném případě se může povlak začít odlupovat. Dřevo musí být bez pryskyřice, prachu a jiných nečistot. Doporučuje se provést mechanické broušení povrchu a zahájit penetraci a malování 48 – 60 hodin po počátečním ošetření..

Přípravná fáze je zvláště důležitá při práci se starým stromem.. Aby se zabránilo tvorbě hub a plísní, měl by být strom předem ošetřen antiseptickým prostředkem..

Při výběru impregnace je důležité věnovat pozornost skutečnosti, že v jejím složení nejsou žádné toxické roztoky chromu a mědi, které mohou mít škodlivý účinek na lidské zdraví a ekologickou situaci..

Nyní přejdeme přímo k nátěru. Aby fasádní nátěr dlouho vydržel a nevyžadoval častou renovaci, musí mít následující vlastnosti.

 • Bezpečnostní: složení barvy nesmí obsahovat složky škodlivé pro člověka a životní prostředí, například olovo.
 • Pružnost: při přirozené expanzi dřeva by nemělo prasknout.
 • Trvanlivost: vysoce kvalitní profesionální barva si může zachovat své původní vlastnosti až 10-15 let.
 • Propustnost vzduchu: strom musí být schopen „dýchat“.
 • Ochrana proti plísním na povrchu a růstů hub.
 • Barevné podání: materiál by neměl rychle vyblednout a změnit svůj původní tón.
 • Voděodolný, jinak déšť a sníh rychle povedou k potřebě obnovit kryt a strom může být poškozen.
 • Ochrana před přímým slunečním zářením.

Podle hlavní složky může být barva následujících typů.

Akryl na vodní bázi

Bezpečné pro lidi a životní prostředí. Nemá výrazný zápach. Na slunci dlouho nevybledne a zachová si původní barvu. Elastické a paropropustné.

Slouží bez obnovy asi 10 let.

Alkyd

Chrání dřevo před slunečním zářením a vodou, ale samo ztrácí barvu rychleji než akrylát. Poskytuje hustý, hladký povrch. Může časem oxidovat a praskat, což vyžaduje opětovné natření rychleji, než bylo plánováno. Ale toto je mrazuvzdorná možnost, některé značky vydrží až -30 stupňů. Vyžaduje obnovu po 7 letech.

Olej na dřevo

Nevytvářejí povrchový film, ale pronikají do dřeva. Nepraskejte. Umožňuje zachovat přirozenou barvu dřeva.

Jsou vyráběny na bázi organických olejů a rozpouštědel. Sušte dlouho, až týden nebo déle. Vytvářejí hustou dekorativní vrstvu s bohatou barvou. Poskytují ochranu před vlhkostí, ale stejně jako alkydy mohou časem ztratit pružnost a barvu. Nedoporučuje se pro slunné oblasti.

Většina z nich je rozpočtová. Doporučujeme aktualizovat po 6 letech.

Pamatujte, že ne každý nátěr na dřevo je vhodný na vnější povrchy.. V současné době je na trhu mnoho možností fasádních barev. Zde je druh hodnocení nejoblíbenějších výrobců.

Rhenocoll (Německo)

Sortiment zahrnuje glazury a barvy různých odstínů. Rhenocoll lapis lazuli vydrží až 8 let, dobře proniká do dřeva, poskytuje rovnoměrný povlak, poskytuje ochranu před vodou, sluncem a různými mikroorganismy. Rychle vysušte. Přátelský k životnímu prostředí.

Akrylové barvy od výrobce jsou vysoce elastické a bez zápachu. Hlavní nevýhodou je vysoká cena. Oblíbené: akrylová barva na vodní bázi Rhenocoll House Paint, kterou lze použít i pro vnitřní malování, glazurovací barva Rhenocoll Natur Lasur.

Tikkurila (Rusko, Finsko)

Pravděpodobně nejslavnější a nejoblíbenější výrobce barev s osvědčenými zkušenostmi na trhu. Barva dobře přilne a zachová si svoji barvu po dlouhou dobu.

Co je výhodné, v sortimentu značky najdete nejen samotnou barvu, ale také různé prostředky na čištění dřeva, antiseptik, impregnace, základní a vrchní nátěry..

Oblíbené: olejová barva Tikkurila Teho oljumaali a polyarylátová kompozice vhodná pro nízké teploty Ultra klasický.

Teknos (Finsko)

Další finská značka. Klíčovou vlastností produktu je jeho dlouhá životnost. U některých typů povlaků to může být až 30 let. Cena značky odpovídá stavu laku „prémiové třídy“. Oblíbené formulace: tonizující antiseptický Woodex Classic s extrémně snadnou aplikací a „Haiti“ – alkydová barva s vysokým stupněm biologické ochrany.

Dulux (Rusko)

Druhá nejslavnější značka fasádních barev po Tikkurila. Výrobce zaručuje dlouhou životnost, zachování barev po mnoho let, nízkou spotřebu.

Výběr barev a typů barev je co nejširší a hlavní nevýhodou je poměrně vysoká cena.

Populární: Alkydová olejová barva Dulux Domus a alkydová barva na vodní bázi Dulux Domus Aqua.

Pinotex (Estonsko)

Nabízí široký sortiment nátěrů, včetně specializovaných vzorků pro malování okenních rámů a dřevěných dveří. Elastické, nebojí se vody, není špinavé, mají dobrou ochranu proti mechanickému poškození. Oblíbené: akrylová barva Pinotex Extreme One a impregnace na dřevo Pinotex Classic.

Belinka (Slovinsko)

Výrobce specializující se na barvy na dřevo. Tyto výrobky jsou vysoce odolné vůči plísním, hmyzu a povětrnostním vlivům. Jsou elastické a dávají krásnou, lesklou barvu. Bezpečné pro lidi.

Z minusů: je nutné aplikovat v několika (obvykle 3) vrstvách, při malování jednoho fragmentu byste neměli dovolit přestávky – mohou se tvořit nápadné spoje.

Obecně je to dobrá volba, ale je lepší důvěřovat profesionálům, kteří s ní budou pracovat.. Oblíbené: Belinka Tophybrid alkydová emulze a barva na bázi alkydových pryskyřic Belinka Toplasur UV Plus se zvýšenou UV ochranou.

Neomid (Rusko)

Tuzemská značka. Kromě barvy nabízí působivý výběr směsí pro přípravu povrchu pro malířské práce. Barvy jsou i přes atraktivní cenu vysoce kvalitní. Klíčová nevýhoda: povlak se bude bát teplot od -40 stupňů. Oblíbené: Akrylová fasádní barva Neomid a glazura Neomid Color Aqua.

Alpina (Rusko)

Široký sortiment barev a kompozic pro zpracování dřeva. Barva rychle schne a dřevo dobře chrání. Hlavní stížnosti kupujících: skvrny vytvořené po dešti a značná spotřeba barvy. Oblíbené: alkydové glazury Alpina Lasur kožešina Holzfassaden a Alpina Lasur kožešina Holz.

Senezh (Rusko)

Odolný vůči vodě, což je zajímavé, výrobce umísťuje barvu jako chráněnou před rychlým šířením ohně v případě požárů. Nabízí širokou škálu barev. Docela rozpočet.

Je pravda, že barva také postrádá nevýhody. Recenze na něj jsou dost rozporuplná a suroviny, ze kterých je vyroben, nemají nejvyšší kvalitu..

Populární: tonizující antiseptický „Aquadecor“ a osvědčený povlak s protipožární ochranou „Ognebio“.

„Yaroslavl Paints“ (Rusko)

Zdá se to jako dobrá volba: levná barva, rychle schne, spotřeba je malá. Kromě toho poskytuje dobrou ochranu proti vlhkosti a plísním. Existuje však jedna nevýhoda: životnost je kratší než většina výše uvedených možností.. Oblíbené produkty: Tecotex odstín s protiplísňovou ochranou a dekorativní antiseptikum Premia.

Nyní přejdeme od technických charakteristik k dekorativním.

Výběr barev

Zdálo by se, že výběr barvy nátěru závisí pouze na vkusu majitele domu.. Ale i zde existují určité nuance..

 • Univerzální Uvažuje se o čirých, šedých a béžových povlacích.
 • Pamatujte, že na stěnách domu bude barva vypadat trochu světlejší., než v testovacích oblastech.
 • Pokud se bojíte, že povlak rychle vybledne, pak dávejte přednost světlým odstínům.
 • V severních zeměpisných šířkách je lepší se vyhnout studeným barvám a odstínům (modrá, bílá atd.). Na jihu naopak musíte být opatrní s teplými (žlutými, hnědými atd.).
 • Pokud je architektura domu složitá, pak je lepší zůstat na jednoduché neutrální barvě, aby neodváděla veškerou pozornost na sebe.
 • Není vůbec nutné omezovat se na jakoukoli jednu barvu.. Můžete najít zajímavé barevné varianty se vzory a ornamenty.
 • Pokud jsou pokoje s panoramatickými okny zvažte jejich barvy a provedení.
 • Věnujte pozornost svému okolí. Přírodní barvy vypadají nejlépe, pokud je dům obklopen zahradou uprostřed přírodní krajiny. Pro hornaté, skalnaté oblasti je lepší šedá škála..

Nepřehlédnutelný detail – barva střechy. Doporučené kombinace jsou následující.

 • Třešňová střecha: světle modré, žluté, béžové, růžové, bílé stěny.
 • Hnědá střecha: světle modré, tyrkysové, světle zelené, bílé stěny.
 • Střecha v bohatém čokoládovém odstínu: světle modré, žluté, béžové, růžové, bílé stěny.
 • Zelená střecha: žluté, béžové, růžové, bílé stěny.
 • Šedá střecha: světle modré, žluté, béžové, růžové, bílé stěny.

Zvažte tyto faktory, ale nezapomeňte, že konečná volba je vždy na vás..

Možnosti malování

Existují dvě hlavní možnosti malování vnějších stěn vašeho domova. Liší se jak vytvořeným vizuálním efektem, tak svými vlastnostmi a použitými materiály..

Zasklení

U této barevné varianty je znatelná přirozená struktura dřeva. Barvy, které vytvářejí tento efekt, se nazývají glazury nebo glazurová antiseptika. Jejich životnost je asi 8 let..

Bohužel rychleji ztrácejí barvu a původní lesk..

Krytina

Trvanlivější možnost, ale zcela skrývající přirozenou krásu stromu. Minimální životnost takového povlaku je však 10 let a častěji si zachovává svůj vzhled a vlastnosti po dobu 15–20 let. Praktický, časově i energeticky úsporný způsob.

Užitečné tipy

Bez ohledu na zvolenou techniku ​​a typ barvy, stojí za to dodržovat řadu jednoduchých pravidel, která pomohou dosáhnout rovnoměrného a trvanlivého vnějšího nátěru.

 • Dodržujte specifikace vlhkosti dřeva. Jsou různé pro různé barvy..
 • Pokud plánujete při práci použít stříkací pistoli, ujistěte se, že je váš model vhodný pro zvolený typ barvy.
 • Na rozdíl od ujištění profesionálů, stavitelé doporučují obnovovat nátěr každé 4 roky.
 • Nezanedbávejte dobu schnutí doporučenou výrobcem a povětrnostní podmínky pro nanášení barvy. Ne všechny přípravky lze použít v zimě nebo po dešti..
 • Většina odborníků doporučuje večer proveďte finální malování stěn.

Nesnažte se ušetřit peníze snížením požadované spotřeby barvy, ředěním vrstvy nebo ředěním barvy více..

Spotřeba barvy závisí na mnoha nuancích: textuře a zakřivení povrchu, použitém nástroji a typu barvy.

Ale častěji bude další.

 • při malování podél zrna: litr barvy na 8-10 metrů čtverečních. m.;
 • při malování na příčný řez: litr na 4-6 metrů čtverečních m.

Věnujte pozornost přípravné fázi. Nešetřete na antiseptikách a primerech. Většina důvěryhodných evropských výrobců nedoporučuje zpracování s antiseptikem při teplotách pod nulou.. „Zimní antiseptikum“ – nejčastěji marketingový tah, nic víc.

Pamatujte, že pro většinu barev je nyní k dispozici tónování ve stínu, který potřebujete. Je však lepší, aby to provedl profesionál pomocí speciálního vybavení. Pokud nemalujete nový dům, ale přelakováváte starý, pak před nanesením nátěru musíte odstranit veškerou starou barvu, tmely malé praskliny a teprve poté začít malovat..

Příklady

Před výběrem barvy si sami určete, jakého efektu chcete dosáhnout. Podívejte se na příklady domů namalovaných tak, jak se vám líbí, a vyberte typ materiálu a způsob malování, které mohou poskytnout požadovaný efekt..

Nezapomeňte, že fasáda bude vypadat prospěšně, pouze pokud bude v souladu s prostředím..

Například šedý venkovský dům dokonale zapadne do lesní krajiny.

Dům vymalovaný ve světlých barvách je spojen s teplem a pohodlím.

Pokud chcete něco neobvyklého, můžete použít jasné barvy: například modrou.

Dodržujte všechny požadavky, pečlivě přistupujte k výběru a dřevěný dům vám bude věrně sloužit mnoho let, bez neustálé potřeby aktualizovat nátěr.