V poslední době se v Rusku staví z baru stále více venkovských domů. Jsou postaveny rychle, vypadají hezky zvenčí a jejich cena je mnohem nižší než u cihlových budov. Domy tohoto typu však mají jednu významnou nevýhodu – během prvních let se stěny dřeva zmenšují, z čehož padají ukazatele úspory tepla a dům je třeba co nejdříve izolovat..

Jak nejlépe to udělat a jakým bodům byste měli věnovat zvláštní pozornost, můžete zjistit přečtením článku až do konce..

Zvláštnosti

Před zahájením procesu izolace domu z baru zevnitř je nutné pozvat specialistu na vizuální kontrolu a další konzultace. Bude schopen analyzovat celkový stav stěn, podlah, stropů a stropů. Aby byly závěry úplné a pravdivé, měli byste srub prohlédnout nejen zevnitř, ale také zvenčí. Na základě výsledků kontroly obdržíte profesionální doporučení – možná je potřeba dům znovu zateplit nebo zateplit izolačními materiály.

Izolační plechy musí být šetrné k životnímu prostředí, neobsahuje a nevypouští látky škodlivé pro člověka. Zvláštní pozornost je třeba věnovat požární odolnosti izolace. Materiál by se měl nejen vznítit z vystavení otevřenému plameni, ale navíc by měl uhasit oheň.

Je vhodné měnit izolaci co zřídka, ale pokud k tomu dojde, pak by technologie pokládky měla být jednoduchá i pro začátečníka ve stavebnictví..

Jak můžete izolovat?

Izolací srubu minerální vlnou získáte izolátor, jehož charakteristickými rysy jsou nízká tepelná vodivost a téměř dokonalá zvuková izolace. Minvata splňuje všechny požadavky na požární bezpečnost, odolává teplotním poklesům a je levná. Z nedostatků lze vyčlenit složitost pokládky – minerální vlna musí být položena v silné vrstvě, jinak může dojít ke kondenzaci. Je lepší pracovat s takovým materiálem ve speciálním obleku a pomocí respirátoru, protože pokud se minerální vlna dostane na kůži, může to způsobit nepohodlí.

Ecowool svými užitnými vlastnostmi překonává minerální vlnu. Kromě toho je tento materiál doporučován k použití kvůli jeho šetrnosti k životnímu prostředí a trvanlivosti, a to i v těch nejhorších podmínkách.. Nejdůležitější pozitivní vlastností ekowoolu je paropropustnost, která vám umožňuje zachovat tepelně izolační vlastnosti materiálu, když zvlhne.. Vzhledem k tomu, že tento materiál je vyroben z odpadního papírového odpadu, je jeho pokládka velmi specifická a vyžaduje povinné zapojení specialistů..

Polyuretan je dnes považován za nejúčinnější izolaci. Díky své speciální porézní struktuře je jeho tepelná vodivost minimální. Používá se k izolaci nejen svislých, ale i šikmých ploch nástřikem, což vylučuje tvorbu „studených mostů“. Polyuretan je parotěsný, a proto je pro jeho plné využití v domě nutné vybavit ventilační systém.

Penofol neboli fóliová izolace slouží k izolaci nejen stěn, ale i potrubí. Vyrábí se v rolích, vhodných pro skladování a přepravu. Tepelná izolace se provádí pomocí pěnové polyetylenové pěny. Je to kvůli použití fólie, která je téměř ideálním reflektorem tepla, že se ukázalo, že udržuje teplo v prostorách po dlouhou dobu.

Pěnová izolace je nejjednodušší a nejrychlejší způsob řešení problému.. Materiál se od mnoha jiných analogů odlišuje vynikající zvukovou izolací; když vystřelí, obvykle sám zhasne. Snadno se s ním pracuje, ale ve srovnání s jinými materiály není tak drahý. Existuje však mnoho nevýhod pěny: je prostě zbožňována všemi druhy hlodavců a je propustná pro vodu, což negativně ovlivňuje životnost.

Technologie izolace stěn

Pokud správně porozumíte základním principům a pamatujete si základní fyzikální zákony, pak bude docela snadné izolovat stěny od lepeného laminovaného dřeva vlastními rukama a namontovat výztužné struktury.

Tepelně izolační vlastnosti lišty o průřezu 150×150 lze považovat za nedostatečné pro plnohodnotné pohodlné bydlení v domě v chladném období. Pokud nemáte schopnost zarovnat dřevěné stěny, pak obložení povrchů a příček šindelem je ideální způsob, jak izolovat místnosti a dát zdím decentní vzhled.

Nejlevnější možností by bylo izolovat stěny sádrokartonem, který lze použít společně s jinými materiály, například minerální vlnou. Při použití takové kombinace klesají tepelné ztráty téměř o třetinu..

Ale bez ohledu na to, jaký materiál nebo způsob izolace je zvolen, sled akcí a fází zůstává přibližně stejný a bude zahrnovat následující etapy.

Příprava

Prvním krokem je odstranění povrchové úpravy, tapet a nahromaděných nečistot ze stěn. Provádí se úklid a mytí všech uvolněných prostor a jejich povrchů. Poté jsou stěny dřeva ošetřeny septikem, který chrání strom před účinky plísní a hmyzu. kromě, doporučuje se ošetřit stěny speciální směsí, která snižuje úroveň hořlavosti materiálu.

Veškerá kabeláž vedená podél stěn je od nich oddělena a dočasně odstraněna. Při práci s elektrickým vedením a další komunikací nezapomeňte na opatření. Po dokončení práce bude nutné všechny dráty vrátit na své místo..

Léčba

V této fázi, prováděné uvnitř domu, byste měli pečlivě projít všemi místnostmi a absolutně uzavřít všechny praskliny, dokonce i ty nejmenší, speciálním jutovým vláknem. Tímto způsobem je třeba každé 2-3 roky dokončit vnější stěny a vnitřní stěny pouze při výměně izolace..

Parozábrana

Parotěsná zábrana se provádí, aby se zabránilo hromadění kondenzátu po pokládce izolace, v důsledku čehož je dřevo vystaveno hnilobě. Pokud se tedy plánuje izolace stěn minerální vlnou nebo polystyrenem, pak se nejprve položí parotěsná fólie a poté izolace vámi zvolené značky.

Latování

Po položení parotěsné fólie je nutné postavit rám, na kterém bude následně držen izolační materiál. Pro soustružení srubu je nejlepší použít tyče s průřezem 50 x 50 milimetrů.. Izolace stěn nástřikem je mnohem výnosnější, protože šetří čas a úsilí – v tomto případě nemusíte řešit laťování stěn.

Pokládka izolace

Izolace je umístěna v prostoru ohraničeném bloky a poté fixována hustým vláknem – táhne se od jedné tyče k druhé a drží materiál nebo speciální lepidlo. Izolace je položena tak, aby mezi ní a mřížkou nebyly absolutně žádné mezery.. Zvláštní pozornost by měla být věnována zajištění horních a bočních okrajů izolačního materiálu. A teprve poté můžete přejít k poslední fázi a dokončit práci..

Dokončování

Poté, co je izolace položena a řádně zajištěna, je zeď obšitá sádrokartonem. Předtím odborníci doporučují položit na izolaci další vrstvu parozábrany.. Poté jsou povrchy zdobeny a zdobeny v závislosti na vkusu a preferencích majitele domu..

Jak namontovat na podlahu a strop?

Podle odborníků téměř 30 procent tepla opouští místnost přes podlahu nebo strop, takže otázka izolace těchto částí domu je obzvláště akutní pro majitele domů. Funguje zde banální fyzikální zákon – teplý vzduch vždy směřuje nahoru a studený vzduch klesá dolů. A pokud není podkroví domu izolováno, pak se teplý vzduch neustále ochlazuje. kromě, kvůli teplotnímu rozdílu se může tvořit kondenzace, nebo dokonce skutečné rampouchy, které vám budou viset nad hlavou.

Strop může a měl by být izolován uvnitř i venku. Proto stojí za to trochu obětovat využitelnou plochu podkroví a položit izolaci na krokve. Budete také muset snížit výšku stropu v místnosti, ale tato ztráta bude nevýznamná – více než 20 mm izolační materiál nezabere.

Izolační technologie není tak složitá. Nejprve je sestaven dřevěný rám, do kterého je zase umístěn vybraný a nejvhodnější izolační materiál. Dále je položena hydroizolační fólie. Samotná izolace je upevněna lepidlem a hmoždinkami.

Po dokončení vyztužení je položena parotěsná fólie. Poté můžeme předpokládat, že práce již byla odvedena, a pokračovat ke konečnému dokončení..

Technologie izolace podlahy se prakticky neliší od dříve popsaných procesů spojených s prací na tepelné izolaci stěn a stropů.

Proces izolace podlahy, stěn a stropu nezpůsobuje potíže ani začátečníkům a nemůžete se bez něj obejít, protože dům ze dřeva by měl být teplý a pohodlný, zejména v zimní sezóně. Pochopení toho, s jakými problémy se můžete při izolaci potýkat, a co je nejdůležitější – jak se s nimi obejít, můžete práci provést sami, pouze za pomoci rad odborníků. Pokud však neexistuje sebevědomí, pak je lepší svěřit tento ne nejtěžší, ale přesto zodpovědný proces mistrům svého řemesla. V tomto případě bude méně důvodů k obavám a teplo se ve vašem domě usadí po mnoho let..

Otevírání domu z baru zevnitř na videu níže.