Stále více lidí dává přednost stavbě dřevěných domů. To není překvapující vzhledem k tomu, že takové dřevostavby jsou šetrné k životnímu prostředí, pohodlné a útulné. Samotné dřevo je ale slabě odolné vůči působení nízkých teplot a silných mrazů, které jsou u nás běžné. A pak se otázka izolace dřevěného domu stává relevantní, což vám umožní ušetřit teplo a neutratit spoustu peněz za jeho vytápění.. Pokusme se přijít na to, jak to udělat správně vlastníma rukama, aby byl výsledek opravdu dobrý.

Zvláštnosti

Je nutné začít tím, že bez ohledu na to, z čeho jsou stěny vyrobeny, je při izolaci budovy nutné vzít v úvahu řadu norem, které jsou obsaženy v SNiP:

 • tepelná izolace by měla být co nejvíce chráněna před pronikáním vlhkosti;
 • vodní pára by se neměla dostat na tepelně izolační vrstvu;
 • vrstvy izolačního koláče by měly být uspořádány tak, aby struktura v případě potřeby mohla vyschnout a nedocházelo v ní k hromadění vlhkosti.

Nejjednodušší je vyhovět první normě, protože vnější povrch chrání tepelnou izolaci před vniknutím vlhkosti.

Jejich vlastnosti lze v případě potřeby zlepšit použitím hydroizolační membrány. Výše uvedené normy vytvářejí určitá omezení při výběru izolace.

Jak izolovat venku?

K izolaci domu ze dřeva se obvykle používají následující materiály:

 • minerální vlna;
 • Polystyren;
 • expandovaný polystyren nebo penoplex.

Jak bylo zmíněno, řada norem SNiP ukládá omezení pro použití několika materiálů, a proto s nimi jednoduše nelze opláštit fasádu domu. Pokusme se zjistit, jaká bude technologie oteplování takového domu výše uvedenými materiály.

Minerální vlna

Izolace z minerální vlny je nejlepší řešení, pokud chcete vše dělat levně a efektivně. Jeho použití umožňuje nejen zachovat a zdůraznit všechny výhody dřeva jako materiálu, ale také vyhladit jeho slabé stránky.

Při použití materiálu na stěny venku je možné zabránit požáru budovy, protože tato skupina ohřívačů je nehořlavá. A to je jedna z hlavních výhod ve srovnání s Penoplexem nebo polystyrenem.

Minerální vlna také umožňuje stěnám dýchat, takže není nutné vytvářet další větrání. V tomto případě však bude nutné věnovat zvláštní pozornost dokončení, aby k tomu došlo. Poté jej můžete zavřít obkladem, aby materiál dýchal. V opačném případě budete muset čelit akumulaci vlhkosti, která je plná vážných následků v podobě vlhkosti a následného vzhledu hub a plísní.. Pro izolaci stěn je nejlepší použít minerální vlnu. Neměl by se však používat k izolaci podlah budovy.. Důvodem je, že má nízkou pevnost a po jaké době se začne zmenšovat.

V důsledku toho se sníží jeho tepelně izolační vlastnosti a může dojít k poškození podlahy. Pokud má dům studenou střechu, minerální vlna bude vynikajícím řešením pro její izolaci i pro izolaci podkroví.

Důležitým bodem, který může mít rozhodující vliv na účinnost izolace stěn, je správný výběr materiálu. Existuje několik kategorií tohoto materiálu..

 • Kámen. Vyrábí se ve formě desek a má nejvyšší parametry tuhosti. Je velmi výhodné s ním pracovat, protože je snadno řezatelný a je pro člověka zcela bezpečný..
 • Sklenka. Obvykle se dodává v rolích a má menší tuhost než kámen. Použití není tak pohodlné, protože skleněná vlákna, ze kterých je složena, mohou způsobit spoustu nepříjemností těm, kteří s nimi pracují. Proto je nutné izolovat dům takovým materiálem pracovat v ochranném oděvu..
 • Struska. Nejlevnější a nejvíce nevhodná možnost. Název napovídá, že tato minerální vlna je vyrobena z odpadků. V některých případech může být zdraví škodlivé kvůli uvolňování škodlivých látek. Takovou izolaci lze použít výhradně pro vnější stěny a lze ji zakoupit pouze od společností, které odpovídají za kvalitu prodávaného zboží..

Expandovaný polystyren nebo penoplex

Soukromý dům můžete také izolovat pomocí materiálu, jako je penoplex. Je velmi podobný polystyrenu, ale postrádá řadu nevýhod.. Tato izolace je vysoce trvanlivá a odolná vůči fyzickému namáhání a mechanickému poškození..

Je odolný vůči vlhkosti a lze jej použít k izolaci podlah a stěn i bez nutnosti vytváření vrstev hydro a parozábrany.

Mezi jeho výhody je třeba poznamenat:

 • snadná instalace;
 • snadnost zpracování;
 • dobré charakteristiky energetické účinnosti;
 • šetrnost k životnímu prostředí a bezpečnost pro lidi.

Má také jednu nevýhodu – špatnou prodyšnost.. Pokud v domě nevybavíte dodatečné větrání, pak v budově hrozí skleníkový efekt. Venku se tento materiál nedoporučuje pro izolaci, ale pro podlahy je to ideální řešení. Penoplex se nebojí zatížení, a proto jej lze snadno položit na podlahu zespodu. Kromě toho zbývá pouze vyrobit cementový potěr, jehož tloušťka by měla dosáhnout 3–5 centimetrů.

Může být použit jak pro podlahu prvního patra, tak pro překrytí podkroví. Mimochodem, tento materiál se používá také k izolaci podzemí nebo základů..

Díky své odolnosti proti vlhkosti lze izolaci vynechat. Pokud se však předpokládá jeho použití v místnostech s vysokou vlhkostí – v koupelně nebo na toaletě, nebude nadbytečné jej aplikovat. To ochrání strop a samotnou izolaci před vodou v případě různých typů netěsností..

Polystyren

Pokud bylo rozhodnuto použít pěnu pro vnější izolaci dřevěného domu, bude to tak z hlediska nákladů nejlevnější varianta. A jeho nákup není v žádném obchodě vůbec problém.. Materiál má dobré tepelně izolační vlastnosti, ale má několik významných nedostatků:

 • nízké ukazatele odolnosti proti mechanickému poškození;
 • nízká pevnost;
 • nedostatek odolnosti vůči ohni.

Kromě toho je nerozumné používat takovou izolaci pro stěny, protože téměř neumožňuje průchod vzduchu.. To znamená, že užitečné vlastnosti dřeva budou prakticky sníženy na nulu, což lze sotva považovat za přijatelné pro dřevěný dům..

Navzdory skutečnosti, že místnost bude teplá, přítomnost pěny na stěnách jako izolace naruší teplotní režim kvůli nedostatku větrání, což může vést ke kondenzaci. Vytvoření dodatečného větrání může problém vyřešit, ale bude vyžadovat finanční náklady.

Pěna navíc vyžaduje ochranu proti vlhkosti.. Navzdory ujištění výrobců, že pěna jako izolace neabsorbuje vodu, je to zcela špatně. Možná to potahovací koule nedělají, ale voda se hromadí v prostoru mezi nimi. A jak mrzne, voda expanduje, což způsobuje zvýšení tlaku a vytváří zátěž pro povlak. Nakonec se prostě začne rozpadat v první nebo druhé zimě..

To znamená, že v případě pěny existuje mnoho rizik, pokud ji použijete jako vnější izolační materiál.

Můžete ho ale použít k izolaci sklepních nebo půdních podlah. Pak ale musíte věnovat zvláštní pozornost hydroizolaci..

Izolační metody zevnitř

Domy z baru jsou obvykle izolovány zevnitř různými druhy minerální vlny.. Jsou šetrné k životnímu prostředí, lehké a mají nízké náklady.. Kromě toho jsou v té či oné formě k dispozici různé typy, takže si můžete vybrat nejvhodnější řešení, se kterým se bude nejsnadněji pracovat, bez ohledu na to, zda se jedná o starý dům nebo nový..

Čedičová vlna má vynikající tepelně úsporné vlastnosti, které v kombinaci s propustností vzduchu a schopností stěn „dýchat“, vám umožní nebát se vzhledu plísní a plísní v místnosti.

Pokud mluvíme o skelné vlně, pak dokonale absorbuje vlhkost.. A pro to je nutné vytvořit další hydroizolační vrstvu, aby se netvořila kondenzace. Je pravda, že materiál má složitou strukturu a měli byste s ním pracovat pouze v ochranném oděvu kvůli přítomnosti velkého počtu skleněných částic.

Všechny výše uvedené materiály se velmi snadno instalují a nejsou k tomu zapotřebí žádné speciální dovednosti.. Válcované typy vaty se vyznačují vysokou plasticitou, ale jejich hustota bude ve srovnání s blokovými protějšky menší. V takovém případě můžete odříznout požadované množství izolace. Ale v případě blokových analogů budete muset předem promyslet postup pokládky materiálu.

Materiály jako např expandovaný polystyren a polystyren. První je populární kvůli nízkým nákladům. Má vynikající tepelně a zvukově izolační vlastnosti. Je také snadné s ním pracovat. Ale když je vystaven otevřenému ohni, stává se nebezpečným kvůli uvolňování škodlivých a toxických látek během spalování..

Když byl vybrán materiál vhodný pro izolaci, můžete začít s přípravnými pracemi, jejichž schéma spočívá v přípravě povrchu a ve vytváření latování.

Příprava povrchu zahrnuje zakrytí mezer, které se mohly vytvořit mezi kládami nebo trámy. K tomu se budete muset vyzbrojit koudelem, polyuretanovou pěnou nebo plstí.

Pro latování by bylo lepší použít dřevěné bloky. Méně často je bedna vyrobena z kovu, který musí být předem potažen antikorozními prostředky..

Abyste dobře aplikovali izolátor, musíte nejprve připravit povrch na potažení izolací. Chcete -li to provést, vložte do trhlin koudel nebo plsť. Když jsou zcela uzavřené a pěna je suchá a přebytek byl odstraněn, můžete na ni nanést tmel. Poté by mělo být pečlivě vyrovnáno. A dřevo musí být ošetřeno antifungálními prostředky. A již bezprostředně před instalací izolace by měla být pokryta látkami, což zvýší žáruvzdorné vlastnosti.

Pokud se rozhodne izolovat budovu uvnitř čedičovou vlnou, měla by být její instalace provedena po vysušení stěn. Tento proces se skládá z následujících kroků:

 • je nutné určit krajní části latování, musí být dobře zkontrolovány pomocí úrovně a olovnice, protože jejich poloha přímo ovlivní další instalační práce;
 • je vyžadována první svislá lišta upevněte hmoždinkami a šrouby;
 • na vzdálenost jednoho metru následující prkna připevněte svisle dokud celý povrch nemá přepravku;
 • kde jsou okenní otvory a vchodové dveře, po obvodu je nutné namontovat samostatné tyče.

Pro instalaci tepelně izolačního materiálu v kusech je vytvořena přepravní síť s prvky, které jsou umístěny vodorovně. Na výsledné síti je nutné vyplnit vodorovné pásy v stejné vzdálenosti od sebe. Vzdálenost mezi nimi musí odpovídat rozměrům izolačního materiálu.

Do mezer mezi pevnými pásy lze umístit vatu. Instalace tepelného izolátoru na stěny by měla být prováděna bez použití lepidel nebo jiných upevňovacích látek. Pokud je soustružení vyrobeno podle technologie, pak vata přilne k povrchu co nejtěsněji. Ale nezapomeňte na něco takového, jako jsou větrací otvory..

Vzhledem k tomu, že jakákoli minerální vlna má porézní strukturu, má tendenci akumulovat vlhkost. Z tohoto důvodu bude nutné vyrobit další vrstvu parozábrany, která by měla materiál shora zakrývat. Pokud mluvíme o instalaci materiálu, který je dodáván v rolích, musíte odříznout kus požadované délky a upevnit jej na zeď. Abyste se nemýlili s tím, kolik potřebujete mít parotěsnou zábranu, měli byste nejprve vypočítat, kolik materiálu je potřeba k izolaci domu a k výsledné hodnotě přidat zhruba 10 procent.

Alternativně se k izolaci obytné budovy ze dřeva používá také pěna. Tento materiál má nízkou tepelnou vodivost, dobře udržuje teplo a je levný. Jak už ale bylo řečeno, páru nepropouští dobře. To znamená, že při jeho používání budete muset vybavit dodatečné větrání..

Instalace polystyrenu se provádí následovně:

 • na povrch, který byl předem zpracován a připraven, je přepravka připevněna pomocí kroku lamel, co se bude rovnat velikosti pěnových prvků, je nejlepší zahájit instalaci materiálu z nosných stěn;
 • mezi tyče je také položena pěna, ale to se děje tak, že zůstane mezera, která bude větráním pro materiál;
 • na izolaci je nutné nainstalovat membránovou fólii, Kromě toho je pro pěnu potřebný membránový film a pro jiné izolační materiály si můžete vybrat něco jiného, ​​což vám umožní udržovat dobré mikroklima uvnitř místnosti;
 • v konečné fázi je dokončena instalace izolačního materiálu dokončovací práce.