Kombinace dlažby a laminátu na chodbě

Dekorace podlahy v interiéru chodby obvykle vyžaduje obzvláště pečlivý přístup. S kompetentní kombinací podlahových krytin bude místnost vždy vypadat stylově a útulně a její použití bude pohodlné.

Výhody a nevýhody kombinování

Oprava je poměrně náročný proces, který vyžaduje kompetentní přístup k výběru materiálů. V současné době jsou velmi oblíbené dlažby a lamináty. Každý z těchto povlaků má svá pro a proti. Moderní trh s dlaždicemi je naplněn množstvím různých modelů vyrobených pro kámen a dřevo, s různými vzory a různými texturami. Dlaždice vydrží dlouho, aniž by ztratila svůj vzhled. Nesporným plusem je také faktor, že se snadno čistí, což je pro ženy v domácnosti důležité..

Dlaždice však mají také své nevýhody. Tato podlaha je na rozdíl od laminátu studená a houževnatá. Proto je lepší použít dlažbu na malou plochu podlahy a kombinovat ji s různými materiály. A jako hlavní nátěr použijte laminát.

Mezi výhody této kombinace patří:

 • praktičnost;
 • odolnost dlaždic vůči abrazivním chemikáliím pro domácnost a dalším vlivům;
 • vytvoření originální kresby;
 • vymezení prostoru do zón;
 • snadnost pokládky laminátu;
 • velký výběr barev a textur;
 • imitace přírodního kamene nebo dřeva;
 • nízká hmotnost laminátu;
 • šetrnost k životnímu prostředí;
 • vizuálně mění tvar místnosti.

Mezi nevýhody kombinování patří:

 • potíže při výběru povlaků, které jsou kombinovány ve stejném stylu;
 • špatná odolnost laminovaného povlaku proti vlhkosti;
 • složitost pokládky dlaždic;
 • další zpracování na křižovatce dlaždic a laminátu.

Dokovací metody

Když jsou podlahové krytiny kombinovány na chodbě, často vyvstává otázka, jak tyto různé výrobky správně propojit. Spoje mezi nimi lze provádět pomocí různých metod, které jsou uvedeny níže:

 • Matice (lisování). Lisování bude relevantní, pokud jsou oba podlahové materiály spojeny různými způsoby nebo jsou umístěny v různých výškách. Dráhy jsou rovné a zakřivené. Rovné prahy jsou vhodné pro podlahy, kde je přechod mezi patry rovný. Pokud má přechod nestandardní tvar a mistr položil krytiny ohybem, získají k tomu speciální prahy, nazývané flexibilní profil.

Lišty pro spojení dvou typů podlah se dodávají z různých materiálů. Hliníkové pásy jsou považovány za nejspolehlivější a nejkvalitnější. Ale ne vždy odpovídají designu místnosti. Navíc jsou v prodeji dřevěná prkna. Cenově jsou dražší než plast a kov, ale mimo jiné jsou zakřivené..

Lamely se liší v typech upevnění, jsou otevřené a zavřené. Když jsou spoje otevřené, pak jsou spojovací prvky nahoře, pokud jsou uzavřeny, pak se vytvoří úhledný hladký přechod mezi materiály.

 • Korkový kompenzátor. Mezi ostatními se rozlišuje jako nejlepší možnost pro skrytí mezer. Další výhodou korkového dilatačního spoje, respektive jeho natřených konců, je, že ve stavbě supermarketů je široká škála barev..
 • Zapínání na tupo bez matice. V praxi se tento typ zdiva často používá bez dalších nákladů. Tato kombinovaná metoda vyžaduje pečlivou práci. Často se používá v malých prostorech.
 • Použití stavebního tmelu a pěny. Hlavním plusem je schopnost skrýt klouby zakřiveného tvaru tímto plastovým tvarem. Při práci s tmelem však musíte být velmi opatrní, protože existuje riziko znečištění povrchu. Ze stejného důvodu musí být přebytečný tmel rychle odstraněn. Nevýhodou použití tmelu je nemožnost demontáže laminátu v případě potřeby.

Možnosti kombinace na chodbě

Při vytváření podlahy na chodbě se používají různé nápady a styly. Instalaci můžete kombinovat s následující možností – napůl s dlaždicemi a napůl s laminátem. Prostor u předních dveří je vyhrazen dlažbě a zbývající část chodby je pokryta laminovaným plátnem. Tím se vytvoří dvě pracovní oblasti. Při použití této možnosti kombinace je třeba mít na paměti, že materiál pro vstupní zónu musí být vysoce odolný proti vlhkosti a vysoké pevnosti..

Existuje také alternativa. Pokud použijete keramický povlak na širší plochu, pak je tu příležitost hrát si s barevnou kompozicí, použít různé druhy podlahových dlaždic k dekoraci, vyrobit panel nebo mozaiku podél okraje. Vizuálně bude tato technika dělat podlahu v chodbě originální a zvláštní. S tímto rozložením materiálů dostává chodba úplně jiný vzhled..

Tato kombinovaná dokončovací technika vytvoří funkční podlahovou krytinu a dále promění domov. Laminát se také používá v bytech pro dekoraci stěn, je velmi vhodné použít na chodbě. Laminátová zástěra je praktická, snadno se čistí a snadno se udržuje.

Jak správně položit laminát: podél nebo napříč?

Laminát je praktická podlaha, která má širokou škálu textur a barev. Variace montáže přímo souvisejí s určitými vlastnostmi objektu. Kvalita nebude záviset na typu pokládky laminátu – napříč nebo podél.

Dnes se používají příčné, podélné a diagonální metody stohování materiálů:

 • Příčné a podélné metody – přímé pokládání. Diagonální je považována za složitější metodu. Na chodbě je použito diagonální zdivo.
 • Obzvláště populární metodou je přímá možnost. Prvky s touto metodou jsou připevněny rovnoběžně se stěnami..
 • Umístění laminátových prken kolmo na místnost nebo přes zeď je méně populární než podélná prkna. Pozitivním aspektem bude schopnost místnost opticky zvětšit. Aktivně se používá v úzkých prostorách. Tato práce vyžaduje finanční a časové investice..

 • Podélnou instalaci nejčastěji doporučují řemeslníci, protože to nevyžaduje obrovské investice času a speciálních dovedností. Navenek výsledek vypadá úhledně a efektivně..
 • Bez ohledu na to, jaký typ pokládky laminátu bude zvolen, musí být instalace provedena velmi opatrně a dodržovat několik tipů: panely musíte namontovat pouze na připravený, rovný, předem vyčištěný povrch. Při instalaci musíte použít podklad, který je vybrán podle třídy vybraného laminovaného materiálu.

Jaké materiály je nejlepší vybrat

Koridor se vyznačuje interakcí se špinavou obuví a vysokou úrovní lidské dopravy. Proto je zde zapotřebí laminát odolný proti vlhkosti vysoké třídy odolnosti proti opotřebení. Pokud jsou prostředky na opravy omezené, pak je lepší koupit laminát třídy 32-33, stejné panely jsou ideální pro zdobení průchodu z místnosti do chodby. V případě, že to finanční prostředky umožňují, je vhodné zvolit 34. třídu odporu.

Navzdory skutečnosti, že laminované výrobky mají vynikající vnější vlastnosti, nezapomeňte, že odolnost proti vlhkosti je stále nízká..

Existují následující typy laminátu:

 • Hladký povrch. Pro chodby je však nežádoucí, na povrchu zůstávají stopy a skvrny..
 • S matným povrchem. Tento laminát je vyroben s přírodním vzhledem dřeva, je méně kluzký.
 • Laminátová podlaha s texturou je považována za nejlepší variantu pro chodby. Za prvé je vyroben z imitace imitace dřeva, neklouže a za druhé zanechává stopy z obuvi na minimu..

Abyste se konečně mohli rozhodnout ve prospěch požadované dlaždice, měli byste pečlivě prostudovat její technické vlastnosti:

 • Odolnost materiálu proti opotřebení. Na chodbě je lepší zvolit výrobky označené REI 4 a REI 5, kvůli zatížení podlahy, které se odráží na stavu podlahy. Jedná se o nejvyšší třídu odolnosti proti opotřebení.
 • Čip ideální dlaždice, který je vhodný pro svou odolnost proti vodě, by měl mít jednotnou strukturu.
 • Pro zakrytí v chodbě je protiskluzový index velmi důležitý. Musíte vybrat dlaždice označené R10 a R11, nejlepší je koupit neklouzavé a hladké.

Při nákupu dlaždic musíte také myslet na velikosti dlaždic. To obvykle závisí na preferencích majitelů domů a také na velikosti místnosti. Velké dlaždice se snadněji instalují a mají méně švů, z nichž se následně dostane prach a nečistoty. A malé dlaždice jsou při pokládce úspornější, protože kusy materiálu jsou řezány méně.

Alternativní možnosti

Na chodbě je také možné použít alternativní metody kombinování povlaků:

 • Můžete například kombinovat typy podlah, jako je laminát a linoleum. Obtíž spočívá v tom, že tloušťka těchto materiálů je odlišná, laminát je několikrát silnější. Tento typ kombinace je nutné pečlivě vybírat, dodržovat určitou techniku, protože v případě příliš znatelného rozdílu v tloušťce materiálů může být pokládka linolea a laminátu problematická. Proto dnes specialisté používají speciální pásy k držení těchto dvou povlaků pohromadě..

 • Linoleum je povlak vyrobený z polymerních materiálů. V současné době je linoleum reprezentováno velkým sortimentem odrůd. Prodaná plátna jsou dostatečně široká na to, aby pokládala linoleum bez spojů. Na rozdíl od jiných nátěrů je linoleum velmi snadné nanášet vlastními silami..
 • Linoleum je velmi teplý materiál. A má dobrou zvukovou izolaci.

 • Další variací designu na chodbě je kombinace dlaždic a laminovaných materiálů. Dlaždice jsou vyrobeny z podobných materiálů jako keramické dlaždice, ale zároveň jsou dlaždice spolehlivější a silnější, ale podle toho dražší. Také výhody dlaždic lze považovat za jejich hygienu, šetrnost k životnímu prostředí a požární bezpečnost. V případě poškození lze dlaždice snadno vyměnit a změní se pouze poškozená oblast.

Sladění barev

Chodba je nejčastěji jednou z nejmenších místností v bytě a domě. Když se na to ale podíváme, utváří se nejdůležitější představa obytného prostoru a jeho majitelů. Barva podlahy v tom hraje velmi důležitou roli. Moderní trh s materiály a výrobky pro podlahy umožňuje výběr různých barev.

Existují určitá pravidla, která ovlivňují barvu v designu bytu:

 • V malých místnostech by měla být použita světlá podlahová krytina. Bílá byla dlouho považována za jednu z nejběžnějších barev. Tato barva dokonale ladí s ostatními barvami v designu. Proto se často používá jako primární a sekundární barva. Bílá barva prostor opticky zvětšuje, její použití v úzkých chodbách bude vhodné.
 • Prostorná chodba má spoustu možností pro implementaci nápadů s různými barevnými odstíny. Bílé stěny vypadají harmonicky v duetu s tmavou podlahou. Dalším základním pravidlem je, že stěny jsou lehčí než podlaha. Světlá podlaha je perfektně kombinována s hladkými stěnami světlého odstínu.

Kombinační pravidla

Je nutné dodržovat základní pravidla pro kombinaci laminátu a dlaždic, díky kterým bude podlaha vždy vypadat dobře:

 • Výběr povlaků v neutrálních odstínech. Měli byste kupovat materiály současně, aby byly odstíny v harmonii.
 • Vybíráme laminované a keramické výrobky v neutrálních barvách. Tuto metodu používají návrháři;
 • Dlaždice může mít kontrastní vzor.

Se všemi svými výhodami mají tyto dva materiály také své nevýhody – jsou to studené povlaky. Tuto nevýhodu lze snadno odstranit teplou podlahou na chodbě. Instalace takové podlahy má mnoho výhod: za prvé je to skvělá ochrana proti průvanu a za druhé ochrana před vlhkostí na chodbě a sušení obuvi a doplňků.

Kombinované nápady designu podlahy v interiéru

Design podlahy v bytě nebo domě je zpočátku určen obkladovými výrobky. Nejprve musíte vybrat tón místnosti. Existuje obrovské množství různých materiálů. Záleží na vkusových preferencích majitelů, na velikosti místnosti a dalších parametrech..

V posledních letech jsou světlé podlahy velmi oblíbené. Je to typické pro většinu trendových designů. Tmavé podlahy jsou oblíbenější v bytech a domech v klasickém stylu..

Chcete-li například vizuálně zvětšit hranice úzkého prostoru chodby, můžete použít dvoubarevné uspořádání podlahy, které je spojuje vícebarevnými pruhy. Bílá podlaha bude skvělou technikou pro zdobení úzké místnosti..

K dispozici je řada možností designu, které pomohou vyzdobit prostor chodby tak, aby vypadal lehčí a širší. Správná kombinace dokončovacích materiálů pomůže proměnit i tu nejmenší chodbu v prostornou a útulnou místnost..

Jak postupovat při spojování dlaždic a laminátu najdete v následujícím videu..