Moderní interiér je ztělesněním neobvyklých designových nápadů, díky nimž se dům promění v multifunkční, praktický a útulný ostrov života. K návrhu bydlení je třeba přistupovat s velkou odpovědností, protože každá místnost v domě je svým způsobem jedinečná, protože plní specifický účel. Zvláštní pozornost by měla být věnována vstupní hale, která je často nazývána „tváří“ majitelů..

Nejen celkový vzhled domova závisí na správné organizaci jeho prostoru a dekorace stěn, ale také se vytváří dojem o majitelích domu, jejich vkusu, preferencích.

Zvláštnosti

V poslední době našla dekorativní omítka široké uplatnění při dokončovacím návrhu chodeb. Tento strukturálně jedinečný materiál je vhodný jak do bytů, tak do domů. Díky obrovskému výběru barev a textur vám dekorativní omítka v interiéru chodby umožňuje vytvořit klidnou domácí atmosféru a naplnit místnost útulností. Rozsáhlé používání dekorativní omítky je také dáno jejím vysoké výkonnostní vlastnosti, neobvyklý vzhled a výběr barev.

Tento materiál je moderní dokončovací produkt pro stěny a stropy. Sádra se skládá z přírodních a umělých přísad a používá se při dokončovacích pracích k vytváření reliéfních povrchů, neobvyklých kompozic a vzorů. Díky jedinečné struktuře vám stavební materiál umožňuje skrýt praskliny, odstraňuje vady stěn a jejich nerovnosti.

Dekorativní omítka je k dispozici v široké škále odstínů. Může být buď jednobarevný, nebo s přídavkem měděných, zlatých, stříbrných vláken. Stěny zdobené perletí vypadají také neobvykle..

Díky neobvyklé struktuře materiálu je design chodby zajímavý a umožňuje jej doplnit různými napodobeninami ve formě tkanin, semiše, papíru, palmových listů, sametu a přírodních kamenů. Sádra se nanáší různými způsoby, takže povrch může být hladký i reliéfní.. Kromě toho má dekorativní omítka mnoho výhod:

 • Odolnost a praktičnost. Pokud je správně dodržena technika aplikace, povrch stěn nebo stropu je vynikající, takový povlak se neštípe, nepraská a nedrolí se. Materiál se vyznačuje vysokou odolností vůči vnějším vlivům.
 • Přestrojení. Díky tomuto produktu můžete skrýt všechny praskliny a odstranit nesrovnalosti..
 • Multifunkčnost. Omítka je vhodná k dokončení všech typů povrchů. Lze jej aplikovat jak na beton, tak na dřevo, cihly.
 • Odolný vůči extrémním teplotám a vlhkosti.
 • Šetrnost k životnímu prostředí. Výrobek obsahuje složky, které nejsou škodlivé pro lidské zdraví.

Navzdory obrovské přítomnosti pozitivních vlastností má sádra také nevýhody. Za prvé je to vysoká cena, která zahrnuje náklady na materiál a dokončovací práce. Sádru je navíc obtížné rozebrat a při aplikaci je nutné povrch pečlivě připravit a impregnovat speciálním základním nátěrem..

Pohledy

Dnes lze povrch stěn a stropu zdobit různými způsoby, přičemž k tomu slouží určitá třída omítky. Materiál s konvenčním složením se používá tam, kde je třeba povrchu dát plochý povrch s ideální strukturou, a pro získání lesku, reliéfního efektu a imitace přírodních materiálů je zvolena omítka se speciálním složením.

V závislosti na typu plniva se proto rozlišují následující typy dekorativní omítky:

 • Strukturální
 • Texturou
 • benátský

První a druhá verze materiálu jsou klasifikovány jako reliéfní typy omítek, protože na povrchu vytvářejí drsnost. Pokud jde o benátskou povrchovou úpravu, používá se k získání rovnoměrné, hladké struktury. Všechny výše uvedené výrobky se vyznačují trvanlivostí, pevností a provozní bezpečností.

Dekorativní omítka se také liší přítomností pojiva ve svém složení a je rozdělena do následujících typů:

 • Akryl. Hlavní přísadou materiálu je akrylová pryskyřice, díky které je nanesena elastická vrstva. Kromě organických prvků obsahuje taková sádra také umělé pigmenty, které dodávají řešení různé barvy..

 • Minerální. Materiál je na bázi cementu. Výrobek se vyrábí v suché formě, před dokončovacími pracemi se ředí vodou. Světlé tóny jsou považovány za standardní odstíny takové omítky..

 • Silikát. Jeho pojivem je tekuté sklo. Liší se zvýšenou pevností a odolností proti houbám, plísním a vlhkosti. Životnost takové povrchové úpravy může přesáhnout 50 let..

 • Silikon. Vyrábí se na bázi syntetických pryskyřic. Nepřitahuje prach, nebojí se vlhkosti a je odolný vůči ultrafialovým paprskům. K dispozici ve směsích připravených k práci, k dispozici v široké škále barev.

V dekorativních úpravách je texturovaná omítka považována za nejoblíbenější. Vyznačuje se vysokou vazbou a poskytuje povrchu hrubou strukturu. Výplně tohoto produktu jsou minerální štěpky, dřevo, malé kameny a přírodní lněná vlákna..

Používá se k pokrytí betonových, dřevěných, cihlových a omítnutých povrchů. Vzhledem k tomu, že texturovaná omítka obsahuje jedinečné částice, umožňuje vám skrýt všechny nerovnosti ve stěnách a stropech. Před potahováním se zpravidla nevyžaduje dodatečná příprava pracovní základny, plocha pro dekoraci stačí dobře vyčistit a vysušit. Po dokončení texturovaná vrstva ztvrdne, nedovolí průchod vlhkosti a vzduchu, takže výsledný povrch může mít imitaci látky, kamene, kůže nebo dřeva.

Texturovaná omítka je reprezentována následujícími poddruhy:

 • Jehněčí. Představuje zrnité kameny různých velikostí.
 • Kůrovec. Umožňuje získat originální kompozice s drážkovanou texturou.
 • Kožich. Vzhled povrchové úpravy připomíná malou „hromádku“.

Dobré vlastnosti se také vyznačují strukturální omítka. Jeho hlavní výhodou je tenká vrstva. Složení materiálu zahrnuje prvky křemene a mramorové třísky. Po nanesení omítky získá povrch nerovnoměrnou zrnitou texturu. Vhodný materiál pro zdobení chodeb, je bez zápachu a rychle schne.

Zaslouží si zvláštní pozornost Benátská omítka. Jedná se o povlak skládající se z mnoha vrstev. Vyrábí se na bázi hašeného vápna a mramorových štěpků. Po dokončení této povrchové úpravy povrch stěn vizuálně připomíná onyx nebo mramor..

K vytvoření krásného designu vyžaduje práce s benátskou omítkou speciální materiál a řemeslné zpracování. Nanáší se v šesti vrstvách, z nichž každá se důkladně vysuší. Tento typ dekorace je zpravidla vybrán pro klasické a starožitné styly. Stojí za zmínku, že kromě povrchu kamene může materiál dodat stěnám povrch, který napodobuje drahé kovy, pokud je natřen barevnými pigmenty..

Kromě hlavních typů sádry se v moderní konstrukci používají také její neobvyklé odrůdy:

 • Barevný. Skládá se z mramorových hranolků a akrylu. Dobře se nanáší na stěny, charakterizované pevností a odolností proti vlhkosti. Její paleta je prezentována v 15 odstínech. Naneste v jedné vrstvě na dobře připravený podklad.

 • Váleček. Je vyroben z přírodních plniv. Po aplikaci vytvoří efekt malých prohlubní, kanálů.

 • Plastový latex. Dodává povrchu lehký lesk, navenek připomíná vzory z přírodního kamene s reliéfy. Dobře se myje, netvoří praskliny. Materiál je vhodný k barvení v různých barvách.

 • Hedvábí. Vizuálně se nijak neliší od přírodní látky. Skládá se z perleťových nití, které napodobují hru hedvábí. Může být namalován v jakémkoli odstínu. Odolný proti vlhkosti, snadno se čistí.

 • Déšť. Po dekoraci získá povlak průhlednou strukturu s perleťovým leskem. Skládá se z jemného písku, k dispozici v základních barvách, ale lze jej snadno tónovat.

Který je lepší

Při výzdobě chodby se doporučuje použít omítku, která má nejen atraktivní vzhled, ale má také vysoký výkon. V tomto případě je texturovaná omítka považována za správnou volbu.. Mezi jeho hlavní výhody patří následující:

 • Snadná péče. Rychle se zbaví prachu a nečistot. Zpomaluje hoření a nebojí se vlhkosti.
 • Odolnost proti mechanickému poškození.
 • Obrovský výběr barev a textur.
 • Rychle obnoveno.
 • Dobře se nanáší na jakýkoli povrch.

V závislosti na stylu, ve kterém bude chodba vyzdobena, můžete vybrat různé poddruhy této omítky. Nejčastěji dávají přednost použití kůrovce při výzdobě chodeb, má originální reliéf, hodí se k jakémukoli stylu.

Jak vybrat

Než začnete dokončovat práce na chodbě, měli byste nejprve vybrat materiál pro výzdobu. Dnes je na stavebním trhu široký výběr dekorativní omítky, ale Abyste jej získali správně, stojí za to zvážit následující kritéria:

 • Plnivo
 • Vazebná složka
 • Způsob pokládky.

Kromě toho je důležité věnovat pozornost konkrétně výrobkům pro výzdobu interiérů, protože omítka pro venkovní použití se výrazně liší vzhledem a vlastnostmi..

Pro výzdobu bytu nebo domu se dobře hodí textura s kresbami. Před nákupem je vhodné podívat se na vzorky materiálu a představit si budoucí podobu chodby v nové dekoraci. Je také důležité vzít v úvahu technické vlastnosti a vlastnosti místnosti..

Jak se přihlásit

Dekorativní omítka, stejně jako ostatní stavební materiál, vyžaduje správné provedení prací a technologií, proto před zahájením dekorace je nutné pečlivě připravit povrch stěn: za tímto účelem jsou zcela vyčištěny na základnu, poté je odstraněn prach z místnosti se dobře vysává a otírá vlhkým hadříkem. Aby při opravách nespadl materiál na podlahu, všechny otevřené prostory v místnosti jsou pokryty fólií. Poté jsou stěny ošetřeny základním nátěrem (zajistí v budoucnu lepší přilnavost roztoku k povrchu) a zvolí se barva budoucí kompozice.

Je důležité si uvědomit, že omítka se nanáší na světlý podklad. Roztok se aplikuje na pracovní plochu a opatrně se vyrovná gumovou stěrkou..

Poté můžete vytvořit texturu nebo vzory, pro které se speciální nástroje prodávají ve formě válečků s hotovými vzory. Když první vrstva zaschne, pokračujte v nanášení druhé vrstvy. Je důležité, aby byl roztok nanesen tence, jinak se reliéf ukáže jako neviditelný..

Pokud musí být první vrstva nástěnné dekorace nutně světlá, pak lze druhou zvolit tmavší, protože to pomůže přidat objem nakreslené textury. Po aplikaci reliéfu musíte myslet na bezpečnost a trvanlivost vzoru. K tomu se dodatečně používá tmel, kompozice se jím potáhne a čeká se na úplné vyschnutí. Díky bohaté struktuře a různorodosti barev materiálu můžete vlastními rukama vytvářet neobvyklé a originální vzory..

Možnosti interiéru

Dekorace chodby vyžaduje zvláštní přístup. V závislosti na stylu je vybrán vhodný typ obložení stěn. Designéři pro tyto místnosti doporučují použít monochromatickou omítku „kůrovec“, lze ji použít i na zakrytí ploch na chodbě..

Dekorace, které napodobují pokládku kamene nebo cihel, vypadají na chodbě krásně, zatímco pro získání neobvyklého vzhledu je nejlepší je ozdobit jemnými ozdobami nebo rytinami.

Pokud je místnost vyzdobena v moderním stylu, můžete si pro stěny vybrat světlé kompozice, skládající se z kontrastních barev. Co se týče country a Provence, sluší jim lehké, nenápadné tóny..

Tipy od návrháře na výběr dekorativní omítky můžete vidět na videu níže.