Mnoho letních obyvatel chová na svých pozemcích různou drůbež, včetně kuřat. Pro jejich údržbu jsou zapotřebí speciální budovy. Můžete si je vyrobit sami. V tomto článku budeme uvažovat o hlavních fázích výroby drůbežáren, zjistíme, kde je lepší umístit takové struktury.

Design

Před samotnou stavbou kurníku je nutné vypracovat projekt na jeho vytvoření. Bude nejjednodušší najít hotový diagram struktury na internetu. Zde můžete vidět kresby s různými možnostmi..

Nejjednodušší modely jsou často stavěny pouze pro několik zvířat (6-7 kuřat). Vybraný projekt je lepší přenést na papír..

Kromě samotného diagramu a pokynů musí obsahovat také všechny rozměry.

Výběr místa

Volba místa je důležitá, pokud stavíte jednoduchý, pevný kurník.. Pokud budete dělat obdélníkovou budovu, je lepší ji umístit ve směru od východu na západ.. Všechna okna by měla směřovat buď na jižní nebo východní stranu. Tím zajistíte dostatečné osvětlení uvnitř po celý den..

Kurník musí být postaven mimo hlučná místa, proto se často nacházejí v hlubinách dvorů.. Velké množství hluku může u ptáků způsobit stres, který ovlivní jejich produkci vajec. Můžete také vyzvednout mírně vyvýšené místo. Toto uspořádání neumožní stagnaci přebytečné vody..

Oblast, kterou jste vybrali, by měla být dobře chráněna před poryvy větru, protože kuřata nemají ráda průvan. Aby byla struktura chráněna před větrem, je lepší ji umístit poblíž plotu. Pro ochranu před slunečním zářením můžete vyzvednout místo osázené stromy.

Prostor pro stavbu kotce by měl být co nejsušší. Nadměrná vlhkost může vést nejen k rychlé destrukci struktury, ale také ke vzniku různých chorob u ptáků, protože kuřata sotva tolerují vysokou úroveň vlhkosti..

Pokrok

Stavba jednoduchého vesnického kurníku v zemi vlastníma rukama probíhá v několika fázích. Před zahájením práce si musíte dobře promyslet strukturu konstrukce.. Musíte začít vytvořením nadace.

Nadace

Chcete -li vytvořit základ pro kurník, je lepší dát přednost sloupcovému základu. Pro tohle, pomocí kolíků a šňůry vytvořte hranice budoucí struktury. Horní vrstva země je odstraněna lopatou. Budete muset odstranit asi 20 cm. V rozích jsou vykopány malé otvory (šířka – 50 cm, výška – 70 cm). Pokud vyrábíte obdélníkové pero pro kuřata, musíte také nainstalovat sloupky každý metr..

Pomocí lana se určí požadovaná úroveň podpěr nad zemí. Mělo by se rovnat 20-25 cm. Na dno se nalije štěrk, musíte vytvořit vrstvu o tloušťce 10 cm. Poté jsou položeny první dvě cihly, dělají to společně s hotovou cementovou maltou. Následující cihly budou instalovány kolmo.

Zdivo je upraveno na jednu úroveň. Cement se nechá ztvrdnout. To bude trvat asi jeden týden. Když zcela ztvrdne, bude možné instalované pilíře zpracovat bitumenem nebo tmelem. V místech, kde byla půda částečně odstraněna, je třeba vysypat dostatečné množství štěrku. Je určen k vytvoření drenáže.

Podlaha a stěny

Před zahájením stavby stěn a podlah se ujistěte, že základové sloupky byly izolovány střešním materiálem. Lagy pro podlahovou část jsou instalovány na okraji, zatímco mezery by měly být nejméně 50 cm. To vše je pokryto malými dřevěnými bloky. Rohy jsou spojeny podle schématu „trnová drážka“.

Místa vytvořených spojů musí být utěsněna. K tomu se používá speciální lněné vlákno. Pokud jste během stavby použili vlhké dřevo, pak je lepší použít špendlíky – v budoucnu ochrání strukturu před deformací kurníku.

Stěny jsou nastaveny na požadovanou výšku. Poté jsou instalovány stropní nosníky a krokve. Teprve poté můžete začít pokládat střešní vrstvu..

Současně se také tvoří podlaha, proto je nutné desky zatlouct do kulatiny.

Střecha

Střecha může být s jedním nebo dvěma svahy. Pro jednoduchou a malou strukturu může být vhodný povlak pouze s 1 sklonem. V tomto případě by měl být úhel sklonu 30 stupňů.. Střechu nejčastěji zdobí vlnitá lepenka, břidlice nebo střešní krytina. Neměli byste používat kovové materiály, protože během deště budou uvnitř způsobovat hlasité cizí zvuky..

Opláštění

Začínají úplně na konci. Je lepší předem izolovat kuřecí pero. Izolaci je třeba organizovat minerální vlnou, někdy se používá pěna. Takové materiály lze snadno opravit, jsou lehké.. Nejprve musíte postavit rám z dřevěných trámů. Design poskytne těsnější střih, zbaví vás prasklin. V případě potřeby můžete otvory vyplnit polyuretanovou pěnou.

Před pokládkou izolace je také nutné vytvořit parotěsnou vrstvu ze speciálního filmu.. Abyste zabránili tomu, aby teplý vzduch opouštěl místnost okenními otvory, stojí za to použít trojsklo.

Pokud jste vyrobili drůbežárnu na chladném místě, pak je pod strop umístěna další vrstva izolace.

Vnější část kurníku je opláštěna šindelem nebo jiným vhodným dřevěným materiálem. Plechy můžete upevnit k sobě pomocí různých spojovacích prvků, včetně samořezných šroubů. Kromě toho můžete postavit malou otevřenou přihrádku pro chůzi, která je pokryta jemnou kovovou síťovinou.

Místo pro chůzi by mělo být mírně zatemněno, je umístěno v částečném stínu. Současně musí být otevřený prostor pro ptáky co nejprostornější. Na 3 kuřata připadá průměrně 1 čtvereční. m.

Při stavbě kurníku se musíte starat o místa pro instalaci oken a dveří.. U posledně jmenovaného můžete nechat malý prostor, je lepší jej upevnit upevňovacími smyčkami. Samostatně stojí za to poskytnout otevřený prostor pro snazší čištění vnitřku kurníku. Nejčastěji se to dělá v zadní stěně..

Vnitřní uspořádání

Vnitřní výzdobu jednoduchého kurníku můžete zahájit položením podlahy. Dřevěné desky jsou instalovány ve třech fázích. Položí se neošetřené materiály, poté se vytvoří parozábrana a vrchní nátěr.

Na hotovou podlahovou krytinu je položena podestýlka. K tomu se používají následující materiály:

  • silné vrstvy slámy;
  • strouhané sušené stonky;
  • seno.

Po položení izolace mohou být stěny ozdobeny stejnou podšívkou, která byla použita pro vnější část. V některých případech jsou položeny podlouhlé dřevěné tyče. Pokud jsou ve stěnách a podlahách stále malé mezery, lze je uzavřít speciálním vláknem..

Pokud dáte slepice do kotce, pak se postarejte o hnízda.. Ptáci je potřebují, aby mohli odpočívat a líhnout vejce. Ke každému z nich je podnos. Umístěte je do tmavších a klidnějších oblastí..

Vyplatí se také stavět tyče uvnitř. Kuřata na nich stráví většinu času..

Pro úsporu místa je lepší upevnit tyče ve formě žebříku. Nezapomeňte také umístit krmítka pro zvířata dovnitř. Je možné postavit konstrukci s přívodem krmiva.

Při zařizování interiéru dbejte na osvětlení a větrání. Okna by neměla být příliš malá, aby světlo pronikalo přes den. Pokud přirozené světlo nestačí, je nutné nainstalovat několik dalších zdrojů..

    Při instalaci větrání mějte na paměti, že je nutné zajistit možnost úpravy vzduchu, protože v zimě je často nutné jej úplně vypnout, jinak větrání vezme veškeré teplo dovnitř..

    Jak si vyrobit jednoduchý kuřecí kutil si udělejte sami, se podívejte v dalším videu..