Skleníková termoska

Každý, kdo má svůj vlastní pozemek, by rád dostal čerstvou zeleninu nejen v sezóně, ale po celý rok. V období podzim-zima jsou navíc náklady na čerstvou zeleninu poměrně vysoké, takže jejich prodej přinese další zisk. Bohužel v zimním období nemůže v běžném skleníku růst ani jedna plodina, protože povrchová teplota na povrchu je příliš nízká. Na pomoc může přijít speciální konstrukce s názvem „skleníková termoska“..

Poprvé byl tento návrh navržen pro pěstování rostlin v extrémních mrazových podmínkách.. Taková termoska je vysoký skleník, z nichž většina se nachází pod zemí. Dnes je to nejteplejší a nejziskovější skleník pro získávání nejen sezónních plodin, ale také dobré sklizně citrusových plodů, které jen zřídka plodí ve středním pruhu..

Výhody a nevýhody

Skleníky nového designu se výrazně liší od tradičních skleníků s elektrickým topením..

Mezi jeho výhody patří následující.

 • Spolehlivost a trvanlivost. Pro instalaci konstrukce se nejčastěji používají odolnější materiály než pro malé skleníky, a proto vydrží více než deset let..
 • Vysoká propustnost světla. Je to asi 91% a je to řádově vyšší než u starých možností. Rostliny budou dostávat maximum slunečního světla a budou se rychle rozvíjet a růst.
 • Ochrana před povětrnostními vlivy. Takové skleníky lze bezpečně instalovat v oblastech s hurikánovým větrem a častým krupobitím. Jeho základ a rám jsou téměř úplně vykopány do země, takže je chráněn před poškozením.

 • Díky své těsnosti dobře udržuje teplo uvnitř. Podle četných recenzí majitelů je nejlepším nátěrem polykarbonát. Dokonce i při absenci vytápění uvnitř skleníku ve třicetistupňovém mrazu udržuje pozitivní teplotu uvnitř sebe. To pomůže ušetřit další peníze vynaložené na instalaci a používání dalších ohřívačů..
 • Mikroklima v podzemním skleníku je co nejblíže přírodnímu prostředí, což ovlivňuje rychlost růstu zeleniny a počet jejích plodů.

  Pokud budou při stavbě dodržovány všechny technologie a budou vybrány vysoce kvalitní materiály, pak teplá budova bude moci existovat bez větších oprav asi 15 let.

  Z mínusů takového skleníku lze poznamenat následující..

  • Složitost instalace. Je docela obtížné nezávisle navrhnout a nainstalovat všechny systémy takového skleníku. Je nutné mít představu o instalaci nejen rámu, ale také elektrického vedení a ventilačního systému. Kromě toho budete muset vybudovat malý kanalizační systém..
  • Přestože se stavba rychle vyplácí, vyžaduje velmi významné jednorázové náklady. Je nutné zakoupit drahý materiál a zaplatit za práci stavitelů.

  Pokud je možné stavbu postavit sami, výrazně se tím sníží finanční zátěž. Přitom prakticky neexistují žádné náklady na údržbu samotné konstrukce. Kromě toho vám takový skleník umožňuje snížit množství chemikálií, které chrání rostliny před různými škůdci, protože v zimě prostě nemají odkud pocházet..

  Princip činnosti

  Princip fungování takového energeticky úsporného skleníku spočívá v tom, že půda v hloubce 2–3 metry nejen nezmrzne, ale také prakticky nemění svoji teplotu v závislosti na teplotě vzduchu. Menší výkyvy závisí spíše na hloubce podzemní vody, nikoli na mrazu nebo sněhu. Rozdíl v nočních a denních teplotách nepřesahuje 5 stupňů, takže zahradničení je možné po celý rok. Rám konstrukce může být vyroben z tradičního kovu nebo dřeva, nebo ve formě zdiva nebo betonových bloků..

  Horní část skleníku, která vyčnívá ze země, je průhledná. Pronikají přes něj sluneční paprsky, které jsou tak nezbytné pro růst ovoce a zeleniny. Střecha může být konvexní nebo plochá, skleněná nebo polykarbonátová. Někdy může být střecha jako jedinečný skandinávský geoskleník, který propouští 4krát více slunečního světla než běžné „domy“. Takovému skleníku se říká „vegetarián“, v něm je i za soumraku dostatek světla pro růst a vývoj rostlin. Vnitřní stěny podzemní budovy jsou pokryty speciálním zrcadlovým materiálem. Světlo pronikající střechou se odráží od lesklého povrchu a je rozptýleno uvnitř takového skleníku. Rostliny tak přijímají několikrát více světla než při přirozeném osvětlení..

  Pohledy

  Navzdory stejným provozním principům lze termoskleníky rozdělit na několik samostatných typů..

   Podzemí

   Na povrchu Země je vidět pouze střecha takového skleníku a zbytek prostoru je vykopán do země. Aby se do něj dalo snadno slézt, je nutné u vchodu postavit malé schodiště. Zvláštní pozornost v takovém skleníku je věnována osvětlení. Protože dovnitř proniká světlo pouze horním průhledným „oknem“, je nutné buď zorganizovat dodatečné umělé osvětlení, nebo pokrýt stěny reflexním materiálem. Střechu lze vyrobit ve stejném designu jako skandinávský vegetarián. Tím se minimalizuje ztráta slunečního světla. Takové skleníky mohou být až 6 metrů hluboké a používají se k pěstování jižních plodin i v zimním období středního klimatického pásma..

    Prohloubil

    Nejčastěji najdete právě takovou verzi skleníkového termosku, protože je jen o málo horší než podzemní skleník, ale instalace je mnohem snazší. Skleník je malá zemina, jejíž stěny jsou do určité výšky zapuštěny do země. Část stěn a střecha skleníku zůstávají nad zemí a jsou vyrobeny z průhledného skla nebo polykarbonátu. V takovém skleníku je mnohem více světla, takže stačí potáhnout vnitřní povrch zrcadlovým materiálem a není nutné umělé osvětlení.

     čínština

     Na rozdíl od tradičních domácích budov má takový skleník pouze jednu průhlednou zeď. Zbytek stěn je postaven z cihel, betonu, dřeva nebo země. Některé skleníky mají velké oblouky spočívající přímo na zdi obytné budovy. Takový skleník obvykle nejde příliš hluboko, protože z obytného prostoru vychází dostatek tepla pro normální růst rostlin..

      Horní polykarbonát

      Polykarbonát dostatečně chrání rostliny před srážkami a silným větrem. Struktura je stabilní a lze v ní snadno vyměnit jeden prvek, aniž byste museli rozebírat celou strukturu. V zimě je však nadzemní skleník dostatečně chladný, půda na povrchu může zcela zmrznout, takže je nutné do něj nainstalovat přídavné topení a komplexní ventilační systém..

      Abyste mohli určit typ termoskleníku, musíte si vybrat místo, kde bude postaven. Nejprve je nutné analyzovat půdu, aby struktura „neplavala“ nadací ze spodní vody.

      Síla struktury a velikost vybrání pro skleník se vybírají na základě toho, jak hluboko v zimě půda zmrzne a do jakého bodu teplota vzduchu v každé konkrétní oblasti klesne.

      Jak udělat?

      Před nákupem potřebného materiálu je nutné vypracovat výkres budoucího skleníku. S jeho pomocí bude snadné vypočítat požadované množství materiálů a také vypočítat všechny hodnoty. Pokud bude skleník umístěn na svahu, je nutné vypočítat správný úhel sklonu střechy, aby bylo získáno maximální množství přirozeného slunečního světla. Za nejoptimálnější úhel se považuje 35 až 45 stupňů..

      Pro stavbu podzemních stěn se nejlépe hodí termobloky, které jsou vyrobeny ze dvou desek z pěnového polystyrenu spojených propojkami. Instalují se jako pevné bednění a shora se zalijí betonem. Expandovaný polystyren vám umožní udržet v místnosti více tepla než konvenční monolit z betonu.

      Na rám střechy budete potřebovat dřevěný trám nebo dražší, ale pevnější kovový profil. Nejlepší je objednat rám z kovového profilu od profesionálů, protože pro práci s ním budete potřebovat vlastní svařovací stroj a značné dovednosti v práci s ním. Dřevo musí být předem ošetřeno speciálními ochrannými impregnacemi, které ho ochrání před vlhkostí a škůdci..

      K pokrytí střechy můžete použít hustou plastovou fólii, sklo nebo polykarbonát. Film je levnější než jiné materiály, ale jeho životnost bude pouze 2-3 roky. A pokud se film zlomí na jednom místě, pak bude muset být odstraněn a úplně změněn. Sklo je docela trvanlivé, ale křehké a velmi drahé. Nejlepší je koupit plastový nárazuvzdorný polykarbonát, který lze v případě deformace vyměnit za kusy. Polykarbonát navíc chrání rostliny před nadměrným ultrafialovým zářením..

      Pro práci budete potřebovat lopatu, kladivo, svinovací metr a vodováhu, hladítko, míchačku na beton a skládačku. K montáži úchytů budete potřebovat šroubovák nebo sadu šroubováků a kleští. Kromě toho musíte zásobit spojovací materiál, písek a štěrk pro položení základů a také omítku pro zpracování vnitřního povrchu stěn..

      Po výpočtu a zakoupení všeho, co potřebujete, můžete přejít přímo k procesu instalace. Stavba jámového skleníku vlastníma rukama probíhá v několika fázích..

       Kopání jámy a pokládka základů

       Protože hlavní část skleníku bude umístěna pod zemí, je nutné pro něj vykopat hlubokou jámu. Skleník by měl klesnout nejméně o 2 metry. Všechny hrany jsou úhledně zarovnány, základ je nalit po obvodu. Budou na něm spočívat stěny a střecha budoucího skleníku..

        Výstavba podzemních zdí

        Poté, co základ ztvrdne a úplně ztvrdne, můžete začít stavět zdi. Nejlepší možností by bylo namontovat termobloky na kovový nebo dřevěný rám. Budou chránit prostor před teplotními extrémy a prosakováním do odpadních vod.

         Izolace podzemních stěn a vytápění prostor

         Všechny spáry a trhliny mezi jednotlivými bloky stěny důkladně vetřete roztokem. Celý vnitřní povrch je pokryt tepelným izolátorem ve formě speciálního filmu, který udržuje požadovanou teplotu a mikroklima. Pokud jsou v této oblasti v zimě silné mrazy, může být taková fólie navíc pokryta izolací fólie nahoře. Pro dodatečné vytápění země můžete pod něj nainstalovat systém „teplé podlahy“. K ohřevu vzduchu můžete použít tepelné akumulátory ve formě sudů nebo velkých lahví naplněných vodou.

          Stavba střechy

          Dřevěná rámová střecha je vyrobena s jedním nebo dvěma svahy. Hřeben je spojen se stěnami dlouhými krokvemi, na kterých jsou instalovány příčníky. Na horní část rámu je položena fólie nebo je namontován polykarbonát nebo sklo. Pro lepší tepelnou izolaci můžete položit polykarbonát ve dvou vrstvách vložením speciálního profilu mezi ně.

           Vnitřní uspořádání

           Elektřina a tekoucí voda jsou dodávány do skleníku, je instalován kanalizační systém a v případě potřeby je instalována automatická závlaha. S nedostatkem osvětlení jsou instalovány lampy, se kterými bude výnos mnohem vyšší. Půda se nalije na podlahu skleníku a vytvoří se postele.

           Osvětlení a uspořádání postelí

            Pro instalaci dalšího osvětlení ve skleníku jsou vhodné následující typy lamp.

            • Světélkující. Takové lampy neohřívají vzduch a přitom dávají světlo ve spektru, které rostliny potřebují. Jsou levné, trvanlivé a lze je namontovat na vodorovné i svislé povrchy..
            • Výboj plynu. Jedná se o rtuťové, halogenidové nebo sodíkové výbojky, které se nejčastěji používají ve velkých průmyslových sklenících. Svítí ve spektru nezbytném pro rostliny s vyšším světelným výkonem než luminiscenční, jejich cena je však mnohem vyšší..
            • VEDENÝ. Tyto lampy se nejčastěji používají v malých pokojových sklenících. Mají nejdelší životnost a přizpůsobují se požadovanému spektru. V závislosti na potřebách kultury si můžete vybrat modré, červené nebo kombinované světlo. Jedinou nevýhodou takového zařízení jsou jeho vysoké náklady..

                Kromě správného osvětlení ve skleníku s termoskou se musíte postarat o organizaci správných postelí. Měly by být asi 100-120 cm široké a asi 5-10 cm vysoké. Velká šířka záhonů je nepohodlná na údržbu a menší je příliš malá pro normální vývoj kořenového systému mnoha druhů zeleniny. Mezi postelemi musí být alespoň 50 cm volného prostoru pro cesty. Pokud je skleník dostatečně široký na tři hřebeny, pak může být centrální jeden až 150 cm široký, protože může být zpracován z obou stran. Na každé posteli je nutné nainstalovat omezovače na straně kolejí. Z hojného zavlažování na ně teče spousta vody a boky o výšce 7–10 cm ochrání cesty před erozí. Se správnou hloubkou termosky a dobře vybaveným osvětlením bude možné sklízet několikrát za rok. Hlavní věcí je včasné hnojení půdy a zachování kompatibility různých plodin..

                Všechny výhody podzemního termoskleníku jsou podrobně popsány ve videu níže..