Saunové zařízení v soukromém domě: vlastnosti a efekty

Saunu lze vybavit v soukromém domě. To výrazně zvyšuje pohodlí domova a jeho atraktivitu pro hosty. Tyto práce lze navíc provádět ručně..

Funkce: jak a čím je vybaven?

Hlavními prvky takové sauny jsou důležité součásti..

Zdi

Nejčastěji se vyrábí dřevěný rám, který je naplněn tepelně izolačním materiálem a opláštěn šindelem. Jako izolační materiál je nejlepší použít kamennou vlnu. Je však třeba vzít v úvahu, že je nasycen vlhkostí, a proto musí být chráněn hydroizolační fólií. Můžete také použít fóliovou fólii. Nedovoluje průchod vlhkosti a páry a nedovoluje vytváření kondenzace.

Pro obklady stěn v parní místnosti jsou nejčastěji vybírány osika, lípa, kanadský cedr, olše a abasha. Stojí za to zvážit vlastnosti každého druhu dřeva. Aspen je odolný vůči vlhkosti a má léčivé vlastnosti. Lípa má atraktivní vzhled a příjemnou vůni..

Olše má mnoho odstínů, je příjemná na dotek a má nízkou tepelnou vodivost. Mezi jeho nevýhody patří měkkost a v důsledku toho sklon k nečistotám a deformacím. Abashi je africký strom, který se také v sauně příliš neohřívá, což snižuje riziko popálení. Kanadský cedr má jedinečnou vůni. Borovicové dřevo také dobře voní, ale vyplatí se ho použít jeho zbavením pryskyřice. Pamatujte, že úplné odstranění pryskyřice není možné, takže pryskyřičnaté skvrny budou během provozu stále prosvítat..

Obecně platí, že při výběru dřeva pro obklady stěn se řiďte osobními preferencemi, designem sauny a nástroji.

8 fotografií

Upéct

Sauny jsou vybaveny plynovými, dřevěnými a elektrickými kamny. Pokud si saunu zřizujete doma doma, bude ideální druhá možnost. Taková sauna bude bezpečná a snadno se používá. Teplota a vlhkost budou udržovány automaticky, existují systémy nouzového vypnutí. Chcete -li vybrat elektrický sporák do sauny, musíte vypočítat jeho výkon. Vypočítává se takto: na kubický metr je potřeba jeden kilowatt energie. Pro elektrické trouby je často vyžadována třífázová síť..

7 fotografií

Dveře

Nejčastěji jsou upřednostňovány dveře z tvrzeného skla. Takové dveře nezmění tvar kvůli teplotním změnám, snadno se čistí. Při instalaci dveří je důležité zajistit těsnost jejich uložení, proto se používá silikonové plnivo.

Stojí za to věnovat pozornost klice dveří. Musí být vyroben z materiálu, který se nezahřívá. To je zvláště důležité pro rukojeť, která je umístěna uvnitř parní místnosti..

Vnitřní prvky

Patří sem lavičky, opěrky hlavy, police – jedním slovem vše, s čím člověk přijde do kontaktu v sauně. Hlavním požadavkem na tyto položky je, že musí být vyrobeny ze dřeva s nízkou tepelnou vodivostí. To vás zachrání před popáleninami..

Příslušenství

Do této kategorie patří různé naběračky, teploměry, lampy, osvětlovací zařízení – LED pásky a vše, díky čemu je pobyt v sauně nejpohodlnější a nejútulnější.

Rozložení

Pokud jde o saunu, nejčastěji je prezentována jako malá místnost, jejíž stěny jsou obloženy šindelem, kamennými kamny a lavičkami. Pokud to však finanční možnosti dovolí, můžete vybavit celý komplex, který bude zahrnovat šatnu, bazén nebo místnost se sprchou, tělocvičnu s cvičebním zařízením, relaxační místnost a kulečník. Obecně je vše omezeno pouze vaší představivostí a financemi. V takovém případě musíte vypracovat plán nebo výkres..

Při sestavování projektu se předpokládá, že parní místnost bude určena pro několik lidí, zpravidla od dvou do šesti. Samozřejmě můžete postavit saunu určenou pro jednu osobu, ale s největší pravděpodobností bez společnosti příbuzných a přátel její návštěva ztratí na atraktivitě..

Při sestavování saunového plánu se předpokládá minimální objem pro každou osobu. Obvykle se jedná o přibližně tři kubické metry. Pro parní místnost určenou pro dvě osoby tedy stačí tři metry čtvereční, pokud je výška stropu asi dva metry..

Nejúspěšnější možností je velikost 2×1,8 metru., protože lehátko můžete vybavit poblíž jakékoli zdi. Pokud je plocha parní místnosti větší, nabízejí možnosti rozvržení ve tvaru písmene L a U. Pokud jde o místa k sezení, je obvyklé uspořádat dva k jednomu, resp. Je lepší, aby nebyl prostor pro parní místnost příliš velký, protože v tomto případě bude trvat dlouho, než se zahřeje, a bude to trvat hodně elektřiny k udržení teploty.

Podlaha

Stavba sauny začíná dokončením podlahy. Materiál pro to může být velmi různorodý, ale neměli byste se soustředit na jeho tepelnou kapacitu. Teplota pod úrovní podlahy je nejnižší, a proto tepelná izolace podlahy nijak neovlivňuje výkon sauny.

Jako materiál lze použít dřevo, ale nyní se stále více používá žula a umělé materiály, například dlaždice. Poslední možnost je nejpraktičtější, protože nevyžaduje velké náklady na materiál. Dlaždice mohou mít nejrůznější velikosti, barvy a textury.. Jediným požadavkem je, aby byl zdrsněn, aby se zabránilo pádům na mokré podlahy.. Nejlepší je lepit dlaždice na lepidlo, které je určeno pro pokládku dlaždic na teplou podlahu, protože se nebojí teplotních extrémů.

Jako podlahová krytina se dobře osvědčil materiál, jako je tepelné dřevo. Dobře snáší teplotní rozdíly, má drsný povrch, bohatou, trvalou barvu.

Pokud se rozhodnete vyrobit dřevěnou podlahu v sauně, musíte pod klády vytvořit substráty nebo kamenné sloupky. Měly by být rozmístěny v intervalech 400 milimetrů. Podlahové desky musí být dobře hotové, nejméně čtyřicet milimetrů silné. Jsou namontovány na samořezné šrouby a ponechávají malou mezeru (dva až tři milimetry). Samořezné klobouky jsou skryty v podlaze a uzavřeny zátkami.

Výška stropu

Standardem je výška 210 centimetrů. To umožňuje instalaci standardních dveří s výškou 190 centimetrů. Tato výška stropu je navíc nutná k zajištění normální cirkulace vzduchu. Pokud je větší, pak se v sauně objeví horký průvan, který může vést k těžkým popáleninám..

Požadavky na požární bezpečnost

Postavit saunu i doma je nepřijatelné bez splnění následujících požadavků:

 • pokud je sauna v suterénu, musí být v ní zajištěn ventilační systém;
 • při instalaci elektrických nebo kamen na dřevo je třeba dodržovat vzduchové mezery a také přísně udržovat vzdálenost od hořlavých povrchů;
 • parní místnost musí být oplocena příčkami ze žáruvzdorného materiálu, podlahových desek a stěn;
 • elektrické spotřebiče musí být vysoce kvalitní, provozuschopné, s dobrou izolací;
 • pokud plánujete instalaci elektrické trouby, je lepší, aby měla možnost nouzového vypnutí v případě přehřátí.

Kde se můžete zařídit?

Před zahájením stavebních prací si musíte vybrat nejlepší místo pro saunu. Může být umístěn buď v soukromém domě, nebo jako samostatná budova.. Dobrou možností by bylo umístit jej do koupelny, pokud to záběry umožňují. Nebude nutné provádět komunikační potrubí, protože je zde již vybaveno větrání, zásobování vodou a kanalizace. Podlaha je také obvykle dlažba. To výrazně ušetří energii, peníze i čas na uspořádání sauny..

Saunu však lze umístit do jakékoli jiné místnosti. Jediná věc, kterou je třeba předvídat, je možnost ventilačního zařízení a komunikací. Pokud je dům v suterénu, můžete tam vybavit saunu. Při zařizování sauny v suterénu věnujte zvláštní pozornost ventilačnímu systému, nezapomeňte jej vybavit vlhkoměrem, který dokáže regulovat vlhkost v místnosti..

7 fotografií

Saunu lze umístit odděleně od obytné budovy. To bude vyžadovat značné náklady na vývoj projektu a stavbu samotné budovy, nicméně příležitostí k plánování bude více. Tato možnost je zvláště dobrá pro ty, kteří se rozhodli vybavit saunu v zemi, která má přístup k přírodní nádrži. Pro stavbu můžete použít dřevěný trám, kámen. Je možné zakoupit hotový srub.

Ale i když jsou vaše možnosti finančně omezené nebo vám velikost domu neumožňuje uspořádat velkou parní místnost, můžete vždy udělat mini-saunu i v nejmenší místnosti, hlavní věc je, že minimální objem na osobu je pozorován..

Vestavěné: rozměry

Pokud nechcete provádět práce na stavbě sauny nebo vám velikost domu neumožňuje získat parní lázeň pro velkou společnost, můžete si koupit hotovou mini saunu. Jedná se o skříň, která je zabudována do koupelny. Vestavěné sauny se liší velikostí.

Pokud je budka určena pro jednu nebo dvě osoby, pak je vybavena pouze sezením. Větší kabiny jsou pohodlnější – 1,6×2 metry a 2×2 metry. Výška uvnitř v takových saunách je obvykle asi dva metry..

Uvnitř je vše vybaveno, jako v běžné sauně – kamna, police a lavičky ze dřeva. Stěny a stropy jsou složeny z vnitřního dřevěného obkladu, kamenné vlny a vnějšího obkladu.

Ale pokud děláte saunu vlastníma rukama a záběry z místnosti to umožňují, můžete ji zvětšit. Nezapomeňte, že jedna osoba by měla mít asi tři metry krychlové.. Pokud vybavujete saunu pro čtyři, její velikost by měla být 3×3 metry, pro šest – 4×5 metrů.

Délka od dveří k protější stěně by měla být nejméně dva metry a optimální výška stropu je 2,1 metru. Právě v této výšce je zajištěna dobrá cirkulace vzduchu a zahřívání osoby, která je na druhém patře. Pokud je strop vyšší, pak dojde k narušení cirkulace vzduchu a vzniku proudů vzduchu, kvůli kterým můžete dostat vážné popáleniny..

Rozdíl od koupele a návštěvního řádu

Sauna a lázeňský dům mají řadu rozdílů. Předně je to teplota. V sauně je teplota vyšší, může dosáhnout 150 stupňů Celsia a ještě více. Protože je teplota vzduchu vysoká, je vlhkost v sauně nízká, obvykle kolem pěti až patnácti procent.. Lidské tělo takové teplo při nízké vlhkosti dobře snáší.. Ve vaně je opak pravdou. Vlhkost vzduchu může dosáhnout sedmdesáti procent, zatímco teplota se obvykle udržuje kolem devadesáti stupňů..

Dalším rozdílem bude trouba. Nejčastěji jsou sauny vybaveny elektrickými kamny s kameny nahoře. V krátké době zahřejí parní místnost a dlouhodobě udržují požadovanou teplotu. Ve vaně se obvykle vyrábějí masivní kamenná kamna. Zahřívání trvá déle, ale dobře se udržuje v teple a vytváří suchou páru. V takových pecích jsou kameny obvykle uvnitř, v důsledku čehož se udržuje teplo. Kromě toho jsou v lázních kamna potřebná k ohřevu kotle vodou. V sauně takovou funkci nemá..

Třetím rozdílem je, že sauna má obvykle bazén. Nebo jako poslední možnost sprchy. To vám umožní střídat teplé a studené. To není ve vaně k dispozici.

Čtvrtý rozdíl spočívá v materiálech použitých pro stavbu. Při stavbě sauny se používá dřevo a různé syntetické materiály. Při stavbě klasické vany byl na izolaci použit mech a plsť. Nyní se samozřejmě používají i moderní materiály, takže tento rozdíl postupně ztrácí na aktuálnosti..

Dalším rozdílem je vnitřní struktura. Sauna se skládá minimálně ze tří částí: parní místnosti, mýdlové místnosti a šatny. K dispozici je také posilovna, relaxační místnost a kulečník. Obecně, co je dost představivosti. Koupel, zpravidla. se skládá ze dvou částí: parní mýdlové místnosti a šatny. Ve vaně se perou a páří ve stejné místnosti. V sauně se parní místnost neumývá. Používat koště je také zbytečné, protože při vysokých teplotách a nízké vlhkosti se rychle rozpadá.. V sauně je však dobré používat různé aromatické přísady, které často navodí nejen příjemnou atmosféru, ale jsou prospěšné i pro zdraví..

Šestým rozdílem je vnitřní design místnosti. Sauna má dražší a krásnější výzdobu než koupel. V druhém případě je vše uspořádáno co nejjednodušeji..

Navzdory obrovským výhodám sauny má její návštěva určitá pravidla.. Abyste nepoškodili své zdraví, musíte je znát a dodržovat:

 • Aby návštěva sauny přinesla jen příjemné emoce, je třeba se předem připravit. Občerstvit něco lehkého, zeleninový nebo ovocný salát, nejlepší jsou mléčné výrobky. Vodu lze konzumovat bez omezení, protože tím odstraníte toxiny a toxiny z těla..
 • Než se vydáte do parní místnosti, osprchovat se. Je lepší nemočit si hlavu. Poté musí být tělo řádně setřeno. Bude to velmi užitečné, pokud si uděláte koupel nohou..
 • Lepší na hlavu oblékněte si plstěný nebo fleecový klobouk. Chrání hlavu před přehřátím a vlasy před poškozením.

 • Dlouhý pobyt v parní lázni nepřinese zdravotní výhody. Nejlepší je provést několik průchodů. Zkušení vaperi doporučují tři. První běh by měl trvat asi deset minut. Pak je nejlepší se osprchovat, vytřít tělo do sucha a vypít čaj nebo vodu. Druhý běh trvá trochu víc, asi patnáct minut. Po něm se také musíte osprchovat, odpočívat asi dvacet minut. Třetí běh probíhá dvacet minut. Během této návštěvy se doporučuje být na nejvyšší římse.
 • Pokud se rozhodnete nalít na kameny vodu, nemělo by to stačit.. Je lepší rozptýlit páru ručníkem. Použití esenciálních olejů v sauně má příznivý účinek na lidské tělo. Vyberte si olej, který se vám líbí, přidejte jej do vody a stříkejte na kameny. Příjemná vůně a zdravotní výhody zaručeny.
 • Poté, co opustíte parní lázeň, chodit nebo sedět, ale nestát. Je také lepší nedělat náhlé pohyby, jinak je vysoká pravděpodobnost mdloby.

 • Parní místnost nemá cenu dělat cvič a mluv.
 • Zdravotní výhody saunování, musíte ji pravidelně navštěvovat. Parní lázně se však nedoporučují u mužů starších 30 let, protože vysoké teploty mohou ovlivnit reprodukční schopnost. Ženám se nedoporučuje navštěvovat saunu během menstruace..
 • Mnoho žen si s sebou do sauny rád bere různé kosmetické masky. Pamatovat si, je třeba je aplikovat nikoli v parní místnosti, ale mezi návštěvami.

Pokud dodržíte tato jednoduchá pravidla, pak vám návštěva sauny přinese jen krásu a zdraví..

Zařízení pohledů a efektů

Existuje mnoho druhů saun. Každý z nich má své vlastní vlastnosti, klady a zápory. Když se o každém z nich dozvíte více, můžete si vybrat nejlepší možnost pro sebe..

Finský

Možná je to jeden z nejpopulárnějších. Jeho zvláštností je střídání horké páry a studené vody. V klasické finské sauně je teplota vzduchu asi 100-120 stupňů a teplota vody asi 40. Vlhkost je asi 20 procent. Tento poměr teploty a vlhkosti vede ke zvýšenému pocení. Parní místnost je místnost, jejíž stěny jsou zdobeny dřevěnými trámy, a podél nich jsou umístěny lavičky a lehátka.

Povinným atributem finské sauny je bazén nebo v extrémních případech sprcha.. To je nezbytné k dosažení účinku střídání horkého vzduchu a studené vody. Pára a vytápění místnosti je zajištěno skutečností, že se voda nalije na skluzavku z horkého kamene.

Velkou výhodou finské sauny je, že když ji navštívíte, tělo se zbaví toxinů a toxinů. Osoba, která je v parní místnosti, zrychluje průtok krve a zvyšuje pocení. Mnoho sportovců po tréninku dává přednost návštěvě takové sauny, protože se v ní svaly zotavují rychleji..

Horká pára, která je v parní místnosti přítomna, je navíc velmi prospěšná pro sliznice. Vysoká teplota, která je tomuto typu saunování vlastní, posiluje imunitní systém a má vliv na zrychlení metabolismu v těle. Finská sauna blahodárně působí na pokožku, urychluje její obnovu a čištění. Přináší také velké výhody pro kardiovaskulární systém, posiluje stěny cév. Navzdory tomu všemu je nejlepší se před návštěvou finské sauny poradit s lékařem..

S hammamem

Jedná se o tradiční tureckou lázeň. Má řadu funkcí. Teplota vzduchu v takové sauně není větší než 50 stupňů. Vlhkost se přitom udržuje na 100 procentech. Neexistuje kamna s kameny, do kterých se přivádí voda. Zdi, lehátka a podlahy jsou rovnoměrně vyhřívány díky teplovodním trubkám, které vedou pod nimi. K výrobě páry se používají parní generátory. Všechny povrchy v takové lázni jsou vyrobeny z kamene a dlaždic. Tradičně byly vyrobeny z mramoru. Design je proveden v orientálním stylu. Rovnoměrné a měkké teplo šířící se ze všech povrchů v hammamu příjemně prohřeje celé tělo.

Tato sauna je ideální pro ty, kterým je obtížné odolat horku finské parní místnosti.. V turecké lázni se musíte nejprve zhruba 15–20 minut zahřát na kamenném lehátku. Během této doby se póry začnou otevírat a začne přirozená očistná procedura. Přitom je dobré kůži oloupat. Proveďte to s rukavicí velbloudí srsti.

Následující postup je – mýdlová masáž. Pěna se bičuje ve velkém sáčku a nanáší se na tělo. Nejlepší je použít přírodní mýdlo vyrobené z rostlinných olejů. Poté následuje relaxační masáž. Po tom všem můžete relaxovat v chladné místnosti, pít čaj. Poté, co se tělo ochladí a dosáhne normální teploty, můžete jít ven..

Sauna s hammamem je velmi užitečná pro lidi, kteří trpí chorobami dýchacího systému. Díky mokré páře je možné vyléčit i chronickou tonzilitidu, bronchitidu, rýmu, laryngitidu. Turecká koupel funguje dobře také pro ty, kteří trpí bolestmi kloubů a svalů způsobenými artrózou, revmatismem, artritidou. Blahodárný účinek takové sauny na lidi trpící nespavostí, depresemi, stresem je znát. V sauně s hammamem se můžete vyrovnat s problémy na kůži, protože póry jsou dobře vyčištěny. Navíc pokud máte nadváhu, pak je turecká lázeň pro vás. Teplota vzduchu a masáž mohou opravit nedokonalosti postavy. Stojí za připomenutí, že před návštěvou takové sauny je také lepší poradit se s lékařem..

Infračervený

Tento druh saun je v dnešní době stále oblíbenější. Jedná se o malou kabinu s vestavěnými infračervenými zářiči ve zdech. Obvykle jsou tyto sauny malé velikosti, určené pro jednu nebo dvě osoby. Tělo se zde zahřívá pod vlivem infračervených vln. Samotný vzduch ve stánku se příliš neohřívá, teplota je zhruba 50-60 stupňů. Pokud nemáte rádi horkou koupel, pak je tato možnost pro vás.. Infračervené vlny pronikají poměrně hluboko do těla asi o čtyři centimetry a prohřívají ho lépe než jiné druhy saun.

Výhodou takové sauny je, že snižuje hladinu cholesterolu, zrychluje metabolismus, odvádí z těla přebytečnou tekutinu, posiluje imunitu, zlepšuje stav pokožky a pomáhá v boji proti celulitidě. Přes všechny pozitivní aspekty je lepší se před návštěvou infrasauny poradit s lékařem..

Kromě nich existují například další druhy saun, japonská sauna. Jedná se o sud, pod kterým je umístěna pec. Voda v takové sauně se ohřeje na 50 stupňů a přidávají se do ní různé bylinky a piliny. Výhodou japonské sauny je její mobilita..

Kdo je kontraindikován?

Je zakázáno navštěvovat parní lázeň pro lidi, kteří mají zánětlivá onemocnění vnitřních orgánů, tuberkulózu, problémy s cévami a kardiovaskulárním systémem, jakákoli onemocnění během exacerbace, diabetes mellitus. Kromě toho je lepší nechodit do parní místnosti, pokud existují maligní a benigní nádory. Pokud se v minulosti vyskytlo traumatické poranění mozku, infarkt myokardu, mrtvice, pak je návštěva sauny možná pouze se svolením lékaře.

Kromě toho je zakázáno navštěvovat saunu v opilosti nebo pod vlivem drog. Takové podmínky ovlivňují práci srdce, snižuje se krevní tlak a zhoršuje se pocení. Tím se zvyšuje pravděpodobnost popálení kůže..

V kritických dnech je pro ženy lepší zdržet se návštěvy sauny, protože vysoké teploty vzduchu mohou zvýšit ztrátu krve. Pro ženy během laktace je také lepší nechodit do sauny, protože škodlivé látky uvolňované z potu mohou přecházet do mateřského mléka..

Vysoké teploty vzduchu ovlivňují spermatogenezi, s tím je třeba počítat u mužů v reprodukčním věku. Lidé starší 60 let by si měli dávat pozor na saunování, zvláště pokud jsou takové výlety nepravidelné. Náhlé změny teploty negativně ovlivňují cévy.

Těhotným ženám je zakázáno navštěvovat saunu po dobu až 13 týdnů, protože vysoká teplota vzduchu může mít negativní vliv na plod. Ve druhém a třetím trimestru jsou návštěvy sauny povoleny pouze se svolením gynekologa.

Doporučení

Aby byla vaše sauna co nejlepší a potěšila vás svou funkčností a designem, je lepší držet se jednoduchých pravidel.

 • před stavbou sauny se rozhodněte, pro kolik lidí bude určena;
 • na základě plochy parní místnosti rozhodněte o typu a výkonu trouby;
 • naplánujte si, kde budete mít lehátka a lavičky, a pamatujte, že vzdálenost od nich ke kamnům by měla být alespoň sto centimetrů;
 • naplánovat, jak bude připojen vodovod, kanalizace, elektřina;

 • Zvažte umístění šatny, salonku, sprchy nebo bazénu;
 • nakreslit výkres;
 • rozhodnout o typech materiálu a jeho množství;
 • začněte stavět svoji vysněnou saunu.

Recenze

Lidé, kteří mají saunu v soukromém domě, o tom obecně mluví pozitivně. Berou na vědomí pohodlí a snadnost použití, zdravotní výhody, možnost procedur SPA doma.

7 fotografií

Mezi nedostatky patří zvýšené riziko vzniku požáru, zvýšení účtů za elektřinu a částek za pojištění domácnosti. A také mnoho lidí poznamenává, že je nutné pečlivě vypracovat plán sauny a věnovat zvláštní pozornost izolačnímu a ventilačnímu systému, aby v budoucnu nebyly žádné problémy spojené s výskytem plísní a plísní..

V tomto videu uvidíte realizaci projektu sauny v soukromém domě..