Srubová koupel je snem mnoha lidí. Přítomnost takové koupele na místě naznačuje bohatství majitelů a procedury lázně přispívají k dlouhověkosti, což vám umožní bavit se a užitečně trávit čas.

Pokud se rozhodne postavit koupel vlastními silami, pak je zpočátku nutné vypracovat podrobný projekt.

13 fotografií

Vlastnosti dřevostavby

Srubové stavby jsou známy již od starověku. Obecně byly z tohoto materiálu původně postaveny domy. Není divu, že posvátné místo pro starověký ruský lid – lázeňský dům – bylo také postaveno ze dřeva. Vzhledem ke specifikům dřevostaveb jsou dnes lázně ze dřeva více elitní než levné..

 • Nízká žáruvzdornost. Protože je dřevo vysoce hořlavé, existuje vysoké riziko, že se lázeň vznítí. Pokud kamna a ohřívač řádně neizolujete, můžete o vanu přijít.
 • Léčivé vlastnosti stromu. Řeč je o všech druzích dřeva, od lípy až po jehličnany. Po zahřátí polena vydávají příjemnou vůni, která má příznivý vliv na nervový systém a také kardiovaskulární pás.
 • Šetrnost k životnímu prostředí. Vzhledem k tomu, že móda všeho šetrného k životnímu prostředí v posledních letech nabírá na obrátkách, tuto funkci ocení zejména ti, kteří módu sledují. Při stavbě dřevěné vany se tedy používají pouze přírodní suroviny, které nemohou poškodit lidi ani životní prostředí..
 • Nízká tepelná vodivost. Dřevěné konstrukce neuvolňují teplo, přičemž je zachována mikrocirkulace vzduchu. Díky tomu je v parní lázni dosaženo optimálního mikroklima, které má dobrý vliv na celkovou pohodu lidí..

 • Špatná odolnost vůči negativním faktorům prostředí. Na rozdíl od kamene je dřevo snadno napadeno hmyzem, hlodavci a rostlinnými mikroorganismy, jako jsou mechy nebo plísně. Kvůli této vlastnosti se majitelé musí o dřevěnou koupel starat pečlivěji než o kamennou..
 • Vysoká savost. Na jedné straně je skutečnost, že dřevo absorbuje vlhkost ze vzduchu, pozitivním bodem, protože nadměrná vlhkost je pro člověka škodlivá. Na druhou stranu díky tomu, že strom nasává vodu, vytváří příznivé prostředí pro růst parazitických mikroorganismů, jako je plíseň. Boj proti takovým důsledkům se provádí pomocí pravidelné léčby antiseptiky..
 • Silné smrštění. Všechny dřevěné stavby se v prvním roce a půl silně zmenšují – asi o 13%. Tím se natahují stavební práce, což může vést k dodatečným finančním nákladům..

Každý z těchto faktorů tedy ovlivňuje cenu vany, takže i jednoduché lázeňské budovy začínají být dražší než zděné nebo rámové. Na druhou stranu zde můžete ušetřit na základech, protože dřevo je lehký materiál..

9 fotografií

Krájené dřevo

I přes zpracování dřevo patří k materiálům šetrným k životnímu prostředí. Suroviny se vyrábějí z jehličnatých stromů, přičemž kmen se řeže tak, aby byla získána dokonale plochá tyč bez vad.

V závislosti na výskytu chyb se rozlišuje několik typů dřeva. Průměr tyče se pohybuje mezi 15 a 20 cm, délka se také může lišit. Hoblované dřevo nemá kulatý tvar, ale je čtvercové nebo obdélníkové. K tomu slouží pouze střední část kulatiny..

Hoblované dřevo má takové výhody jako:

 • dostupné náklady. V závislosti na době nákupu se ceny surovin výrazně liší, ale stále je lepší koupit ty kulatiny, které byly sklizeny v zimě;
 • prevalence. Při hledání potřebných surovin nebudou žádné problémy, protože dřevo vyrobené z jehličnanů (zejména se nejčastěji používá pro stavbu lázní) je velmi rozšířené;
 • schopnost zachovat původní tvar. Protože se dřevo suší a vaří zvláštním způsobem pro dřevo, je méně náchylné ke smršťování a následné deformaci vlivem teplotních extrémů;

 • odolnost vůči vysoké vlhkosti. Opět díky speciálnímu zpracování dřevo neabsorbuje vlhkost tak intenzivně jako neošetřené kulatiny;
 • Odolnost vůči UV záření. Dřevěné stěny na slunci prakticky nevyblednou;
 • rychlá stavba. Vzhledem k tomu, že celé hoblované dřevo je řezáno na určitou velikost, nebudou problémy se spojováním dílů. To přispívá k tomu, že zdi jsou stavěny mnohonásobně rychleji;
 • vysoká síla. Z hoblovaného dřeva lze skládat nejen stěny, ale také je použít pro podpůrné konstrukce, jako jsou koruny nebo podlahy.

Profilovaný

Profilované dřevo se příliš neliší od předchozí verze, je však mnohem dražší. To je způsobeno skutečností, že v tomto případě mají všechny tyče typické rozměry: stejnou výšku, šířku a délku. Tyč je také vyrobena obdélníková nebo čtvercová..

Výhody použití tohoto materiálu jsou následující:

 • extrémně vysoká rychlost stavby. Pokud v předchozím případě může být nutné ukotvit některé detaily, pak lze lázeň z profilované tyče sestavit jako konstruktér za několik dní;
 • atraktivní vzhled. Stěny z tohoto materiálu vypadají moderně a stylově. Tato možnost není vhodná, pokud chcete postavit lázeňský dům v blízkosti tradičního typu, ale vypadá skvěle na pozadí modernistické krajiny;
 • ukládání. V tomto případě je možné nejen ušetřit na palivu, ale také při dokončování. Těsně namontované paprsky tedy nejlépe chrání před tepelnými ztrátami a výhodný vzhled vám umožní obejít se bez práce;

 • šetrnost k životnímu prostředí. Stejně jako v předchozím případě je pro profilované dřevo použito pevné pole;
 • praktičnost. Pohled na konstruktor je pohodlný nejen z hlediska rychlosti montáže, ale také v případě, že je potřeba se pohnout. Lázeňský dům lze rychle rozebrat a znovu složit na nové místo;
 • dlouhá životnost. Profilované dřevo se zpracovává lépe než ostatní, takže koupel z něj může vydržet až 50 let.

Nevýhodou je, že se na povrchu nosníků mohou objevit praskliny, jejichž hloubka závisí na stupni vysychání dřeva. Dalším negativním bodem je smrštění, protože žádná léčba ho nemůže chránit..

Lepené

Na rozdíl od dvou předchozích možností není lepené lamelové dřevo vyrobeno z jednoho kusu dřeva, ale z několika pevně slepených. Odborníci stále vedou spory, zda lze tento typ použít pro stavbu vany..

Většina má sklon věřit, že ano, protože má následující výhody:

 • lepené laminované dřevo má ze všech ostatních možností nejnižší tepelnou vodivost;
 • díky těsnému uložení součástí se můžete obejít bez použití izolace;
 • vysoké estetické vlastnosti přispívají k tomu, že můžete odmítnout vnitřní i vnější výzdobu;

 • lázně vyrobené z vrstveného dýhovaného řeziva prakticky „nesedí“ kvůli komorovému sušení prken, ze kterých byla lepena každá jednotlivá kulatina;
 • vysoká rychlost a snadnost montáže konstrukce díky skutečnosti, že všechny tyče jsou stejné;
 • nízká hmotnost dokončené konstrukce umožňuje, aby nebyla postavena na nejpevnějším základu;
 • navzdory přítomnosti lepidla ve složení, lepené laminované dřevo tvrdí, že je surovinou šetrnou k životnímu prostředí.

Existuje však mnoho argumentů proti, jako například:

 • porušení mikrocirkulace vzduchu a následně ztráta mikroklima;
 • často pod rouškou vysoce kvalitního materiálu prodávají materiál nízké kvality, který se stane nepoužitelným po prvním zahřátí lázně;
 • riziko chemické otravy je spojeno se stejným faktorem, pokud se páry ne nejlepšího lepidla ukáží být toxické;
 • trvanlivost lázní z laminované dýhy nebyla prokázána;
 • existuje vysoká pravděpodobnost ztráty pevnosti lázně v důsledku vysychání tyčí.

Zda stojí za to použít tuto odrůdu pro stavbu lázně – každý se rozhodne sám.

Výběr nadace

Vzhledem k tomu, že koupel z baru je lehká struktura, není nutné pro ni vytvářet zesílený základ. Jedinou výjimkou je prostor pod troubou. Na tomto místě je nutné posílit základnu i podlahu., jinak se podlahová rovina prověší a deformuje, což negativně ovlivní nejen stabilitu konstrukce kamen, ale také vzhled šatny.

Mimo jiné budete muset vybrat základ na základě stavu půdy. Takže pro zvedání půd nemusí být vhodné ty základy, které jsou pro půdu v ​​normálním stavu vhodnější. A musíte věnovat pozornost hloubce podzemních vod. Pokud jsou výše než 2 m od povrchu Země, neměli byste dělat monolitický základ.

Proces lití základu v zásadě nevyžaduje speciální znalosti, protože lázně mají obecně jednoduché uspořádání..

Je důležité, aby základ probíhal pod každou ze stěn, a ne jen po obvodu. Z tohoto důvodu je nutné sestavit výkres. Pro koupel z baru je vhodný některý z níže uvedených základů.

Páska

Tento typ je jedním z nejběžnějších, protože pro ostatní je snazší to udělat sami. Pásový základ je železobetonový pás, který má o něco větší obvod než budoucí lázeňský dům. Šířka pásky se může lišit, ale nejčastěji je indikátor zvolen o 10 cm širší než zeď. Takže při použití paprsku o šířce 20 cm (typický) bude základ 20 + 10 = 30 cm. Pozitivní je, že pro stavbu pásového základu není zapotřebí mnoho materiálů. Stačí beton, výztuž a dřevěná bedna.

Do budoucna je důležité podklad dobře nepromokat, k čemuž používají různé suroviny jako třeba dehet. Než začnete kopat příkop, je nutné provést dobré značení. a následná práce. Umístění zdí zde hraje rozhodující roli, takže nemůžete udělat chybu. A také se navíc vyrábí jakýsi podstavec pro kamna – to je širší místo, které je zcela vyplněno betonem. Obrubník je předem vyztužen, což zvyšuje jeho pevnost.

Hromada

Hromada základů je univerzální možností. Je perfektní bez ohledu na typ hladiny půdy a podzemní vody. Vše, co je třeba udělat, je předem vyrobit nebo zakoupit hromady a prohloubit je na požadovanou úroveň. Pokud nejsou žádné zkušenosti se stavebními pracemi, je nejlepší tuto možnost odmítnout. Pro začátečníky jsou velké potíže způsobeny potřebou posílit základ tohoto typu pod kamny, protože v každém případě je vyžadován individuální přístup.

Nevysloveným pravidlem je umístění hromádek ve spojích stěn – rohů. A hromady musí ležet pod samotnými zdmi. Vzdálenost mezi hromádkami závisí na počtu podlaží ve vaně, odhadované hmotnosti celé konstrukce. Nejlepší je zvolit hromádkový základ v případech, kdy je vana plánována v kombinaci s obytnou budovou.. Celá struktura tedy bude vypadat pohodlněji a atraktivněji, zatímco náklady na stavbu takového základu budou nízké.

Pokud je lázeňský dům kombinován s garáží, pak je lepší nedělat hromádkový základ..

Monolitické

Monolitický základ je nejméně univerzální, ale nejsnadněji se implementuje. Stačí vykopat základovou jámu, nainstalovat kladivo a nalít beton. Jedna strana, monolitické desky se doporučují instalovat na vyvýšené půdy ke stabilizaci struktury. Předpokládá se, že deska se bude postupně pohybovat s domem a samotný dům se nebude hýbat a deformovat. Na druhou stranu toto řešení nelze nazvat ekonomickým, protože bude zapotřebí hodně betonové malty a výztuže..

Chcete -li nalít monolitický základ, budete potřebovat beton, který se hned nezasychá. Pokud u betonových směsí se používají hlavně portlandské cementy, bude muset zkusit najít toho pravého. Tím nevýhody nekončí. Kromě toho bude nutné postarat se o přítomnost ventilačních dutin v betonové základně, jinak praskne a ztratí pevnost.

Kromě uvedených možností můžete použít základ již existující na místě zpod zbořené staré budovy: předchozí lázeň nebo kůlnu. Je však důležité předem se ujistit, že je základna v dobrém stavu..

Možnosti rozvržení

Dnes je obrovský výběr možností umístění místností ve vaně. Zde můžete vybavit nejen tradiční parní lázeň a šatnu, ale také rekreační oblast, kuchyň a dokonce i tělocvičnu. V závislosti na tom, co přesně chcete umístit na území lázně, určete počet a umístění místností.

Při hledání vhodného výkresu, podle kterého můžete postavit lázeňský dům, nejsou žádné problémy, protože ve veřejné sféře existují například velmi malé lázně, například pro umístění v zemi, ani velká sídla ve dvou patrech. Podrobný plán obsahuje údaje o velikosti místností a jejich zamýšleném účelu. V některých případech nelze od těchto specifik upustit..

Pokud mluvíme například o kuchyni, pak je důležité předem vědět, kde bude umístěna, aby mohla dodávat plyn. Parní místnost, sprcha a toaleta by měly být umístěny vedle sebe nejen proto, že takové místo je považováno za nejvhodnější. Při jejich umístění daleko od sebe mohou nastat problémy s uspořádáním kanalizace..

Níže jsou uvedeny příklady projektů různých uspořádání lázní z baru.

S terasou

Oblíbenou možností je sauna s terasou. Na terase si můžete odpočinout po koupeli nebo ji použít k určenému účelu, aniž byste museli jít do vany. Mnoho lidí vybavuje tak velké lázeňské domy, aby si tam mohli odpočinout s celou rodinou..

Kromě parní místnosti a šaten projekt počítá s přítomností samostatné sprchy a odpočívárny.

V tomto projektu je pozoruhodné, že šatna a pec jsou oddělené. Proto budete muset přestěhovat do jiné místnosti, abyste mohli zasadit palivové dříví. Na jedné straně je to výhodné, protože lázeňský dům má z tohoto estetického oddělení velký prospěch. Na druhou stranu neustálá chůze tam a zpět rychle unaví. Pokud navíc z kamen najednou „vyskočí“ uhlí a podlahy se zapálí, nebude to hned patrné..

Z hlediska zabezpečení není tato možnost zdaleka nejlepší..

Malý lázeňský dům, který se skládá ze šatny, sprchy a parní místnosti, je ideální, pokud na místě není dostatek volného místa, ale existují i ​​určité nuance. Například, je nepohodlné, že je topeniště umístěno přímo v parní místnosti, díky čemuž je tam spálena značná část kyslíku. Mikroklima není nejpříznivější.

Dvoupodlažní

Dvoupodlažní lázeňský dům je z dálky téměř nemožné odlišit od obytné budovy. Rozdává to jen trubka na střeše. Na tomto výkresu je tedy vidět, že všechny funkční místnosti jsou umístěny v přízemí, ale nahoře zpravidla tvoří odpočinkovou místnost.

Toto rozdělení vždy neplatí. Ve druhém patře si můžete zařídit tělocvičnu, školku nebo kulečník.

14 fotografií

Zde se majitelé neomezili pouze na jednu odpočívárnu a postavili dvě najednou: jednu ve druhém patře, kde umístili kulečník, a druhou v prvním patře. Posezení níže slouží také jako kuchyň.

Malá sauna 6×6 m2 m, postavený na dvou podlažích, se stává prostorným domem vhodným pro letní bydlení. Nahoře můžete vybavit ložnici, protože kamna vyhřívají celou plochu lázní.

Někteří majitelé dávají přednost úplnému zasklení druhého patra a vybavují tam skleník..

S bazénem

Stavba lázeňského domu s bazénem je poměrně drahá, takže lidé, kteří si mohou dovolit tento luxus, často dělají lázeňský dům velké oblasti za předpokladu, že je tam vše, co potřebují.

V tomto případě je docela možné žít ve vaně: je zde sprcha, kuchyň a obývací pokoj. Přítomnost bazénu a parní místnosti ve stejné budově slouží jako příjemný bonus kromě všech ostatních výhod.

Ne vždy je kladen důraz na univerzálnost lázeňského domu. V tomto případě je kladen důraz na velikost bazénu. Majitelé na ni vyčlenili poměrně velký prostor – polovinu celé budovy. Relaxační část se nachází přímo u bazénu, takže si po koupání můžete lehnout na lehátko.

Složitá architektura zachrání život, když je na webu velmi málo místa, ale chcete bazén. Stejně jako v předchozím případě je většina domu vyhrazena pro bazén, na funkčnost to však nemá vliv. Kromě plné parní místnosti, sprchy a odpočívárny je charakteristickým rysem možnost průchodu vanou: buď přes terasu, nebo přes verandu.

S grilováním

Podmínkou schopnosti smažit maso na grilu přímo na terase (která se mimochodem bez problémů změní na verandu zasklením) je přítomnost speciální trouby, oddělené od té, která slouží k vytápění koupelen.

Je důležité, aby tato dvě kamna měla různé kouřovody a obecně byla od sebe relativně daleko. Nepotřebují jezdit na stejné palivo. Na vaření můžete například použít plynovou troubu..

Vany s grilováním často vypadají jako hrady kvůli několika trubkám tyčícím se nad střešní rovinou. Takový zajímavý design je někdy obtížné zapadnout do okolní krajiny, zvláště pokud je hlavní dům vyroben v jednom z moderních stylů. V tomto případě je lepší odmítnout vestavěný gril, spokojený se zakoupeným elektrickým modelem..

Jeden příběh

Jednopatrové koupele mají často velkou plochu, protože majitelé se pokoušejí umístit vše, co je pro letní dům na jejich území potřeba: ložnici, obývací pokoj, sprchu, toaletu, kuchyň. Parní místnost se tak stává jakoby sekundární, a ne „srdcem“ domu..

Podobný přístup by měl nastat pouze tehdy, když byla budova původně koncipována jako penzion a rozhodnutí přidat do ní vanu dozrávalo později.. Pokud byl lázeňský dům původně koncipován, je lepší zachovat nadřazenost této funkce.. Koneckonců, dokončení a zpracování dřeva do značné míry závisí na funkční roli domu..

Původně postaven jednopatrový lázeňský dům se sedlovou střechou, můžete dále zateplit podkroví zevnitř a využít ho pro své potřeby. To platí zejména v případě, že lázeň má skromnou velikost, která stačí pouze k ubytování nezbytných.

Takže v podkroví můžete uspořádat místo pro uložení příslušenství do koupele nebo palivového dříví, takže v budoucnu je nebudete muset následovat do hlavního domu..

Malý

Někdy koupel s rozměry 6 x 4 m nemůže být o nic méně funkční než prostorná velká budova. Zde můžete úspěšně umístit vše, co potřebujete: sprchový kout, páru a šatnu.

V zásadě jsou všechny ostatní místnosti již nadbytečné a mnoho lidí je nepotřebuje. To platí zejména pro lázeňský dům pro letní sídlo, kde neexistuje způsob, jak udělat lázeňský dům větší než 4×6 m.

Koupel o rozměrech 3×4 m funkčně se prakticky neliší od předchozího popsaného případu. K dispozici jsou tři hlavní místnosti.

Zpravidla zde není k dispozici ani terasa, protože pro koupel je vyhrazena velmi malá plocha. Přesto bude vhodné takový lázeňský dům používat, protože zde je k dispozici vše, co potřebujete..

Mini vany dokonce nezajišťují přítomnost umývárny, což znamená pouze parní místnost a šatnu, svléknout se. Tento typ lázní je nejběžnější ve vesnicích, kde byly před několika desítkami let postaveny lázeňské domy..

Dnes odborníci nedoporučují vzdát se sprchy, zvláště pokud není přístup k nádrži bezprostředně po opuštění vany. Ve skutečnosti je v šatně mnohem chladněji než v parní místnosti, zatímco v umývárně není teplotní rozdíl tak jasně cítit.

S garáží

Kombinace sauny a garáže je dobrým způsobem, jak ušetřit místo. Rozšíření garáže nebude nápadné, ale zároveň se ukáže, že ušetří na jeho vytápění. Během zahřívání vany skutečně část tepla vstoupí do garáže..

Existují možnosti pro jedno i dvě auta. Je pozoruhodné, že záběry vany závisí na záběrech garáže a naopak. Většinou odborníci se pokoušejí udělat lázeňský dům s hranatou garáží, aby se jeho vzhled co nejvíce přiblížil vzhledu hlavního domu.

Mnohem častěji se můžete setkat s případy, kdy je vedle lázně připojena garážová kůlna, a nikoli plnohodnotná místnost. To šetří peníze, ale nezaručuje řádnou ochranu vozidla..

Kromě toho je tepelná ztráta lázní větší: koneckonců mezi lázeňským domem a ulicí je pouze jedna stěna, a nikoli další místnost, jako v předchozích případech.

Krásné příklady hotových koupelí

 • Malý lázeňský dům s terasou dokonale zapadne do velkého pozemku. Z dálky připomíná malý dům, díky kterému bude vypadat docela harmonicky. Podobnou verzi se sedlovou střechou můžete postavit vlastními rukama a mít příslušné dovednosti.
 • Dům-bar z baru kombinuje nejen parní místnost, sprchu a odpočívárnu. Je zde také malá kuchyň, což ze stavby dělá penzion. Přítomnost malého podkrovního prostoru vám umožňuje ukládat všechny druhy toaletních potřeb: čisté ručníky, košťata a další domácí potřeby.

 • Konstrukce takové vany je díky svému tvaru mnohem komplikovanější. V tomto případě není vana obdélníková, ale má zkosený roh. Z tohoto důvodu musí být celý projekt vypracován s ohledem na tuto specifickou funkci..
 • V tomto případě je lázeňský dům navržen jako přístavba domu. Tento typ má své opodstatnění. Pokud si přejete, můžete například kamna vybavit tak, že vytopí celý dům, nejen koupelny..

 • Dvoupodlažní lázeňský dům lze použít jako letní dům, pokud jsou v prvním patře všechny koupelny a kuchyň a ve druhém je ložnice. Totéž lze říci o lázních s podkrovím. V každém případě taková struktura přitahuje pozornost, takže se musíte postarat o její estetickou přitažlivost..
 • Módní evropská koupel znamená přítomnost bazénu nebo vířivky, jako v tomto případě. Ruskou alternativou je umístění lázně v blízkosti nádrže, takže po koupelových procedurách se můžete ponořit do ledové vody. Tato možnost je vhodná pro opravdové znalce koupele, kteří se nebojí vzrušení..

Mimochodem, v letním období lze jacuzzi použít k osvěžení bez koupele..

 • Fotografie ukazuje tradiční umístění ruské lázně na dřevo na břehu nádrže. V tomto případě byl rybník uměle vytvořen, aby byla koupel co nejtradičnější. Stojí za zmínku, že přítomnost nádrže vedle lázně ukládá další povinnosti v péči o ni..
 • Srubové vany kombinované s garáží jsou stále více žádané kvůli touze lidí ušetřit drahocenný prostor na místě. Tento přístup vám navíc umožňuje ušetřit na vytápění garáže, protože kamna můžete snadno upravit nejen pro vytápění lázní, ale také pro všeobecné vytápění..

 • Vany jsou často vybaveny nejen rybníkem poblíž nebo přímo v něm, ale také grilováním nebo grilováním, aby byl zbytek úplnější. Po koupelových procedurách můžete vždy rychle uvařit jídlo na otevřeném ohni, které pro mnohé chutná lépe než podobné, ale připravené na sporáku..

Přehled projektu koupele 3 x 5 z baru najdete v následujícím videu.