Pokud je dacha vnímána majiteli nejen jako banální zeleninová zahrada, ale také jako nádherné místo pro venkovskou dovolenou, pak je tam altán prostě nutný. Můžete samozřejmě relaxovat přímo v domě, ale v létě, když je teplo skutečné, je mnohem příjemnější posedět s přáteli nebo s rodinou přímo na zahradě, ale s pohodlím – na pohodlných židlích, pod baldachýn, který chrání před sluncem a deštěm.

Mnoho lidí odmítá stavbu altánu jen proto, že taková stavba může být docela drahá, ale náklady lze výrazně snížit použitím stavebních materiálů, které zbyly z výstavby hlavního domu..

Zvláštnosti

Stavba altánu ze šrotových materiálů je řešením, které má mnoho výhod i nevýhod..

Všechny stojí za zvážení, ale začněme pro:

 • Není třeba hledat nebo vybírat materiály, které máte po ruce – už tam jsou. Není třeba ztrácet čas hledáním a doručováním – stačí přijít na to, jak správně používat to, co je na skladě. Nemyslete si, že nebude dostatek materiálu – teoreticky může stavba altánu probíhat za použití naprosto jakýchkoli a neočekávaných materiálů.
 • Nemusíte kupovat to, co je již na skladě, proto se náklady na stavbu výrazně sníží. Současně byste si neměli myslet, že nebudete muset utrácet peníze vůbec – zpravidla je nutné koupit alespoň některé spojovací prvky. Nejčastěji jsou materiály po ruce vhodné pouze pro stavbu stěn, přičemž bude nutné koupit také střešní krytinu, tepelnou izolaci a dokončovací práce, ale to je stále velmi levné ve srovnání s plným balíčkem..
 • Pokud nepotřebujete vybírat a dodávat materiály a stavba není plánována jako kapitálová a celoroční, teoreticky můžete postavit altán za jediný den..

Samozřejmě existují i ​​nevýhody.. Pokud jste na ně upozorněni, můžete přijít na způsoby, jak je obejít, proto je podrobně zvážíme:

 • Materiály, které jsou k dispozici, nejsou vybrány speciálně pro altán – nemusí být vhodné v kvalitě, ale mohou být také příliš malé v množství. Je nutné objektivně vyhodnotit dostupný materiál a projekt by měl být vytvořen buď na základě toho, co je k dispozici, nebo s přihlédnutím k nákladům na další nákup materiálu.
 • Při vytváření altánu ze zbytků materiálů nečekejte, že bude vypadat jako model stylu a designu. Existují lidé, kteří dokážou kreativně navrhnout téměř cokoli, ale taková struktura pravděpodobně nebude znamenat jeho hlavní výhodu ve vzhledu. Proto ti, kteří se chtějí přítomností altánu na vlastním webu doslova chlubit, by si měli dobře rozmyslet, zda výsledek splní očekávání.

 • Altán ze šrotu je téměř vždy postaven vlastními rukama. To znamená, že člověk, který se rozhodne postavit takovou stavbu, musí umět pracovat právě těmito rukama a také bude potřebovat určité znalosti a zkušenosti v oblasti stavebnictví a volný čas, aby se s projektem vypořádal.

Je třeba poznamenat, že mnoho altánů „z toho, co bylo“, je inzerováno jako postavených za jeden den, ale to platí pro minimální letní přístřešky, a už vůbec ne kapitálové stavby z cihel.

Projekt

Design obvykle zahrnuje vytvoření detailního výkresu ukazujícího všechny díly a jejich přesné rozměry. Při vytváření složité cihlové struktury stojí za to kontaktovat specialisty, i když v tomto případě bude ztracena hlavní výhoda stavby ze šrotu – levnost. Z tohoto důvodu je mnoho kutilských domků na zahradě ze zbytků stavebních materiálů vyrobeno docela jednoduše..

Stále stojí za to nakreslit hrubý plán, přičemž byste neměli zapomenout na několik jednoduchých a zřejmých doporučení:

 • Prvním krokem je určit, kam chcete budovu umístit. Struktura by měla mít dostatek prostoru, neměla by být na nic tlačena, je také nežádoucí, aby zabírala významnou část zahrady. Doporučuje se zvolit rovnou plochu, poněkud větší než samotný altán, aby se z budoucích oken otevřel dobrý výhled.
 • Typ půdy a odhadovaná hmotnost konstrukce ovlivňují, zda altán potřebuje základ, nebo ne. Pokud je konstrukce těžká a má zhruba hmotnost domu, bude zapotřebí dobrý základ desky bez ohledu na to, jaký druh půdy existuje. U budov z lehkých materiálů stačí pásový základ a v případě nestabilní půdy s mělkou spodní vodou byste měli přemýšlet o vytvoření hromádkového základu.

Bez základu stojí za to instalovat pouze velmi lehké přístřešky, a to i tehdy – pokud půda přesně „neplave“.

 • Altán je obvykle vytvořen v tichém a odlehlém rohu, a proto je pro ideální odpočinek vhodné jej odnést z vozovky.
 • Rybníky a zelené plochy v bezprostřední blízkosti altánu budou vynikajícím řešením pro větší pohodlí. Voda je něco, na co se můžete dívat navždy, její šelest relaxuje a ladí v klidné náladě a rostliny vás budou chránit před jasným sluncem a poskytnou čerstvější vzduch..
 • Vzhledem k tomu, že altán obvykle znamená určitý druh izolace, je často postaven v rohu – daleko od hlavních silnic domácností. Mnoho dach má koutek, do kterého obvykle nikdo nechodí – je to nejlepší místo pro umístění altánu. Pokud existuje velká zahrada, je přípustné umístit altán do jejího středu, ale v malých oblastech je to nepřijatelné – ukazuje se, že na žádnou stranu zahrady opravdu neexistuje žádný způsob. V některých případech má smysl připojit altán přímo k domu a vytvořit improvizovanou terasu.

 • Pokud je terén na místě výrazně zkřížený, zkuste pro umístění altánu vybrat bod poměrně vysoký – pro jednoduchou letní stavbu to může být jediná možnost odvodnění.

Pokud to není možné a altán se nachází v nížině, neobejdete se bez vytvoření drenážního systému, pokud nechcete, aby byla budova neustále vytápěna.

 • Přes veškerou svou jednoduchost by dobrý altán, dokonce i ve formě primitivní baldachýnu, měl poskytovat minimální pohodlí v podobě nábytku a osvětlení. Židle a komunikace musí být vybrány a instalovány tak, aby srážky a další přírodní faktory nemohly přispět k jejich zrychlenému opotřebení.

Jak stavět?

V závislosti na zvoleném materiálu se stavební postup může výrazně lišit, ale aby byl altán jednoduchý a krásný, musíte pečlivě zvážit fázovou konstrukci. K tomu je vhodné pečlivě prostudovat vlastnosti konstrukce struktur ze všech populárních materiálů..

Vyrobeno z kovu

Domácí kovová konstrukce je poměrně vzácná, protože ne každý majitel má dostatek kovových profilů, svařovací stroj a schopnost s ním pracovat. Kovovým domům je navíc často vytýkáno, že jsou na slunci velmi horké., ale mají také mnoho výhod:

 • pokud jde o pevnost a trvanlivost, taková struktura dá šanci všem konkurentům, vydrží desetiletí provozu;
 • struktura vypadá jemně a lehce, i když ve skutečnosti vůbec není;
 • struktura může být zcela vyrobena z kovu, což jí umožňuje zachovat celistvost architektonického vzhledu, zatímco kovové profily jsou esteticky kombinovány s doslova jakýmkoli jiným materiálem;

 • kovové trny nevyžadují žádné další zpracování, nehoří a nejsou vystaveny hmyzu, často ani nemusí být natřeny, i když v některých případech je vyžadována dodatečná ochrana před vlhkostí;
 • mnoho kovových altánů je skládacích, protože v té roční době, kdy neustále prší, může být dokonce skryto.

Díly jsou řezány v souladu s projektem, načež jsou podpůrné pilíře zaraženy do země do značné hloubky (nahrazují také základ). Poté jsou všechny ostatní části, včetně latování a střechy, jednoduše navařeny na vrchol pilířů..

Kompletní stavba celokovového altánu obvykle netrvá déle než dva až tři dny..

Vyrobeno ze dřeva

Dřevo je mnohými kritizováno za vysoce hořlavé, náchylné ke škodlivým účinkům vlhkosti a hmyzu..

Nikdo však nebude zpochybňovat četné výhody venkovských domů z tohoto materiálu:

 • dřevo je absolutním šampionem v estetismu mezi zahradními strukturami, protože samo kdysi rostlo v přírodě;
 • tento materiál předpokládá velkou volnost, pokud jde o výběr designu, protože koncept dřeva může zahrnovat kmeny, pily, desky, trámy, podšívku a dokonce i vinnou révu nebo malé větvičky;
 • ze dřeva můžete postavit kapitálovou strukturu, která spolehlivě konkuruje hlavní budově, a malou letní strukturu;
 • estetika dřeva je tak velká, že potřeba dodatečné povrchové úpravy z něj obvykle není cítit.

Samotný proces stavby silně závisí na tom, jaký typ konstrukce bude postaven a jaký druh dřeva se použije. U těžkých dřevěných konstrukcí lze použít také pásový základ, i když častěji se omezují na pilotový základ., ve kterém hromady fungují jako primární rámec pro celou strukturu.

Stěny jsou obvykle buď nacpané na rám hřebíky, nebo jsou vyrobeny tkaním, pokud je jako materiál použit réva nebo větev. Nábytek pro takový altán je obvykle také dřevěný, s důrazem na přírodní design..

Cihlový

Konstrukce cihlového altánu od stavby skutečného domu se liší pouze v měřítku, ale postavit takovou strukturu bude stále vyžadovat spoustu materiálů, času a úsilí.

Současně, jak to obvykle bývá, zvýšené náklady na všechny zdroje ovlivňují výhody:

 • dobrý cihlový altán je skutečný dům, který, pokud je správně sestaven, může vydržet po celá desetiletí;
 • jen se vzácnými výjimkami není zděná budova hlavním městem, a proto zde lze provádět naprosto všechny představitelné komunikace, které z altánu dělají zónu maximálního pohodlí nejen pro relaxaci, ale i pro vaření;
 • jediná věc, které se cihla bojí, je čas a velmi vytrvalý mechanický efekt, ale voda, oheň nebo hmyz se jí absolutně nebojí.

Není nutné stavět altán zcela z cihel, ale pokud je již používán, neobejdete se bez plnohodnotné stavební dokumentace ve formě profesionálně vypracovaných výkresů..

Cihlový altán vždy váží hodně, proto ani pásový základ často nestačí – budete muset vykopat jámu a vyplnit plnohodnotný deskový základ. Ve výkresu je nutné zajistit vedení komunikace, a pokud se neomezují pouze na elektřinu, předem přemýšlejte o tom, jak je přivést na staveniště.

Zdivo by mělo být postaveno v přísném souladu s horizontální orientací. Pokud je spousta cihel, můžete z nich rozložit stěny zcela – v důsledku toho získáte celoroční dům, pokud to nestačí, stojí za to utratit za konstrukci podpěr, jejichž intervaly budou obsazeny jiným materiálem. Podlahy a střecha nejsou z cihel, takže se musíte postarat o nákup dalších materiálů pro tyto potřeby, měli byste samostatně utrácet peníze za výzdobu vnitřní stěny.

Originální nápady

Každý, kdo na farmě nenašel žádný z výše uvedených materiálů, je ještě příliš brzy na to, aby se rozčílil – ve skutečnosti můžete pro vytváření zdí použít více neočekávaných možností. Každému z nich by měla být věnována malá pozornost – najednou se takové neobvyklé řešení ukáže být nejen stylové, ale také skutečně jedinečné..

 • Dokonce i originál lze opotřebovat – trny, které kombinují obě tyto funkce, zahrnují návrhy lahví. Používají se k takovým účelům, jako jsou skleněné lahve, které jsou často navzájem spojeny roztokem, a plasty, které lze navzájem spojit i navlékáním na lano. Strukturu lze nechat průsvitnou, ale je také možné ji naplnit například pískem – pak se zvýší i tepelná izolace budovy. K práci s tímto materiálem nejsou zapotřebí žádné neuvěřitelné dovednosti, pouze jedna otázka zůstává otevřená – bude mít majitel tolik lahví.

Pokud jde o dekor, vše je zde také jednoduché – lahve mohou být namalovány nebo zpočátku vybrány podle barvy, mohou být z nich rozloženy celé panely nebo pouze z jejich víček.

 • Paletové altány a vůbec neimplikují žádnou zvláštní mistrovskou třídu při jejich tvorbě – ve skutečnosti se jedná o dřevěné desky, pouze již sražené v určitém pořadí. Pokyny krok za krokem začínají tím, že je třeba rozhodnout o celkové hmotnosti konstrukce, a pokud se ukáže, že je docela těžká, postavte pásový nebo hromádkový základ.

Palety mohou být použity nejen jako stěny, ale také jako podlaha, protože tímto způsobem je dosaženo dobrého odvodnění místnosti a v některých případech se místo nábytku dokonce používají palety pokryté koberci a ubrusy.

Otvory ve stěnách mohou být buď ponechány, zajišťující konstantní proudění vzduchu, a ozdobeny popínavými rostlinami, nebo dokonce ucpány deskami získanými z rozebraných palet. Pro střechu budete s největší pravděpodobností muset koupit speciální materiál, ale jako dekoraci interiéru stačí namalovat strukturu – nejlépe se k ní hodí bílá.

 • Nemůžete znovu objevit kolo, ale vytvořte altán na obraz a podobu markýz, široce používán mnoha letními kavárnami. K tomu potřebujete primitivní a relativně lehký rám, který musí být buď svařen z kovových tyčí, nebo sražen z dřevěných trámů. Stěny budou velké kusy jakékoli látky, která je k dispozici, i když tlustá, vodotěsná plachta by fungovala lépe než ostatní. Střecha je také vyrobena z textilie – pro ni je horní část rámu vyrobena kuželovitě. Na zimu jsou tkané stěny a střecha jednoduše odstraněny a odneseny do domu, což umožňuje delší používání konstrukce, a pokud je rám také skládací, pak takový „stan“ můžete vzít i s sebou.

Současně by lehkost konstrukce neměla být zavádějící – kvůli vysokému větru musí být rám upevněn se vší spolehlivostí.

Příklady hotových staveb

Není příliš logické uvádět jako příklad altány ze známých stavebních materiálů, protože jejich nejlepší příklady vypadají jako obyčejné altány, nestavěné ze zbytků. Ale na první fotografii můžete jasně vidět, že na konstrukci bylo použito mnoho různých druhů dřeva, včetně řezaných kmenů stromů a větví z nich.

Ti, kteří absolutně neuznávají lahve jako stavební materiál, budou určitě překvapeni druhou fotografií, protože na ní není menší než kapitálová struktura ze skleněných lahví a betonu, do které jsou dokonce namontována plastová okna. Pokud lze tento materiál použít k vybudování budovy pro celý život, pak pro odpočinek – ještě více.

Najít plnohodnotný altán z palet je docela obtížné, už jen proto, že pro jednoho majitele může být obtížné najít jich dostatek pro stavbu celé budovy. Ale i několik kousků lze vhodně použít v altánu z jiného materiálu – například třetí fotografie ukazuje, jak lze pomocí bílých palet snadno a velmi stylově vyřešit problém s nábytkem.

Informace o tom, jak vyrobit altán ze dřeva vlastními rukama, naleznete v následujícím videu.