Před stavbou kurníku musíte jasně pochopit, jaký druh ptáka v něm budete chovat, protože standardy pro dospělé a mladé zvířata jsou různé. Berou také v úvahu, o jaký druh plemene jde – maso nebo vejce. A hned se rozhodněte pro dobytek – kolik vrstev tam bude, a podle jejich počtu určete, kolik kohoutů potřebujete chovat. Obvykle na jednoho kohouta připadá až 8-10 kuřat, to je, pokud potřebujete vajíčka oplodnit.

Hustota osazení drůbeže je dána veterinárními pravidly, ale lze také vzít v úvahu zkušenosti zkušených chovatelů drůbeže.. Vše dohromady vám pomůže správně vypočítat plochu pro budoucí kurník a vybudovat dobrý dům pro domácnost..

Důležitost dodržování předpisů

Pravidla pro chov drůbeže nejsou vymyšlena náhodou a jsou zakotvena v nařízení ministerstva zemědělství. Předně to souvisí s bezpečností, včetně lidské.

Například chov velkých hospodářských zvířat na malé ploše může vést k chorobám kuřat a následně k masivní úmrtnosti drůbeže.. Některé „kuřecí“ infekce se rozšířily i na člověka, proto je lepší takové těsnění nepřipustit.

Pokud není možné postavit prostorný dům, nepočítejte s velkým počtem drůbeže. Mějte na paměti, že pro kuřata jsou důležitá nejen místa na spaní, hnízda a krmení, ale mělo by pro ně existovat místo, kde by mohli chodit a plavat (pro drůbež je důležité vyčistit si peří ve směsi písku a popela nebo jen v zemském prachu – to je prevence klíšťat).

Nedodržování hygienických norem při domácím chovu drůbeže má závažné důsledky nejen pro majitele, ale i pro všechny obyvatele osady.. Epidemie, která začala v jednom kurníku, hrozí vážnými důsledky pro všechny obyvatele osady (ptáky a lidi).

Osoba musí volně vstoupit do drůbežárny: je to nutné nejen pro sběr „sklizně“ vajec, ale také pro dezinfekci (jednou za 45–60 dní), výměnu podestýlky a také v případě, že pták potřebuje očkování, a zvete k tomuto veterináři.

Kolik místa kuřata potřebují?

Hustota osazení drůbeže je stanovena na 1 m2. metrový kurník. Kde zohledňuje se věk hospodářských zvířat a plemeno: u vaječných kuřat je to jeden výpočet, u masné drůbeže je použitelné několik dalších parametrů.

Mladíci

Na jeden metr čtvereční se vejde až 12 hlav mladých zvířat do 9 měsíců – to je uvedeno ve schválených veterinárních pravidlech. Výpočet závisí na způsobu údržby (je to klec nebo volný výběh), stejně jako na podlaze (je to pletivo nebo podestýlka: na síťované podlaze lze hustotu mírně zvýšit).

Pokud jsou nově vylíhnutá kuřata umístěna do chovu, pak by nemělo být více než 25 hlav na metr čtvereční.. Jak děti rostou, indikátor klesá: po měsíci by jim již mělo být 16 a po dvou měsících – od 9 do 12, v závislosti na podmínkách zadržení a podlaze.

U kuřat a mladých zvířat je zvláště důležité zajistit volný přístup napáječkám a krmítkům. Jedinci se vyvíjejí a přirozeně by měli dostávat dostatek jídla a pití. Krmítka by měla mít alespoň 4 centimetry prostoru pro kuřata do 2 týdnů věku, jak rostou – více. Prostor u napáječky by měl být alespoň 3 centimetry.

Dospělí

Stejný veterinární dokument stanoví standardy pro dospělé ptáky: nejvýše 4 hlavy plemene vajec na 1 metr čtvereční, u masných je povoleno zhutnění až 8 hlav. Tím pádem, jedna slepice představuje 0,25 m2 ustájení a kuře, které může dát více masa než vejce – 0,125 m2.

Pokud je na místě velmi málo místa, můžete vycházet z výpočtu 5-6 vrstev na metr čtvereční, pouze s přihlédnutím k tomu, že v drůbežárně bude dostatek hnízd (pro 3-4 slepice jedno hnízdo), na Každému by mělo být přiděleno nejméně 30 centimetrů.

Aby se zcela šetřilo místo, používají se speciální klece se stanovenou hustotou 4-10 nosnic na 1 m2, v závislosti na hmotnosti a velikosti. Pro brojlery (plemeno hovězího masa) – 10-12 hlav. Také každý dospělý pták, stejně jako mladá zvířata, by měl mít volný přístup k miskám a krmítkům..

Aby bylo kuřatům kuřat pohodlné, počítejte s tím, že si vyrobíte krmítko podle normy nejméně 6 centimetrů na dospělého. Pokud je možné zorganizovat krmení ptáků s ohledem na 10 centimetrů, je to ideální (vezměte v úvahu velikost jednotlivců).

Součástí kurníku by měla být voliéra pro venčení ptáků. Pochozí plocha je obvykle 2 nebo dokonce 3krát větší než v drůbežárně. Zde platí, že čím větší plocha, tím lépe. Pokud jde o zvýšení hustoty chovu nad rámec norem, zkušení chovatelé drůbeže to nedoporučují: v tak stísněných podmínkách se pták vyvíjí špatně, vrstvy sníží snášení vajec a riziko infekce hospodářských zvířat různými chorobami je příliš skvělý.

Jak vypočítat plochu?

Délka a šířka domu závisí na množství, které chcete pěstovat. Pokud budeme vycházet z obecně uznávaného výpočtu – 3-4 kuřata na 1 metr čtvereční, pak budou pro tucet jedinců stačit 3 metry čtvereční. Budou ale pohodlnější na ploše 5-6 metrů čtverečních..

Kurník pro 30 slepic může být od 7,5 metrů čtverečních pro masné plemeno, a pokud se jedná o vrstvy, pak je lepší dát jim více prostoru. Přestavět dům není nutné. Jakákoli volná stodola může být vybavena pro ustájení kuřat, pokud to plocha a podmínky v ní umožňují..

V budově musí být větrání, čistota a sucho. Norma na okouna pro každého ptáka je 0,3 metru. Na každých deset kuřat bude muset být vybaveno 2–3 bidla, lze je postavit podle principu „žebříků“, ale jen je nedávejte nad sebe.

Je lepší umístit bidýlka z podlahy na úrovni 60-90 centimetrů. Na výšku je žádoucí, aby kurník byl až 2 metry, aby majitel mohl volně vstoupit a vyčistit místnost. Při určování plochy drůbežárny je třeba vzít v úvahu, jaká bude podlaha..

Pokud uděláte hluboký vrh, pak v takovém domě bude možné chovat méně ptáků než například na laťové (síťované) podlaze.. V prvním případě normy veterináře omezují umístění až 5 hlav, ve druhém – až 12.

Je třeba vzít v úvahu oblast pro pěší ptáky. Je dobré, když je příležitost pustit je do volného prostoru třeba i na pár hodin, například pozdě odpoledne – stejně se vrátí přespat. A pokud taková možnost neexistuje, je nutné to zajistit při stavbě drůbežárny..

Ke kurníku je zpravidla připevněna síťová voliéra. Plocha pro chůzi se vypočítá na základě následující sazby: 2–3 metry čtvereční na osobu. Přestože chovatelé drůbeže, kteří mají prostor, nechají každému 10 metrů čtverečních, to znamená, že přidělí sto metrů čtverečních na venčení deseti kuřat.

Pokud je kurník vyroben důkladně teplý a uzavřený, pak je chodící voliéra otevřená plocha.. Pták musí chodit po zemi, v této oblasti má schopnost veslovat půdu tlapkami a kdykoli během roku.

Chcete -li chránit své ptáky před jakýmkoli nebezpečím během procházky nebo zabránit jejich vylétnutí z voliéry, natáhněte silonovou síť ve formě střechy. Mimochodem, aby se ušetřilo místo, kuřecí kurty jsou často dvoupodlažní: nahoře mají bidla na nocování, hnízda na kladení vajec a dole umístí venkovní klec na procházky.

Horní část takové konstrukce spočívá na dřevěných trámech nebo kovových trubkách; v tomto případě je k přemístění kuřat z jednoho místa na druhé zapotřebí žebřík. Vynikající řešení pro ty, kteří si chtějí ponechat farmu, ale nemají k tomu velké plochy.

Tipy na uspořádání kurníku v dalším videu.