Dacha je považována za vynikající místo pro rodinnou dovolenou a setkávání hostů, proto, aby bylo trávení času mimo město co nejpohodlnější, je při jeho zařizování důležité věnovat pozornost nejen interiérovému designu bydlení, ale také do krajinného designu. Altán je považován za hlavní prvek v dekoraci webu. Můžete si v něm dobře odpočinout, popíjet čaj, obdivovat přírodu a dokonce i vařit maso na grilu. Dnes jsou dřevěné konstrukce velmi oblíbené, protože harmonicky zapadají do jakéhokoli stylu, snadno se instalují a jsou levné..

Vlastnosti a výhody

Dřevěný altán je lehká zahradní stavba skládající se z podpěr, zdí a střechy. Takové budovy mohou být postaveny jak na základně, tak bez ní. Snaží se vytvořit projekt dřevostaveb tak, aby jejich vnitřní prostor nebyl izolován od přírodního prostředí. Díky tomu se budova stává jedinečným doplňkem domu, který lze použít v kterémkoli ročním období, skrývající se před deštěm a dusným sluncem..

V poslední době mnoho letních obyvatel dává přednost stavbě takových altánů vlastníma rukama, protože mají následující výhody:

 • šetrnost k životnímu prostředí;
 • vysoká kvalita a vynikající výkon;
 • přijatelná cena stavebního materiálu;
 • vnější odvolání.

Na výrobu dřevěných konstrukcí se obvykle používá tvrdé dřevo, jako je borovice a smrk. Jedinou nevýhodou tohoto materiálu je, že musí být pravidelně ošetřován antiseptickými látkami. To chrání strukturu před negativními vlivy vnějších faktorů a škůdců..

Pro letní chaty jsou nejčastěji instalovány dva typy altánů: zimní a lehké letní. V prvním případě je konstrukce postavena na základně, provádí se hydroizolace a instalace oken. Ve druhém se stavba provádí bez základu. Pro lehkou konstrukci stačí sestavit rám a pokrýt jej střešním materiálem ve formě polykarbonátu nebo šindele. Bez ohledu na velikost a tvar konstrukce by měl být dřevěný altán pohodlný pro relaxaci, proto je nejprve určen jeho účel a poté je vytvořen projekt. Mnoho letních obyvatel používá altán pouze pro shromáždění, zatímco někteří jej plně vybaví a přemění na pohodlné místo, kde si můžete nejen číst knihy, ale také vařit chutné jídlo.

Typy struktur

Zahradní altány jsou klasifikovány jako stacionární typy budov, které se mohou navzájem lišit nejen designem, velikostí, ale také typem stavby. Pro letní chaty se zpravidla staví otevřené, polouzavřené a uzavřené typy budov. Mohou být také rozděleny na pravidelné a letní.

Otevřené altány se vyznačují otevřeným prostorem a lehkostí, poskytují pouze baldachýn a rám. Pokud jde o stěnové příčky, jsou často nahrazeny světelnými závěsy. Takové struktury, navíc zdobené popínavými rostlinami, vypadají zajímavě. Polouzavřená letní chata se liší od otevřené v tom, že má stěny vytvořené ve formě dřevěné mříže.

Pokud jde o uzavřené struktury, vypadají jako miniaturní domy, protože jsou vybaveny dveřmi a okny. Lze je používat po celý rok. Obzvláště populární jsou takové instalace s grilem. Aby byla budova pohodlně ovladatelná, je vybavena posuvnými panoramatickými okny a probíhá veškerá potřebná komunikace. Takové transformující se altány jsou postaveny hlavně se šikmou střechou, kterou lze v horkém počasí mírně otevřít a naplnit čerstvým vzduchem..

Některé instalace navíc mohou svým vzhledem zcela připomínat přístavbu domu., ostatní naopak vypadají jako samostatný prvek a naplňují krajinu zajímavým dekorem. To platí zejména pro pergoly a belvedere. Obvykle jsou instalovány v nízké nadmořské výšce, aby získali lepší výhled na okolní přírodu. Tyto typy budov nemají ani podlahu, ani střechu a jsou dřevěným baldachýnem sestaveným z mříží a oblouků. Často jsou zdobeny svlačcem, tkané růžemi a liánami. Díky tomu se ukazuje, že nejen vytvoří zatemnění, ale také naplní altán zvláštní atmosférou, která vede k relaxaci..

Výběr materiálu

Pro konstrukci dřevěných altánů se používá nejen jedno pole. Obvykle se kombinuje s několika druhy stavebních materiálů. Například například v lehkých letních strukturách z desek jsou nosníky vyrobeny z tyče nebo kulatiny. Ve stejném případě, pokud bude altán kombinovat rekreační oblast a místo pro vaření ve formě grilování, pak se navíc používá kov, cihla a kámen. Dřevo vyrobené z kmenů cedru, modřínu, cedru, dubu a jedle je považováno za dobrou volbu pro takové struktury. Je odolný a vysoce odolný vůči přírodním katastrofám.

Při montáži altánů je důležité věnovat zvláštní pozornost druhu materiálu., který se plánuje použít pro výrobu nosných zdí a základů. Pokud je to ekonomická možnost, pak je pro obklady stěn a podlahy vhodná neomítaná deska. Díky ochranné úpravě bude spolehlivě sloužit více než tucet let a barva pomůže zvýšit jeho odolnost proti rozkladu a vysychání. Neméně populární je při stavbě altánů a zaoblených kulatin, což vám umožňuje vytvářet skutečná mistrovská díla architektury bez nutnosti dekorace. Takové návrhy v etnickém stylu vypadají zajímavě, ale to nebrání jejich instalaci v oblastech s jakýmkoli krajinným designem.

Můžete také najít budovy ze štípané kulatiny. Z hlediska výkonu a vzhledu je samozřejmě výrazně nižší než zaoblená kulatina, ale je docela vhodné postavit na místě stylovou budovu. V prvním i druhém případě je materiál přírodní, šetrný k životnímu prostředí, ale příliš drahý a těžký. Proto musí být altány z kulatiny instalovány na pevný základ..

Neholené trámy a desky se vyznačují nízkou kvalitou a neestetickým vzhledem, proto nejsou zakoupeny pro instalaci zahradních staveb. Pokud potřebujete postavit levnou a krásnou strukturu, pak je volba provedena na profilované liště. Je to možnost rozpočtu, snadno se instaluje, má nízkou hmotnost a dokonale se hodí do jakéhokoli designu webu.

Při stavbě jsou však důležité nejen úspory nákladů, ale také dlouhodobý provoz budovy.. Proto, aby se získal trvanlivý altán, by pro jeho montáž mělo být zakoupeno lepené laminované dřevo. Na rozdíl od předchozích materiálů nepodléhá praskání a vysychání a speciální ošetření lepidlem během výrobního procesu činí dřevo trvanlivým a odolným vůči procesům rozpadu. Hlavní nevýhodou produktu jsou jeho vysoké náklady, ale časem se ospravedlňuje.

Kromě toho se překližka a desky používají také k vnější výzdobě střechy a stěn altánu a vybírají se materiály odolné proti vlhkosti. Neobvyklé prolamované mřížky mohou být vyrobeny z překližkových desek, které původně pokrývají prostor mezi nosnými prvky konstrukce. Krásné dřevěné detaily jsou často vyrobeny z desek. Buď jsou ponechány v přirozené podobě, nebo lakované nebo natřené barvou na fasády..

Pokud jde o střechu, pro předměty ze dřeva je vyrobena jak jednoduchá, tak štítová a ve formě pyramidy nebo kopule.. Na střechu se používají různé materiály, ale přesto je nejlepší upřednostnit lehkou a nepříliš lehkou střešní krytinu, protože těžká střecha bude vyžadovat dodatečné vyztužení nosného rámu a základu a lehká střecha nebude schopna odolávat srážkám a větru. Dnes však nebude obtížné vybrat správný typ překrytí, protože trh je zastoupen širokou škálou střešních materiálů. Dobře se osvědčily profilované fólie, polykarbonát a měkké dlaždice..

Rozměry

Letní chata ze dřeva je jednoduchá struktura, která je docela realistická postavit podle vašeho projektu. Díky tomu je možné nezávisle si vybrat nejen stavební materiál, ale také rozměry konstrukce. V případě, že se plánuje jeho výstavba vlastními rukama, je v první řadě důležité zajistit jeho rozměry. Rozměry nelze opomenout, protože na nich bude záviset kapacita instalace a spotřeba materiálu..

Pro konstrukci dřevěných altánů se obvykle používají standardní velikosti., ale mnoho stavitelů, kteří se snaží ušetřit peníze, si volí vlastní výpočty, přičemž neberou v úvahu skutečnost, že dřevo má standardní šířku a délku. Nakonec při instalaci můžete narazit na různé problémy: nedostatek dřeva nebo jeho prořezávání. Abyste tomu zabránili, měli byste strukturu naplánovat předem, v závislosti na její kapacitě..

Za nejoblíbenější variantu projektů jsou považovány obdélníkové objekty s podlahovými stranami 3×3 m. Volbou takových parametrů může být konstrukce vybavena prostorným stolem a židlemi. V tomto případě bude vnitřní prostor volný a bude zde prostor pro pohyb. Tyto struktury jsou zpravidla stavěny pro velké společnosti..

Pokud design místa počítá se šestihranným trnem, pak by jeho průměr neměl být menší než 3 m. Podobné parametry jsou použity pro instalaci oktaedrických struktur. Někdy plocha chaty neumožňuje instalaci objemných budov, pak se v tomto případě průměr konstrukce sníží na 2,2 m. Taková instalace se samozřejmě ukáže být navenek krásná a stylová, ale tam nebude místo pro židle, proto jsou nahrazeny lavicí, která je rozmístěna po celém obvodu.

Existují také stavby o minimální velikosti 2 × 2 m v projektech., mají malý stůl a několik lavic. Navzdory skutečnosti, že pro pohodlný odpočinek jsou lavičky vybaveny svislými zády, jsou takové budovy stísněné. Pokud má ale zahradní plocha omezenou plochu, najděte pro ni nejlepší možnost. Současně mají někteří majitelé letních chat pozemek o rozměrech 50 x 150 m a otevírají se jim obrovské příležitosti pro krajinný design. Mohou si dovolit stavbu obrovských altánů s instalací grilování a grilování.

Rozměry dřevěných konstrukcí se tradičně určují na základě materiálových výpočtů. Pokud jsou například postaveny z baru, pak jejich délka bude násobkem 2 nebo 3 m v souladu s délkou řeziva. Pokud potřebujete postavit takovou budovu s parametry 3 × 5 m, pak z každého paprsku bude odpad. Z tohoto důvodu se u dřevostaveb doporučuje použít rozměry 3 × 3 m, 3 × 4 m nebo 3 × 6 m..

Forma a design

Před zahájením stavby dřevěného altánu je nutné nejen zvolit typ konstrukce, ale také rozhodnout, jaký tvar bude mít.

K tomu existuje mnoho možností, z nichž jsou velmi populární následující formy:

 • Kolo. Shromažďují se jak z baru, tak z prkna. Takové budovy se vyznačují malým posezením. Aby budovy zapadly do původního designu lokality, jsou vyzdobeny zelenými plochami a stěny jsou zdobeny proutěnou vrbou.

 • Obdélníkový. Tato forma je nejběžnější; často se používá při instalaci dřevěných altánů. Z obdélníkových budov se získávají pohodlná a prostorná místa, pro jejichž instalaci se kromě dřeva používá cihla a kov.

 • Náměstí. Navenek připomínají obdélníkový, jediný rozdíl je, že všechny strany budovy jsou rovnoměrné.

 • Polygonální. Jedná se o poměrně složitou formu, která vyžaduje přesné diagramy a náčrty. Takové struktury mohou mít šest a osm rohů. Dávají pevnost celé ploše dvora..

 • Kombinovaný. Díky hladkému přechodu z jedné formy do druhé je možné dodatečně připojit půlkruhové baldachýny.

Navzdory rozmanitosti forem jsou letní obyvatelé velmi žádaní o projekty šesti a osmihranných altánů, z nichž první se vyznačuje ergonomií prostoru, proto jsou často koncipovány jako „čajovny“, kuchyně nebo jídelna. Povinným prvkem uvnitř takových budov je obrovský stůl. Pokud jde o ty druhé, vyžadují velké velikosti, protože vypadají nepřiměřeně..

Před výběrem nejvhodnější formy pro dřevěný altán byste proto měli v první řadě rozhodnout o jeho umístění. Krásné a velké stavby se nejlépe instalují na zahradu na kopci, zdobí se tak originálním krajinným řešením, jako je potok nebo záhon. Malé a skromné ​​budovy lze umístit kamkoli.

Velkou roli při stavbě dřevěných altánů hraje jejich design.. Nejčastěji jsou budovy instalovány v klasickém stylu, které se vyznačují přísnými liniemi a minimem dekorace. Pro takové modely se vybírají hlavně čtyřúhelníkové a šestihranné tvary, střechy jsou rovné a odpočívadlo je doplněno grilem.

Altány zdobené orientálními motivy jsou luxusním architektonickým dílem. Jsou snadno rozpoznatelné podle bohatství povrchových úprav a fantastického tvaru střechy. Tyto stavby jsou obvykle postaveny tak, že mají dvě rekreační oblasti – vnější a vnitřní. Všechny plošiny jsou vybaveny pohodlným sezením. Takzvané čínské pagody jsou mezi designéry velmi žádané – jedná se o miniaturní altány, které se dobře hodí pro malé oblasti a umožňují praktikovat meditaci v přírodě.

Viktoriánské struktury jsou také považovány za neobvyklou dekoraci pro krajinný design.. Vyznačují se různými tvary a dekorem s rustikální identitou. Mohou to být jak jednoduché projekty vyrobené z jednoho stromu, tak zajímavé možnosti, ve kterých existuje kombinace různých materiálů. V závislosti na osobních preferencích jsou budovy ponechány v přirozené barvě stromu nebo natřené bílou barvou. Hlavním rysem tohoto designu je přítomnost elegantní dřevěné mřížky a dekorace ve formě popínavých zelených rostlin..

V případě, že se dacha nachází v oblasti, kde je mnoho plantáží, bude pro ni výběr struktur s lesními motivy tím správným rozhodnutím. Na první pohled vypadají neslušně, ale výzdoba interiéru, naplněná útulností, vám umožní pohodlně relaxovat a odpočívat. Někdy jsou altány navrženy tak, aby se podobaly lesním domům, které jsou harmonicky kombinovány s přírodní krajinou a vypadají „živě“. K realizaci takových neobvyklých projektů budete potřebovat pařezy, obrovské větve stromů. Je vhodné instalovat budovu mimo obytnou budovu a skrýt ji hluboko do zahrady.

Mnoho majitelů letních chat také dává přednost stavbě altánů ve venkovském stylu., protože strom otevírá obrovské příležitosti pro implementaci jakékoli myšlenky v tomto směru. Mohou to být budovy ve formě chaty, srubu nebo „chaty na kuřecích stehnech“. Zvláštní pozornost je přitom věnována nejen vnějšímu designu, ale také designu uvnitř. Stojany budov mohou být zdobeny řezbami a v blízkosti mohou být umístěny krásné lucerny, které večer zajistí dobré osvětlení a dodají místu romantickou atmosféru.

Pokud se venkovský dům nachází na břehu nádrže, bude v ideálním případě doplněn dřevěnými altány ve formě pergol. Otevřené stavby poskytnou příležitost vychutnat si okolní krajinu. Jejich design je jednoduchý: podlahy, střecha jsou ze dřeva a úplná absence jakýchkoli plotů nebo obrubníků. Chcete -li se skrýt před dusným sluncem, může být budova ozdobena průhlednými závěsy nebo zdí zelených rostlin. Tato možnost výzdoby je vhodná pro ty, kteří chtějí mít altán s grilem.

Vlastní stavba

Chcete -li ozdobit zahradní pozemek tak originální budovou, jako je altán, můžete si koupit hotové struktury nebo je vyrobit sami pomocí jednotlivých výkresů. Před zahájením nezávislé stavby je nutné rozhodnout, jakou velikost a tvar má instalace mít, zda bude otevřená nebo zavřená, jaké materiály jsou potřebné pro výrobu nosných podpěr. Poté byste měli krok za krokem naplánovat průběh všech prací..

Výroba dřevěných konstrukcí zpravidla zahrnuje následující kroky:

 • je vypracován diagram budoucí struktury udávající její rozměry;
 • provádí se výpočet a nákup stavebního materiálu;
 • připravují se nástroje;
 • místo pro stavbu je zbaveno cizích předmětů a vegetace;
 • značení se aplikuje podle vyrobených výkresů;
 • dřevo je ošetřeno speciálními roztoky, které jej chrání před vlhkostí a škůdci.

Je třeba poznamenat, že nejdůležitější je správně označit území. K tomu použijte silnou nit a dřevěné kolíčky. Altán je nejlepší umístit na místo vedle vysokých stromů, protože v budoucnu zajistí dobré zastínění. V případě, že jsou na místě kopce a jámy, měl by být povrch před stavbou dobře vyrovnán a odstranit horní vrstvu půdy o 10 cm.

Je také důležité si uvědomit, že stavba, která se staví, by měla být nejen krásná, ale také trvanlivá..

Začínajícím mistrům proto v tomto pomůže jednoduchá instrukce:

 • Prvním krokem ve výstavbě je vytvoření pevného základu. Hloubka základu je zvolena v závislosti na závažnosti struktury a typu půdy. Pro oblasti s hlinitou a pevnou půdou, kde je hlubinně pohřbena podzemní voda, je vhodný povodňový základ s hloubkou nejvýše 50 cm. Pokud existují dutiny, mohou být vyplněny rozbitými cihlami nebo kameny. Pokládání silné výztuže z žebrovaných tyčí, které se nalijí betonovou maltou, také nebude zasahovat..

Většina pozemků se však nachází vedle nádrže a je charakterizována nestabilní strukturou půdy v důsledku povrchové adheze podzemních vod. V takových případech nelze vytvořit rosolovitý základ, jinak nebude odolávat nízké teplotě a vlhkosti a nakonec bude moci „plavat“, což způsobí deformaci struktury. Správným rozhodnutím v této situaci by proto bylo položit podpůrné pilíře, které poslouží jako dobrý základ a pomohou urychlit proces stavby..

Před instalací podpěr je území označeno podle výkresu: po obvodu jsou zasunuty dřevěné kolíčky a nit je zatažena. Poté se kontrolují vzdálenosti mezi rohy a výslednou úhlopříčkou. Dále jsou v rozích základny vykopány otvory o hloubce 40 cm, přičemž mezi nimi je krok 15–20 cm. Pro stavbu velkých staveb budete také muset vykopat díru uprostřed. Funguje jako podpora a chrání podlahové desky před prověšením. Opěrné pilíře zespodu by měly být navíc chráněny bitumenem nebo dehtem.

Podpěry jsou instalovány v jámách a pokryty jemně drcenými cihlami nebo drceným kamenem, po kterém je vše důkladně podbíjeno. Měly by být přísně svislé. Můžete to ověřit pomocí úrovně. Pokud není možné přesně nastavit pilíře, pak se doporučuje použít k jejich podpoře dočasné podpěry. Poté se jámy zalijí betonem a konstrukce se na několik dní pozastaví, dokud není roztok zcela suchý. Aby byla základna zpevněna, často se do betonu přidávají změkčovadla a během procesu lití se vytvářejí vibrace, které vyplňují všechny dutiny..

 • Druhým krokem bude instalace nosných pilířů.. K tomu se používají silné dřevěné trámy. Jsou umístěny vodorovně ve velké vzdálenosti od země a upevněny šrouby a rohy. Nejlepší je vybrat rohy z nerezové nebo pozinkované oceli. Jsou méně vystaveni vnějším vlivům a jsou trvanlivé. Fázi instalace nosných konstrukcí je třeba brát zodpovědně, protože na nich bude záviset pevnost konstrukce. Tyče lze dodatečně ozdobit zakrytím cihlami. Bude to hrát jak estetickou, tak podpůrnou funkci..

 • Třetím krokem je vytvoření základny ze čtvercových paprsků.. Jsou umístěny po celém obvodu v krátké vzdálenosti od země a zajišťují dobré větrání pod podlahovou krytinou. Takové mezery navíc pomohou zabránit tomu, aby strom během dešťů zvlhl..
 • Čtvrtý krok – instalace podlahy. Vzhledem k tomu, že podlaha bude vyrobena z desek, je důležité vzít v úvahu skutečnost, že dřevo pod vlivem teploty a vlhkosti může měnit své vlastnosti, zvětšovat nebo zmenšovat velikost. Pro instalaci se obvykle používají ploché desky, které jsou navzájem stohovány s malou mezerou 2 mm. To pomůže vyhnout se deformaci materiálu, když se rozpíná, a chrání povrch podlahy před hromaděním vody..
 • Pátým krokem je konstrukce střechy. Střecha je zpravidla vyrobena s jednoduchou nebo sedlovou střechou, ale pokud má mistr stavební dovednosti, lze také provést instalaci čtyřstupňového stropu. V případě, že je altán malý, doporučuje se sestavit střešní rám na zemi a teprve poté v hotové podobě jej připevnit ke konstrukci. V tomto případě by před instalací v horní části konstrukce měly být nosné tyče postaveny stejným způsobem jako pro upevnění podlahy. Horní základna je obvykle vyrobena z obdélníkových dřevěných prken, které jsou umístěny na podpěry a zajištěny pomocí samořezných šroubů..

Pokud jde o rám střechy, je sestaven z desek obdélníkového i čtvercového průřezu. Jedná se o takzvané krokve, musí být umístěny pod určitým úhlem, aby byl zajištěn odtok vody. Spodní bod krokví je připevněn k podpěře a horní základně a spodní je spojen ve středu konstrukce s dalšími deskami. V závislosti na tom, jaký druh střešního materiálu bude použit, je na střešní rám často namontován další plášť, který slouží jako upevňovací prvek střešních dílů. Latování je vyrobeno z desek malého průřezu. Jsou sestaveny ve formě mřížky a upevněny vodorovně na vnější části krokví, přičemž pozorují určitý krok.

Stavební trh je dnes zastoupen širokou škálou střešních materiálů, takže pro zakrytí dřevěného altánu si můžete vybrat vlnitou lepenku i kovové dlaždice. Vlnitá lepenka se přitom na slunci rychle zahřívá, během deště vytváří charakteristický hluk a při instalaci zůstává mnoho odpadu. Většina řemeslníků proto upřednostňuje bitumenové dlaždice nebo obyčejné desky pro dřevěné altány..

 • Poslední fází stavby bude vnitřní výzdoba budovy. a elektroinstalace pro instalaci osvětlení. Uvnitř může být altán opláštěn šindelem, který mu dodá krásný vzhled.

Velkolepé příklady pro inspiraci

Vzhledem k tomu, že altán je považován za hlavní prvek krajinného designu, musí být jeho design řádně vyzdoben. To platí zejména pro dřevěné konstrukce, které otevírají obrovské příležitosti pro realizaci jakýchkoli nápadů..

Pokud má rodina malé děti, můžete si vyzvednout originální nápady. Budovy ze silného dřeva budou vypadat jednoduše a krásně – na vodorovných větvích je instalována podlaha a připevněny svislé prvky ve formě střechy a rámu. Je vhodné umístit takový altán ve výšce nejvýše 3 m od země. Jeho stěny mohou být trvalé i ze záclon nebo z filmu..

Listy z průsvitného polykarbonátu jsou vhodné jako střecha pro „pohádkový altán“, i když se bez něj zcela obejdete. Koruna stromu vytvoří dobrý stín a ochrání před slunečními paprsky. Schodiště pomůže doplnit budovu, kterou mohou používat jak malí vrtulíci, tak dospělí členové rodiny. Pokud na místě není žádný silný strom, lze tento projekt realizovat kolem jakékoli vysoké rostliny instalací čtyř podpěr vedle a položením pevné podlahy. Nejdůležitější je, aby se altán ukázal být bezpečný, proto musí být umístěn na rovném a měkkém území po odstranění kamenů, keřů a stavebních nečistot.

Otevřená altánová pergola bude neméně originální možností. Na jeho podpěrách můžete spustit vinnou révu, popínavé rostliny a věšet květiny do květináčů. Kromě struktury se doporučuje vyložit kamennou cestu, na jejíž strany můžete umístit krásné zahradní lucerny a figurky.

S prostorným altánem můžete vytvořit skutečnou oázu v orientálním stylu. Za tímto účelem se staví osmiboká stavba, v jejímž středu bude umístěna malá fontána s rybami. Je vhodné takovou dřevěnou konstrukci otevřít, instalovat pouze vyřezávané rošty nebo vložky. Skládací lavice a desky stolu jsou po obvodu budovy vyztuženy. Objekty vyrobené z uzlů, kořenů a zádrhelů budou sloužit jako vnější výzdoba altánu..

Původně se bude hodit do malebné oblasti a budov v podobě „domu trpaslíka“. Musí být uzavřeny a vybaveny krbem nebo krbem uvnitř. Bájné doplňky, pohodlná lehátka a taburety vám umožní pohodlně relaxovat v zimních večerech a v letních vedrech lze díky transformačním mechanismům takové altány otevírat a trávit čas čtením nebo pitím čaje..

Pro pohostinné letní obyvatele, kteří rádi shromažďují velké skupiny přátel, je vhodný dřevěný altán s grilem, který vypadá jako malý letohrádek. Budova bude kombinovat dvě zóny současně: rekreační oblast a místo pro vaření na ohni. Taková struktura bude vypadat útulně pod stejnou střechou s kamny, ačkoli mnoho řemeslníků dává přednost oddělení refektáře od místa odpočinku pro hosty..

      Vizitka pro majitele předměstského bydlení bude sloužit jako altán ze dřeva, zdobený ve starožitném stylu. Budou navíc zdůrazňovat krajinný design a naznačovat vynikající vkus letních obyvatel. Nejlepší je instalovat takové struktury z „starého“ polena, zdobeného řezbami a původními ohyby. Aby se altán stal hlavním objektem návrhu, musí být doplněn starožitnými lampami a přilehlé území musí být naplněno postavami zvířat, pohádkovými postavami a košíky s květinami. Střechu budovy nejlépe pokryjí rákosí, došky nebo šindele..

      Jak vyrobit altán palbou vlastními rukama, viz video níže.