Jemnosti výroby skleněného skleníku

Mnoho majitelů vlastních letních chat preferuje skleněné skleníky. Je docela možné vytvořit takové struktury sami. Hlavní věc je jen přísně dodržovat pokyny a používat kvalitní materiály. Dnes se podrobněji podíváme na takové možnosti pro skleníky a také krok za krokem analyzujeme, jak je třeba je dělat vlastními rukama..

Zvláštnosti

V dnešní době skleníkem nikoho nepřekvapíte. Takové struktury jsou přítomny v mnoha oblastech. Jsou vyrobeny z různých materiálů, podle přání majitelů. Jednou z nejoblíbenějších jsou však skleněné struktury. Jsou nejen účinné při používání, ale mají také dobrý vzhled..

Skleněné skleníky se používají již od vzdáleného 17. století. První návrhy byly vyrobeny ve Francii. V té době byla stavba těchto struktur pro lidi neuvěřitelně drahá, takže se častěji nacházeli v majetku bohatých. Sklo však časem přestalo být nedostupným materiálem a začalo se používat ve všudypřítomné stavbě. Proto jsou dnes skleněné skleníky tak populární – téměř každý si je může dovolit..

Relevance těchto struktur je dána nejen jejich bohatou historií, ale také mnoha pozitivními vlastnostmi..

 • Hlavní výhodou skleněných skleníků je jejich vysoká průhlednost. Díky této kvalitě můžete výrazně ušetřit na energetických zdrojích, protože přirozené světlo pronikne do interiéru struktury v dostatečném objemu.
 • Takové struktury se nebojí vnějších chemických a biologických vlivů – v průběhu let sklo nezačne hnitět ani být pokryto rzí. Tento materiál se navíc nebojí vysoké vlhkosti, kontaktu s chemikáliemi, útoků hlodavců a hmyzu. Dřevěné možnosti se nemohou pochlubit podobnými vlastnostmi, jako jsou kovové..
 • Skleněný skleník je šetrný k životnímu prostředí. Sklo nevypouští toxické látky do životního prostředí, i když je venku vedro. Proto takový skleník neublíží ani lidem, ani výsadbám, které vyrostou v jeho kobkách..

 • Podobnou strukturu lze doplnit různými dekorativními prvky. Díky nim může skleník jiskřit novými barvami a stát se efektivním designovým doplňkem krajiny..
 • Kvalitní skleněné skleníky se nebojí kontaktu s abrazivy. Navíc nepodléhají oděru ani po mnoha letech používání..
 • Možnosti skla jsou také dobré, protože v případě poruchy jedné z sekcí ji lze snadno změnit na novou..
 • Sklo je odolný materiál, který časem neztrácí své pozitivní vlastnosti..

 • Pokud se na povrchu skleněných částí objeví nějaké nečistoty, lze je snadno a rychle odstranit běžným vlhkým hadříkem. Pokud to nestačí, je přípustné použít čisticí prostředky – sklo nijak nepoškodí.
 • Takové konstrukce jsou také dobré, protože se nebojí náhlých nárazů větru. Pod jejich vlivem se struktura nedeformuje ani nekroutí. Samozřejmě hodně závisí na kvalitě skleníku, stejně jako na základech, na kterých stojí.
 • Moderní skleníky jsou vyrobeny ze skla, které se nebojí mrazu ani tepla. Z tohoto důvodu lze takové konstrukce zakoupit pro širokou škálu klimatických podmínek..

Jak vidíte, skleněný skleník je skvělá volba, která je odolná a má velmi dlouhou životnost. Pokud je design proveden správně, bude také zdobit web. Nesmíme však zapomenout na některé nedostatky těchto produktů..

 • Hlavní nevýhodou skleněných skleníků je jejich křehkost. Takové struktury se obávají mechanického nárazu zvenčí. I krupobití je může poškodit. Z tohoto důvodu odborníci doporučují nákup možností ze speciálního tvrzeného, ​​pancéřovaného nebo vyztuženého skla nebo plexiskla. Musíte však vzít v úvahu, že takové materiály jsou poměrně drahé..
 • Sklo, ze kterého jsou skleníky vyrobeny, se vyznačuje vysokou úrovní tepelné vodivosti. Na jedné straně je to dobré – existuje možnost využít maximum tepla ze slunečního světla, ale na druhé straně se taková struktura velmi rychle zahřeje a stejně rychle vychladne, což může poškodit sklizeň. V zimě mají skleněné skleníky velmi vysoké tepelné ztráty. Jejich zahřátí se stává skutečným problémem..

 • Nelze nebrat v úvahu skutečnost, že sklo v konstrukci skleníku má působivou váhu. Z tohoto důvodu musí být konstrukce z takového materiálu umístěny na velmi pevném a promyšleném základu..
 • Skleněný skleník je vždy vyroben ve formě domu (s mírnými rozdíly). Při výrobě takové struktury neexistuje velký výběr forem. To je způsobeno skutečností, že sklo samo o sobě není plastový materiál a není možné jej ohýbat. Proto je výběr forem přísně omezen..
 • Navzdory skutečnosti, že dnes jsou náklady na takové výrobky velmi odlišné od nákladů, které byly v dávné minulosti, stále nejsou příliš levné. Samozřejmě můžete ušetřit peníze a použít je na konstrukci použitého skla s rámečky, ale takové možnosti nevypadají tak esteticky..

Materiály

Skleněné skleníky se nejčastěji vyrábějí z hliníkových profilů. Takový materiál je dobrý, protože je lehký a cenově dostupný. Kovové části se navíc mohou pochlubit vysokou praktičností, zejména ve srovnání s jinými odrůdami. Z hliníkového profilu se ukáže, že postavíte skleník téměř jakékoli úpravy. Hliníkové profily jsou při výrobě skleněných skleníků nejčastěji vybírány také z toho důvodu, aby nepodléhaly rozkladu, jako jsou například přírodní struktury dřeva. A navenek takové struktury vypadají velmi solidně. Sestavit a rozebrat takovou strukturu není obtížné, i když mistr nemá bohaté zkušenosti..

Skleněné skleníky s hliníkovým rámem jsou navíc velmi jednoduché a nenáročné na péči a údržbu. Snadno se čistí a staré rostliny lze snadno odstranit. Podle mnoha letních obyvatel jsou tyto struktury schopné zdobit místo, což mu dává zvláštní styl..

Skleníky se často vyrábějí z plastových oken.. Takové návrhy jsou považovány za jedny z nejpraktičtějších, ale jsou poměrně drahé, zvláště pokud používáte zcela nové díly. Z PVC profilů s vysoce kvalitními okny s dvojitým zasklením se získávají velmi teplé skleníky, které lze bez překážek používat, i když je venku mrazivá zima. Tyto struktury dokonale udržují teplo, takže nebudete muset utrácet peníze za další vytápění..

Při hledání spolehlivější možnosti se můžete obrátit na kovoplastové struktury. Takové vzorky se vyznačují vysokou odolností proti opotřebení, trvanlivostí a praktičností. I když základna pod skleníkem projde vážnou deformací, samotná stavba tím neutrpí..

O něco méně běžné jsou skleněné skleníky, které jsou založeny na rámu z tvarované trubky pokryté pozinkováním nebo barvou. Ne největší distribuce těchto možností je způsobena skutečností, že je poměrně problematické instalovat sklo do jejich designu. K tomu jsou dodatečně připraveny dřevěné rámy, které jsou následně připevněny k základně rámu. Teprve poté přistoupí přímo k upevnění skleněných vložek. Podobně je možné dodat sklolaminátová okna.

Rám pro skleněný skleník může být také vyroben ze dřeva. Tento materiál je dobrý, protože je šetrný k životnímu prostředí a vypadá atraktivně. Viditelné dřevěné konstrukce lze na přání majitele natřít a nalakovat. Z hlediska praktičnosti však nelze možnosti vyrobené ze dřeva nazvat hodnotnými. Dřevo je náchylné k hnilobě, vysychání a „napadání“ všemožnými parazity. Takový skleník pravděpodobně nebude trvat dlouho, ale bude vyžadovat pravidelnou údržbu a nejpečlivější přístup..

Typy struktur

Skleněné skleníky se mohou lišit nejen v materiálech rámové základny, ale také v jejich provedeních. Obvykle jsou tyto stavby vyráběny ve formě kompaktních domů s vlastními charakteristickými vlastnostmi a strukturálními rysy. Nejoblíbenější jsou pevné konstrukce, prefabrikované na šrouby, které jsou vyrobeny ze spolehlivých hliníkových profilů a skla. Jsou sestaveny pomocí šroubů a mají další větrací otvory, pomocí kterých bude vnitřek skleníku dobře větrán..

Existují také budovy z posuvných systémů z hliníku. Je docela možné otevřít jejich strany, aby v případě potřeby větrali skleník. Takové možnosti jsou velmi vhodné k použití, pokud je potřeba v horkém dni normalizovat mikroklima. Vzorky hliníku se skleněnými prvky jsou zpravidla sezónní. Jsou poměrně obtížné izolovat a přizpůsobit se zimní sezóně..

Jak to udělat sami?

Je docela možné postavit vysoce kvalitní skleněný skleník vlastními rukama. Pro stavbu takové struktury budete také muset vypracovat projekt a všechny potřebné výkresy, aby byla konstrukce spolehlivá a trvanlivá..

Základna

Nejprve musíte připravit vysoce kvalitní základ pro skleníkovou strukturu. Chcete -li to provést, musíte nejprve označit místo a odstranit horní vrstvu půdy v místě, kde bude struktura umístěna. Poté musíte vykopat jámu o hloubce 700 mm. Bude nutné vyrovnat dno a naplnit jej drceným kamenem s vrstvou 200 mm, stejně jako pískem. Tuto vrstvu budete určitě muset podbíjet a poté ji zakrýt speciální geotextilií..

Poté můžete přistoupit ke konstrukci výztužné základny rámu pomocí vlnitých tyčí o průměru 8-12 mm. Budou muset být připevněny pletacím drátem. Dále byste měli pokračovat v návrhu bednění z dřevěných štítů. V tomto případě je důležité dodržovat vzdálenost 300 mm mezi rovnoběžnými stěnami. Strany by měly být vyšší než úroveň půdy, asi o 100-300 mm.

Nezapomeňte zkontrolovat geometrii připravených prvků. Pak je musíte stáhnout tyčemi. Zvenku je nutné podepřít konstrukci pomocí speciálních svahů, aby se bednění nerozptýlilo od tlaku vytvářeného betonovým roztokem. Poté můžete začít nalévat betonem, bajonetem a vyrovnávat. Po dokončení uvedených procesů bude nutné výslednou strukturu ponechat asi měsíc. Z bloků nebo cihel bude nutné dokončit suterén požadované výšky..

Rám

Po dokončení stavby vysoce kvalitního skleněného skleníkového podstavce můžete přistoupit k návrhu stejně spolehlivého rámu. Nejprve se položí spodní pásek a stáhne se dohromady pomocí pozinkovaných rohů nebo samořezných šroubů. Tato struktura je připevněna k základně kotvami. Dále musíte správně označit obvod a opravit svislé sloupky a upevnit je rohy. Budete také muset udělat pásek na hlavách umístěných v horní části.

Střecha

Pokud jde o krokevní systém, musí být sestaven na zemi. V tomto případě můžete použít různá schémata. Nejprve musíte zvednout vazníky na rám a upevnit je na speciálních smycích. Přítomnost pohyblivých spojovacích prvků umožní vyhnout se možné deformaci střechy v případě výrazného zvedání země. Když jsou nainstalovány úplně všechny vazníky, budou muset být spojeny pomocí hřebenové tyče.

Zasklení

Před zasklením skleníkové konstrukce ze dřeva (samozřejmě můžete použít hliníkový a železný profil nebo postavit „kostru“ z duralové válcované oceli) bude nutné rám ošetřit speciálním antiseptikem nebo obílit hašené vápno. Budete muset přibít tyče podél spodního okraje střešních krokví a hřebene. Sklo bude nutné položit na krokve tak, aby mezi jednotlivými částmi byly mezery 7–10 mm. Hrany by měly spadat do středu nohy krokve. Mezera, která se objeví, by měla být potřena těsnicím prostředkem, pokrytá dřevěnou tyčí (je vhodné ji přišroubovat pomocí samořezných šroubů).

Z pozinkovaného plechu odřízněte pás 200-300 mm. Bude nutné jej ohnout. Na křižovatce brýlí v oblasti hřebene je nutné projít vysoce kvalitním tmelem. Poté musíte tuto základnu pokrýt pozinkovaným rohem a také se obrátit na tmel pro lepení.

Všechny otvory, které jsou k dispozici po obvodu, musí být zakončeny lamelami o velikosti 20×20 (nebo 40) mm. To vytváří úhledný vnitřní rám, který funguje jako skleněná opora. Dále musíte v otvoru opravit skleněný řez na požadované rozměry a poté jej upevnit nahoře pomocí zasklívacích korálků na tenkých nehtech. V souladu s rozměry dveří musíte pro dveře vyrobit rám z tyčí 50×50 mm. To bude vyžadovat příčné části (3-4 ks) a 2 dlouhé boční tyče. Konstrukci lze sestavit pomocí rohů. Ve vnitřní části, stejně jako na rámu, je nutné vyrobit podpěru skleněného regálu. Bude nutné upevnit závěsy a zašroubovat je do otvoru na konci skleníku.

Provozní tipy

Pokud plánujete vyrobit skleník s kovovým rámem vlastními rukama, měli byste jej rozhodně dodatečně chránit před možnou korozí. Pokud tuto fázi zanedbáme, samotný profil nebo kovové rohy se ve styku se vzduchem a vlhkostí nevyhnutelně začnou hroutit. Na žádost majitelů lze sklo ve skleníku tónovat na konkrétní odstín barevného spektra. Můžete se také obrátit na designové dokončení základny rámu, díky kterému bude možné přeměnit web.

Pokud jste vyrobili skleník z obyčejného křehkého skla, měli byste ho používat co nejopatrněji. Nebojte se však, pokud omylem rozbijete jednu ze skleněných sekcí (nebo pokud byla poškozena krupobitím nebo sněhem). Bude stačit vyměnit zničený prvek za nový. Skleněné skleníky jsou ve většině případů provozovány pouze v teplých obdobích a nejsou celoroční. Někteří zahradníci je však používají v chladných obdobích, předehřívání.

Takové skleněné struktury lze zahřívat pomocí:

 • systémy podlahového vytápění (v tomto případě se rozumí kabelové vytápění);
 • infračervené topné jednotky;
 • trouby schopné cirkulovat vzduch;
 • radiátory topení.

Kromě toho, pokud plánujete skleník používat v zimě, pro jeho stavbu je nutné vybrat nejsilnější skla, která zabrání zbytečným tepelným ztrátám. Je však důležité vzít v úvahu, že pro takové materiály jsou zapotřebí spolehlivější kovové rámy, které snadno vydrží působivé zatížení. Konstrukce ze starých okenních rámů nejsou absolutně vhodné pro provoz v zimě. To je způsobeno skutečností, že mezi nimi budou vždy mezery, kterými teplo rychle opustí skleník..

Pokud je na letní chatě starý skleněný skleník, pak je to velmi dobré, protože můžete ušetřit další energii a čas. Musíte pouze provést všechny nezbytné opravy a v případě potřeby vylepšit stávající strukturu. Pokud je to žádoucí, rámová základna skleníku může být natřena barvou, která se vám líbí. K tomu je samozřejmě nejlepší použít bezpečné a ekologické přípravky..

Pokud chcete zabránit tomu, aby teplo v chladném období opouštělo zasklení, můžete na záhony vytvořit malé obloukové trubkové konstrukce a dodatečně je zakrýt speciální skleníkovou fólií..

Výrobní doporučení

Pokud jste odhodláni vyrobit vysoce kvalitní skleněný skleník vlastními rukama, měli byste se seznámit s některými doporučeními odborníků, aby se předešlo řadě problémů během práce.

 • Pokud nechcete platit za nové brýle, můžete se obrátit na použitý materiál. Nejlépe vypadají na dřevěných rámech. Není těžké je vyrobit vlastními rukama v souladu s požadovanými rozměry, ale musíte vzít v úvahu, že velmi často používané skleněné struktury vypadají trochu křivě.
 • Nezapomeňte se postarat o přítomnost skládacích větracích otvorů ve struktuře.
 • Pokud plánujete postavit skleněný skleník sami, můžete svůj úkol trochu zjednodušit a použít hotový projekt, mírně upravit stávající výkresy podle vlastních počátečních parametrů.
 • Aby sklo co nejlépe přiléhalo k rámu skleníku a také nevydávalo otravné rachotivé zvuky, měli byste použít vysoce kvalitní gumové těsnění. S touto částí jsou všechny spoje velmi těsné, takže pravděpodobnost průvanu je minimalizována..

 • Při výrobě skleníku vlastními rukama může být střecha dokončena nikoli sklem, ale polykarbonátovými deskami. Tento materiál je ideální pro specifikovaný podklad..
 • Dimenzionální parametry skleníkových skel přímo závisí na konkrétním typu rámové struktury. Optimální tloušťky by však neměly být menší než 4 mm..
 • Pokud se při stavbě používají prosklené rámy, pak budete určitě muset odstranit naprosto všechny kování a také zajistit spolehlivější upevnění skla.
 • Je důležité vybrat správné místo pro instalaci skleníku. Doporučujeme umístit jej mimo stinné oblasti, protože většina rostlin má ráda sluneční světlo. Odborníci doporučují orientovat stavbu ze severu na jih.
 • Nejlepší je postavit skleník ze skla na rovné a suché zemi. Je třeba se vyhnout oblastem s velkými rozdíly a nerovnostmi..
 • Někteří odborníci doporučují navrhnout ne základ pro skleněné skleníky, ale speciální podlahu skládající se z několika vrstev. Chcete -li to udělat, musíte nejprve nalít vrstvu betonu, pak musíte vyplnit štěrk a plast, abyste chránili výsadby před nadměrnou vlhkostí a růstem plevele. Poté se položí 10-15 cm stavebního písku. Vrstvy jsou slisovány k sobě cihlami. Posledním krokem je přebroušení..

 • Pokud stavíte rám pro skleník z dřevěných bloků, nezapomeňte je natřít ochrannými antiseptickými prostředky. Tyto procesy by neměly být opomíjeny, protože bez dodatečné ochrany začne dřevo velmi brzy hnít a vysychat..
 • Při navrhování střechy skleníku je třeba mít na paměti, že nejmenší úhel sklonu by měl být 15 stupňů a ne méně. Čím více sněhu napadne v podmínkách oblasti vašeho bydliště, tím působivější bude svah vybudovat.
 • Při vytváření základu pro skleněnou konstrukci mnoho odborníků doporučuje obrátit se na beton značky M-200.

 • Je nutné svědomitě lepit a upevňovat všechny detaily skleníku. Struktura by měla být co nejsilnější a nejspolehlivější – nic by se nemělo potácet ani držet „na laskavém slově“, protože pod vlivem těžkých brýlí taková struktura dlouho nevydrží.
 • Než začnete sami stavět skleněný skleník, měli byste se zásobit kvalitními materiály ve specializovaných prodejnách..
 • Neměli byste se zapojit do stavby takových struktur vlastními rukama, pokud pochybujete o svých schopnostech. Na moderním trhu existuje mnoho velkých výrobců, kteří nabízejí vysoce kvalitní a spolehlivé skleníky z různých materiálů. Můžete si objednat přesně model, který chcete na svém webu vidět.

Krásné příklady

Jak bylo uvedeno výše, dobře vyrobený skleněný skleník je schopen ozdobit místo a stát se nedílnou součástí harmonického krajinného designu. Například malý skleník s hranatou sedlovou střechou z malých oken s bílými dřevěnými rámy bude vypadat velmi působivě a zároveň útulně. Taková struktura bude vypadat atraktivněji, pokud je vybavena soklem lemovaným dekorativními cihlami různých odstínů. Tuto okouzlující stavbu mohou obklopit kamenné cesty. Takový výrobek bude vypadat zvláště organicky v souboru s dřevěnými obytnými budovami na pozadí vysokých stromů..

Pokud chcete na své stránky umístit elitní struktury, které vypadají velmi draho a pevně, můžete se obrátit na skleněnou konstrukci připevněnou k tmavému kovovému profilu, doplněnou malými kovanými vrcholy v oblasti střechy. V tomto případě není nutné instalovat vysokou základnu. Budovu lze obklopit drobnými kameny. Tento elegantní produkt bude vypadat obzvláště atraktivně, když bude obklopen úhledně upravenými zelenými trávníky, květinovými stojany, zakrslými vánočními stromky a asfaltovými / kamennými cestami..

Vysoké skleněné skleníky s rámem z lakovaného kovu v mahagonovém odstínu působí v prostorných prostorách solidně. Takové návrhy vypadají reprezentativně a lakonicky, snadno se hodí do jakéhokoli souboru. Mohou je „podpořit“ černé pouliční lampy v retro stylu a nádherné dlažební desky..

Velmi krásné skleníky se získávají z tmavých dřevěných rámů. Takové struktury mohou mít vysoké sedlové střechy, zasklené malými kousky křehkého materiálu. Uvnitř těchto budov by mělo být prováděno umělé osvětlení – ve tmě, se zapnutými světly, budou tyto skleníky vypadat tajemně a originálně.

Informace o tom, jak vyrobit skleněný skleník, najdete v následujícím videu..