Jemnosti výroby skleníku z okenních rámů

Každý z nás někdy chce cítit chuť zeleniny a ovoce vypěstovaného vlastníma rukama, ale abyste si mohli plně vychutnat paletu chutí plodin z naší zahrady, musíte vynaložit velké úsilí. Mnoho zeleniny a ovoce, zejména pro takové náročné a delikátní zeleninové plodiny, jako jsou rajčata a papriky, potřebuje speciální skleníky, které je ochrání před deštěm, mlhou a dalšími nepříznivými vlivy prostředí. Jedním ze způsobů, jak vybudovat vysoce kvalitní a trvanlivý skleník, je použít stará okna s dvojitým zasklením a dnes budeme zvažovat všechny jemnosti výroby takové struktury..

Zvláštnosti

Určitě mnoho z nás má po rekonstrukci bytů, soukromých domů nebo staveb stále spoustu starých dřevěných nebo plastových oken s dvojitým zasklením. Většina lidí tyto cenné materiály jednoduše skladuje ve svých skladech nebo suterénech, aniž by věděli, že je to skvělá volba pro stavbu teplého a vlhku odolného skleníku..

Jaké jsou výhody takových budov, je velmi snadné pochopit.

 • Šetří vaše peníze i čas: neutrácíte peníze za nákup sezónních filmů a rámů, kde jsou ty v hotové verzi v každé sezóně velmi drahé. Taková struktura je postavena za pár hodin (pokud je samozřejmě dobrý základ), okna s dvojitým zasklením jsou navzájem dokonale spojena a stabilně stojí na téměř jakémkoli druhu půdy (zatímco skleník vyrobený z -prosklená okna jsou podle některých stavebních standardů neomezená, můžete postavit strukturu vlastními rukama jakékoli velikosti a výšky).
 • Výhody pro zeleninové plodiny. Jak víte, sklo je vynikající pro osvětlené oblasti, protože má vysokou průhlednost. U plodin, jako jsou rajčata, je jasné slunce jedním z hlavních faktorů rychlého a zdravého zrání. Zde stojí za zmínku snadnost větrání takových skleníků – správné umístění oken a oken s dvojitým zasklením vám umožní je podle vlastního uvážení otevírat a zavírat, abyste zachránili plodiny před vlhkostí, mlhou nebo naopak před teplem.

 • Síla. Bez ohledu na to, z jakého materiálu je rám izolačního skla vyroben (ať už je to dřevo nebo plast), má skleník vyrobený z okenních rámů jedinečnou odolnost proti větru a vlhkosti.
 • Trvanlivost. Pokud jste zvyklí umísťovat sezónní fólie do skleníků, pravděpodobně jste se potýkali s problémem ztráty pevnosti filmu. Ať už je to vyztužený nebo jen polyetylenový film, v průběhu času se jeho struktura zhroutí – v připojovacích bodech nebo nábřežích se objevují otvory a žloutnutí. Výsledkem je, že fóliový skleník nevydrží na jednom filmu déle než 2–3 roky, zatímco skleník vyrobený z okenních rámů díky vysoké pevnosti skla a dřeva / plastu v rámu může bezpečně stát ve vaší zahradě po dobu až 7 nebo dokonce 10 let.

Výběr materiálů: klady a zápory

Každý z materiálů má své vlastní individuální fyzikální vlastnosti, což je činí více či méně vhodnými pro určité povětrnostní podmínky. Nejčastěji používaným rámem je dřevo a plast..

Dřevěný

Na rozdíl od kovového rámu má dřevo nižší náklady, má dostatečnou izolaci od tepla / chladu / přebytečné vlhkosti. Dřevěné rámy se k sobě velmi snadno připevňují, takže z nich lze postavit skleník jakékoli velikosti a tvaru. Takové návrhy mají jednu významnou nevýhodu: potřebu neustálé péče. Za prvé to platí pro staré dřevěné okenní rámy, protože každý ví, že i to nejkvalitnější dřevo se rychle zhroutí z vlhkosti, ztratí svou strukturu, čímž vytvoří mnoho prasklin. V takovém případě se musíte o svůj skleník starat: neustále kontrolovat poškození, tónovat nebo měnit zničená místa. Pokud chcete konstrukci poskytnout delší životnost, můžete všechny dřevěné části skleníku předem ošetřit speciálním sprejem odolným proti vlhkosti nebo antiseptiky (a budete to muset dělat pravidelně).

Plastický

Okna z PVC mají často dvojitá nebo dokonce trojskla, což znamená ještě lepší ochranu a izolaci zvenčí. Plast má velkou pevnost a odolnost vůči negativním vlivům vnějšího prostředí – takový materiál se nebojí vlhkosti ani nadměrného chladu / tepla a obvykle vydrží mnohem déle než dřevo, nemluvě o tom, že nepotřebuje žádné zpracování.

Z výše popsaných plusů logicky vyplývají mínusy:

 • plastové konstrukce jsou mnohem těžší než dřevěné;
 • plast je obtížnější vyměnit nebo opravit – pokud je skleněná jednotka rozbitá, pouze na jednom místě budete muset úplně vyměnit skleněnou část.

Společnou nevýhodou obou materiálů v balkonových rámech vždy zůstane nízká pevnost samotného skla ve struktuře.. Má vynikající pasivní odolnost vůči agresivnímu vnějšímu prostředí, ale ve vztahu k mechanickému poškození člověkem je často bezmocný. Neměli byste proto chodit v takových sklenících s dlouhými motykami / hráběmi nebo jinými pevnými předměty, které při neopatrném používání mohou bezpečně zanechat v rámu velkou díru. Soudě podle recenzí je největším problémem při provozu všech typů rámů ve skleněných sklenících právě nedostatečná pevnost skla..

Nezapomeňte však, že je možné použít dřevěné nebo plastové okenní rámy pouze jako rám pro celou konstrukci bez skla. V tomto případě se nejčastěji používá fólie nebo polykarbonát (jiný typ plastu je pevnější a odolnější než fólie nebo sklo, ale také stojí více).

Typy struktur

Existuje poměrně málo typů skleníkových struktur vyrobených z okenních rámů..

To je vysvětleno skutečností, že vlastník je při výběru velikosti a typu stavby omezen pouze dvěma faktory:

 • volný prostor pro instalaci skleníku;
 • omezení týkající se množství materiálů, které má kapitán k dispozici.

Na základě těchto parametrů se vytvářejí další výkresy a tvary skleníku, proto neexistuje žádný samostatný a všeobecně uznávaný seznam typických hodnot pro takové skleníky. Některé příklady jsou však v našich zahradách jaksi běžné..

Nejběžnější možností je skleník bez základu z dřevěného okna s dvojitým zasklením nebo dřevěného rámu s nataženou průhlednou skleníkovou fólií. Tento design je malý skleník nebo skleník s domácími parametry výšky až 2 metry, šířky – ne více než 2,5 ma délky až 6 metrů. Nejvíce „rozpočtová“ verze tohoto designu vypadá jako obyčejná zasklená dřevěná rámová skříň bez střechy.

O něco méně běžnou možností jsou skleníky s dřevěnými nebo plastovými rámy, ale již na základech. Poskytují větší spolehlivost a stabilitu celé konstrukce. Pokud máte dřevěný rám, může základ převzít některé negativní účinky půdy, což také zvyšuje životnost celé budovy..

Za další celkem běžný typ skleníku z okenních rámů lze považovat skleník na pásovém betonovém nebo dřevěném základu s trojúhelníkovou střechou a střechou s fólií místo skleněné jednotky (pro menší zatížení nosných prvků). Tento typ je mnohem obtížnější splnit, protože jeho instalací a údržbou strávíte mnohem více času než ostatní. Očekáváme však také výsledek – dobře navržené skleníky takového plánu (bez ohledu na to, co používáte: struktura PVC / dřevo / fólie nebo sklo) vám budou sloužit asi 10 let nebo déle..

Nezapomeňte na skleníky s kovovým profilem v rámu a okenní rámy na základně. Jedná se o jednu z nejstabilnějších a nejtrvanlivějších variant skleníků..

Zde však existují velké nevýhody:

 • koroze kovu v rámu;
 • velká hmotnost celé konstrukce;
 • Náklady na vysoce kvalitní válcované kovové výrobky dělají radost jen málo lidem.

Rozměry a výkresy

Jak již bylo zmíněno, neexistuje žádná jasná velikost skleníku vyrobeného z okenních rámů; vše závisí na touze vývojáře a na objemu plodin, o které by se člověk chtěl starat. Tento článek nabízí pouze obecné standardní velikosti pro takové skleníky. Následující obrázek ukazuje optimální rozměry skleníku s položenou střechou a základem. Hned je třeba říci, že instalace jakékoli užitkové stavby vyžaduje vypracování individuálního výkresu, který by odrážel nejen základní hodnoty budovy, ale také etapy prací na základu, rámu a celé konstrukci jako celek. Výkres pomůže správně rozdělit zdroje a materiály a při správném posouzení a označení budoucí struktury poskytne celému skleníku integritu a pevnost.

Samozřejmě nezapomeňte na vnější faktory prostředí, kterými jsou:

 • typ půdy;
 • průměrné měsíční srážky;
 • hladina podzemní vody;
 • kypření půdy;
 • osvětlení místa sluncem;
 • umístění lokality ve vztahu k proudům vzduchu.

Všechny tyto faktory tak či onak ovlivní nejen sklizeň, ale také integritu skleníkové struktury.. Povinnými parametry, které by měly být uvedeny i na nejjednodušším výkresu, jsou délka, výška a šířka skleníku, rozměry výztužných prvků, rozměry oken a dveří, hloubka základu a úhel střechy ( jestli nějaký). V každém případě vás nikdo nedrží v přísném rámci jednotlivých výkresů, můžete je měnit a přizpůsobovat svým schopnostem a možnostem webu. Jen nezapomeňte na rozumný poměr všech dílů, abyste nakonec neskončili „blábolem“ s mnoha zbytečnými okny a úzkými uličkami..

Pokud mluvíme o typických velikostech pro skleníky, pak by výška celé struktury měla být nejméně 1,5-2 metry. Pokud mluvíme o dodatečné střeše, pak se zde orientujte podle výšky, která vám vyhovuje, protože některé plodiny, například hrách, rajčata a chřest, potřebují hodně volného místa. Nemluvě o skutečnosti, že nízké skleníky do jednoho a půl metru nejsou zdaleka vždy pohodlné v provozu, a to jak kvůli vysokému růstu samotného majitele, tak kvůli neschopnosti používat ve skleníku nástroje zemědělské technologie.

Hodnoty pro šířku celého skleníku jsou také velmi vágní, vše závisí na druhu plodin a na vnitřním uspořádání skleníku.. Nejběžnější verze skleníku je však jako na obrázku výše – až 2,5-3 metry. Tato možnost má pro majitele nejširší uličky a dostatek prostoru na obou stranách uliček pro výsadbu skleníkových plodin. Délka skleníku je vždy individuální hodnotou pro každého majitele, protože vše závisí na materiálech, které má pán k dispozici. Předpokládá se, že nejlepší možností pro skleník budou parametry od 8 do 10 metrů. Často ale můžete vidět skleníky ve stylu „mini“ – až 5-6 metrů dlouhé.

Montáž: pokyny krok za krokem

Prvním krokem při instalaci skleníku s okenním rámem je instalace pevného a stabilního základu. Posiluje nejen celou strukturu, ale také umožňuje, aby se rám těžkého skleníku neusadil vlastní vahou (což bude velmi „laskavě“ podporováno jak přívalovými dešti, tak hladinou podzemní vody). První fází je příprava místa pro položení základu (nejběžnějším typem základu v tomto případě je právě pásový).

V této fázi se provádějí následující akce:

 • budoucí místo budovy je vyrovnáno, plevel je vytržen, nerovnosti jsou vyhlazeny, odpadky jsou odstraněny, pokud je to žádoucí, je země oplodněna;
 • označení místa se provádí podle výkresu pro další pohodlí umístění základu a rámu;
 • v každém rohu budoucího skleníku by měly být vykopány otvory hluboké nejméně půl metru (ideální hloubka by měla překročit úroveň zamrznutí půdy, která se provádí pro další instalaci pilot nebo základů);
 • dno jám je pokryto sutí nebo pískem a zhutněno;
 • pak by mělo být provedeno bednění k upevnění hromádek a vyplnění zákopů cementovou směsí;
 • spojené nosníky jsou položeny na nosné konstrukce nebo piloty a připevněny k podkladu kotvením.

Existuje několik typů materiálů vhodných pro instalaci základů.

 • První a nejdostupnější možností je dřevo (nebo dřevěné trámy na základně). Celý problém tohoto materiálu je špatná odolnost stromu proti vlhkosti. Časem se takové struktury rychle zhroutí a ztratí stabilitu..

 • Druhou možností nadace je položit ji cihlami. Cihlové prvky jsou velmi pevné, trvanlivé a vydrží, pokud jsou správně položeny, značné zatížení i z kovového rámu. Problém takového materiálu je pouze v jeho vysokých nákladech – není tak snadné najít dostatečné množství levných a kvalitních cihel pro základ..

 • Třetí a nejlepší možností je instalace pásového základu pomocí betonových nosníků (někdy dokonce pomocí železobetonových konstrukcí). Jsou odolné jako cihla a díky vysoce kvalitní hydroizolaci jsou slabě náchylné na vlhkost a stejně silné. Největší nevýhodou v tomto případě je, že takový základ nelze položit za pár hodin..

Instalace domácího skleníku na základ má také svou nevýhodu – po vysazení určité plodiny na stejný pozemek může časem ztratit své prospěšné vlastnosti a živiny. To lze vyřešit pouze pravidelným hnojením půdy přírodními nebo syntetickými prvky..

Druhou fází je příprava materiálů pro stavbu. Toto je nejjednodušší krok a zahrnuje skutečné odhadnutí množství materiálů potřebných pro stavbu a jejich zpracování pro snadnou instalaci. Předně se to týká dřevěných okenních rámů, ze kterých se čistí barva, odstraňují se drsnosti, kliky a závěsy – ve fázi spojení s jinými prvky to vše bude jen překážet. Ve stejné fázi je vše, pokud je to žádoucí, ošetřeno antiseptiky a spreji. Zpočátku načrtněte, která z oken budou použita k větrání, zbytek je buď rozebrán, nebo zablokován.

Třetí fází je vytvoření podlahy uvnitř skleníku. Pokud chcete položit podlahu nebo pohodlné cesty (což také dodá celé konstrukci dodatečnou stabilitu), měli byste kopat zákopy hluboké alespoň 10-15 centimetrů. Základna je zhutněna, zbavena kamenů a pokryta štěrkem nebo drceným kamenem až do tloušťky 10 cm. Kromě toho může být zhutněný štěrk pro hydroizolaci pokryt dehtovým papírem nebo plastovými deskami. O něco později je vše pokryto pískem a opět zhutněno nebo nalita cementovou směsí. Pokud se místo cementové malty používají cihly, případné mezery mezi nimi by měly být pokryty stejným stavebním pískem.

Čtvrtou fází je vybudování silného a spolehlivého rámu (zvažte použití dřevěného rámu jako příklad). Na betonový základ je položen a zpevněn nosník, který je pro větší stabilitu opláštěn deskami, přičemž ten by měl přesahovat alespoň 10 centimetrů nad nosník. Rohy jsou nosníky, připevněné ke spodní liště pomocí samořezných šroubů s ocelovými rohy. Průřez sloupků ze dřeva by měl být 50/50 mm. Horní postroj se provádí stejným způsobem s podporou na podpěrách. Všimněte si, že pokud je skleník dlouhý (více než 4-5 metrů dlouhý), měli byste kromě rohových myslet i na další podpěry..

Dále je rám vyplněn okenními rámy a je zde také sled akcí..

Instalace rámů vždy začíná od rohu, což vám umožní jasněji odhadnout přibližnou vzdálenost k podpěře nebo dalšímu rámu. Upevnění oken k rámu se provádí instalací kovových desek nebo rohů pomocí samořezných šroubů. Instalace dalších rámů se provádí stejným způsobem, přičemž se dbá na to, aby mezery mezi rámy byly minimální. Na konci práce musíte ještě zkontrolovat celou strukturu, zda neobsahuje praskliny, a poslední vyplnit polyuretanovou pěnou.

Ve stejné fázi stojí za to přemýšlet o potřebě instalace střechy a střechy poblíž skleníku. Doporučuje se instalovat ten druhý pouze s dostatečnou pevností a stabilitou celého skleníku. Shora může být střecha pokryta speciální fólií se světelnou stabilizací pro dodatečnou ochranu zeleninových plodin.

Pátou a poslední fází je kontrola struktury z hlediska celistvosti celé instalace. Pečlivě prohlédněte skleník, zkontrolujte ventilační systém a ujistěte se, že je konstrukce stabilní a pevná – nejsou v ní praskliny, otvory ani otvory. V této fázi má majitel právo snít – poskytnout svému skleníku krásné cesty, plošiny pro zemědělské nářadí, izolační prvky nebo lampy, větrací otvory a okna pro větrání.

Krásné příklady hotových staveb

Představujeme vaší pozornosti úspěšné projekty skleníků z okenních rámů. Standardní skleník bez pevného základu a střechy. Modernizovanější verze se základovou základnou a poměrně pevnou střechou. Ideální skleník s pevným základem a bezpečnou střechou.

Informace o tom, jak postavit skleník z okenních rámů, najdete v následujícím videu.