Jak správně postavit skleník ze dřeva?

V dnešní době se skleníky nacházejí v mnoha letních chatkách. Takové návrhy jsou nejen nakupovány, ale také vyráběny ručně. K tomu se používají různé materiály. Dnes budeme ve fázích analyzovat, jak správně navrhnout skleník ze dřeva..

Zvláštnosti

V mnoha oblastech Ruska se zelenina a ovoce nejlépe pěstují v podmínkách řádně vybavených skleníků. Například papriky, rajčata a okurky dobře plodí, pokud jim poskytnete vhodné mikroklima. Můžete jej vytvořit pomocí vysoce kvalitního skleníku..

Takové návrhy jsou vyrobeny z různých materiálů.. Například v mnoha oblastech dnes najdete výrobky s rámy z hliníku nebo nerezové oceli. Dobrou alternativou k těmto možnostem jsou strašidelně oblíbené dřevěné modely. Mohou být nejen zakoupeny ve specializovaných maloobchodních prodejnách, ale také vyrobeny sami. Provádění takové práce je považováno za poměrně jednoduché. Je pouze důležité používat kvalitní materiály a neochvějně se řídit pokyny..

Mnoho majitelů domů se rozhoduje pro takové struktury, protože mají mnoho pozitivních vlastností..

Podívejme se na jejich seznam.

 • Hlavní výhodou dřevostaveb je to, že jsou bezpečné z hlediska životního prostředí. Nebudou nepříznivě ovlivňovat lidské zdraví ani výsadbu uvnitř skleníku. I když je ve dvoře silné teplo, strom nevypouští do životního prostředí nebezpečné látky, protože v jeho složení prostě nejsou..
 • Aby si vlastník navrhl skleník ze dřeva sám, nemusí kupovat speciální nářadí, které má často nepřiměřeně vysoké náklady. Stačí standardní tesařská sada skládající se z pily, hřebíků a kladiva..
 • Skleníkové rámy ze dřeva se vyznačují nízkou hmotností. To však nijak neovlivňuje jejich pevnost a trvanlivost. Poškození takové struktury bude problematické..
 • Nebojte se poškození určité dřevěné části, protože ji lze vyměnit za novou. To nebude trvat mnoho času a úsilí, což hovoří o praktičnosti takových skleníků..

 • Strom vhodný pro stavbu skleníku je obecně dostupný materiál, který má demokratické náklady. To znamená, že majitelé neutratí tolik peněz za stavbu skleníku..
 • Pokud správně přistoupíte k výběru přírodního materiálu pro stavbu skleníku, pak jeho životnost může překročit značku 7 let..
 • Postavit skleník ze dřeva není obtížné. Takovou práci zvládne i nezkušený mistr, v jehož arzenálu nejsou žádné speciální znalosti a vzdělání..
 • Taková struktura může zdobit letní chatu, zvláště pokud je doplněna zajímavými dekorativními prvky..
 • Dřevo je kujný materiál, se kterým nebude pracovat mnoho volného času..

Jak vidíte, takové konstrukce mají dostatek výhod, díky nimž jsou tak populární a relevantní. Nesmíme však zapomenout, že mají také určité nevýhody.. Pokud se rozhodnete dát na svůj web dřevěný skleník, pak se o nich rozhodně musíte informovat.

 • Hlavní nevýhodou takových struktur je, že vyžadují pravidelnou údržbu, kterou nelze v žádném případě zanedbávat. Čas od času bude muset být dřevo ošetřeno speciálními antiseptickými prostředky, které prodlouží jeho životnost..
 • Skleník vyrobený ze dřeva, který je provozován v podmínkách extrémních teplot nebo vysoké vlhkosti, nemusí vydržet tak dlouho, jak bychom chtěli. Přírodní materiál se v takovém prostředí začne rychle zhoršovat, i když je předem ošetřen ochrannými sloučeninami..
 • Dřevo je „chutné sousto“ pro všechny druhy parazitů. Někteří z nich tento materiál hltají, což časem vede k jeho vyčerpání a zničení..
 • Je třeba mít na paměti, že uvnitř dřevěného skleníku bude vždy existovat zastíněný prostor kvůli přítomnosti silných rámových struktur. S tímto problémem se můžete vyrovnat pouze tehdy, pokud správně orientujete budovu na místě.

Nevýhody takových struktur jsou také důležité, nicméně mnoha z nich se lze vyhnout, pokud je strom řádně zpracován včas..

Pohledy

Vysoce kvalitní a udržitelné skleníky se mohou lišit.

 • Připojený. Tato struktura je postavena jako rozšíření jižní stěny téměř každé budovy. Tento typ konstrukce je nejlepším řešením pro ekonomickou osobu, která chce ušetřit volné místo na svém webu, a také nechce utrácet peníze navíc na vhodnou střechu (v tomto případě to může být film (spunbond nebo agrofibre) polykarbonát nebo sklo). Jedna ze stran takového skleníku je již připravena od začátku. Odborníci tvrdí, že nejúspěšnějším materiálem, ke kterému by měla být provedena rozšíření, je keramická cihla..

 • Štít. Tato forma skleníku je jednou z nejoblíbenějších a nejžádanějších. Ve většině případů se na lokalitách nacházejí štítové struktury. V nich úhel sklonu střechy zřídka překročí 30 stupňů. V této budově ve tvaru domu je možné přímo ve střeše udělat průduchy pro provětrání interiéru..

 • Oběžník. Tento design se vyznačuje atraktivním vzhledem. Je velmi podobný úhlednému altánu nebo samostatnému koutku pro přátelská setkání. Je však třeba mít na paměti, že kruhové struktury musí být dobře větrané, proto je nelze ponechat bez doplňování ve formě průduchů..

 • Klenutý. Klenuté skleníky nejsou o nic méně atraktivní. Jsou ideální pro pěstování různých plodin.

Tyto budovy jsou také rozděleny podle hlavního nátěru, který je v nich přítomen..

Existují takové možnosti:

 • sklenka;
 • film;
 • polykarbonát.

Nejekonomičtější je možnost filmu. Nelze to však nazvat trvanlivým, protože obvykle film vystačí pouze na jednu sezónu, a to je velmi málo. Skleněné části jsou skvělé pro dřevěný rám. Pozoruhodně udržují teplo a vypadají esteticky. Tato řešení však často stojí vysoké částky a jsou velmi křehká. Polykarbonát může být skvělou alternativou. Má dobrou světelnou propustnost, ale zároveň stojí několikrát levněji než sklo. Instalace takového povlaku nebude v takových věcech obtížná ani pro začátečníka..

Výrobní materiály

Kvalita rámu, která se nakonec ukáže, bude přímo záviset na kvalitě dřeva. Proto je tak důležité správně vybírat dobré materiály, aby výsledek nezklamal majitele. Odborníci doporučují dát přednost modřínu. Tento druh kombinuje vysokou úroveň hustoty a pevnostních charakteristik, stejně jako odolnost proti rozkladu, charakteristickou pro jehličnany. Smrk a borovice, které jsou méně citlivé na negativní vnější vlivy, jsou považovány za stejně odolné proti opotřebení a nenáročné. Je však třeba mít na paměti, že jejich pevnostní charakteristiky nelze nazvat ideálními. Rámy a nosné konstrukce z těchto druhů dřeva by měly být hustší a masivnější.

Tvrdé dřevo je ideální pro dub, buk a teak. Je povoleno používat tyto typy, ale pokud nemáte příslušné zkušenosti, je lepší zvolit jinou surovinu, protože uvedené druhy jsou obtížněji zpracovatelné, a proto není tak snadné s nimi pracovat jim. Bez speciálních tesařských strojů na skladě bude příliš obtížné vyrobit skleník z modřínu. Za těchto podmínek riskujete zkažení materiálu, aniž byste dosáhli požadovaného výsledku..

Bez ohledu na to, jaký druh dřeva jste si vybrali pro výrobu skleníku, musíte mít na paměti, že musí splňovat určité požadavky na kvalitu:

 • povolená úroveň vlhkosti dřevěných bloků by neměla být větší než 20-22%;
 • za žádných okolností nepoužívejte ke stavbě skleníku strom s hnilobnými stopami (i když jsou velmi malé), stejně jako stopy stromových parazitů;
 • na dřevě by nemělo být mnoho uzlů, hlubokých trhlin a třísek.

Pro výrobu rámů odborníci doporučují použít tyč 50×50. Pro podpěry nosných částí malých skleníků (méně než 3 m široké) je přípustné použít prvky s podobnými parametry. Pokud jde o vzorky, ve kterých je šířka svahu větší než 6 m – zde bude vyžadováno další upevnění..

Pokud jde o krycí materiál pro dřevěný skleník, nejběžnější možnosti byly uvedeny výše..

Rozměry

Dřevěné konstrukce mohou být kompaktní i skromné ​​a velmi vážné s velkými rozměry. Volba optimální velikosti přímo závisí na ploše místa a osobních preferencích majitelů letní chaty nebo soukromého domu. Samozřejmě je lepší neinstalovat příliš velkou konstrukci na malé pozemky, protože to zabere spoustu místa a v takovém prostředí může vypadat disharmonicky. Je lepší postavit malý skleník – na malé ploše bude vypadat skvěle.

Mnoho lidí se zajímá o to, jaké jsou standardní velikosti dřevěných skleníků. Odpověď je jednoduchá – žádné takové standardy neexistují. Jak již bylo zmíněno dříve, vše závisí pouze na přání spotřebitele..

Hlavní výhodou prostorné stavby je, že v jejích podmínkách bude možné ubytovat mnoho přistání. Nesmíme však zapomenout, že čím je struktura větší, tím je obtížnější ji zahřát na požadované hodnoty..

Do skleníku by se měly vejít následující důležité součásti, bez kterých nebude jeho používání příliš pohodlné:

 • volný centrální průchod, tj. cesta procházející uprostřed – mělo by být pro vás pohodlné chodit po něm. Typicky je tato oblast široká asi 1 m;
 • přístup k rostlinám – musíte mít přístup naprosto ke všem vysazeným rostlinám ve skleníku;
 • postele mohou mít téměř jakoukoli velikost. Nejčastěji se tento parametr pohybuje od 1 do 1,5 m na šířku. Nemá moc smysl je ještě více rozšiřovat;
 • pokud jde o výškový parametr, měl by být takový, aby člověk mohl být ve skleníku bez ohýbání nebo ohýbání. Optimální parametr je 2,5 m..

Jak se staví v zemi?

Dřevěný skleník je možné postavit vlastními rukama. Chcete -li dosáhnout dobrého výsledku, musíte se obrátit na materiály, které splňují všechny požadavky. Kromě toho je důležité dodržovat všechny body pokynů krok za krokem. Zvažme krok za krokem, jak si můžete takovou strukturu na webu postavit sami.

Standardní rámovou konstrukci lze postavit se základnou z tyčí 90×90 mm. V tomto případě budou nosníky svázat regály v horní a dolní části. Shora bude střešní krokvový systém se dvěma svahy. Koncové stěny bude nutné doplnit dvěma dveřmi. Mezi regály budou prázdné panely sestavené z hustých desek. V budoucnu je třeba je uzavřít do rámečků.. Je přípustné ozdobit horní část a střechu v této budově sklem. K uvedení tohoto jednoduchého projektu do života budete potřebovat následující komponenty:

 • tyče o průřezu 90×90 mm – 4 ks. 4,2 m dlouhý;
 • 4 věci. o délce 3 m;
 • 12 ks – každý 3,6 m;
 • 38 ks – každý 1,8 m.

Budete také potřebovat polořadovku o průřezu 54 x 90 mm:

 • 2 ks délka 3 m;
 • 4 věci. 4,2 m dlouhý;
 • 24 ks – 2,4 m každý;
 • 28 ks – každý 1,8 m;
 • 34 ks – každý 1,2 m;
 • 102 ks – 0,9 m každý.

Budete také potřebovat 6 překližkových plechů, hřebíky, antiseptickou kompozici na dřevo, římsu na střechu, kovové kliky a dveřní zámky, dveřní závěsy. Nejprve bude nutné vytvořit základ a základnu rámové konstrukce. Pro skleník je přípustné připravit základ páskového typu. Nejprve musíte sestavit a rozložit spodní část skleníkového rámu na hydroizolační materiál. Tyto součásti by měly být důkladně namazány antiseptiky. Na základové tyče bude nutné dát nástěnné regály, jejichž průřez je také 90×90 mm.

Stojany budou muset být navzájem spojeny pomocí pásku z půlnože z lišty. Na bočních nosnících stojí za to zanechat značky pro upevnění trámů krokví. Budete také muset udělat výklopné zásuvky.

Dále musíte sestavit rámové základny štítů pomocí stojanů připravených z velmi husté desky. Deska související s hřebenem by měla být umístěna pod krokve v dříve připravených hnízdech. Díky této technice bude instalace skleněných panelů v horní části mnohem jednodušší. Krokve musí být sestaveny pomocí stavebních hřebíků, jejichž délka je 100-150 mm. Nezapomeňte zkontrolovat úroveň rovinnosti svahů pomocí speciální krajky. Celou dřevěnou konstrukci opatrně a důkladně potřete antiseptickým roztokem.

Nyní musíte správně nainstalovat panely a dveře.

Zvažme krok za krokem, jak to lze provést..

 • Nejprve musíte vyrobit všechny potřebné součásti.. Všechny prvky rámu musí být spojeny ve stejném úhlu. Desky patřící k panelům budou muset být vloženy do rámů, přičemž v jejich detailech byla dříve vybrána čtvrtina, tj. Speciální drážka určená pro instalaci plátěných desek. Poté bude nutné obrobky řezat v požadovaných úhlech, počínaje požadovanou velikostí. Horní rámy by měly být připraveny pro upevnění brýlí. Panely musí být sestaveny z dobře vysušených desek..
 • Nyní musíte nainstalovat panely. S touto prací je nutné začít od koncových stropů. Je nutné nainstalovat detaily na „dokončovací“ hřebíky s malými hlavami. Doporučuje se vzít spojovací prvky o délce 75-100 mm. Boční stěny musí být sestaveny stejným způsobem. Při instalaci je důležité vzít v úvahu, že boční panely budou širší než koncové panely. Panely bude nutné upevnit mezi sloupky. Budou také potřebovat antiseptické ošetření..
 • Nyní můžete přistoupit k instalaci dveřních křídel. Dveře lehké rámové konstrukce by měly být zavěšeny v otvorech koncových stěn. Pokud jde o zasklení, může být plné nebo částečné – až poloviční. Klika (nejlépe kovová část) musí být upevněna na desce ve dveřním křídle. Dveře budou regulovat větrání ve skleníku, takže je nebude třeba stahovat k sobě pletivem.

Dalším krokem bude zasklení štítových částí a střechy. Nejprve je třeba na trojúhelník nainstalovat zasklívací lištu a doplnit ji těsnicím tukem. Bude nutné vložit brýle předem přizpůsobené rozměrům připravených hnízd. Podobným způsobem bude třeba křehké části zajistit zvenčí a poté zajistit tenkými hřebíky. Stejným způsobem upevněte sklo na střechu. V tomto případě bude oporou kolejnice, která je přibita k bočním základnám trámu krokve. Brýle bude nutné usadit na těsnicí hmotu a upevnit zasklívacími perličkami a tenkými hřebíky.

Po dokončení zasklení střechy skleníku musíte přibít větrnou desku na koncové části trámů krokví. Budova tak získá hotový vzhled..

tipy a triky

Než přistoupíme k přímé stavbě skleníku, bude nutné vypracovat podrobný výkres (schéma) a projekt budoucí stavby. Na základě dat přenesených na papír bude mnohem snazší vypočítat, kolik stavebních materiálů budete potřebovat. Skleník musí být postaven na dobře připraveném základu. Bude nutné odstranit všechny úlomky a plevele z oblasti, kde se plánuje stavba nadace. Nedělejte skleník na místě, kde jsou výrazné nerovnosti a kapky..

Nezapomeňte dřevo ošetřit speciálními ochrannými chemikáliemi. Pokud za to nechcete utrácet peníze, můžete si vystačit s alternativními kompozicemi – zpracovaným motorovým olejem nebo sušícím olejem. Tyto látky budete muset použít 2krát ročně – na podzim a na jaře. Dělat dřevěný skleník příliš vysoko nemá smysl. Taková vlastní konstrukce nebude stabilní – začne se válet ze strany na stranu a nebude se moci zahřát na požadovanou úroveň.

Pokud se rozhodnete dodatečně dokončit konstrukci ze dřeva, pak musíte vzít v úvahu, že je přípustné malovat tento materiál, pokud je teplota venku alespoň 3 stupně Celsia. Pouze za těchto okolností barva schne 2 dny a poté do 3 dnů krystalizuje. Nezapomeňte ošetřit dřevěné konstrukce antiseptickými prostředky uvnitř i vně. Aby byly použité prostředky skutečným smyslem, doporučuje se aplikovat je na povrch ve 2 nebo 3 vrstvách, v závislosti na rozpočtu vlastníků..

Ujistěte se, že jste vybrali dřevo té správné kvality. Vezměte prosím na vědomí: pokud ve stavebnictví používáte přírodní materiál, který nebyl vysušen na optimální úroveň, může být skleník velmi brzy „veden“.

Vyberte si konkrétní krycí materiál na základě klimatických podmínek v oblasti vašeho bydliště. Dveře skleníku by měly být na závětrné straně. Neinstalujte jej na místa, kde často fouká silný vítr. Pamatujte, že větrná prkna a hřeben musí být nejen správně umístěna na svých místech, ale také svědomitě zpracována. Uvedené části musí být vybroušeny a naostřeny, aby se sousední plastová fólie neroztrhla o nekvalitní povrch.

Pokud používáte polykarbonát, dnes populární, jako krycí materiál, pak potřebné otvory v něm budou muset být provedeny předem..

Pokud nechcete provést stavbu standardního skleníku ve tvaru domu, můžete se obrátit na verzi Meatlider (jiný název je „americký“). V takových strukturách probíhá proměnná geometrie střechy. V tomto případě jsou roviny svahů na různých úrovních. Tyto struktury mají vynikající ventilaci, která zajišťuje ideální mikroklima uvnitř skleníku. Úroveň osvětlení v tomto produktu je také blízko ideálu..

Úspěšné příklady a možnosti

Jak již bylo zmíněno dříve, skleníky ze dřeva jsou schopny nejen plnit svou hlavní funkci, ale také se stát skutečnou ozdobou letní chaty. Tyto návrhy často obsahují velmi zajímavé dekorativní detaily, například ladné oblouky, oblouky nebo vyřezávané součásti..

Takže sněhově bílá dřevěná budova se sedlovou střechou zdobenou polykarbonátem bude na místě vypadat skvěle. Je přípustné vybavit boční stěny skleníku sklem až do poloviny konstrukce. Struktura bude vypadat zajímavěji, pokud je její hřeben vybaven reliéfními dřevěnými prvky. Stojí za to obklopit skleník takto s kamennými cestičkami a úhledně upraveným trávníkem. Výsledkem je diskrétní, ale velmi harmonický celek..

Vysoký a úzký skleník vyrobený z nenatřeného světlého dřeva se skleněnými vložkami ve stropech a střeše se stane jasným přízvukem krajinného designu, pokud bude jeho hřeben doplněn sněhově bílým kovaným vedením se špičatými detaily jako vrchol. Vedle této struktury by mělo být umístěno několik tmavých květináčů s živými zelenými rostlinami a poblíž předních dveří by měly být umístěny sněhově bílé hranaté vázy s vysokými květy / keři. Takový jednoduchý, ale zajímavý design bude vypadat velkolepě na pozadí bohatých záhonů a načechraných vysokých stromů..

Lakonický skleník z tmavého dřeva se skleněnými stěnami a sedlovou střechou se snadno vejde do téměř jakéhokoli krajinného designu. Tato diskrétní struktura bude vypadat skvěle v souboru s pěstěným trávníkem a úhledně zdobeným podstavcem. Ten druhý lze oříznout podle vlastního uvážení. Ve společnosti s tmavým dřevem budou cihly i zdivo vypadat skvěle.

Ze dřeva ve tvaru jakési koule můžete postavit nestandardní skleník. Pro tuto možnost je vhodný pouze materiál pokrývající fólii, jako je agrofibre, protože je to plast. Podobnou strukturu lze doplnit krásnými květinovými výsadbami poblíž vchodu..

Informace o tom, jak správně postavit skleník ze dřeva vlastními rukama, najdete v dalším videu.