Jakýkoli soukromý dům, ať už jde o letní dům nebo hlavní dům, musí být oplocen. Jedná se o nezbytné bezpečnostní opatření především pro samotný dům, jakož i pro obyvatele panství. A kolemjdoucí budou moci posoudit, v jakém stavu člověk za tímto plotem žije..

Vlastnosti a typy bran s brankou

V závislosti na tom, kde přesně jsou brány a branky plánovány, z jakých materiálů budou vyrobeny, a stojí za to začít. Pokud se potřebujete chránit před sousedy v zemi, neměli byste do toho investovat spoustu peněz, ale pro soukromé domy v elitních oblastech bude krásný plot luxusním zbožím, které si obyvatelé takových míst mohou dovolit.

Abyste se mohli snáze rozhodnout, kterou bránu a plot vyrobit, musíte zjistit, jaké to jsou:

 • Hluché plátno. Obvykle se používá, když obyvatelé domu nechtějí ukázat svůj život a chtějí odejít do důchodu. Materiál, ze kterého mohou být takové struktury vyrobeny: kov, dřevo a vlnitá lepenka. Pokud existuje touha osvěžit tento prvek budovy, pak lze přidat kování na kov, kresbu spálit na stromě nebo vyrobit zajímavou dřevěnou instalaci..

Originality v designu dosáhnete hraním s opěrnými pilíři, které mohou být zajímavé při stavbě, zdobení nebo doplňování.

 • Prostřednictvím struktur. Nejčastěji jsou vyrobeny z kovových součástí, lze použít kovací prvky. Pro venkovský plot je volba ideální tam, kde se používá kovový rám a pletivo. V tomto případě se vlnitá lepenka a dřevo používají extrémně zřídka..

 • Smíšené vzory. Toto je nejběžnější typ, ve kterém jsou spojeny prvky prvního a druhého typu. Brány mohou být vyrobeny v kombinovaném stylu, uzavřené zespodu a shora použité kování, pletivo a další dekorativní prvky, díky nimž je konstrukce lehčí a zajímavější. Bránu můžete rozdělit na tři části: spodní nechejte otevřenou, aby na nádvoří dobře cirkuloval vzduch, prostřední co nejvíce zavřete a vrchol ozdobte podle přání obyvatele domu.

V případě, že je šířka místa malá, ale je nutné umístit jak bránu pro auto, tak bránu pro průchod všech obyvatel rodiny, lze na sebe oba prvky překrýt. Vložení branky do dveřního prostoru bude nejlepším řešením a pomůže ušetřit místo a zároveň vytvoří zajímavou strukturu před domem.

Klasifikace

Abyste mohli postavit dobrý plot a zařídit ho spolehlivými a funkčními branami s brankou, potřebujete vědět, který z materiálů je pro konkrétní práci nejvhodnější a co přesně se s nimi dá dělat.. Brána a branka mohou být vyrobeny z následujících materiálů:

 • kov;
 • dřevo;
 • řetězový článek (síťovina);

 • plastický;
 • vlnitá lepenka;
 • kovové tyče.

Pokud jde o plot, může být postaven částečně nebo zcela z cihel nebo kamene.

Nejoblíbenějšími materiály jsou kov a dřevo. První možnost pomáhá při vytváření jakéhokoli typu brány, kromě dřevěné. Různorodost tvarů a provedení hotového výrobku ho stavěla na první místo mezi všechny ostatní..

Dřevěné brány si zachovávají popularitu díky svým levným nákladům a snadnému použití. Skuteční mistři budou moci vytvářet jedinečná díla, například řezat, vyhořet a vidět neobvyklé a velmi krásné obrázky.

Řetězový článek často používají letní obyvatelé, protože je schopen věrně sloužit svým majitelům po mnoho let. Abyste mohli vyrobit branku s bránou, potřebujete v první řadě, zkontrolujte roh a připevněte k němu pletivo.

Vlnitá lepenka je upevněna přibližně stejným způsobem, pouze základna není vyrobena z rohů, ale z kovových konstrukcí dutých uvnitř, takže k nim lze na obou stranách přišroubovat listy použitého materiálu.

Plast je také jednou ze zajímavých možností pro vytvoření vzhledu soukromého domu. S jeho pomocí je hlavní část brány a branky zavřená a design je lehký a nenápadný. Aby byl estetický průvodce viditelný, lze přidat kovací prvky, které v symbióze se zbytkem prvků vytvářejí úžasný konečný výsledek..

Kovové tyče se obvykle používají k vytvoření průhledného prostoru ve dvoře, což mu dodává lehkost a snadnost. Jako hlavní materiál je nutné připravit určitý počet prutů, které jsou buď přivařeny ke kovovému rámu, nebo přivařeny na dlouhé tyče přicházející shora a zdola.

Tyče můžete použít jako dekorativní prvek, doplňující horní část špičatými prvky, které dohromady vytvoří ucelený obraz..

Často můžete vidět plot a cihlové sloupky. Ale brána s brankou se tomuto materiálu nehodí. Kámen obvykle zdobí sloupky plotu nebo je sám jejich hlavním prvkem..

Rozměry

Při plánování stavby bran a branek na letní sídlo nebo dům je důležité vzít v úvahu velikost produktů, aby správně a logicky zapadly do obytného prostoru. V zásadě je brána k dispozici, když je čas od času vyžadováno auto. Pokud je to osobní, pak šířka dva a půl metru bude docela dost.

Pokud jde o kamiony, doporučený prostor pro ně je tři a půl metru. Pokud je kam přidat branku, pak je vylosována poblíž, pokud již není místo, narazí do brány.

Je důležité vzít v úvahu výšku od země, na které jsou nainstalovány všechny konstrukce: musí být nejméně patnáct centimetrů, abyste v silném sněhu mohli snadno otevřít dveře a opustit dvůr. Pokud jde o výšku samotných struktur, pak je vše individuální, neexistují jasné zákony.

Můžete plot postavit vysoko, abyste za něj schovali vše, co se děje na dvoře, nebo ho můžete udělat o něco kratší, než je lidská výška, abyste mohli sledovat dění na ulici, zdravit sousedy a být součástí prostoru. mimo svůj domov.

Pokud mluvíme o brance, pak ji nejčastěji dělám na jeden metr širokou a asi jeden a půl metru vysokou. Šířka se může lišit kvůli prostorovým omezením a výška se liší podle toho, jak vysoký je plot.

Možnosti brány

Má malý smysl zvažovat, jak přesně se brány otevírají, protože drtivá většina je typu houpačka. Ale s bránou jsou věci mnohem komplikovanější.. Jsou následujících typů:

 • posuvné;
 • houpačka;

 • zatahovací;
 • zdvihání.

Posuvný mechanismus je nejpohodlnější, pokud je vyroben mechanicky s elektrickým pohonem, protože stisknutím jednoho tlačítka se brána sama otevře. To je užitečné zejména v situacích, kdy je člověk v autě a potřebuje vstoupit nebo vyjít ze dvora. Totéž lze říci o zdvihacích branách – musí být automatické, jinak se ztratí veškerá „chuť“ takového designu..

Posuvné brány se také neobejdou bez automatizace., koneckonců pro člověka bude obtížné ručně přesunout jeden pevný list konstrukce. Vstupní brány s automatizací jsou nejčastěji vyrobeny z vlnité lepenky, protože je to nejlehčí materiál a zařízení, které je otevírá, by nemělo zvedat těžké váhy, což může vést k poruše.

Kyvné brány se vyznačují jednoduchým designem se zámkem nebo západkou na křižovatce dvou částí. Tento typ se nejčastěji používá v zemi, kde je nepotřebujete tak často používat..

Integrovaný design

Abyste vyrobili stylovou, krásnou a funkční branku, musíte se nejprve rozhodnout pro její materiál. Pokud je k tomu použit kovový plot s kovacími prvky, pak může být branka vyrobena výhradně jako dekorativní prvek, který má na sobě nějaký tematický vzor.

Pokud je plot cihlový, pak může být branka, stejně jako brána, vyrobena z kovu nebo dřeva.

Pokud jde o zahradní budovy, pak se neobejdete bez plotového plotu a euro plotu. Volba je v tomto případě individuální, v závislosti na preferencích a materiální pohodě.. Ready-made budovy jsou nejlépe natřeny bíle nebo zeleně, což příznivě zdůrazní nový objekt na území.

Pokud chce majitel udělat něco neobvyklého, pak může být vstup na nádvoří proveden ve formě oblouku. Klenuté křivky spolu s vhodnou volbou pro křídlo brány vytvoří jedinečný obraz: romantický a velmi lehký. Zvláště krásně bude vypadat s kudrnatými květinami nebo rostlinami na samotném oblouku..

Instalace základních konstrukcí na plot

Abyste mohli na plot nainstalovat bránu s brankou, musíte pod ně nejprve nainstalovat podpěry a poté pokračovat v instalaci všech prvků. Aby vše správně fungovalo, musíte nejprve vytvořit schémata a modely budoucího plotu, vypočítat rozměry a rozhodnout o délce každé sekce, šířce branky a křídel brány.

Je důležité instalovat podpěry pod plot, aby konstrukce stála co nejdéle a nedeformovala se. Chcete -li to provést, musíte nejprve označit místa, kde budou podpěry, pak pro ně vykopat díry hluboké 1 metr a na dno nasypat oblázky nebo suť, aby nedošlo ke smrštění.

Jakmile jsou sloupky nainstalovány, je nutné je zkontrolovat pomocí úrovně a opravit je. Teprve poté se pod ně nalije cementová malta..

Schéma, které musí být vypracováno předem, musí být dodrženo co nejpřesněji, protože na tom závisí jak množství materiálů, tak konečný vzhled..

Je důležité zajistit místo v podpěrách, kde budou umístěny závěsy.. Branka a brána by měly být vyrobeny až poté, co všechny podpěry stojí. Po výběru správného materiálu a vzhledu se můžete pustit do práce. Jakmile je vše připraveno, musíte svařit nebo připevnit závěsy, nasadit na ně ochranné prvky. Zbývá jen dokončit výstupky pro zámek, aby bylo možné bezpečně zavřít brány a branky na nádvoří..

Zajímavé příklady

Pokud potřebujete udělat něco originálního, krásného a příjemného na pohled, je nejlepší zhodnotit práci ostatních mistrů – to vám pomůže dotlačit vás k vašim nápadům.

Dřevěné brány s brankou vždy vypadají zajímavě, zvláště když práci provádí profesionál. Textura samotného dřeva vypadá na tomto objektu elegantně a dekorativní prvky jen umocňují efekt. Plot je v souladu se vstupem do dvora s dřevěnou texturou, ale zároveň je zvýrazněn modrou barvou, aby se zóny rozdělily podle jejich účelu..

Vytvořením brány a branky z vlnité lepenky si můžete být jisti pozitivním výsledkem, zvláště pokud je možné tyto prvky také krásně ozdobit kováním. Květinová aranžmá a kovová síťovina vytvářejí jedinečný vzhled, díky kterému je celá struktura lehká a příjemná pro oči.

Použití kovaných tyčí může také vytvořit velmi krásnou kompozici. Pomocí této techniky můžete udělat kompletní plot kolem domu nebo jej kombinovat s jiným materiálem, například dřevem nebo zdivem..

Pro vytvoření nejjednoduššího obrazu země je vhodný řetězový článek, který je přetažen přes kovový rám a slouží jako živý plot. Pomocí stejné technologie můžete vytvořit bránu a v případě potřeby i plot..

Použití plastu k ozdobení plotu kolem domu dává možná nejzajímavější výsledek. Pokud správně kombinujete barvu, texturu a dekor, výsledkem může být stylový a funkční design plotu..

Jak nainstalovat bránu, viz další video.