Cenné rady a tipy pro stavbu vany

Cenné rady a tipy pro stavbu vany

Téměř každý majitel letní chaty sní o své vlastní lázni. Může to být dokonce malý lázeňský dům, ale jeho vlastní, ve kterém se můžete napařit voňavým koštětem a poté vypít spoustu horkého čaje. V něm můžete po únavném týdnu práce relaxovat a zotavit se. A někteří jen kvůli jedné koupeli a rozhodnou se koupit příměstskou oblast, aby mohli alespoň občas uniknout z ruchu velkoměsta a společně s rodinou a přáteli relaxovat tělem i duší.

Koneckonců, skutečná ruská koupel není luxus. Postavte i malou saunu na vlastním pozemku a přitom investujte minimum finančních prostředků a každý může získat maximální užitek. Řekneme vám, jak správně vypracovat projekt a postavit lázeňský dům s vlastními rukama v příměstské oblasti.

Zvláštnosti

Potěšení, které si můžete dopřát po návštěvě sauny, nelze srovnávat ani s letní sprchou, ani s horkou lázní..

A koupel má mnoho výhod:

 • návštěva parní místnosti má příznivý účinek na čištění a obnovu pokožky;
 • pomáhá očistit tělo toxinů a toxinů;
 • zlepšuje fungování dýchacího systému;
 • pomáhá normalizovat práci vnitřních orgánů;
 • pomáhá zmírnit únavu a zbavit se bolesti svalů;
 • pravidelná návštěva parní místnosti vám umožní zapomenout na nemoci jako ARVI a ARI.

Stavba vyžaduje hodně práce, ale stojí to za to. A před zahájením stavby se musíte rozhodnout o místě budoucí stavby. Podle pravidel požární bezpečnosti musí být lázeňský dům alespoň 1 metr od plotu a ostatních budov..

Ale také nestojí za to umístit koupel v blízkosti studny, toalety nebo kompostové jámy, protože odtok vody z lázně je zdrojem znečištění. Lázeňský dům se tradičně nachází na kopci nebo na malém svahu, protože to usnadňuje přirozený odtok použité vody..

Lázeňský dům může být umístěn pod stejnou střechou s obytnou budovou – tato možnost je vhodná pro ty, kteří plánují využívat parní lázeň po celý rok. S tímto uspořádáním budov na místě nemusíte po parní místnosti chodit po ulici. A ještě jedno plus – na celém webu není nutná žádná další komunikace. Proto bude taková konstrukce levnější. Ale podle požadavků požární bezpečnosti je v takové lázni povoleno používat pouze elektrický sporák. A mnoho modelů zpravidla neposkytuje potřebné teplo a páru..

Další vítěznou možností je umístit lázeňský dům poblíž bazénu nebo letní sprchy. Ponoření do studené vody po parní lázni bude obzvláště příjemné pro znalce kontrastních procedur. A pokud je v blízkosti vašeho místa nádrž, zvažte možnost vybudování koupele v bezprostřední blízkosti.

Pokud však na místě není žádná nádrž nebo bazén, můžete uspořádat rekreační oblast s altánem nebo houpací sítí. Ve velké lázni může být relaxační prostor umístěn pod jednou střechou nebo v létě umístěn na verandě.

Chcete-li v zemi postavit vysoce kvalitní lázeňský dům, musíte:

 • vypracovat vhodný stavební projekt;
 • přemýšlet o připojení všech potřebných komunikací – elektřina, kanalizace a vodovod;
 • vypracovat postupný pracovní plán;
 • provést odhad, zakoupit potřebný materiál a nástroje;
 • postavit lázeňský dům a provádět veškerou komunikaci;
 • provést výzdobu interiéru.

Projekty

Ve fázi plánování stavby je nutné určit projekt. Podrobný výkres nakreslený na papíře pomůže vizualizovat výsledek. Dnes lze na internetu najít mnoho úspěšných projektů. A můžete se správně rozhodnout sami bez pomoci najatých specialistů. A také během několika volných večerů můžete samostatně ovládat počítačový program a vypracovat projekt podle vlastního uvážení.

V hotovém designovém projektu stojí za to předem uvést, kde a jak bude veškerá komunikace probíhat., a také připravit informace o použitém dekoru a dekoraci. Volba vhodného projektu do značné míry závisí na oblasti lokality a finančních možnostech. Proto je v první řadě důležité rozhodnout o rozloze budovy. Vypořádat se s tímto problémem je snadné – přemýšlejte o tom, kolik lidí si ve vaší lázni vezme parní lázeň. Vezměte v úvahu také rodinné dovolené a narozeniny, kterých se může zúčastnit mnoho příbuzných a přátel. Je důležité, aby z koupele měli radost nejen členové rodiny, ale i hosté.

Nejjednodušší konstrukční možností bude získání rámové lázně.

Má mnoho výhod..

 • Lehká konstrukce – umožňuje snížit náklady a čas na posílení základu.
 • Důležitým plusem je dostupná cena. Rámová dřevěná koupel bude stát výrazně méně než cihlová.
 • I začátečník může postavit rámovou budovu za jeden měsíc..
 • Není nutné odkládat stavbu na letní období – rámovou koupel můžete postavit v každém ročním období.

Ale takové koupele mají také nevýhody:

 • rámová dřevostavba potřebuje dodatečnou izolaci, což zase bude vyžadovat dodatečné náklady;
 • pokles lázeňského domu – do 2 let bude budova squatovat, což bude znamenat dodatečné náklady na případné opravy a dokončovací práce.

Ale i když si nemůžete dovolit rámovou koupel, vždy existuje příležitost jít na trik pomocí alternativní možnosti – mobilní vany na kolečkách. Nebo postavte parní místnost z 20 stopového kovového přepravního kontejneru nebo kůlny.

A existuje také další chytrá možnost – uspořádat koupel ve sklepě soukromého domu..

V takovém případě budete muset věnovat zvláštní pozornost několika bodům..

 • Všechna elektrická vedení budou muset být položena v přízemí, aby se vyloučila možnost přehřátí vodičů. A také všechna vedení v systému by měla být položena k ochraně kabelu.
 • Systém větrání a odvlhčování – zejména pokud bude v suterénu vybaven bazén nebo vířivka a není možné umístit okna pro přirozené větrání místnosti.
 • Kanalizace a topný systém.

Současně stojí za to okamžitě pochopit, že podle pravidel požární bezpečnosti lze v takové parní místnosti používat pouze elektrickou troubu. Někteří výrobci ale nabízejí modely, které lze zásobovat horkou vodou pro zvýšení vlhkosti v parní místnosti..

A také si někteří znalci lázní zvykli a předváděli úspěšně realizované projekty na uspořádání plnohodnotné parní místnosti v bytě na lodžii. A pokud to plocha bytu umožňuje, může být sauně přidělen obytný prostor. Bytové standardy nezakazují stavbu parní místnosti v bytovém domě. Takovou lázeň lze však ohřívat pouze elektřinou, což je také výhoda, protože pro majitele bytu není nutné zařizovat komín.

Uspořádání sauny v městském bytě se samozřejmě liší od stavby klasické ruské parní lázně v příměstské oblasti. V tomto případě však zbývá pouze určit optimální oblast parní místnosti. Místnost by neměla být příliš velká, jinak bude spousta času věnována pouze ohřevu parní místnosti.

A kromě toho pro velkou místnost bude vynaloženo více palivového dřeva.. Ale zároveň být v příliš malé parní místnosti nepohodlné. Proto existuje jednoduché pravidlo – na jednu osobu ve vaně potřebujete 6 m2. A výška stropu by měla být 2,1 metru.

Na základě vybrané oblasti a vhodné možnosti stavby můžete přejít k dalším fázím návrhu. Například je dobré umístit do budovy několik místností. Zvažte umístění pod jednu střechu nejen parní a sprchové místnosti, ale také relaxační místnosti a přístavby s toaletou.

Účel prostor uvnitř budovy závisí do značné míry na sezónnosti koupele. Pokud například plánujete používat lázeňský dům pouze v letní sezóně, pak je zcela zřejmé, že rekreační oblast můžete vzít na čerstvý vzduch, například na krytou terasu nebo verandu poblíž lázní. Pak vy a vaše rodina po parní lázni budete moci pít horký čaj přímo pod širým nebem..

A pokud bude koupel používána po celý rok, pak je rozumnější vybavit prostornou a teplou místnost pod jednou střechou. Pak budete mít příležitost relaxovat a odpočinout si po parní lázni. V tomto případě nebude toaleta ve vaně nadbytečná..

Pokud však nemáte možnost přidělit velkou plochu, postavte mini lázeň s parní lázní a šatnou. Tato možnost je vhodná pro letní obyvatele, kteří lázeň ohřívají pouze jednou týdně a pouze v létě..

Materiály

Vanu lze postavit ze dřeva nebo cihel, stejně jako z moderních materiálů: polystyrenový beton, dřevobeton, pěnové bloky, pórobeton atd. Například z velkých pěnových bloků lze za pár dní postavit budovu. A při srovnání cen stavebních materiálů můžeme dospět k závěru, že levnou lázeň lze postavit ze škvárových bloků.

Místnost zůstane teplá a při zahřívání nebudou stěny emitovat toxiny a škodlivé látky. Pěnové bloky jsou navíc z materiálu odolného proti ohni. Mezi dostupnými materiály lze také poznamenat dřevobeton, zatímco lázeň je teplá a odolná..

Ale navzdory skutečnosti, že cihla a kámen jsou odolnější materiály a nebojí se ohně, při stavbě lázně se tak často nepoužívají..

A existuje pro to mnoho důvodů.

 • Cihlové a kamenné stavby jsou těžké, což znamená vyztužení základu.
 • Místnost zamrzne rychleji, což znamená, že ohřátí lázně zabere mnohem více času..
 • Místo drahých cihel a kamene se v poslední době častěji používají různé bloky. Pokud jste se pro koupel usadili na cihle nebo různých blocích, pak se ujistěte, že stavební materiály mají speciální impregnaci a vícevrstvý obklad..

Ale nejlepším materiálem pro koupel je dřevo, je to přírodní a prodyšný materiál a umožňuje vám vytvořit potřebnou úroveň vlhkosti a také rychle schne. Srubová lázeň má nízký součinitel tepelné vodivosti, což vám umožňuje udržovat ohřátý horký vzduch po dlouhou dobu i v zimních mrazech.

Různé druhy dřeva však svým způsobem ovlivňují koupel, proto je pro některé místnosti nutné zvolit určitý druh dřeva..

 • Lípa – ideální pro obklady stěn a stropů. A také z lípy můžete vyrobit police v parní místnosti a lavičky v rekreační oblasti.
 • Dub je považován za nejspolehlivější a nejtrvanlivější materiál. Ale zároveň mají dubové kulatiny vysokou cenu, takže je velmi nákladné postavit lázeňský dům výhradně z dubu. Dub se často používá pouze pro základové pilíře a základny stěn..
 • Smrk a další jehličnany jsou skvělou volbou pro zdobení stěn a stropů v parní místnosti. Jehličnany dokonale absorbují vlhkost, ale zároveň udržují teplotu a vlhkost. Je ale důležité vybírat desky s nízkou vlhkostí, aby při zahřátí neuvolňovaly pryskyřici..
 • Bříza a osika – po dodatečném zpracování lze použít také na obklady stěn a stropů v parní místnosti.
 • Olše – má příjemný narůžovělý odstín a má krásný vzor. Není však vhodný pro dokončení parní místnosti, nejčastěji se olše používá při zdobení vnějších stěn a rekreačních oblastí.

Pro stavbu vany se používá dřevo s různým zpracováním.

 • Sekané kulatiny jsou oblíbeným materiálem pro stavbu budov na předměstské oblasti. Sekaná kulatina má však vysokou cenu, protože dřevo je zpracováváno ručně a používá se pouze sekera, což vám umožňuje získat zpracovaný kmen bez kůry a uzlů s minimální destrukcí vnitřních vrstev.
 • Zaoblené kulatiny – dřevo se opracovává na speciálním stroji. Výstupem je tedy dokonale plochá kulatina s hladkým povrchem..

 • Hranaté dřevo – na rozdíl od štípaných nebo zaoblených kulatin má obdélníkový tvar. S takovým materiálem se snáze pracuje. Na koupel se nejčastěji používá dřevo z modřínu nebo olše. Po stavbě budovy lze vnější stěny dodatečně obložit dekorativním nebo přírodním kamenem..
 • Lepené laminované dřevo – má zjevné plus, budovy ze dřeva se prakticky nezmenšují, takže můžete začít s dekorací vnější stěny téměř okamžitě po stavbě vany.
 • Profilované dřevo – vyrábí se lemováním a slepováním polotovarů. Takové paprsky mají další drážky, což výrazně usnadňuje proces stavby.

Při výběru dřeva pro vnitřní obklady musíte věnovat pozornost kvalitě desek:

 • povrch by neměl mít ztmavnutí, červí díry, modrost nebo známky hniloby;
 • desky musí být dobře vysušené;
 • a také desky by měly být hladké bez vypadávajících uzlů;
 • řez by neměl mít volnou strukturu.

Pro stavbu vany budete mimo jiné potřebovat parozábranu a hydroizolační materiály, které jsou umístěny mezi pláštěm a izolací:

 • střešní lepenka – při vysokých teplotách přispívá ke vzniku nepříjemných pachů, proto ji nelze použít pro stěny parní místnosti;
 • plastový obal – zhoršuje se při vysokých teplotách, proto se nedoporučuje jej používat při zakrytí stěn parní místnosti;
 • nejvhodnější materiál je hliníková fólie;
 • fólie se skelným vláknem – dobře si poradí s tepelnou izolací vany.

Tepelné izolační materiály jsou nezbytné k udržení tepla uvnitř budovy. Pokud z místnosti odejde velké množství teplého vzduchu, produktivita parní místnosti se sníží a provoz lázně v zimě bude nemožný. Budovu je nutné izolovat zvenčí i zevnitř. Úspory na tepelně izolačních materiálech jsou proto nepřijatelné. Používá se jako tepelná izolace: minerální vlna a sklolaminát.

Tyto materiály jsou skvělé pro izolaci dřevostavby a zároveň nepodporují spalování a jsou ohnivzdorné. Někteří stavitelé používají jako izolaci jakékoli dostupné prostředky, například piliny, ale normy požární bezpečnosti tento přístup neschvalují. Pěnový plast nelze použít k izolaci, také nesplňuje všechny požadavky na požární bezpečnost.

Pro vnitřní dekoraci stěn v různých místnostech můžete použít různé materiály. Pro obklady stěn v parní místnosti je nejvhodnější dřevěná podšívka. A pro mycí prostor dlaždice nebo plastové sendvičové panely. Stěny v rekreační oblasti mohou být zdobeny kamenem nebo cihlami.

Nedoporučuje se používat ve vaně plastové panely, kov, linoleum a další materiály, které se mohou při zvýšených teplotách vznítit nebo zahřívat a také způsobit nebezpečné situace s vysokou vlhkostí. Při stavbě vany je nutné zvolit materiály praktické, odolné proti vlhkosti, šetrné k životnímu prostředí a odolné vůči páře a vysoké vlhkosti..

Jak ukazuje řada úspěšně realizovaných projektů, můžete postavit plnohodnotnou koupel z jakýchkoli dostupných prostředků, včetně palet, OSB, polykarbonátu, pražců, panelů SIP. Hlavní věc je mít touhu. A poté, co jste zjistili projekt a výběr materiálů, můžete přistoupit k sestavení odhadu.

přístroj

Technologie stavby různých typů saun se liší.

Sauny lze rozdělit na několik typů.

 • Suchá parní místnost – vlhkost v takové sauně je na úrovni 20-30%. A současně může teplota vzduchu dosáhnout +120? С. Je nemožné zůstat v takové parní místnosti dlouho. A kromě toho je používání březového koštěte nepřijatelné. Možná proto naši krajané dávají přednost jiným typům parních lázní..
 • Mokrá – do této kategorie patří klasická ruská parní místnost. Vlhkost v takové sauně dosahuje 100%a současně je komfortní teplota zpravidla v rozmezí od +50? С do +90? С.
 • Vodní sauna – do této kategorie patří turecké parní místnosti. V takové sauně teplota vzduchu nevystoupí nad +50? C a klíčovou roli hraje přímo pára a vlhkost..

Pro finskou saunu je vyhrazena malá parní místnost. Protože na lavičkách v suché parní místnosti lidé sedí téměř bez hnutí a trochu se hýbou. A v ruské parní lázni je obvyklé napařovat se vonným koštětem, takže plocha místnosti by měla být několikrát větší.

Fáze stavby jakékoli sauny jsou však stejné:

 • instalace základu pro budovu a samostatně pro pec;
 • instalace rámu;
 • montáž střechy;
 • instalace kamen a komína;
 • instalace oken a dveří;
 • izolace podlahy, stěn a střechy;
 • shrnutí komunikace;
 • dokončovací a obkladačské práce;
 • instalace potrubí (v případě potřeby);
 • uspořádání nábytku.

Jak topit?

Důležitou otázkou ve fázi návrhu je místo pro kamna a volba způsobu spalování. Pokud jde o místo pro instalaci – kamna by měla být umístěna ve vaně tak, aby se všechny místnosti uvnitř vyhřívaly současně. To znamená, že teplo musí být udržováno jak v umývárně, tak v šatně a rekreační oblasti, ale současně musí být veškeré teplo v parní místnosti. Hlavním požadavkem při výběru kamen je, aby pára z kamen nespálila lidi poblíž.

V klasické ruské lázni je zpravidla instalován domácí kovový kotel., navíc obloženo cihlami nebo kameny. Takový kamnový ohřívač se rychle zahřívá a dokáže dlouhodobě udržovat teplotu. Cihlová pec je ale stále považována za nejlepší, i když se zahřívá déle, dává lehkou, ideální mokrou páru. Ale cihlová nebo kamenná kamna by měla být instalována na připravený základ. Takovou lázeň lze ohřívat dřevem, uhlím nebo dřevěnými peletami..

Kouřové koupele byly populární jen před několika desítkami let. A lišili se od takzvaných bílých nejen barvou stěn. Klíčovým rysem ruské kouřové parní místnosti je absence komína. Kouř z kamen prochází kameny a zůstává v parní místnosti, vyhřívá místnost uvnitř a poté se usazuje na plochách a dává jim černou barvu. Moderní výrobci nabízejí instalaci plynových kotlů, nevyžadují pečlivou údržbu a čištění komína. A také eliminovat potřebu připravit palivové dříví.

Elektrické kotle jsou další alternativou klasických kamen. Jsou skvělou volbou pro uspořádání ruských i finských suchých parních lázní. Ale přesto mají nižší vlastnosti než klasická kamna na dřevo. Elektrický kotel neposkytuje požadovanou úroveň vlhkosti a páry. A kdo má rád napařování s koštětem, dá přednost výhradně modelu na spalování dřeva před jakýmkoli elektrickým kotlem..

Rozměry všech kotlů, bez ohledu na to, jaký typ kamen si vyberete, zůstávají prakticky stejné. Při zvažování umístění v parní místnosti je však třeba mít na paměti, že vzdálenost od kamen ke stěnám a dřevěným povrchům musí zůstat alespoň 20 cm volná..

Zónování prostoru

Správné zónování je už polovina úspěchu. Umístění jednotlivých zón ve vaně je určeno celkovou plochou budovy. Předpokládá se, že velikost lázně je určena na základě počtu lidí, kteří budou ve vaně současně. Takže pro 5 lidí potřebujete asi 10 m2 v parní místnosti.

Zpravidla stojí za to umístit do vany několik zón..

 • Parní místnost je duší každé lázně. Zkušení ošetřovatelé řeknou, že parní místnost by se měla rychle zahřát a udržet páru co nejdéle..
 • Sprcha nebo mycí oddělení – v moderních saunách v těchto zónách byl promyšlen plnohodnotný kanalizační systém.
 • Rekreační oblast – v tomto případě vše závisí na schopnostech a představivosti majitele stránek.
 • Šatna – považována za volitelnou místnost, zvláště pokud je vana pod stejnou střechou jako dům. Funkce šatny může vykonávat jakákoli jiná místnost vany, například předsíň nebo rekreační oblast.

 • Šatna – vyhrazená pro skladování palivového dříví a košťat, můžete zde také nechat svrchní oděvy a boty, než půjdete do lázně.
 • Tambour – je povinnou místností v jakékoli kapitálové struktuře, je nutné, aby studený pouliční vzduch nepronikl do rekreační oblasti.
 • WC – bude vyžadovat kanalizaci.

S tímto rozložením prostoru bude moci vanu používat několik lidí najednou. Takové rozložení ale vyžaduje velkou plochu. Optimální velikost parní místnosti je od 6 do 10 m2. S takovou plochou můžete umístit dvě nebo tři úrovně polic dlouhé 150-200 cm. Spodní dvě úrovně mají obvykle malé rozměry a slouží k sezení. A horní třetí polici se doporučuje udělat širší, abyste na ní mohli klidně ležet. Tato oblast bude stačit pro současnou přítomnost 3-5 osob. Pokud ale dáváte přednost použití koště, koupající bude potřebovat více místa..

Stejný prostor by měl být vyhrazen pro umyvadlo. Šatna a šatna mohou být umístěny ve stejné místnosti, v takovém případě by minimální plocha měla být alespoň 6 m2. Ale přesto je vhodné nechat místo v šatně volné pro skladování košťat a palivového dříví.

V malé lázni můžete také kombinovat parní lázeň a mycí prostor, ale před praním bude nutné uvolnit páru z lázně, protože pro pohodlný pobyt v těchto místnostech jsou vyžadovány různé teplotní podmínky..

Při zónování koupele je třeba věnovat pozornost několika bodům..

 • Při organizaci vnitřního prostoru promyslete vše do nejmenších detailů. Ve fázi plánování je důležité pochopit, jak budou propojeny různé komunikace, aby bylo možné vypracovat schéma zapojení a dodávky vody.
 • Vyberte matná a neprůhledná okna.
 • Parní místnost by měla být co nejdále od předních dveří, aby se minimalizovaly tepelné ztráty a eliminovala pravděpodobnost průvanu.
 • Minimum nezbytné pro dobrý odpočinek ve vaně: parní lázeň, umývárna a zádveří. Pokud není možné přidělit velkou plochu pro stavbu, můžete se obejít bez zbytku prostor. V malém vestibulu nainstalujte lavičku a na stěny malé háčky na oblečení a ručníky.

Nadace

Výběr nadace přímo závisí na typu půdy na místě a velikosti budovy.

 • Kachlová základna – vhodná pro malé budovy.
 • Sloupový základ – lze použít výhradně pro stavbu stěn z lehkých materiálů. Ale takový základ je pro hliněné a bažinaté oblasti nepřijatelný..
 • Betonový pásový základ je nejoblíbenější možností pro stavbu vany. A zároveň je tento typ základů nejspolehlivější, zvláště pokud je struktura budovy dodatečně vyztužena výztuží.
 • Hromada základů – používá se ve vzácných případech, pokud je na místě problémová půda.

Zvažte na příkladu podrobné pokyny pro výrobu základu betonového pásu pro koupel od nuly.

Pro práci potřebujete:

 • cement;
 • písek;
 • štěrk;
 • kování;
 • bednění;
 • střešní materiál;
 • drát;
 • míchačka na beton;
 • turniket;
 • sázky;
 • lopaty;
 • stavební nástroje jako kleště, kladivo, svinovací metr, vodováha.

Nejprve označte oblast pro budoucí výstavbu a připravte příkop. Pro malou jednopatrovou koupel ze dřeva nebo cihel je vhodný příkop široký asi 40 cm a hloubka by měla být nejméně půl metru. Poté dno utěsněte a naplňte vodou, aby se půda zmenšila. Poté zakryjte dno příkopu hydroizolačním materiálem, jako je dehtový papír. Poté zasypte pískem, štěrkem nebo jemným drceným kamenem. Písek je nutné postupně zasypávat a opatrně podbíjet.

Instalujte bednění ze všech stran a připravte vyztužení základu. Za tímto účelem spojte výztužné tyče s drátem a nainstalujte konstrukci do bednění. Připravte spárovací hmotu.

V suterénu lázně smíchejte stejné množství cementu a písku a přidejte dvě části štěrku. A nalijte maltu mezi prvky bednění. Poté, co je cement zcela suchý, lze dřevěné bednění demontovat.

Rám

Neexistuje žádný rozdíl v tom, jak vybudovat velkou nebo malou koupel. A v každé fázi stavby budovy musíte dodržovat určitá pravidla a postupovat podle průvodce. Stěny vany by měly být postaveny ze dřeva, cihel, škvárového bloku, pórobetonu atd. Nejúspěšnějším projektem ale bude kombinace materiálů, neboli stavba vany výhradně ze dřeva. Jako příklad zvažte podrobné pokyny pro stavbu dřevěné vany..

Na stavbu budete potřebovat:

 • dřevěné trámy 15×15 cm, 5×10 cm;
 • klády;
 • podšívka;
 • kovové desky a rohy;
 • úroveň;
 • tekutý bitumen;
 • střešní plsť.

Před zahájením stavby rámu je nutné provést hydroizolaci. Na připravený základ je nutné nanést tekutý bitumen a zakrýt střešním materiálem. Tento postup je nutné opakovat..

Zatímco vrstva bitumenu schne, připravte spodní lištu dřevěnými trámy. K tomu je nutné první vrstvu dřevěných desek ošetřit antiseptickými činidly, aby byla chráněna před účinky plísní a rozkladu. Tato část budovy musí vydržet maximální zatížení, takže k tomu je nutné použít paprsky 15×15 cm.

Poté můžete přistoupit k instalaci svislých regálů.. Před upevněním stojanů zkontrolujte úroveň spojovacích prvků. K tomu se doporučuje použít dřevěné trámy o rozměrech 5 x 10 cm. Svislé regály by měly být instalovány ve vzdálenosti 50 cm od sebe, kvůli spolehlivosti je upevněte dočasnými horizontálními pásy. Vyztužte rohy diagonálními sloupky. A zároveň ponechejte volné plochy pro následnou instalaci oken a dveří. Poté, co je rám stěny připraven, můžete přistoupit k výrobě stropního latování a obložení stěn.

Střecha

Pravidla a etapy stavby střechy přímo závisí na vybraném typu konstrukce..

Pro vanu existují tři typy střech:

 • jednostranný svah;
 • štít;
 • komplex.

Typ střechy se vybírá podle účelu prostoru pod střechou. Pokud například plánujete využít prostor pod střechou jako odpočívárnu, pak je rozumnější zvolit složitou konstrukci se dvěma nebo více rampami. V takovém případě budete mít možnost vybavit podkroví nebo plné druhé patro. A pokud podle svého projektu chcete na střechu instalovat vodní sud, měli byste se zastavit u klasické šikmé střechy.

A také často při stavbě střechy dávají majitelé přednost sedlové střeše. Ukažme si příklad právě na takovém projektu..

K práci budete potřebovat:

 • lišta pro Mauerlat 10×15 cm;
 • krokve desky 10×20 cm;
 • paprsek pro potěr 10×10 cm;
 • podpora pro regály 10×20 cm;
 • regály 15×15 cm;
 • prkna 2×15 cm;
 • hydroizolace;
 • kovové rohy;
 • cihly;
 • komínová trubka;
 • šrouby.

Práce začínají instalací Mauerlatu – tento prvek pokračuje v rámových stěnách. Poté můžete přistoupit k instalaci svislých regálů, což je běh pro spolehlivost upevnění. A poté pokračujte v upevňování nohou krokví, které jsou připevněny ve vzdálenosti 50 cm od sebe.

Pokud budete využívat prostor pod střechou, pak se postarejte o izolaci a dodatečnou páru a hydroizolaci. Dokonce i střecha letní lázně musí být izolována vrstvou minerální vlny, protože horký vzduch jde ven do ulice přes vrchol..

Instalace parozábrany a hydroizolační vrstvy nezabere mnoho času. A až po instalaci s izolačním materiálem můžete pokračovat na střechu.

Pokrytí závisí na konstrukci střechy, klimatu a finančních nákladech.

 • Střešní ocel – patří do kategorie drahých materiálů. Životnost střechy z pozinkované oceli bude průměrně 27 let. Z výhod lze zaznamenat požární bezpečnost, lehkost konstrukce a optimální ochranu proti úniku. Ale při absenci neustálé údržby mohou kovové střechy rezivět..
 • Rolovací střecha – často se používá na přístřešky sezónních budov. Tento typ střechy je považován za nejdostupnější. Nevyžaduje žádnou zvláštní péči a vydrží asi 10 let. Ale válečkové povlaky mají jednu zjevnou nevýhodu – rychle se vznítí..
 • Břidlice – je stále populární, a to navzdory vzhledu kovových dlaždic na trhu. Břidlicový povlak vydrží zhruba 35 let. Ze zřejmých výhod lze poznamenat: nízká hmotnost střechy, snadná instalace a spolehlivost provozu.

Střešní konstrukcí musí projít také komín. V tomto případě by stěny komína neměly přijít do styku s dřevěným rámem. Proto by měl být kanál pro potrubí zděný..

Zdi

Nejprve je provedeno opláštění vnější ulice. V případě dřeva se k tomu lépe hodí desky 2×15 cm, v tomto případě lze desky přibít vodorovně a s přesahem. Pokud máte zkušenosti se dřevem, můžete zkusit vyobrazit kresbu nebo vzor na zeď. A také nainstalovat okenní svahy na vnější stěnu. Pokud nemáte kapacitu, čas nebo touhu opláštit vnější stěny dřevěnými prkny, můžete použít venkovní obklady nebo dekorativní panely. To výrazně urychlí a zjednoduší proces obložení stěn..

Po dokončení opláštění pouliční stěny můžete přistoupit k izolaci konstrukce a vedení elektřiny. Další vrstva je parotěsná, musí být provedena tak, aby vlhkost neopustila lázeň. V případě vany můžete použít otevřené vedení a kabel navíc chránit elektrickými systémy. A poté můžete přejít k opláštění vnitřních stěn. V závislosti na typu místnosti pro stěny si můžete vybrat podšívku, plastové panely nebo dlaždice..

Podlaha

V různých místnostech vany je vybavena podlaha různých struktur. Proto před instalací podlahy a stropu musíte znát účel všech místností. V rekreační oblasti by měla být položena dřevěná podlaha.

V parní lázni a umývárně je struktura složitější a má dvě vrstvy:

 • spodní vrstva je beton, který se nalije pod úhlem pro přirozený odtok vody;
 • druhá vrstva dřevěných prken, upevněná malými mezerami, aby mezi prkny mohla odtékat voda.

V poslední době někteří majitelé dávají přednost dlaždicím v mycím prostoru. V tomto případě jsou dlaždice položeny na betonový povrch se sklonem k odtokovému otvoru. Tato fáze práce se provádí současně s naléváním hlavního základu..

Podívejme se na příklad, jak vyrobit dlážděnou podlahu ve sprše.

 • Před potěrem se rozhodněte, kde bude vypouštěcí otvor.
 • Pro přirozený odtok vody je nutné vybavit mírný sklon podlahové krytiny: 1 cm na 1 běžný metr. Chcete -li to provést, musíte na stěnách provést označení a vyplnit hrubý potěr, s přihlédnutím ke svahu.
 • Po úplném zaschnutí roztoku můžete přistoupit k vytvoření hydroizolační vrstvy. Tmel se nanáší na beton tlustým štětcem v několika vrstvách. Optimální tloušťka hydroizolační vrstvy je 3 cm.
 • Poté je odtoková trubka přivedena na místo odvodnění vody a pomocí spojovacích prvků je připojena k kanalizační trubce..
 • Poslední fází je finální potěr. Po úplném zaschnutí můžete nainstalovat odtok na místo odtoku a položit dlaždice na podlahu..

V ostatních místnostech lze na podlahu použít desky pero-drážka o tloušťce 3,5-4 cm, které se výborně hodí do vlhkých místností, navíc povrch neklouže ani při kontaktu s vodou. Je důležité si uvědomit, že se nedoporučuje používat linoleum v místnostech s vysokou vlhkostí a prudkými poklesy teploty..

Větrání

Okno v rekreační oblasti lze použít jako ventilační systém. Můžete také otevřít dveře dokořán a vyvětrat místnost. Přesto stojí za to předem zvážit ventilační a topné systémy všech místností ve vaně, aby se místnost znovu neochladila. A také je třeba přemýšlet o ventilačním systému v parní místnosti. Okno dodávky je zpravidla umístěno ve spodní části poblíž vchodu do parní místnosti. Takové okno musí mít nutně dveře a západky, aby bylo možné regulovat proudění vzduchu. Zpočátku, když je lázeň ohřívána, musí být ventily uzavřeny, aby se místnost v parní místnosti zahřála na požadovanou teplotu..

Pokud zanedbáte pravidla pro uspořádání větrání ve vaně, nebo zapomenete včas otevřít ventily, pak v parní místnosti hrozí přehřátí a ztráta vědomí. Náklady na dodržování všech pravidel a předpisů jsou proto velmi vysoké. Druhým důvodem potřeby instalace větrání je rozpad dřeva. Pokud je vana umístěna pod stejnou střechou jako obytná budova, může špatně koncipovaná ventilace způsobit nepříjemný zápach a vlhkost. Proto je větrání nutné nejen pro zachování původního vzhledu parní místnosti, ale také pro vaše zdraví..

Vnější úprava

Lázeňský dům by neměl na místě vyčnívat. A je žádoucí, aby všechny budovy byly vyrobeny ve stejném barevném schématu. Stěny lázně mohou být obloženy cihlami nebo kameny, což je zvláště nutné, pokud je rám postaven ze dřeva nebo bloků. Ošklivé tmavé dřevěné trámy lze také skrýt novou šindelem. Vnější opláštění navíc řeší problémy s izolací.

Abyste nemuseli po několika měsících obklad znovu předělávat, dodržujte několik jednoduchých pravidel:

 • před zahájením dokončovacích prací se ujistěte, že na povrchu stěn nejsou praskliny, protože i ty nejmenší nerovnosti mohou vést k tepelným ztrátám;
 • nová lázeň se může zmenšit, takže byste měli počkat několik měsíců, než začnete s obkladovou prací;
 • vynikající možností pro dokončení lázeňského domu v moderním stylu je vlečka – liší se texturou, barvou a může napodobovat různé povrchy, což vám umožní dát obyčejné holé budově jedinečnost a styl;
 • dekorativní panely z umělého kamene jsou skvělou možností, jak dát lázni atraktivnější vzhled za optimální peníze.

Vnější dekorace na zeď má mnoho výhod. Kromě toho, že skrývá nevábné holé nebo staré stěny, také prodlužuje životnost vany..

Vzhled interiéru

Vytvořit pohodlný interiér ve vaně není o nic méně důležitým úkolem než stavba. Interiérový design musí plně odpovídat náladě a splňovat přání majitelů.

Zvažte, na co si dát při zdobení interiéru ve vaně pozor.

 • Při zdobení parní místnosti, relaxačního prostoru a šatny nemíchejte různé styly. Vyberte si jeden styl a zkuste vytvořit lakonický, jednotný a pohodlný interiér.
 • Nepřeplňujte parní místnost dekorativními prvky – je to místo, kde musíte relaxovat a nechat negativní myšlenky mimo místnost. Nejvhodnější možností dokončení je uspořádání interiéru ve světlých a klidných barvách. Jak víte, pastelové odstíny vám umožňují relaxovat a naladit se na harmonii..

 • Zvolený styl musí odpovídat materiálům, ze kterých je vana postavena. Například je zcela zřejmé, že orientální styl nelze v lázeňském domě znovu vytvořit z dřevěného rámu..

Hlavní výzdobou interiéru mohou být březové košťata, umyvadla, samovar, klobouky a další příslušenství pro lázeňské procedury. A holé stěny mohou být ozdobeny obrazy nebo vlastními suvenýry..

Při zdobení místností se snažte dodržovat jednotný styl, abyste vytvořili harmonický a jednotný prostor. Nepřetěžujte prostor různými prvky, dekorem nebo textiliemi. Jakékoli materiály použité k vytvoření interiéru musí splňovat požadavky požární bezpečnosti, být odolné vůči vysoké teplotě a vlhkosti.

Styl

Vanu můžete ozdobit v jakémkoli stylu interiéru. A to je vzrušující aktivita. K tomuto problému můžete přistupovat kreativně a pokusit se implementovat svá odvážná rozhodnutí ohledně designu a také si dovolit experimentovat. Hlavní věcí je nepřetěžovat interiér, nedělat z něj amatérské muzeum..

Rustikální styl zůstává univerzální volbou pro všechny typy koupelí.. Pro takový interiér stojí za výběr nábytku z přírodního dřeva, velkých židlí nebo laviček pro rekreační oblast. Ale také jako dekor můžete na stůl položit malovaný ubrus a okna ozdobit světelnými závěsy. Interiér můžete doplnit koberci nebo světlými koberci na podlaze. Takový interiér vypadá barevně a zajímavě..

Pro venkovskou lázeň je styl alpských hor perfektní – chata. Je svým způsobem hrubý a brutální, ale zároveň něžný. Tento styl se vyznačuje přírodními materiály: dřevem a kamenem. Vysoké dřevěné stěny a masivní trámy na stropě vypadají skvěle v prostorné místnosti.

Dnes je styl minimalismu populární a lze jej použít nejen v metropoli, ale také v příměstském životě. To je skvělý styl, zejména pro malou koupel. Vyznačuje se stručností, funkčností, nedostatkem jasných akcentů. Vzhledem k malému množství detailů a světlých odstínů dřeva se prostor vizuálně rozšíří a zaplní vzduchem.

Neobvyklou možností dnes jsou koupele ve venkovském nebo provensálském stylu. Moderní designéři ale naléhavě žádají, aby se vzdali stereotypů a pokusili se ve vaně vytvořit jedinečný a nenapodobitelný styl..

Můžete také kombinovat turecké a ruské lázeňské tradice. Keramické mozaikové dlaždice, světlé polštáře, hedvábné textilie na oknech, jasné barvy a exotické dekorativní prvky jsou hlavními detaily, které je třeba při zdobení interiéru v orientálním stylu zdůraznit. A nezapomeňte nahradit klasické čajové šálky malými miskami nebo tureckými skleničkami – pak budete moci znovu vytvořit originální a jedinečný interiér vlastními rukama..

Nábytek

Koupelnový nábytek je důležitou fází uspořádání. V rekreační oblasti není nutné instalovat textilní nábytek s dekorativními polštáři. V důsledku vysoké vlhkosti se tkanina rychle zhorší a ztratí svůj původní vzhled. Postačí malý stůl s pohodlnými lavicemi nebo dřevěnými židlemi. Nejpohodlnější v rekreační oblasti jsou široké lavičky, protože na nich můžete ležet a relaxovat po parní lázni. V závislosti na vašich preferencích a přáních mohou mít lavice opěradlo a mohou mít různé délky.

Hlavní věc je, že povrch dřevěného nábytku je hladký a nezpůsobuje třísky pod kůží. Pokud vám není příjemné sedět na nábytku z masivu, můžete na sedadlo umístit měkké polštáře s voděodolným materiálem..

Velikost nábytku přímo závisí na velikosti místnosti. Čím menší je vana, tím menší by měly být kusy nábytku. Dalším hlavním pravidlem při výběru nábytku do vany je, že předměty by neměly mít ostré rohy. A také se vzdejte nábytku s kovovými prvky. Celý prostor kolem by měl být uklidňující a relaxační..

Kromě nábytku nezapomeňte v parní místnosti a relaxačním prostoru také na péči o věšáky a věšáky na boty v šatně. Budou také užitečné věšáky na ručníky a župany..

tipy a triky

Stavbu vany si můžete objednat i u profesionálů. Taková stavba ale bude stát docela dost, i když zákazníka ušetří od mnoha otázek. Pokud se ale rozhodnete vzít stavbu do vlastních rukou, pamatujte, že lázeň není jen umývárna, je to důležitý prvek odpočinku na letní chatě.

Chcete -li vybudovat teplou a pohodlnou koupel, musíte dodržovat základní pravidla a doporučení odborníků.

 • Do stavby lázeňského domu pro tříčlennou rodinu se nevyplatí investovat mnoho úsilí a peněz. Celková plocha budovy by neměla přesáhnout 10 m2 – to jsou optimální rozměry pro dobrou horkou koupel.
 • Všechny dřevěné materiály během stavby musí být ošetřeny antiseptickým prostředkem, který chrání před hnilobou a houbami.
 • Strop v parní místnosti by neměl být příliš vysoký, ale zároveň dostatečný, abyste mohli sedět na horní polici, aniž byste se stropu dotýkali hlavou.
 • Chcete -li snížit tepelné ztráty v parní místnosti, nainstalujte dveře s vysokým prahem a nízkým rámem. Z bezpečnostních důvodů se dveře z parní místnosti musí otevřít samy od sebe.

 • Vnější stěna by neměla být menší než 30 cm, jinak teplý vzduch rychle opustí místnost a parní místnost se rychle ochladí.
 • Okna jsou v sauně nezbytností. Okenní otvory mohou v parní místnosti chybět, ale musí být v jiných místnostech, protože jsou to další požární východy. A je nejrozumnější přivést okna na západní stranu, protože vana se zpravidla večer zahřívá a v tuto chvíli do místnosti vstoupí maximální sluneční světlo..
 • Dveře do lázně by měly být instalovány na jižní straně, v takovém případě závěje nebudou blokovat vstup a sníh se bude tát mnohem rychleji.
 • Ve vaně by neměl být žádný průvan. Takhle nedomyšlený detail může zničit celý dojem z koupele. Neumisťujte proto dveře kolmo do všech průchozích místností..
 • Pokud si objednáte hotovou rámovou vanu, můžete ušetřit značné množství času a peněz. Odborníci vytvoří projekt vhodný pro vás nebo nabídnou hotové standardní řešení.

Podle vybraného projekčního projektu bude lázeňský dům vyroben v prostorách výrobce a dodán vám v rozloženém stavu. Musíte jen shromáždit všechny prvky, jako konstruktor.

 • Pokud chcete ze své sauny dostat maximum, nainstalujte na jednu ze stěn v parní místnosti solný panel. Jak víte, mořská sůl má spoustu užitečných prvků, které jsou tak nezbytné pro lidi žijící daleko od mořského pobřeží. A návštěvou parní místnosti se solným panelem budete postupně kompenzovat nedostatek užitečných mikroelementů. A kromě toho tato situace vypadá poněkud magicky a naprosto rozhodně neobvykle..
 • Při stavbě dřevěné vany mějte na paměti, že dřevo je rozmarný materiál, který vyžaduje pravidelnou údržbu. Aby koupel neztratila své původní vlastnosti a neztratila svůj vzhled, musí být dřevěný povrch ošetřen speciálními roztoky, retardéry hoření a potažen barvami a laky. A ochranné vrstvy vyžadují pravidelnou obnovu.
 • Rozpočtová koupel je možná pouze tehdy, pokud je opuštěn plnohodnotný kanalizační a vodovodní systém. Pokud tedy chcete ušetřit, zvažte systém pro přívod vody do vany hadicí a vylijte podlahu.

Krásné příklady

Krásný lázeňský dům v letní chatě se může stát nikoli jednoduchou šedou budovou, ale funkčním a luxusním prvkem krajinného designu.

Nejčastěji jsou kamna s kamny v parní místnosti instalována v jedné v rohu.. Pokud však plánujete stavbu lázeňského domu pro velkou společnost, můžete zvážit instalaci kotle v centrální části parní místnosti. Tato verze kamen není vhodná pro koupele s vlhkou párou, ve kterých je obvyklé dávat horkou vodu na kameny, aby se zvýšila hladina páry a vlhkost. A pro účely požární bezpečnosti stojí za to dodatečně chránit kotel před dřevěnými prvky s ochranným rámem. Ochrání také vás a vaše hosty před náhodným dotykem horkých kamenů..

Pokud plánujete postavit lázeňský dům v klasickém rustikálním stylu, ale nevíte, jak do interiéru vměstnat moderní sprchovou kabinu, můžete zvážit tuto možnost uspořádání sprchového koutu v dřevěném kufříku.

Majitelé malých letních chatek si mohou také dovolit plnohodnotnou koupel. A mobilní parní místnost může být vynikající alternativou. Má malý design a vnitřní prostor se neliší od plnohodnotné stacionární vany. Uvnitř je pouze parní místnost a sprchový kout. Ale taková koupel bude nepostradatelná nejen v malé příměstské oblasti. Může být také použit kdekoli: na cestách, expedicích nebo na stavbách..

Stěny umyvadla mohou být zdobeny dekorativním nebo přírodním kamenem.

Vana s bazénem v poslední době není luxus. Plnohodnotný bazén můžete vybavit saunou na otevřeném prostranství i pod jednou střechou. V železářstvích můžete koupit hotové misky hluboké 1 metr – takový bazén bude docela dost i pro velkou společnost. A aby měla hotová struktura atraktivnější vzhled, mohou být vnitřní stěny mísy obloženy keramickými dlaždicemi..

Dodatečné osvětlení vytvoří zvláštní náladu.

Pokud je místnost s bazénem umístěna pod stejnou střechou jako sauna, pak je lepší udělat z této oblasti průchozí oblast. V tomto případě je bazén přístupný ze tří místností: z rekreační oblasti, z parní místnosti a ze sprchy..

Pokud však není možné přidělit další prostor pro plnohodnotný bazén, můžete nainstalovat malou vířivku se studenou vodou nebo vířivku s hydromasáží.

Kromě bazénu může být pod stejnou střechou jako sauna i terasa s grilem nebo krbem – to je skvělá volba pro pohostinné hostitele. V takovém případě nemusíte přemýšlet o uspořádání relaxační místnosti uvnitř vany. A otevřená terasa u lázně nahradí zahradní altán. Pod širým nebem si můžete nejen uvařit grilování, ale také si vychutnat horký čaj a voňavou vodní dýmku, vyhřát se v houpací síti nebo si zahrát kulečník. Vaši přátelé a rodina se do takové koupele vždy vrátí..

V dalším videu najdete přehled mobilního lázeňského parku podléhajícího zkáze, postaveného vlastníma rukama za penny.

Published
Categorized as Budovy