Mnoho majitelů soukromých domů a letních chat má na svých pozemcích altány. Podobné budovy vznikaly jak pro výzdobu krajiny, tak pro majitele, aby si pořádně odpočinuli v přátelské společnosti..

Zvláštnosti

Než podrobně zvážíme, jaké jsou charakteristické rysy altánů, je nutné odpovědět na otázku, co to je.

Altánky jsou lehké architektonické stavby, které se nejčastěji nacházejí v parcích, na náměstích, na zahradě a v letních chatkách.. V interiéru těchto budov je stůl vhodných rozměrů a také lavičky nebo židle. Především je altán nezbytný k ochraně lidí před atmosférickými srážkami a vystavením agresivnímu slunečnímu záření..

V kvalitně zpracovaném altánu si můžete odpočinout a uniknout od každodenních starostí. V takové budově se navíc můžete dát dohromady s veselou společností a skvěle si užít volný čas..

V altánu můžete relaxovat nejen ve dne, ale také večer nebo v noci.. Za tímto účelem jsou tyto struktury doplněny různými osvětlovacími zařízeními – mohou to být nástěnné, závěsné a stojací lampy..

Do velkého altánu je možné dát nejen stůl se židlemi, ale také například grilování, křesla (měkká nebo ratanová), kamna nebo krby. Volba potřebných komponent v tomto případě závisí pouze na preferencích majitelů a přímých rozměrech konstrukce..

Je třeba poznamenat, že krásné altány účinně doplňují design krajiny. Díky těmto strukturám je stránka atraktivnější a estetičtější. Originální a promyšlené návrhy často přitahují aktivní pozornost sousedů i kolemjdoucích, což dokazuje skvělý vkus majitelů domu..

Altánky na webu jsou často doplněny různými dekorativními prvky.. Mohou to být květinové plantáže obklopující strukturu, kamenné cesty kolem altánu nebo umělé nádrže. V jednom souboru všechny tyto detaily vypadají velmi harmonicky a atraktivně..

Dnes existuje mnoho variant zahradních altánů, které se liší nejen materiály výroby, ale také designem a strukturou. Někteří uživatelé například dávají přednost umístění hrubých struktur ve stylu lesa na své pozemky, zatímco jiní dávají přednost svěžím a luxusním možnostem v orientálním stylu..

Altán může být jednoduchý a nekomplikovaný nebo může vypadat jako malý útulný dům.. Dnes mají řemeslníci (profesionální i domácí) každou příležitost sestavit jakoukoli konstrukci.

Altán může mít naprosto libovolnou velikost. Z tohoto důvodu lze vhodný design sestavit nebo zakoupit pro místo jakékoli velikosti..

Dnes se všechny typy trnů navzájem liší svým designem. Může to být například jednoduchá otevřená struktura nebo pohodlnější uzavřená..

Hlavním rysem uzavřených struktur je, že když do nich umístíte gril, kamna nebo krb, musí být vybaveny komínem. Někdy to stojí majitele docela drahé, ale instalaci této jednotky nelze opomenout..

Altánky jsou také dobré, protože jejich stavba nezpůsobuje členům domácnosti žádné potíže.. Veranda se nemůže pochlubit takovou kvalitou – během její výstavby budou obyvatelé domu v každém případě zažívat určité nepříjemnosti..

Dalším charakteristickým rysem takových struktur je, že mohou být zaskleny. V důsledku takových vylepšení se získávají nejen velmi krásné a originální, ale také velmi pohodlné budovy, ve kterých je spousta potěšení v každém ročním období..

V uzavřeném a izolovaném altánu si můžete dobře odpočinout nejen v teplém období, ale i v chladnějších obdobích. Stavba takové struktury bude samozřejmě dražší, ale bude ji možné používat po celý rok..

Mnoho majitelů domů používá na svém pozemku altány, protože nemusí být registrováni. Drobné budovy nepodléhají registraci, takže s nimi nebudou žádné problémy.

Je docela možné vytvořit krásný a pohodlný altán s vlastními rukama.. Vše, co je k tomu zapotřebí, je zásobit se vysoce kvalitními materiály a nástroji a také striktně dodržovat všechny body pokynů, aniž byste některý z nich zanedbali.

Jak vidíte, altán je velmi pohodlná, praktická a příjemná struktura, která zdobí web..

Takové struktury však mají také určité nevýhody..

 • Hlavní nevýhodou většiny altánů je, že se velmi vystavují slunečnímu záření. Z tohoto důvodu být v nich není vždy pohodlné..
 • Pokud je použita otevřená nebo polouzavřená struktura, pak v ní bude možné odpočívat výhradně v létě nebo v teplém jaru, jinak můžete jednoduše zmrazit.
 • Při stavbě struktury s velkou hmotností bude nutné připravit nejspolehlivější základnu – základ. Jeho naplnění bude vyžadovat další investice a volný čas..
 • Konstrukce stanu a markýzy nejsou určeny k použití v podmínkách prudkých nárazů větru – pod jejich vlivem mohou takové konstrukce spadnout nebo se poškodit.

Typy struktur

Otevřeno

Poměrně často na soukromých pozemcích existují otevřené typy altánů. Takové návrhy jsou považovány za nejjednodušší a nejjednodušší. Zpravidla jsou snadno stavitelné, takže je lze bezpečně postavit i na malých plochách..

Většina majitelů domů dává přednost těmto strukturám, protože nepotřebují připravit základnu po dlouhou dobu – nalitím základu. I nezkušení řemeslníci, kteří se s takovými pracemi nikdy předtím nesetkali, mohou takové stavby postavit bez problémů..

Tyto struktury však mají značné nevýhody:

 • můžete v nich odpočívat pouze v teplé sezóně;
 • pokud je na dvoře silný déšť a nárazový vítr, pak se také nedoporučuje trávit čas v takové struktuře;
 • některým lidem připadají takové designy příliš jednoduché a nenápadné.

Zavřeno

Tyto typy struktur jsou pohodlnější a praktičtější, protože mají stěny na všech stranách. Navenek takové altány připomínají kompaktní domy s jednoduchým designem interiéru..

Uzavřená zařízení jsou dobrá, protože je lze bez problémů používat nejen v horkém, ale i v chladném počasí..

Existuje několik nevýhod takových budov, ale každý majitel domu by o nich měl vědět:

 • hlavní nevýhodou podle uživatelů je, že v uzavřené struktuře neexistuje jednota s přírodou, která se odehrává v otevřené struktuře;
 • pokud je nutné vařit nebo ohřívat jídlo na grilu nebo sporáku v uzavřeném altánu, pak budete muset strukturu doplnit komínem;
 • takové altány jsou stavěny obtížněji, déle a vyžadují více materiálů.

Polouzavřený

Polouzavřené návrhy altánů jsou dnes neméně populární. Takové struktury mají nejen otevřené oblasti, ale také stěny..

Navzdory přítomnosti zdí nebude možné takové struktury používat v zimě nebo chladném podzimu, protože v nich bude zima a nepohodlí..

“Naživu”

Mnoho majitelů domů dnes volí originální „živý“ altán. Takové struktury se skládají z přírodních materiálů – řas, větví a dalších kvetoucích rostlin..

„Živé“ altány se vyznačují tím, že jsou šetrné k životnímu prostředí a naprosto bezpečné. Je příjemné být v nich jak v teple, tak v mrazu. Takové zajímavé struktury jsou zpravidla sestaveny z křehkých a jemných vinic, které jsou založeny na spolehlivých drátěných rámech, které dávají rostlinám požadovaný tvar..

Jsou chvíle, kdy je „živý“ altán postaven z hustších a silnějších rostlin. Pro ty nepotřebujete kovový rám, protože již bez problémů drží určitý tvar..

Mnoho uživatelů poznamenává, že zatímco v takové struktuře si můžete řádně vychutnat přirozený odstín a svěžest zelených listů rostlin. Takové podmínky přispívají k úplné relaxaci..

Skládací

Existují případy, kdy majitelé pozemků nechtějí věnovat více času a peněz samostatné stavbě stacionárního altánu. V takových situacích se takové mobilní struktury stanou skutečnou spásou. Lze je snadno rozebrat a v případě potřeby rychle sestavit.

Posuvné a montované konstrukce mají rámy nejen ze dřeva, ale také z kovu nebo plastu. Zpravidla jsou lehké, takže na základně nevytvářejí velké zatížení..

V takových strukturách je kromě samotného základního rámu markýza. Tato součást je nejčastěji vyrobena z plachty, polyesteru nebo PVC. Uvedené materiály jsou obvykle ošetřeny speciálními ochrannými impregnacemi, které je chrání před srážkami a teplotními extrémy..

Existují také bezrámové skládací konstrukce. Jsou jen stanem nebo stanem. Tyto materiály jsou napnuty kotevními lany a tyčemi..

Existuje několik typů struktur markýz..

 • Stanový stan. Taková struktura vypadá velmi podobně jako malý dům se střechou a příčkami. Taková struktura může mít také dveřní závěs a okna ze síťoviny nebo polyetylenu..
 • Pavilon. Takovou strukturou je čtyřúhelníkový altán se šikmou střechou. Pavilony jsou zpravidla na místě instalovány co nejtěsněji na terasu nebo do samotného domu.
 • Stan. Tato nekomplikovaná struktura je konstruována natahováním textilií pomocí rozpěr a lan. Taková struktura může mít podlahu, dveře a dokonce i okna. Navenek tyto návrhy vypadají jako jednoduché kempingové stany..
 • Baldachýn. V takové struktuře nejsou žádné stěny – je zde pouze střecha. Markýzy se nejčastěji montují k bazénům nebo na dětská hřiště..

Moderní skládací a posuvné konstrukce se vyznačují mobilitou a snadnou instalací. Chcete -li je opravit na webu, nemusíte se zásobovat drahými nástroji a materiálem. V případě potřeby můžete takovou strukturu kdykoli přesunout na nové místo..

formuláře

Vzhled vztyčeného altánu do značné míry závisí na jeho přímé formě..

 • Obdélníkový. Takové struktury jsou nejoblíbenější a nejrozšířenější. Mají nekomplikovaný vzhled a staví se celkem snadno. Obdélníkové altány jsou markýzy instalované na kovových rámech, stejně jako na cihlových nebo dřevěných základnách.
 • Kulatý (nebo altán). Tyto druhy altánů jsou druhým nejoblíbenějším. Takové struktury jsou drženy na pilířích základny. Existují originální kulaté vzory z rákosí a vrbových prutů.
 • Mnohostranný. Polygonální struktury jsou právem považovány za nejoriginálnější a nejnápadnější. Altánky mohou být například šestihranné nebo osmihranné – tyto možnosti vypadají draho a zdravě, ale obvykle potřebují na webu spoustu volného místa.
 • Kombinovaný. Kombinované typy altánů mají ve svém designu zpravidla několik oddělených oblastí různých tvarů. Může to být například velkolepá stavba s několika patry..
 • Roh. Konstrukce rohových struktur se může lišit, nicméně neměnným rozdílem takové struktury je přítomnost dvou dlouhých stran, které svírají úhel.

Rozměry

Rozměry altánů jsou velmi odlišné. Nejčastěji se však na stránkách nacházejí struktury standardních velikostí (udávané v metrech): 2×2; 2×2,5; 3×3; 3×4; 4×4; 5×5; 6×4; 6×6.

Struktura, jejíž struktura pojme až 8 osob, je považována za malou. Mezi takové možnosti patří budovy s celkovými rozměry 2×2, 2×2,5, 3×3 a také 3×4 m. Takové budovy lze snadno umístit na malou plochu.

Za střední stavby jsou považovány velikosti 4×4, 5×5 a 6×4 m. Takové altány patří ke klasické verzi. Také nepotřebují mnoho volného prostoru, ale zároveň jsou docela prostorné..

Pohodlné altány o rozměrech 6 x 6 m jsou právem považovány za velké. Bez problémů se do nich vejde 10 lidí, aniž by došlo k nepohodlí. Je však třeba mít na paměti, že pro takovou strukturu (například osmihrannou) budete na webu potřebovat dostatek volného místa.

Pokud jde o parametr výšky altánu, zde je třeba začít od jeho minimální hodnoty – od převisu střechy k podlaze je to 2,2 m.

Projekty

Před postavením altánu je vždy připraven jeho projekt. Může to být cokoli – jednoduché nebo složité.

Nekomplikovanou možností by byl projekt polootevřeného altánu se sedlovou střechou a uzavřenou zadní stěnou. Spodní část takové struktury může být ozdobena nízkými cihlami nebo zdivem – na tomto základě bude konstrukce spolehlivěji a pevněji držet. Vstup do altánu by měl být proveden ze strany, umístěné mezi průchozími sekcemi (jako otevřená okna). Uvnitř takové struktury stojí za to umístit kamna nebo gril a také nainstalovat komín. Tato pouliční budova bude vypadat úhledně a diskrétně..

Altán s baldachýnem upevněným na podpěrách rámu bude na místě vypadat atraktivně a nekomplikovaně. Jako střechu na takovou konstrukci můžete položit například polykarbonát. Tento altán se ukáže jako prostorný a pohodlný, ale v chladném období a špatném počasí v něm nebude možné odpočívat, protože není vybaven zdmi..

Otevřená může být nejen obdélníková, ale také úhlová struktura.. Například při vytváření altánu se můžete spolehnout na projekt, který ukazuje rohovou konstrukci bez stěn, ale s rámem ze 7 tlustých dřevěných sloupků. Na podpěry můžete pod střechu položit krokvovou základnu a podlaha v takovém altánu bude vypadat zajímavě, pokud ji rozložíte kamenem nebo dlažebními kameny. V rohu této stavby si své místo najdou vysoká kamna s komínem. Volitelně lze tuto konstrukci opláštit deskami.

Na webu bude zajímavé, že bude vypadat kombinace proskleného uzavřeného altánu s polouzavřenou letní kuchyní, která je k němu připojena. V tomto případě by měla být kuchyň zdobena sedlovou střechou a samotný altán by měl být šestihranný a doplněn vhodnou střechou. Vstup do této struktury lze provést na křižovatce kuchyně a altánu a instalovat pár nízkých schodů vedoucích dovnitř. Poté odbočka doprava povede k letní kuchyni a nalevo – k rekreačnímu domu.

Podobnou strukturu lze navrhnout výměnou letní kuchyně za útulný kout nepravidelného tvaru za tenisový stůl nebo měkké židle, které mohou zůstat otevřené na žádost majitelů. Toto prodloužení by mělo vést přímo ke vstupním skleněným dveřím altánu stejného nepravidelného tvaru, například verze L.

Mělo by být zajištěno panoramatické zasklení izolovaného a uzavřeného rekreačního domu..

Z kulatiny lze postavit skutečný mini dům obdélníkového tvaru, ve kterém může být přítomna jakási pootevřená veranda s kamny, stoly nebo židle, stejně jako další relaxační nábytek, umístěný v uzavřené části konstrukce s instalovanými okny a vstupními dveřmi. Na tyto oblasti by měl být položen jeden střešní materiál a samotný základ konstrukce by měl být z cihel nebo kamene. U vchodu na území altánu můžete ze střechy vytvořit malý baldachýn – v důsledku toho získáte skvělé místo k odpočinku, připomínající navenek plnohodnotný útulný dům.

Nadace

Důležitou součástí každého designu altánu je spolehlivý a vysoce kvalitní základ. Přichází různými způsoby a lze je pokládat různými způsoby..

Monolitický typ základů je extrémně zřídka namontován, pokud jde o instalaci malého altánu. Takový základ je připraven po dlouhou dobu a je problematický. Pokud je budova masivní a pevná, bude vynikajícím řešením monolitický základ..

Chcete -li položit takový základ, musíte provést řadu akcí:

 • předem pečlivě označte web;
 • pak musíte připravit jámu s hloubkou nejvýše 50 cm;
 • dalším krokem bude výroba dřevěného bednění – musí být upevněno podél okrajů připravené jámy;
 • poté je na dno jámy položen takzvaný „polštář“, skládající se ze štěrku a písku (každá vrstva těchto materiálů by měla být nejméně 15 cm);
 • poté musíte na střechu položit střešní krytinu, jejíž konce by měly být bezpečně upevněny uvnitř dřevěného bednění;
 • pak musíte vyplnit vrstvu drceného kamene, která je 5 cm;
 • nyní můžete začít sestavovat rám z výztuže, v důsledku čehož byste měli získat strukturu s buňkami o rozměrech 20×20 cm;
 • poslední fází bude nalití betonu nebo cementové malty do jámy.

Existuje také pásový základ. Podle odborníků je to nejlepší řešení, pokud jde o lokalitu s nepříliš hlubokým základem v suché a písčité půdě..

Takový základ je konstruován následovně:

 • stejně jako v případě monolitického základu musíte nejprve vykopat příkop (deprese by neměla být větší než 50 cm);
 • poté, po obvodu vykopané díry, musíte opravit dřevěné bednění;
 • drcený kámen je třeba nalít do vnitřní části bednění – jeho vrstva by měla být asi 5 cm;
 • dalším krokem bude instalace rámu sestaveného z výztuže;
 • závěrečná fáze – vyplnění betonovou vrstvou.

Poté musíte počkat, až bude základna zcela suchá. To obvykle trvá 2 až 4 týdny..

Sloupcový typ nadace je zcela běžný.. Je ideální pro jílovitou půdu. Doporučuje se také kontaktovat ho, pokud se místo nachází vedle vodní plochy nebo se nachází v bažinaté oblasti..

Podobná základna může být vyrobena ze zaoblených nosníků, kulatiny, betonových bloků, cihel nebo kovových trubek. Je třeba mít na paměti, že takový základ zahrnuje rozdělení pilířů „zapuštěných“ do země podél obvodu budoucího altánu.

Hromada základů je ideální pro oblast s půdou, která není příliš stabilní. Kromě toho je tato základna nejčastěji navržena v podmínkách hlubokého zmrazení půdy..

Existují dva typy pilotových základů:

 • šroubová verze, založená na ocelových trubkách, které jsou zašroubovány do země;
 • vyvrtaný základ, ve kterém jako podpěry působí azbestocementové, ocelové nebo plastové trubky.

K dokončení instalace takového základu byste měli dodržovat určitou technologii:

 • oblast základny musí být důkladně očištěna od veškerých nečistot a také musí být odstraněna horní vrstva půdy;
 • poté v rozích musíte vyvrtat otvory pro potrubí (například azbestocement);
 • pak musí být dno studny naplněno sutinami a podbíjeno;
 • dalším krokem bude nalití betonové malty, ale stojí za zvážení, že její tloušťka by neměla být větší než 15 cm;
 • poté musíte vystavit potrubí – to by mělo být provedeno podle úrovně;
 • do potrubí je třeba umístit tvarovky a zbývající volný prostor vyplnit maltou;
 • když jsou hromady zcela ztuhlé, můžete nainstalovat počáteční korunu konstrukce, ale paprsky musí být svázány svorkami.

Rám

Jednou z nejdůležitějších rolí při stavbě altánu hraje dobře vyrobený rám. Lze jej sestavit nejen z kovu, ale také ze dřeva..

Kovové základny mají následující výhody:

 • nejsou příliš těžké;
 • snadná instalace a design;
 • díky tuhému rámu v takových strukturách je vyrovnán rozdíl ve výšce základny;
 • rám jakékoli složitosti může být vyroben z kovu;
 • na tento materiál lze položit téměř jakýkoli typ střechy.

Odborníci doporučují pravidelně kontrolovat takové budovy na korozi.. Nejčastěji se takové defekty objevují v místech kontaktu s vodou. V tomto případě můžete jednoduše chodit po kovu brusným papírem a poté aplikovat antikorozní nátěr..

Chcete -li vyrobit kovový rám, musíte předem připravit podrobný výkres struktury. V tomto případě je důležité zakoupit vhodný kovový profil a mít zkušenosti se svařovacím strojem. Odborníci doporučují používat kov o tloušťce nejvýše 2 mm – v opačném případě materiál ve svařovaných švech jednoduše vyhoří a spojovací šrouby ho zdeformují.

Pro konstrukci rámu je často vybrán strom..

Relevance tohoto ekologického materiálu je dána následujícími pozitivními vlastnostmi:

 • takový základ je šetrný k životnímu prostředí a bezpečný pro zdraví;
 • tento materiál lze snadno zpracovat;
 • díky své poddajnosti lze ze dřeva postavit téměř jakoukoli konstrukci;
 • z tohoto materiálu pochází příjemná vůně.

Chcete -li navrhnout dřevěný rám altánu, musíte provést následující práci:

 • měli byste připravit tyč 100×100 mm a délku 2,3 ​​m, vytvořit 4 podpůrné pilíře (povrch tyče je navíc zpracován rovinou);
 • poté musíte na sloupky provést řezy 40×100 mm – budou užitečné pro instalaci krokví;
 • ve spodní části podpěr od konce by měly být vytvořeny otvory 10 mm – pomocí výztuže na ně budou v rozích základu položeny pilíře;
 • pak musíte položit pilíře a v případě potřeby je oříznout (musí být přísně svislé);
 • pilíře by měly být vyztuženy dokončovacími vzpěrami z lišty 40×70 mm (je třeba je upevnit samořeznými šrouby).

Poté je připraven střešní rám – nejprve se provede vodorovný kříž, který je obvykle vyroben z desek 100×40 mm. Z nich na zemi byste měli sestavit diagonální svazek, spojující se uprostřed desky podle principu „půl stromu“.

Podél okrajů kříže musíte provést řezy podle parametrů řezů na podpěrách. Posílení tuhosti konstrukce může být provedeno pomocí překrytí tyčí 40×40 mm instalovaných ve spojích. Poté je předmět upevněn na podpěrných pilířích a kontroluje koincidenci řezů.

Poté zbývá pouze provést páskování instalovaných pilířů a nainstalovat zábradlí.

Podlaha a stěny

Mnoho uživatelů zajímá, jak je možné uspořádat podlahu v altánu.

Tento povrch může být vyroben na základě:

 • porcelánová kamenina;
 • dlažební desky;
 • dlažební kostky určené speciálně pro podlahu;
 • terasová deska;
 • palubní deska;
 • speciální zahradní parkety;
 • kamenné obklady.

Chcete -li položit dřevěnou podlahu, musíte nejprve namontovat základnu z kulatiny, která se provádí pomocí lišty. Tyto části musí být umístěny na základně a zajištěny rohy nebo šrouby..

Po bezpečném upevnění zpoždění pokračujte v instalaci podlahy. V tomto případě se doporučuje použít desky o tloušťce 20-25 mm. Při pokládce podlahy nezapomeňte nechat větrací mezery. Poté by měl být strom ošetřen antiseptikem..

Betonové podlahy v altánech jsou extrémně vzácné – nejsou vhodné k dokončení. Betonová podlaha se zpravidla montuje, aby se na ni následně pokládala dlažba..

Před nalitím betonu by měla být na základnu v altánu umístěna výztuž – teprve poté lze položit samotnou maltu. Musí být vyroben ze štěrku, písku a cementu v poměru 3: 5: 1.

Populární ve výzdobě podlahy v altánu je takový materiál jako porcelánová kamenina. Jedná se o lisovanou hlínu, která byla vypalována při velmi vysokých teplotách. Tento materiál je v mnoha ohledech podobný dlaždicím, ale je odolnější vůči mechanickému poškození a snadno snese značné zatížení.

Podlahu v altánu lze zakončit dlažebními deskami. Je docela problematické se do něj vejít, ale mnoho mistrů si jej stále vybírá..

Stojí za zvážení, že před instalací tohoto materiálu musí být základna pečlivě připravena:

 • nejprve se písek, štěrk a říční písek položí ve vrstvách (každá vrstva by měla být asi 2-3 cm);
 • poté je třeba rozložené materiály zhutnit a navrch nalít více písku;
 • poté můžete přistoupit k cementování podlahy;
 • když je cement zcela suchý, měly by být položeny dlaždice.

Odborníci doporučují před instalací porcelánové kameniny navlhčit půdu. Nemusíte to však dělat po celé ploše najednou – stačí navlhčit oblast, na kterou bude dlaždice okamžitě položena.

Pokud je nutné, aby podlaha v altánu byla neobvyklá a texturovaná, měli byste se obrátit na obložení adobe. Tento materiál má neobvyklý vzhled a dokonce i nezkušený mistr se s ním dokáže vyrovnat..

Před položením podlahy adobe musíte půdu dobře zhutnit a také ji co nejvíce vyrovnat. Poté se nalije štěrk nebo drcený kámen (tloušťka vrstvy by měla být 3-4 cm). Poté se ze slámových kotlet, vody a hlíny připraví takzvané „těsto“. Výsledný roztok je položen na základnu vrstvou 7-8 cm. Když první vrstva zaschne, mohou se na ní objevit praskliny, ale nemusíte se toho bát – musíte je pokrýt zbytky sklizená hmota.

Na tvrzenou podlahu by měla být nanesena tenká vrstva jílovo-vápenné kompozice, poté by měla být vetřena tak, aby povlak byl odolný proti vlhkosti.

Pokud jde o stěny, mohou být také zdobeny různými způsoby.. Samozřejmě k tomu lidé nejčastěji používají obložení, dřevo, polykarbonát nebo kamenný obklad. Uvedené materiály se jednoduše přišijí na připravenou základnu rámu. Například při instalaci podšívky se nejprve instalují svislé sloupky a upevní se madla. Volné buňky pod zábradlím by měly být opláštěny šindelem a nahoře může být ponechán volný prostor.

Stěny pavilonů jsou často doplněny krásnými dřevěnými mřížemi. Podle profesionálů není při výrobě takových dílů nic obtížného. Stačí uříznout mnoho tenkých proužků na stejnou tloušťku a poté je přibít odsazené ve stejném úhlu..

Pokud majitel nechce ztrácet čas a vyrábět mřížku sám, můžete v příslušných obchodech hledat vhodné hotové struktury..

Střecha

Pro návrh nekomplikovaných altánů jednoduchého designu se doporučuje navrhnout obyčejné šikmé střechy. Takové prvky jsou instalovány na čtyřúhelníkových základnách. V tomto případě je střešní materiál položen na základnu sestavenou z krokví.

Obdélníkové altány vypadají dobře, pokud mají úhlednou sedlovou střechu. V tomto případě je přípustné použít šikmé nebo padající krokve..

Velkolepá čtyřkřídlá nebo valbová střecha je ideální pro obdélníkové nebo čtvercové konstrukce s použitím dvou lichoběžníkových a dvou trojúhelníkových svahů.

Zajímavé valbové střechy zajišťují přítomnost hřebenového uzlu, ve kterém se sbíhají čtyři trojúhelníkové svahy.

Pro neobvyklý altán se složitým a složitým designem můžete navrhnout originální více šikmou střechu. Vyrobit je náročnější, ale vypadá úžasně..

Klenutá střecha vypadá neméně originální a svěží.. Lze jej namontovat na kulatý altán. V závislosti na úhlu sklonu na takové konstrukci se může vychloubat střecha ve tvaru helmy nebo kužele.

Chcete -li dát střeše stylovější vzhled, můžete použít zakřivená žebra, která se odkloní dovnitř, a také nápadně vyčnívající převisy. Instalací takových prvků můžete dát budově jedinečný orientální nádech. Podobnost s čínskými střechami však bude pouze vnější – původní konstrukce jsou velmi těžké, stavba trvá dlouho a jsou drahé.

Materiály

Při stavbě altánů se používá řada materiálů. Již bylo zmíněno, že k vytvoření rámu se nejčastěji používá dřevo a kov..

Také jiné nátěry se používají k dekoraci střechy..

 • Asfaltový šindel. Tento střešní materiál se dodává v široké škále barev a tvarů. Hlavní výhodou bitumenových šindelů je jejich nízká hmotnost, což značně usnadňuje práci s nimi prováděnou. Kromě toho má tento povlak atraktivní vzhled..
 • Kov. Kovové povlaky jsou trvanlivé a odolné proti opotřebení, ale mají jednu vážnou nevýhodu – takové materiály mají působivou hmotnost. Je přípustné pokládat kovovou střechu pouze na spolehlivé a vyztužené základy, které bez problémů vydrží značné zatížení. Takové materiály se navíc nemohou pochlubit dobrou zvukovou izolací..
 • Palubovka. Tento materiál se používá k dekoraci střech poměrně často, protože je levný a snadno se montuje..

 • Polykarbonátový plech. Vyznačuje se vynikajícími pevnostními vlastnostmi a nízkou hmotností.
 • Dřevěné krytiny. Dřevěné střechy snadno zapadnou do téměř jakéhokoli krajinného designu.
 • Břidlice, střešní krytina. Tyto povlaky jsou levné a mají dobré tepelné a zvukové izolační vlastnosti..
 • Exotické povlaky. Dnes lze jako střechy použít i exotické střechy jako rákos, sláma a rákos..

Je přípustné dokončit stěny altánu nejen šindelem, polykarbonátem nebo deskami – struktury s kamenným obkladem vypadají efektně a draho. Samozřejmě, pokud se jedná o elitní přírodní materiál, bude to stát kupujícího úhlednou částku, ale zároveň to bude trvat mnoho let a nebude vyžadovat složitou údržbu..

Je třeba mít na paměti, že kamenný obklad je vhodný pouze pro spolehlivé a pevné základy, protože má obvykle působivou hmotnost.

Atraktivní cihlové struktury nejsou tak běžné. Někdy je v jedné budově cihla kombinována s jinými spolehlivými materiály. Výsledkem jsou trvanlivé a odolné proti opotřebení struktury, které se nebojí negativních vnějších faktorů..

Na stěny je také často instalován materiál, jako je polykarbonát.. Je trvanlivý a odolný vůči mechanickému poškození..

Také pro obložení příček altánů se často používají sruby, hoblované desky, živé ploty, rákos nebo réva, stejně jako závěsy z hustých a trvanlivých tkanin..

Všechny povrchy přírodního dřeva v takových strukturách musí být pravidelně ošetřovány ochrannými antifungálními prostředky – prodlouží životnost přírodního materiálu a zachová jeho původní vzhled.

Styl

Aby altán vypadal zajímavě a stylově, můžete použít rady odborníků a uspořádat jej v jednom ze stylů níže..

 • Klasický. Klasické altány jsou co nejjednodušší – nejsou nápadné, nejsou zdobeny nápadným dekorem. Může být čtyřúhelníkový nebo polygonální.
 • orientální. Skvělé řešení pro milovníky exotiky. Obzvláště působivě zde vypadá zakřivená střecha a elitní víceúrovňové střechy. Můžete kombinovat kov a tmavé dřevo.
 • Les. Pergoly v tomto stylu mohou mít špatně dokončené povrchy s uzly a přirozeným poškozením. Takové struktury můžete ozdobit břečťanem nebo jinou rostlinou..
 • Rustikální. V takových altánech by mělo být přítomno přírodní dřevo slabého zpracování, ale s hladkým povrchem. Takové stavby by měly být doplněny folklorními detaily, například kamna místo grilovacího grilu.

tipy a triky

Kovové rámy lze spojovat nejen svařováním, ale také šrouby.

Při práci s polykarbonátem použijte k propojení různých částí vhodné barevné podložky.

Altán musíte umístit tak, aby byl vchod z pohodlné strany. Stojí za to zvážit tento problém ve fázi návrhu struktury..

Čas od času je nutné ošetřit dřevěné povrchy altánu antiseptickými prostředky.

Nezapomeňte na výběr vysoce kvalitního osvětlení pro altán, pokud jej potřebujete použít v noci..

Krásné příklady

            Zajímavě bude vypadat otevřený altán s dřevěným rámem a velkou kamennou pecí místo zadní stěny. Čelní dřevěné podpěry konstrukce by měly být doplněny světelnými závěsy.

            Kulatý bílý altán ze dřeva s vyřezávanými detaily bude kombinován s tmavou dvouúrovňovou střechou. Taková struktura bude skvělým doplňkem útulné zahrady s rybníkem a květinovými výsadbami..

            Luxusní altán v čínském stylu může být vyroben z tmavého dřeva, aby byl výstup zaoblený a s vyřezávaným lemováním, na horní část stěn položte dřevěné mříže a střechu zakřivte a vytlačte také z tmavého dřeva.

            Informace o tom, jak vytvořit altán vlastními rukama, naleznete v následujícím videu..