Každý člověk chce maximálně využít funkční oblast svého domova, zejména pokud jde o malé byty. V takovém případě nepodceňujte místnost, jako je balkon nebo lodžie. Spojením představivosti a šikovných rukou se z nich může stát velmi užitečná součást bytu nebo venkovského domu. Jak? Zjistěte to z našeho článku.

11 fotografií

Varianty

Ve skutečnosti existuje obrovské množství možností pro uspořádání balkonu. Je nutné vzít v úvahu pouze všechny nuance a vlastnosti vaší konkrétní místnosti, protože se vší touhou zařídit například zimní zahradu na studeném balkoně bez zasklení a izolace nebude fungovat, stejně jako nebude fungovat ven a umístěte spoustu nábytku na velmi malou plochu.

8 fotografií

Podívejme se na několik možných možností uspořádání balkonu:

Pokud je váš byt v přízemí a z jeho dispozice nevyplývá balkon, můžete zkusit udělat přístavbu balkonu. Tato struktura vyžaduje povinné schválení ze strany úřadů a bytových a komunálních služeb. Bude nutné shromáždit balíček potřebných dokumentů a počkat na rozhodnutí správy (až 45 dní). Současně existuje mnoho omezení pro takovou konstrukci, takže buďte připraveni na odmítnutí..

Ale řekněme, že bylo učiněno pozitivní rozhodnutí. Pak jsou vaše další akce následující:

 • připravit podrobný výkres budoucí struktury s přihlédnutím ke všem potřebným parametrům;
 • pak musíte položit základ budoucího balkonu. Pokud žijete v podnebí s chladnými zimními teplotami, určitě zjistěte, jak mrzne půda. Tyto informace vám pomohou určit hloubku základu – měla by být pod touto značkou. Jako materiál se dobře hodí železobetonové bloky;
 • instalujeme podlahovou desku. Nejčastěji se používá železobetonová deska. Stane se podlahou vašeho balkonu;
 • stavíme stěny balkonu z cihel. Měly by být dostatečně silné (od 25 cm a více) a jejich výška by se měla rovnat výšce konstrukce, i když pro zasklení z úrovně oken na střechu by měl být ponechán prázdný prostor. Jejich vnější výzdoba by měla být v souladu s obecným stylem budovy;
 • při instalaci střechy nezapomeňte, že je instalována mírně pod úhlem k budově, aby mohla volně odtékat voda. Nejprve je namontován rám, často dřevěný, a pak je na něj položen střešní materiál. Pro izolaci střechy použijte minerální vlnu nebo jiný tepelně izolační materiál;
 • dále je nutné demontovat okenní rám a část stěny, aby se získal vchod, kterým bude proveden výstup na balkon. Balkonové dveře by se měly otevírat dovnitř místnosti. Po jeho instalaci se provádí instalace parapetu, parapetů, odlivů, zasklení balkonů a opravy se provádějí uvnitř výsledné místnosti;

pokud chcete instalovat zavěšený balkon na rám, nezapomeňte, že stabilita celé konstrukce závisí na spolehlivosti spojovacích prvků, takže tuto práci nedělejte sami, ale obraťte se na specialisty, kteří vše udělají efektivně a poskytnou záruku za provedená práce.

Další podrobnosti viz níže.

Na zrekonstruovaný balkon můžete instalovat komodu pro ukládání různých věcí, zařídit skleník nebo kancelář – záleží na úrovni tepelné izolace balkonové místnosti.

7 fotografií

Pokud jste vlastníkem bytu v takzvaném „Chruščově“, velikost balkonu je velmi žádoucí. Co dělat v tomto případě? Rozveselte se, malá místnost může být také velmi funkční, hlavní věcí je kompetentně přistupovat k jejímu uspořádání v souladu s požadovaným účelem. Před zahájením oprav nezapomeňte zkontrolovat kvalitu podlahové desky – koneckonců jsou takové budovy velmi staré a balkony v nich mohou být ve špatném stavu..

S dobrou kvalitou desky můžete začít zasklívat a izolovat balkon.

Dostatečně velký balkon nebo lodžie (od 3 do 6 metrů) bude skvělým místem k relaxaci, pokud tam umístíte pohovku, křesla nebo lavici s konferenčním stolkem. Můžete tam také zařídit bar v vodní dýmce v orientálním stylu: na podlahu položte silnou matraci, proutěné koberce a světlé polštáře, vedle položte vodní dýmku a stěny ozdobte motivy z „Tisíce a jedné noci“.

Pokud milujete sport a dodržujete zdravý životní styl, zařiďte si malou posilovnu na balkoně, nainstalujte si tam pár cvičebních strojů a přidělte koutek sportovnímu vybavení.

Možná jste unaveni ruchem města a láká vás útulnost venkovských domů – pak můžete realizovat projekt domu s terasou nebo verandou. Jejich hlavním rozdílem je přítomnost střechy nad prostorami: veranda má vždy střechu, terasa někdy zůstává otevřená a slouží jako místo pro posezení venku. Můžete si tedy například zřídit grilování na terase, krytá veranda poslouží jako vynikající místo pro zřízení zimní zahrady, obývacího pokoje, herny nebo tělocvičny..

Terasa může být nejen na chatě, ale může být tímto funkčním rozšířením vybavena i lázeňská budova nebo sauna. Malý bazén, lehátka, stůl se židlemi atd. Jsou tam docela vhodné..

Uspořádání rohového balkonu má své vlastní nuance. Rohové balkony mají zpravidla rozložení „L“ a o něco větší plochu než standardní. Snažte se proto při plánování jeho zamýšleného použití přijít s co nejfunkčnějším využitím. Například je skvělé jej použít jako osobní kancelář, vybavit jej cvičebním zařízením nebo zřídit jídelní kout a proměnit ho v jídelnu, zvláště pokud má východ z kuchyně..

Zvýšení využitelné plochy

Pomocí balkonu nebo lodžie můžete zvětšit užitnou plochu v bytě demontáží jednotky okenních dveří a příčky mezi místnostmi. Nezapomeňte, že aby mohla být tato přestavba považována za legální, je nutné k tomu získat povolení od příslušných úřadů..

Pokud k provedení tohoto postupu potřebujete vyjmout baterii zpod okna, posuňte ji trochu na stranu, nedoporučuje se instalovat ji na balkon. To je možné pouze se zvláštním povolením, jinak bude takový převod považován za nezákonný..

Po provedení výše uvedené demontáže a rozšíření dveří můžete nainstalovat široké skleněné posuvné dveře. Současně se místnost stává integrální a rozdělenou současně..

Pokud standardní rozměry balkonového bloku nedovolují vaší představivosti toulat se, můžete se uchýlit ke zvětšení plochy samotného balkonu. Existují dva způsoby: dilatace vnějším zasklením balkónu a rozšíření obvodu podlahové desky. První metoda je více vizuální než funkční – když je zasklení odstraněno mimo balkon, jeho plocha zůstává stejná, ale zevnitř se zdá větší. Tato možnost nevyžaduje schválení ze strany správy. Druhá metoda je dražší a časově náročnější a vyžaduje povinnou dokumentaci; umožní vám však rozšířit váš balkon zhruba o 1/3 původní plochy.

Balkon, který se nachází v přízemí, se snadněji fyzicky zvětšuje – za tímto účelem se původní konstrukce jednoduše rozebere a na její místo se postaví další, větší plocha. K provedení těchto prací je také nutné získat povinné povolení..

Pokud žijete v dřevěném domě, ale sníte o večerních relaxacích na vlastním balkoně v houpací síti, je vaší možností přidat k domu balkon.. To lze provést dvěma způsoby:

 • s problémy. Tato technologie zahrnuje uvolnění paprsků v určité výšce pro stavbu balkonu. Konce paprsků z tyče jsou upevněny ve zdi domu, uvolňování je provedeno 1,5-2 metry. Poté, co jsou upevněny společně s paprskem, se na ně nejprve vytvoří promenáda a poté se položí podlahová krytina;
 • opírající se o regály. Jedná se o populárnější technologii spojenou se spolehlivostí výsledných struktur. Předpokládá se, že balkon spočívá na jakýchsi pilířích (regálech) ze dřeva nebo kulatiny.

Zasklení

Vysoce kvalitní zasklení balkonů a lodžií je aktem nanejvýš důležité. Prosklený balkon bude spolehlivě chráněn před rozmary počasí, zvýšenou hladinou hluku a vniknutím prachu a různých cizích předmětů, které přináší vítr nebo spadne z horních pater.

Jak lze zasklit balkon? Nejprve se rozhodněte o jeho zamýšleném použití – na základě toho je vybrán typ zasklení. Může být chladno i teplo. Při výběru studeného typu zasklení bude váš balkon chráněn před rozmary počasí a znečištěním z pouličních odpadků, ale teplota na něm nebude vyšší než teplota venku. Tento typ zasklení je dobrý, pokud chcete použít balkonovou místnost jako sklad nebo místo sezónního odpočinku..

Teplé zasklení pomůže udržet pozitivní teplotu na balkoně a umožní vám na něm zůstat i během zimních měsíců. Je nutné jej pouze doplnit tepelnou izolací na stěnách a podlaze, poté se místnost změní na funkční malou místnost.

Pokud jde o zasklívací materiály, jsou následující:

 • Plastové rámy. Velmi krásný a oblíbený typ zasklení. Takové rámy jsou nejčastěji vybaveny dvojitým nebo trojitým zasklením, a proto se používají pro teplé zasklení. Mají zvýšenou hladinu hluku a hydroizolace, v zavřené poloze jsou absolutně utěsněné. Před jejich instalací byste však měli zkontrolovat stav parapetu vašeho balkonu a v případě potřeby jej posílit – takové rámy jsou velmi těžké a vyžadují spolehlivou podporu;

 • Dřevěné rámy. Byly použity ještě předtím, než se objevily další možnosti zasklení a jsou poptávané dodnes. Výhodou takových rámů je šetrnost k životnímu prostředí. Dřevo propouští vzduch a rámy jakoby „dýchají“, což pomáhá cirkulovat čistý vzduch na balkoně. Mezi nevýhody patří jejich relativní křehkost v důsledku praskání a poměrně obtížná údržba (roční natírání, impregnace lakem, vodoodpudivé prostředky);

 • Hliníkové rámy. Snad nejběžnější typ zasklení. Jsou milovaní pro svou trvanlivost, nízké náklady, dobrou propustnost světla a odolnost vůči mnoha nepříznivým vlivům. Hliníková konstrukce je dostatečně lehká, takže ji lze použít k zasklení velké plochy, instalaci rámů „na vyndání“. Nevýhodou tohoto provedení je nízká úroveň zvukové izolace a nepříliš vysoká úroveň těsnosti, v důsledku čehož se určité množství vody může dostat do místnosti v důsledku atmosférických srážek;

 • Bezrámové zasklení. Pokud máte rádi moderní designová řešení, věnujte pozornost zasklení, které nevyžaduje instalaci rámů. Okenní křídla jsou připevněna shora a zdola k vodítkům. Taková okna jsou vyrobena z velmi odolného, ​​silného skla, umožňují maximální vstup světla do místnosti, mají originální vzhled a jsou vhodná pro všechny balkony. Nevýhodou tohoto typu zasklení je nemožnost instalace moskytiér, špatná zvuková izolace, nemožnost izolovat balkon;

 • Francouzské (panoramatické) zasklení. Jeho zvláštností je zasklení od podlahy balkonu ke stropu, tj. všechny stěny budou průhledné. Velmi zajímavá a originální verze balkonového designu, která nevyžaduje dodatečné úpravy. Nepochybnou výhodou francouzského zasklení je vytvoření zvýšené úrovně osvětlení místnosti, plocha se vizuálně zvětšuje. Pokud je však balkon na slunné straně, bude v bytě velmi horko. A možná nejzávažnější nevýhodou je nedostatek soukromí, z ulice a domů naproti můžete vidět vše, co se děje na vašem balkoně.

Někdy existují takzvané „společné“ balkony – když jeden balkon sdílí dva sousední byty. Pokud chcete svou polovinu zasklovat, musíte nejprve nainstalovat příčku, která odděluje vaši polovinu od poloviny sousedů. Materiálem pro výrobu takového plotu budou pěnové bloky nebo cihly..

Pro zasklení podkroví ve venkovském domě používejte pouze trvanlivé plastové rámy s dvojitým nebo trojitým zasklením, zvláště pokud zvolíte způsob zasklení, při kterém jsou okna instalována přímo do sklonu střechy pod úhlem. Okna by měla zabírat 1/8 až 1/10 celkové plochy podkrovní místnosti.

Hydroizolace

Ochrana před vodou je nutná nejen proto, aby nedošlo k poškození majetku na balkoně, ale také aby se zabránilo zničení samotného balkonu. Není žádným tajemstvím, že neustálé působení vlhkosti ničí betonovou desku, v důsledku čehož se výztuž stává holá a rezavá, ztrácí pevnost.

Existují následující metody hydroizolace:

 • Pokládka hydroizolačního materiálu na podlahu;
 • Aby byl strop chráněn zevnitř, je k němu pomocí lepidla nebo speciálních držáků připevněna polystyrenová deska;
 • Ošetření celého balkonu: utěsnění křižovatky stěny a balkonových stěn, silikonová úprava prostoru pod drenáží a římsou;
 • Dodatečná instalace baldachýnu v panelovém domě, položení vrstvy izolačního materiálu na střechu balkonu, když je byt v nejvyšším patře.

Oteplení

Rozhodli jste se ze svého balkonu udělat pracovnu, jídelnu nebo hernu? Nebo si tam chcete zařídit útulný koutek pro relaxaci kdykoli během roku? V tomto případě se neobejdete bez dodatečné izolace balkonové místnosti..

Pro izolaci kloubových balkonů a lodžií se nejčastěji používá minerální vlna. Je umístěn v kovové mřížce, která byla dříve vyztužena na stěnách balkonu, a poté opláštěna šindelem, sádrokartonovými deskami nebo dřevěnými panely. Sádrokartonový obklad lze dodatečně ozdobit falešným kamenem nebo dekorativní omítkou.

K izolaci podkroví a přeměně na plnohodnotnou obytnou podlahu se používá expandovaný polystyren a polystyrenová pěna, stejně jako ekowool, minerální vlna, sklolaminát. Každý z těchto materiálů má řadu výhod a nevýhod, které je třeba prostudovat, než se pro jakýkoli z nich rozhodnete..

Dokončování

Uvnitř. Abyste mohli prostory kvalitativně a funkčně vyzdobit zevnitř, musíte mít buď řadu stavebních dovedností sami, nebo pozvat zkušeného řemeslníka. Podlaha, stěny a strop lodžie musí být opraveny, k tomu bude nutné vypočítat plochu místnosti a na základě získaných údajů množství vybraných materiálů.

Jako podlahovou krytinu si můžete vybrat linoleum, pokládku laminátu nebo dlažbu. Pro obklady stěn zvolte plastové nebo dřevěné panely, eurolining, blokový dům (k imitaci dřevěných stěn). Pokud žijete v cihlovém domě, můžete cihlovou zeď jednoduše namalovat libovolnou barvou. Při absenci takové touhy můžete zušlechtit původní zdivo zavěšením vhodných obrazů nebo popínavých rostlin na stěny. Sádrokartonové stěny jsou vhodné pro následnou výzdobu umělým kamenem pod malovanými cihlami nebo s imitací přírodního kamene; existuje také možnost použít takové stěny k malování, aplikovat tekuté tapety nebo dekorativní omítky.

Mimo. Vnější dekorace balkonu je zpravidla provedena za účelem dodatečné izolace místnosti. Je docela problematické to udělat sami, ve všech patrech, nad prvním. Pokud se přesto rozhodnete pro vnější povrchovou úpravu, určitě pozvěte zkušené odborníky..

Pokud žijete v prvním patře, nebude nadbytečné instalovat dodatečnou ochranu proti pronikání zvenčí ve formě mříže, která musí být upevněna na oknech. Vůbec to nemusí být nudné a nevkusné. Nyní s pomocí kování vyrobí naprosto ohromující dekorativní mřížky, které nejen pomohou chránit váš domov, ale také mu dodají estetický vzhled..

Zajímavé příklady designu

Když je váš balkon plně připraven, začněte jej navrhovat. Zde je několik příkladů, jak můžete provést krásnou úpravu balkonové místnosti:

 • Chcete -li vytvořit iluzi relaxace na tropické pláži nebo vizuálního rozšíření prostoru, můžete na balkon přilepit fototapetu s odpovídajícím obrázkem. Postavte před sebe lavičku nebo gauč a obdivujte nádherné výhledy v příjemné společnosti nebo sami;

 • Pokud jste připravili balkon pro umístění osobního účtu, postavte stůl, zavěste nad ním poličku na dokumenty, umístěte počítač nebo notebook;

 • Pokud máte balkon s malou plochou, kupte si transformátorový nábytek, který nebude rušit místnost a v případě potřeby jej lze snadno odstranit;

 • Určitě zvažte osvětlení balkonu. Mohou to být malá bodová světla, nástěnná svítidla nebo věnec. Někteří lidé také zavěšují zářivky na strop balkonu, ale příliš ho nezdobí a je lepší je odmítnout, pokud je to možné;

 • Pokud má váš balkon přístup do kuchyně, můžete na něj nainstalovat měkký koutek pro rodinné jídlo, spustit hadice pro instalaci pračky nebo zařídit minibar..

 • Pokud je balkon poměrně malý – položte tam malý stůl se zkroucenými nohami v anglickém stylu a použijte tuto místnost pro příjemný ranní čaj;

 • Když kombinujete balkonový pokoj s pokojem, máte možnost si „pohrát“ s neobvyklými tvary dveří. Mezi dvě místnosti velmi organicky zapadne oblouk, exkluzivní balkonové dveře s barevnými vitrážemi a skořepinová klika;

 • K ozdobení skleníku budete potřebovat izolovanou balkonovou místnost. Dejte květiny na podlahu do velkých podlahových váz, zavěste na zeď květináče s popínavými rostlinami, na parapet můžete nainstalovat pár malých truhlíků a pěstovat koření na stůl;

 • Pokud vlastníte balkon s arkýřem, můžete jej použít jako samostatnou místnost, nebo jej můžete využít jako přirozené rozšíření místnosti. Arkýř je velmi vhodný k vybavení prostoru domácího kina, herny, kanceláře nebo jídelny..