V dusném městě chce každý mít svůj malý zelený koutek, kde si můžete odpočinout po pracovním dni. Mnozí se proto snaží ze skromného balkónu udělat malou rozkvetlou zahradu, kde je tak příjemné vyjít si časně ráno ven nebo posedět večer u šálku čaje..

8 fotografií

Kde začít s aranžováním květinové zahrady?

Než začnete vytvářet květinovou zahradu, musíte udělat předběžnou práci:

  1. Uvolněte balkon. V případě potřeby proveďte kosmetické opravy – ukliďte boky, podlahu, ploty.
  2. Rozhodněte se, co plánujete udělat – zelený altán, svěží záhon, vytvořte skutečnou džungli nebo se omezte na výsadbu několika kvetoucích keřů. Budete mít závěsné venkovní boxy nebo si v jednom rohu založíte malou zahradu.
  3. Vytvořte plán pro budoucí složení. Nainstalujte mřížky, květináče, boxy, naplňte je drenáží a zeminou. Pozemek lze vybrat speciální pro každý druh nebo zakoupit univerzální v květinářství. Jako drenáž je lepší použít velkou expandovanou hlínu nebo drcený kámen. Nezapomeňte na nákup minerálních hnojiv a prostudujte si harmonogram zavedení top dressingu.

Vlastnosti balkonových květin

Balkonové květiny mají své vlastní specifické vlastnosti, které je odlišují nejen od pokojových rostlin, ale také od letních chat nebo trávníků.

  1. Měli by mít malý kořenový systém, který „ekonomicky“ spotřebovává zdroje, protože je těžké umístit velké a hluboké boxy na skromný prostor;
  2. Nízko vyvýšená část. Příliš vysoké rostliny v malých truhlících nevypadají příliš esteticky a navíc je může zlomit vítr;
  3. Dlouhé a bohaté kvetení. Je mnohem příjemnější, když je balkon vyzdoben jasnými, voňavými hlavami a květenstvím než jen zelené stonky;
  4. Odolný vůči teplotním změnám. Pokud neplánujete přinést hrnce každý večer zpět do bytu, je lepší zvolit nenápadné výhledy..

Výsadbu květinové zahrady lze začít plánovat již v únoru nebo začátkem března, protože budoucí sazenice některých druhů je třeba začít vysazovat již v této době. Hledejte rostliny, které kvetou v různých časech. Například petúnie kvetou v červnu a kvetou až do srpna a měsíčky kvetou v červenci a kvetou až do prvního mrazu. Některé druhy tedy vždy kvetou a kompozice se neztratí..

Tipy pro výběr

Které vzorky si můžete pro svou zahradu vybrat, do značné míry závisí na vaší klimatické zóně a ploše balkonu..

Pokud máte malou plochu pro kreativitu, je lepší provádět vertikální zahradničení. K tomu jsou vhodné různé kudrnaté druhy. Postavte jim rámy, natáhněte lana a brzy budete mít svůj vlastní zelený altán.

Na prodloužené ploše je lepší provádět horizontální zahradničení. Ampelous rostliny budou vypadat velmi pěkně, to znamená, že rostliny visí dolů z květináčů a květináčů.

Mezi názvy květin na balkon se nejčastěji nacházejí letničky – měsíčky, petúnie, nasturtium a mnoho dalších, protože jsou pro tyto účely nejpraktičtější. Letničky nejsou v péči rozmarné a kvetou od začátku léta až do prvních mrazů. Na začátku podzimu z nich můžete nasbírat semena a zasadit je příští rok, aniž byste se obávali, že rostliny zimu nepřežijí..

Na severním balkonu je lepší vysadit druhy nenáročné na spoustu slunečního světla, například fuchsie, nasturtium, petunie, cyklámen. Jižní strana je vhodnější než polosukulenty a světlomilné rostliny-muškáty, rozchodníky, sladký hrášek, cínie, šrucha.

11 fotografií

Kudrnatý

Echinocystis je laločnatý. Jedna z nejnáročnějších popínavých rostlin, kterou každý zná od dětství. Je vhodný pro pěstování na balkoně s jakoukoli úrovní světla. Velké měkké listy vytvářejí příjemný stín a bílé střapce květů mají nevtíravou medovou vůni. To je skvělá volba pro začínající zahrádkáře, kteří si právě zkouší ruku..

Dekorativní svlačec. Celé léto vás potěší gramofonovými květy různých barev. Bledě růžová svlačec, bledě modrá drobná svlačec, bledě šeřík mauritánský svlačec a další druhy dohromady tvoří vynikající kompozici.

Ranní sláva. Jeho různé odrůdy jsou velmi oblíbené, protože rostou velmi rychle a vytvářejí krásný zelený koberec a velké květy bohatých modrých a purpurových tónů lahodí oku od května do září..

Poskok. Vytrvalá rostlina s velkými, členitými, drsnými listy, dávající hustý odstín. Světle zelené kuželové květy mají medovou vůni a mnoho léčivých vlastností..

Ampelny

Nasturtium. Širokolistá ampelová rostlina s velkými oranžovočervenými květy. Upřednostňuje stinnou stránku. Existuje více než 80 ročních a dvouletých druhů.

Petunie. Liší se dlouhým, bohatým kvetením a jemnou vůní. Barva se pohybuje od světle růžové po jasně modrou a fialovou. Existují také druhy froté, které se liší od obvyklých vícelaločných, velkých hlav. V oblastech s chladným podnebím je lepší předpěstovat petúnie prostřednictvím sazenic.

Lobelia. Zkušení zahradníci dávají přednost pěstování Erinus lobelia v zemi, ale pro balkonovou kompozici je lepší zvolit visící lobelku. Jedná se o rostlinu s tenkými, rozvětvenými stonky, během kvetení je zcela pokryta malými květy bílé, purpurové nebo růžové barvy..

Terénní úpravy

Zimostráz. Skvělá volba pro vytváření zelených okrajů. Zimostráz je stálezelený vytrvalý, keřový typ. S nástupem chladného počasí se doporučuje přivést ho na teplé místo. V parkové kultuře se zimostráz používá k vytváření zelených tvarů. V bytových podmínkách je vyžadován neustálý sestřih, aby keř nerostl a neztratil tvar.

Juniper a thuja. Tyto stálezelené trvalé jehličnany milují slunečnou stranu. Jsou vhodné, protože rostou velmi pomalu (3–5 cm za rok) a nevyžadují časté transplantace, ale rádi se krmí minerálními hnojivy. Jejich koruna je docela plastová a může mít jakýkoli tvar. Horní část dobře snáší negativní teploty, ale je lepší květináče na zimu přikrýt polystyrenem, aby kořeny nezamrzly.

Balkon je skvělým místem pro pěstování trpasličích stromů z měkkého dřeva, hlavně různých druhů borovic. Zakoupit trpasličí druhy můžete ve speciálních školkách nebo si vyzkoušet umění bonsají. Odborníci doporučují začít s borovicí lesní a být trpěliví několik let dopředu, protože tento proces je velmi neuspěchaný..

Poddimenzováno

Měsíček. Nízko rostoucí, až 20 cm na výšku, rozvětvené rostliny, s velkými oranžovými nebo žlutými hlavami, s kořeněnou vůní. Kvetou od poloviny léta do prvního mrazu a dobře snáší sucho. Možný je výsev semen i výsadba přes sazenice.

Cínie. Jednoletá nebo vytrvalá rostlina s velkými, více okvětními lístky, objemnými květy různých barev – bílá, červená, žlutá, oranžová. Kvete od srpna do prvního chladného počasí. Miluje sluneční světlo a humózní půdu. Některé druhy mohou dosáhnout výšky 90 cm, ale na balkon se doporučuje trpasličí zinnia-ne více než 30 cm vysoký. Zinnia-trpaslík kvete tak nádherně, že jeho zelená část je téměř neviditelná. Vyžaduje předpěstování sazenic.

Macešky nebo viola. Tyto trvalky vás potěší svými exotickými barvami na dlouhou dobu, přičemž jsou na pěstitelské podmínky zcela nenáročné. Rostlina není vysoká – 15-20 cm, silně rozvětvená, a když je pevně zasazena, vytváří souvislý jasný pestrý koberec.

K podměrečným, svěže kvetoucím druhům patří čínský karafiát, sedmikrásky, fuchsie, pelargónie, verbena a mnoho dalších..

Sukulenty

Portulaka. Plazivá jednoletá rostlina lidově známá jako „koberec“. Toto jméno získal pro svěží květ od června do září a jasnou barvu květů. Portulaka je velmi fotofilní, ale jinak v péči nenáročná. Má mnoho léčivých vlastností.

Rozchodník. Rodina rozchodníků je velmi rozmanitá. Mezi nimi jsou svěží kvetoucí letničky, například prominentní rozchodník s jasně růžovými květními čepicemi nebo hybridní rozchodník, plazivý druh se žlutými laty. Existují také vytrvalí zástupci s rozvětvenými stonky a masitými silnými listy – červeně zbarvený rozchod a Adolfův rozchod. Rozchodník Morganův je ampelická rostlina s malými červenými latkami květů.

Rostliny pro vůni

V procesu „domestikace“ a pěstování rostliny často ztrácejí svou silnou přirozenou vůni a ukazuje se, že krásné, jasné květiny téměř nezapáchají. Pokud chcete, aby večer z vašeho balkonu do vašeho bytu přicházela nádherná vůně, zkuste zasadit mattiolu, levkoy a dekorativní tabák.

Květy Mattioly jsou bledé a nenápadné, během dne se stočí do trubice, ale za soumraku se otevřou a vyzařují jemnou, hořkou vůni. Levkoy je příbuzný Mattioly, ale na rozdíl od ní má nádherné květiny – dlouhé trsy bílých, purpurových a karmínových tónů.

Hvězdy červeného a bílého tabáku začínají vonět po západu slunce. Může kvést téměř až do října, ale na podmínky je velmi vybíravý – potřebuje hodně světla, vydatnou zálivku a dobře pohnojenou půdu.