Radiální rohové skříně

Nábytek hraje v interiéru domu obrovskou roli, i když to není jen hlavní prvek výzdoby, ale také dává pokoji pohodlí, pomáhá racionálně umístit věci. Mezi elegantním výběrem designů nábytku si zvláštní pozornost zaslouží rohová šatní skříň. Jeho jedinečný design šetří obytný prostor. Taková skříň může být snadno umístěna uvnitř, neblokuje uličky a vypadá nádherně v každém interiéru místnosti. Rohové modely jsou často vybírány v ložnici a chodbě, poloměrové skříně se dobře hodí do obývacího pokoje..

Na rozdíl od objemných a objemných skříní mají rohové konstrukce půlkruhový a konvexní tvar, takže v místnosti zabírají minimum místa, což zase pomáhá majitelům domu prakticky ukládat věci a šetří každý užitečný centimetr bydlení. Existují také zvlněné modely nábytku..

Je třeba poznamenat, že výkyvný mechanismus v takových skříních je vybaven speciálním zatahovacím systémem, který se snadno používá, a absence ostrých rohů zjednodušuje pohyb v malých místnostech a snižuje zranění dětí během her..

Díky přítomnosti mnoha pozitivních vlastností jsou radiusové skříně velmi oblíbené. Pro moderní domácí dekoraci návrháři doporučují zakoupit zrcadlové skříně a bílé struktury s tmavým dekorem..

Výhody a nevýhody

Na trhu s nábytkem existuje mnoho modelů skříní, ale zvláštní místo mezi nimi zaujímají struktury poloměrů rohů. Charakteristickým rysem takového nábytku je konkávní nebo konvexní tvar, díky kterému nábytek získává měkký obrys. Zakřivené fasády navíc harmonicky zapadají do celkového interiéru domu a naplňují místnost speciálními tóny pohodlí a pohodlí. Mezi hlavní výhody radiusových skříní patří:

 • Ekonomické využití volného prostoru. Takový nábytek se dobře hodí do místností s omezeným prostorem. Tyto konstrukce jsou zpravidla instalovány ve speciálních výklencích, rozích a místnostech se sousedními stěnami různých délek..
 • Originální design modelů, neobvyklý vzhled. Skříně se vyznačují složitým geometrickým tvarem, který je často kombinován s konvexními a konkávními obrysy..
 • Poloměr ohybu. Díky velkému poloměru může mít nábytek tvar oblouku nebo kruhu. Výrobci často kombinují posuvné a křídlové dveře ve stejném modelu skříně..
 • Elegantní volba provedení. Přítomnost zakřivených obrysů v nábytku vám umožňuje vytvářet modely různých tvarů.

Navzdory obrovskému počtu pozitivních vlastností mají radiální skříně také řadu nevýhod, které je třeba vzít v úvahu při výběru produktů. Například v takovém designu je malá prostornost, takže vnitřní prostor skříně není efektivně vyplněn. Struktury poloměru jsou navíc drahé, protože k jejich výrobě se používají další materiály a jedinečné spojovací prvky. Pokud jde o design, skříně s rohovým poloměrem jsou vybírány striktně podle stylu místnosti, jinak dojde k nerovnováze v interiéru místnosti..

Pohledy

Během uspořádání místností je správná volba a uspořádání skříní považována za důležitou záležitost. V tomto případě by nábytek neměl být vázán na konkrétní místo instalace, ale naopak, aby byl prostor místnosti volný a přístupný pro pohyb. Struktury poloměru by proto měly být v místnosti umístěny takovým způsobem, aby místnost nezúžily. Nedoporučuje se instalovat takové modely na chodbách.. Dnes se rozlišují následující typy rohových skříněk:

 • Tradiční. Takové výrobky jsou určeny pro rohovou instalaci. Zcela vyplňují roh místnosti a díky vnějším plynulým formám uvolňují místnost a vizuálně skrývají nepravidelné linie místností. Radiální skříně je možné umístit do libovolného zvoleného rohu místnosti, jejich zadní stěna zcela opakuje tvar rohu. V tomto případě model skříní přímo závisí na délce přilehlých stěn a velikosti rohové reverze. Takové konstrukce jsou zpravidla vybaveny posuvnými, kyvnými nebo kombinovanými dveřmi..

 • Konkávní. Zabírá minimum místa. Fasády z konkávního nábytku vám umožňují vizuálně upravit místnost a skrýt její nepravidelné proporce.

 • Konvexní. Dobře zapadají do interiéru malých místností, které nemají dlouhé stěny. Přední část takových skříní má oválný tvar, takže se často používají na principu vestavěných struktur..

 • Konvexně konkávní (vlnitý). Jedná se o kombinovaný typ nábytku, jehož čelo je zdobeno konvexními a ohnutými dveřmi. Díky jedinečné kombinaci geometrických tvarů v kompletní sestavě vypadá produkt jako pevná postava s nádhernými plynulými liniemi.

Výrobní materiály

Obzvláště atraktivní jsou radiální rohové skříně. Skládají se z takových základních prvků, jako je fasáda, tělo, posuvný systém, vnitřní výplň a dekor.. Při jejich výrobě se používají různé dokončovací materiály, ale nejčastěji se používají při výrobě nábytku:

 • Dřevotříska. Jedná se o laminované desky ze dřeva a hoblin. Tento materiál se vyznačuje pevností a odolností proti vlhkosti, proto je vynikající pro montáž fasád a trupů..
 • Dřevotříska. Praktický a odolný materiál vyrobený z dřevěných hoblin. Používá se při výrobě pouzder.
 • HDF. Desky mají vysokou hustotu, jsou vyrobeny z vláknitého dřeva.
 • MDF. Materiál střední hustoty, používá se pro montáž fasád.
 • Dýha. Jeho hlavním účelem je ozdobit šatníky..
 • Dřevo. Liší se od ostatních surovin zvýšenou pevností a šetrností k životnímu prostředí, ale je drahá a činí konstrukci nábytku těžkou. Pro výrobu radiálních skříní se zpravidla vybírá jasan, dub a buk..

Kromě výše uvedených materiálů se při výrobě rohových skříněk používá také laminovaný plast, bambusová plátna, tónovaná triplex, umělá kůže. Pokud jde o posuvné mechanismy, jsou to válečky a hliníkové profily.

Plnicí

Šatní skříň s rohovým poloměrem by měla nejen krásně zapadat do celkového vzhledu místnosti, ale měla by být také prostorná, kompaktní, multifunkční a praktická. Vzhledem k tomu, že tyto skříně jsou určeny k ukládání tašek, doplňků, svrchního oblečení a klobouků, jsou doplněny různými policemi, které plně odpovídají konfiguraci dveří..

Aby byl nábytek snadno použitelný, měli byste při jeho výběru věnovat pozornost přítomnosti takových prvků ve struktuře, jako jsou:

 • Šuplíky;
 • Vestavěné podstavce;
 • Stojany na boty;
 • Radiální police;
 • Přihrádky na oděvy;
 • Koše;
 • Činky;
 • Háčky;
 • Zrcátka;
 • Věšáky.

Rohové konstrukce mohou být vyplněny různými prvky, vše závisí na velikosti a tvaru konstrukce. Poloměr zakřivení přitom hraje v takových modelech nábytku obrovskou roli, protože výrazně omezuje plnění skříně uvnitř.

Aby byly všechny věci ve skříni pohodlně, stojí za to je dodatečně vybavit prostornými přihrádkami a příčníky na věšáky. Také v modelech radius jsou externí police určené pro ukládání brýlí, peněženek, klíčenek nebo klíčů..

Jak vybrat?

Pokud jsou standardní přímočaré skříně nejlépe zakoupeny hotové, pak se doporučuje objednat rádiusové modely přísně podle jednotlivých výkresů. Samozřejmě nebude snadné vytvořit originální šatník sami, ale odborníci se s tímto úkolem snadno vypořádají.. Při výběru určitého modelu rohové skříňky musíte věnovat pozornost následujícím bodům:

 • Možnost instalace nábytku podél stěn.
 • Symetrické skříně jsou umístěny převážně ve výklencích a rozích chodby..
 • Poloválné a půlkruhové výrobky se dobře hodí pro pokoje zařízené v secesním stylu..
 • Kvalita materiálů těla musí být bezvadná.
 • Barva je vybrána na základě osobních preferencí, ale měla by být v souladu s pozadím stropu, stěn a podlahy.

Video níže ukazuje příklad rádiusové skříně na chodbě.